Εγκλήματα τιμής κ αυτοδικία

Oυπς … bloodykiss :smiley:

kati tetoies idees exoyme giayto mas gamane oloi!!!

kati tetoies idees exoyme giayto mas gamane oloi!!![/quote]

Τι ενοεις Jim_lick ομολογώ οτι δεν καταλάβα γιατι το λες αυτο ? μπορεις να εξηγησεις η να τα παρω κατακρανα και να δεις τα Dvd’s και τα Cd’s next year ?

Συμφωνώ στο δεύτερο, αλλά δε νομίζω πως ξεφύγαμε… απλα δε θέλωι να θεωρούμε ένα λαό ολόκληρο υπανάπτυκτο, εξαιτίας τέτοιων περιστατικών! ΔΕΝ διαφέρουμε και πάρα πολύ και δε γίναμε ξαφνικά πολιτισμένοι εμείς… πρέπει να βλέπουμε και τα χάλια μας!

Καλα εννοειται οτι δεν θα πρεπει να θεωρουμε εαυτους “πιο πολιτισμενους” απο τον οποιοδηποτε… Ο καθενας εχει τον πολιτισμο του… (Μονο οι Εβραιοι θεωρουν εαυτους περιουσιους). Απλα υπαρχει μια ιστορικη διαδρομη για ολα τα ΕΘΝΗ (ΟΧΙ ΚΡΑΤΗ οπως αυτα δημιουργηθηκαν μετα την Γιαλτα)… Και σ’ αυτο νομιζω οτι οι Τουρκοι υπολοιπονται κατα πολυ των Ελληνων.
Οσον αφορα την Κυπρο και τους Κυπριους ενα εχω να πω, ειτε σας αρεσει, ειτε οχι κυριε Angel… Ειναι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ με τα καλα τους και τα κακα τους, απλα λογω της γεωστρατηγικης θεσης του νησιου, οι εκαστοτε μεγαλοι δεν επετρεψαν ποτε να γινει η ενωση με την Ελλαδα (οπως εγινε με τα Δωδεκανησα, τα Επτανησα και την Κρητη)… Αν για παραδειγμα η Κρητη δεν ειχε απελευθερωθει απο τους Τουρκους, οι Κρητικοι δεν θα ηταν Ελληνες; Θα ηταν σκετοι Κρητικοι; Αν οι ιδιοι δεν ηθελαν (Μακαριος) και δεν θελουν την Ενωση με την Ελλαδα, οφειλεται καθαρα στο γεγονος οτι το βιοτικο τους επιπεδο ειναι πολυ πιο υψηλο απο το δικο μας… Σ’ αυτο μπορεις να τους κατακρινεις, αλλα οχι και ν’ αμφισβητουμε την ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ τους. Ακομα και οι Τρωες φιλε Ανδρεα ΕΛΛΗΝΙΚΟ φυλλο ηταν, που απλα δεν ηθελαν να διατηρουν σχεσεις με την Ελλαδα, για να εκμεταλλευονται μονοι τους τα στενα και τον χρυσο…
Αν υπαρχει ενα προβλημα στους Ελληνες, απο αρχαιοτατων χρονων ειναι το γεγονος οτι ειναι Μισελληνες… Κατα την αποψη μου οποιαδηπποτε Ελληνικη εκστρατεια που ιστορικα εφτασε, μεχρι την Ατταλλεια θυεωρειται απελευθερετικος αγωνας… Απο εκει και μεσα ηταν κατακτητικος… Να μην λεμε κι οτι θελουμε για την Ανατολικη Θρακη…

Exoume ksefugei ligo apo to thema to parapanw sto thread,alla I felt the need to give you thumbs up.\m/

Καλά παιδιά αυτό που λέτε δε μπορώ και τόσο καλά να το καταλάβω γιατί για εμένα η Κύπρος ήταν πάντα Ελλάδα η οποία ήταν κατεχόμενη από άλλους…Λοιπόν θα σημειώσω μερικά που μου φάνηκαν περίεργα(σύμφωνα με τα πιστεύω μου)

1)Η Κύπρος δεν έτρεχε ποτέ να ζητήσει βοήθεια από την Ελλάδα ως σύμμαχος χώρα αλλά ως επαρχία,ως μέρος της όλης χώρας,ως Ελλάδα…

