9η Τεχνη!

Tribute story: giving a respect to 60’s ~ 70’s european horror films…

(Ιστορία “φόρος-τιμής” στις παλιές, b-movies τρόμου που γυρίζονταν στην
Ευρώπη κατά τις δεκαετίες του 60’ και 70’, στον απόηχο του ‘68’ και της
πολιτιστικής ‘επανάστασης’ που επικρατούσε τότε σε κάθε επίπεδο τέχνης
και κουλτούρας…)

Τελείωσε μέσα σε λιγότερο από μια βδομάδα όλα τα Walking Dead (μέχρι και το 131 δηλαδή που είναι το τελευταίο που βγήκε). Φανταστική εξέλιξη των χαρακτήρων, μερικοί χαρακτήρες που θα μπουν στο πάνθεον (Negan, αδιανόητος θεός) και πολλές άρρωστες φάσεις που πραγματικά με κάνουν και απορώ γιατί πήγαν οι μαλάκες και έβγαλαν τη σειρά στο AMC (όπου απαγορεύεται το γυμνό και τα μπινελίκια).

Διάβασα επίσης το [B]Y: The Last Man[/B] των Brian Vaughn και Pia Guerra.

Κάπου στο 2000 ξεσπάει μια επιδημία που σκοτώνει σχεδόν ταυτόχρονα όλα τα αρσενικά θηλαστικά του πλανήτη, εκτός από τον Yorik. Ο τύπος ξεκινάει ένα επικών διαστάσεων ταξίδι σε ολόκληρο τον κόσμο, μαζί με μια πράκτορα που τον προστατεύει και μια γιατρίνα που προσπαθεί να βρει τα αίτια της επιδημίας.
Αρκετά καλό ήταν. Είχε μερικές μαγικές φάσεις, υπέροχους χαρακτήρες, πολύ γέλιο και βαρύ και καταθλιπτικό φινάλε που μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.

Τώρα ξεκίνησα [B]Preacher[/B] των Garth Ennis και Steve Dillon.

Εντάξει, άρρωστο, βλάσφημο, βέβηλο, ανώμαλο, παρανοϊκό και προσβλητικό με χίλιους διαφορετικούς τρόπους. Εθιστικό όσο δεν πάει βέβαια, με εξωπραγματικούς χαρακτήρες.
Ετοιμάζεται και η μεταφορά του στην τηλεόραση από τους Seth Rogen και Evan Goldberg, οι οποίοι είναι τρελοί καφρονέρντουλες και πιστεύω ότι θα γίνει καλή δουλειά (βέβαια θα είναι και ο Ennis στην παραγωγή, οπότε δεν θα μπορούσαν να ξεφύγουν κιόλας). Η μαλακία είναι ότι το HBO το απέρριψε και το πήρε τελικά -και αυτό- το AMC, το οποίο, όπως και στην περίπτωση του Walking Dead, με προβληματίζει το πώς θα δείξουν ορισμένα πράγματα (ή και όλα).

Aυτό δεν το ήξερα, προβλέπω επικά τεράστιο fail, δε βγαίνει Preacher αν λείπουν όλα τα κάφρικα σκηνικά.

Keyser τσέκαρε και την καινούρια σειρά του Vaughan για την Image, το Saga, 3 tpb έχουν βγει μέχρι στιγμής

Αν και με έχει πιάσει μια μανία να κάνω catch up σε μερικά μεγάλα κόμικ που δεν είχε τύχει να διαβάσω μέχρι τώρα, όπως το Sandman (παρήγγειλα από το Amazon τη slipcase edition που περιλαμβάνει τα πάντα), το Swamp Thing, το Fables, κ.α, μπαίνει στα υπ’ όψιν. Θενκς.

Ξέχνα το Saga και πέσε με τα μούτρα εδώ. Μία ανάγνωση δεν είναι αρκετή βέβαια, το καλοκαίρι το διάβασα 2η φορά και πάλι νιώθω ότι απλά έξυσα λίγο περισσότερο την επιφάνεια. Όταν με το καλό το τελειώσεις πιάσε το spin off “Lucifer” του Carey. Και αργότερα τα Fables, έτσι κι αλλιώς τον Μάιο του '15 τελειώνει η σειρά, έχεις ακόμα :stuck_out_tongue:

το saga ειναι καλο για να περναει η ωρα. γενικα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η γραφη του vaughan, ενω καταλαβαινω γιατι εχει επιτυχια σαν συγγραφεας. δεν ξερω, μου βγαζει μια αμερικανιλα που ειναι ξενερωτικη σε αρκετες φασεις.