2)Από ιστορία δε ξέρω τι να πρωτοπώ…Ξεκινώντας από την αρχή η Κύπρος ήταν Ελληνική αποικία και μέχρι το τέλος του πελ/κού πολέμου ήταν σύμμαχος της Αθήνας(μία συμμαχία που αποτελούταν μόνο από ελληνικές πόλεις κράτη-βέβαια τότε δε μπορούμε να πούμε για ελλάδα ακριβώς)!Να πω για την πτώση του Βυζαντίου που πολλοί βρέθηκαν στην Κύπρο επειδή ήταν ελληνική και μας στήριζε?Να πω για την επανάσταση που Κύπριοι πέθαναν στην-σημερινή΄-Ελλάδα για να ελευθερώσουν τα πάτρια εδάφη???Τα τελευταία 600 χρόνια αποζητούν την ένωση με εμάς…

3)Δείτε το και αλλιώς, οι Κύπριοι πιστεύουν ότι είναι Έλληνες και αν μετρήσουμε πόσοι Κύπριοι(έλληνες)είναι στο νησί τότε συμπεραίνουμε ότι είναι Ελληνικό

4)Όσο για την Ανατολική Θράκη θα ενημερώσω ότι το 1910 ζούσαν περισσότεροι Έλληνες και Βούλγαροι παρά Τούρκοι άρα πήγαμε να ελευθερώσουμε τις περιοχές μας με το ίδιο σκεπτικό που το 1821 ελευθερώσαμε την Πελ/σο!!!Η Μικρά Ασία ήταν Ελληνική(περιοχή της Σμύρνης)και όλο το εμπόριο το έλεγχαν Έλληνες…Αν πει κανείς για το 1921 που φτάσαμε μέχρι τα όρια της Άγκυρας τότε μπορώ να δεχθώ ότι κάναμε επεκτατικό πόλεμο τάχα με στόχο τον θάνατο του Ατατούρκ…Όχι για τα υπόλοιπα!

5)Τέλος να σημειώσω ότι από το 1974 μέχρι τώρα έχουμε στείλει σην Κύπρο πολλά χρήματα και στην ουσία με δική μας κρυφή οικονομική ενίσχυση αναπτύχθηκε!Οι Τούρκοι δίπλα είχαν τα στρατεύματά τους οπότε δε χρειάστηκε να στείλουν και οικονομική βοήθεια στη δική τους πλευρά,εμείς όμως δε μπορούσαμε να στείλουμε στρατό και ο μόνος τρόπος για να εξασφαλήσουμε το νησί και να αποζημιώσουμε για το δικό μας μερίδιο ευθύνης(εμείς ευθυνόμαστε κατα μεγάλο μέρος για την εισβολή)ήταν να δώσουμε οικονομική βοήθεια και πολιτικη στήριξη…

Τέλος να πω ότι η ΧΟΥΝΤΑ προσπάθησε να ρίξει τον Αρχιεπίσκοπο/Πρόεδρο της Κύπρου με αποτέλεσμα να δώσει αφορμή στην Τουρκία να επέμβει(μία προστάτιδα δύναμη ήταν)και όμως οι Κύπριοι δεν μας έχουν κατηγορήσει και τόσο που τους φέραμε την καταστροφή…Εμείς γιατί τους πετάμε???

Ουφ…Πρώτη φορά κάνω τόσο μεγάλο Post

Sorry που δεν έχω σχέση με το αρχικό θέμα αλλά off topic δεν είμαστε :twisted:

Η Κύπρος δεν έτρεχε ποτέ να ζητήσει βοήθεια από την Ελλάδα ως σύμμαχος χώρα αλλά ως επαρχία,ως μέρος της όλης χώρας,ως Ελλάδα…

Σωστά, δεν αντιλέγω, αλλά τότε, γιατί δε “γουστάρουν” να γίνει όντως επαρχία της Ελλάδος! Το αναφέρεις πιο κάτω! Έχουν αλλάξει οι εποχές και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, ούτε υπάρχει λόγος πια! :wink:

Δείτε το και αλλιώς, οι Κύπριοι πιστεύουν ότι είναι Έλληνες και αν μετρήσουμε πόσοι Κύπριοι(έλληνες)είναι στο νησί τότε συμπεραίνουμε ότι είναι Ελληνικό

Το δέχομαι και αυτό… μιλάνε και ελληνικά (περίπου :lol: ), οπότε δε θα κολλήσω σε έννοιες… όποιος νιώθει, εμένα μου περισσεύει!

Όσο για την Ανατολική Θράκη θα ενημερώσω ότι το 1910 ζούσαν περισσότεροι Έλληνες και Βούλγαροι παρά Τούρκοι άρα πήγαμε να ελευθερώσουμε τις περιοχές μας με το ίδιο σκεπτικό που το 1821 ελευθερώσαμε την Πελ/σο!!!Η Μικρά Ασία ήταν Ελληνική(περιοχή της Σμύρνης)και όλο το εμπόριο το έλεγχαν Έλληνες…Αν πει κανείς για το 1921 που φτάσαμε μέχρι τα όρια της Άγκυρας τότε μπορώ να δεχθώ ότι κάναμε επεκτατικό πόλεμο τάχα με στόχο τον θάνατο του Ατατούρκ…Όχι για τα υπόλοιπα!

Εγώ εννούσα το 1921 περισσότερο τότε (είμαι και λίγο άσχετος με ημερ/νίες :lol: ), αλλά και το '10, γιατί είναι διαφορετικό? Από το 1821 είχαν περάσει ΠΑΡΑ πολλά χρόνια… μήπως είμασταν λίγο κατακτητικοί?! Αν είναι έτσι, να πέρναμε και τα εδάφη που’χε κατακτήσει ο Μέγας Αλεξάνδρος… δικά μας ήταν! :lol:

Τέλος να σημειώσω ότι από το 1974 μέχρι τώρα έχουμε στείλει σην Κύπρο πολλά χρήματα και στην ουσία με δική μας κρυφή οικονομική ενίσχυση αναπτύχθηκε!Οι Τούρκοι δίπλα είχαν τα στρατεύματά τους οπότε δε χρειάστηκε να στείλουν και οικονομική βοήθεια στη δική τους πλευρά,εμείς όμως δε μπορούσαμε να στείλουμε στρατό και ο μόνος τρόπος για να εξασφαλήσουμε το νησί και να αποζημιώσουμε για το δικό μας μερίδιο ευθύνης(εμείς ευθυνόμαστε κατα μεγάλο μέρος για την εισβολή)ήταν να δώσουμε οικονομική βοήθεια και πολιτικη στήριξη…

ΣΥΝΑΦΙ ΠΙΑ!!! Για πόσο θα πληρώνουμε?! Καλοπερνάνε τώρα! Έχουμε δικά μας ΠΟΛΥ σοβαρά προβλήματα! Έχω ακούσει πως τα τελευταία προνόμια που τους δίναμε θα καταργηθούν σιγά σιγά (λόγω ΕΕ, δεν ξέρω) και αυτό τουλ είναι καλό!

Τέλος να πω ότι η ΧΟΥΝΤΑ προσπάθησε να ρίξει τον Αρχιεπίσκοπο/Πρόεδρο της Κύπρου με αποτέλεσμα να δώσει αφορμή στην Τουρκία να επέμβει(μία προστάτιδα δύναμη ήταν)και όμως οι Κύπριοι δεν μας έχουν κατηγορήσει και τόσο που τους φέραμε την καταστροφή…Εμείς γιατί τους πετάμε???

Η παναγίτσα ο αρχιεπίσκοπος ε? Από τους υπαίτιους ήταν για την όξυνση των πνευμάτων με τους (ενωμένους τότε) Τούρκους! Γιατί το ότι υπήρχαν τρελές διακρίσεις απέναντι στους Τούρκους πριν την εισβολή ΕΙΝΑΙ γεγονός πάντως και φοράνε παρωπίδες όσοι δεν το παραδέχονται. Όχι πως δικαιολογώ κανένα, αλλά δεν έχουμε αποκλειστικό μερίδιο ευθύνης!

ΥΓ. Δεν έχω απολύτως τίποτα με τους Κύπριους και μάλιστα ένας φίλος μου είναι Κύπριος (μένει Ελλάδα όμως) και του τα χω πει αυτά όλα! Απλά πρέπει να πάψει να’ναι “υπ’ευθύνης” μας πια… δε λέω να ξεκόψουμε εντελώς!

MAZESTIX εκτος απο το οτι πολλες φορες με εκπλησεις απολυτα θετικα με τα μουσικα σου ακουσματα, εσχατως με εκπλησεις και με τις αποψεις σου…
Το πιασατε το υποννοουμενο; (ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ)ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ

Άσχετο, αλλά οι Κύπριοι δε νιώθουν Έλληνες, όσο νομίζουμε εμείς ότι νιώθουν…

Και οι Αθηναιοι με τους Σπαρτιατες αλληλομισιουνταν, αλλα ηταν και αισθανονταν Ελληνες…

  1. Εντάξει ρε παιδιά, δε χρειαζόμασταν αυτό για να καταλάβουμε οτι οι Τούρκοι είναι υποανάπτυκτοι (θέλουν κι Ε.Ε.)