επεισης μιας και αναφερθηκε η τελειοτητα του μορφεα, για αναγνωση προτεινεται ανεπιφυλακτα το books of magic, και αυτο του gaiman, με ενα πιτσιρικο που εχει τη δυνατοτητα να γινει ο μεγαλυτερος μαγος, εαν αποφασισει να ακολουθησει το δρομο της μαγειας (και αναλαμβανουν να του δειξουν τον κοσμο της μεγαλες φυσιογνωμιες του occult χωρου της DC, μεταξυ αλλων και ο constantine). κανει μια μικρη εμφανιση και ο sandman.
υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα η rowling να επηρεαστικε σε σημαντικο βαθμο… :stuck_out_tongue:

[B][FONT=Book Antiqua][SIZE=6]ΤΕΛΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ!!![/SIZE][/FONT][/B]

http://comicon-shop.gr/ekdoseis/comics/rige-teukhos-1o.html

(αναζητήστε τον ΤΡΟΜΟ αλα ελληνικά…άφοβα!:stuck_out_tongue: Στα καλά κομιξάδικα… )

ένα απλό [B]promo~teaser[/B]…
[I](προς Δεκέμβριο μεριά[/I]) :slight_smile:

[B]και… ΕΠΙΣΗΜΑ μέσα Δεκεμβρίου στα κομιξάδικα[/B]: death-αδες, black-αδες, grind-αδες, σπεύσατε… :wink:

Kωλογουσταρα με το Wolf among us και ξεκινησα να διαβαζω Fables. Ειμαι στα πρωτα τευχη και μου φαινεται λιγο πιο “παιδικο” απο οτι θα ηθελα. Ξερει κανεις αν μετα γινεται πιο σκοτεινο/βιαιο κλπ, πιο wolf among us γενικα? thanks (αν γινεται οχι spoilers ε)

Έχοντας διαβάσει όλα τα fables αλλά χωρίς να έχω παίξει ακόμα το παιχνίδι, λέω τα εξής:

Στα πρώτα τεύχη απλά στήνεται η ιστορία, υπομονή και μετά ακολουθούν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ στιγμές, έχει κάποια περίεργα “σκοτεινά/βίαια” σκηνικά, προφανώς όμως απέχει από το να χαρακτηριστεί έτσι ολόκληρη η σειρά, δεν τη γράφει ο Brubaker ξέρω γω =Ρ

Για σκοτεινό/βίαιο κόμικ τσεκάρεις Criminal, Sleeper και αν έχεις δει και τις 2 σεζόν Vikings και μετράς αντίστροφα για την 3η, Northlanders όπως είσαι.

  1. Μια χαρα τον επιασες τον ειρμο μου, αυτο ηθελα να ξερω (δε περιμενα να γινει snuff παρακατω π.χ. :stuck_out_tongue: )

  2. ευχαριστω για τις προτασεις, θα τσεκαριστουν ολες :wink:

Για όσους ενδιαφέρονται: η Anubis κάνει bazaar Σολωμού 39 στα Εξάρχεια, όπου άνοιξε νέο βιβλιοπωλείο-κομιξάδικο. Ξεκίνησε 7 Μαρτίου και θα διαρκέσει ένα μήνα.

Και από 14 Μαρτίου, το ίδιο bazaar θα παίζει και ονλαιν, για όσους δεν μπορούν να πάνε από εκεί!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το site τους ωστόσο έχει κανένα πρόβλημα; πατάω και με βγάζει σε σελίδα με t-shirt ραλφ λορεν (από google)

μπες από δω…

http://www.e-bookshop.gr/publishers/view/1

Μια ερωτηση.Στο σαιτ αγοραζεις το κανονικο βιβλιο ή το pdf για smarτphones,e-readers κτλπ?

Κανονικό νομιζω. Εγώ πάντως επισκέφθηκα ηδη το bazaar και θα ξανατιμησω.

Ολα τα λεφτα
http://titan-comics.com/c/120-elric-the-ruby-throne/

Months after it was rumored to be in the works, Frank Miller has finally broken his silence and officially announced The Dark Knight III: The Master Race, the third and presumably final installment of his Dark Knight series.

Little is known about the new miniseries, which follows the legendary 1986 story The Dark Knight Returns and 2002?s controversial The Dark Knight Strikes Again, but Miller will be joined by Brian Azzarello and not Scott Snyder as initially speculated.

Με τις τελευταίες μαλακιάρες του Μίλερ το φοβάμαι πολύ, άντε να δούμε τι θα δούμε.