  2. Οι Κύπροι όντως δεν νιώθουν όσο Έλληνες νομίζουμε ότι νιώθουν αλλά sorry κιόλας…Πότε τους καλοδεχτήκαμε? Εδώ οι Μικρασιάτες είχαν έρθει και τους θεωρούσαμε…παρακατιανούς.Καλά κάνουν και αισθάνονται Κύπριοι…Εμείς δεν έχουμε ζήσει στο πετσί μας ούτε πράσινες γραμμές, ούτε κανέναν να μας χαλάει την ησυχία μας (πέρα από κάτι εναέριες παραβιάσεις που μόνο “ευχάριστω” δεν τους έχουμε πει…)

  3. Αντρέα τα σκέφτεσαι αυτά που λες??Στην τελική ήταν και μεγάλη μαγκιά να μπόρεσαν ν’αποφασίσουν οι ίδιοι αν θέλουν το σχέδιο ή όχι…Ας γινόταν αυτό σε μας και θα είχαν υπογράψει χωρίς ΚΑΝ να μας ρωτήσουν… Τουλάχιστον οι άνθρωποι έχουν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και μπορούν να εκφράζουν την άποψή τους ελεύθερα χωρίς να φοβούνται κανέναν…Μην τα ισωπεδώνουμε ΟΛΑ… 8O

Μια άλλη πτυχή της ιστορίας λέει ότι οι εκάστοτε “μεγάλοι” ήθελαν να λύσουν το “Εβραϊκό” (πριν το λύσουν όπως το έλυσαν, τελικά μετά από χρονια, ευνουχίζοντας όλους τους Άραβες) ζήτημα ως εξής:
Σκεφτόντουσαν σε περίπτωση «ανάγκης» να στείλουν τους Εβραίους στη Μαδαγασκάρη, είτε οπουδήποτε αλλού, με ενδιάμεσο (και πιο κοντινό στο Ισραήλ) σταθμό την Κύπρο… Την είχαν κάτι σαν διαμετακομιστικό κέντρο… ΧΑ ΧΑ ΧΑ Κι επειδή οπωσδήποτε έχουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στους Τούρκους απ’ ότι σ’ εμάς, τους έβαλαν στο νησί…
Ωστόσο αυτή είναι μια άλλη πτυχή της ιστορίας, που δεν γράφεται από καλοπληρωμένους ιστορικούς, αλλά από πράκτορες μυστικών υπηρεσιών?

Τέλη η θέση της Κύπρου προσφέρεται για πολλά παιχνίδια…Αν είναι να αναλύσουμε όλες τις θεωρίες(αν και αυτή που διατύπωσες δε φαίνεται καθόλου μα καθόλου άσχετη)θα φτάσουμε και στους “Ε” στο τέλος…(γμτο να μην έχει το πληκτρολόγιο το διπλό έψιλον για να κάνω καλύτερα το σύμβολό τους?)

καταλαβα καταλαβα…

anarotieme…ti tha eprepe na kanoun oi ellines goneis gia orismenes pou oikiothelos “viazonte”…liges exoume meinei akoma pou kratame tin agnotita mas… pantos min genikevoume ta pragmata me vasi tin thriskia… i anomalia vasilevei pantou.oi ellines pane piso diladi?posa peristatika exoun akousti?an ine dinaton.

Sumfwnw apolutws.H anthrwpothta einai genikotera thliverh,h thrhskeia,ontas dhmiourghma ths anthrwpothtas, einai aplws enas apo tous paragontes pou mporoun na prokalesoun palirroiaka kumata ilithiothtas,anwmalias,egklhamtikhs energeias,ktl.(H thrhskeia genikotera,oxi aplws mia orismenh thrhskeia).

nai more…oi tritokosmikoi oi tourkoi…eno oi laoi tou politismou kanoun polemous ke skotonoun anthropous gia petreleo… ksipniste.an theorite tous tourkous tritokosmikous na eiste sigouroi oti kapoioi alloi laoi tou dytikou kosmou theoroun tin ellada tritokosmiki xora(to exo akousei me ta aftia mou afto).loipon mi stekeste se tetia pragmata.koitaxte na ekselixthite san anthropoi ke ego mazi.doste varitita se kati pou pragmatika ine adiko,opos o kseftilismos ton anthropon sto irak.memonomena o kathenas kouvalaei tin anomalia tou.omos afti i anomalia ine epikindini otan kathete sa sinefo pano apo oloklirous laous pou exoun tin oikonomiki ke stratiotiki dinami!

Απολυτα σωστο αυτο.
Ολοι αυτοι οι λαοι που θεωρουνται τριτοκοσμικοι απο τους δυτικους ειναι οι λαοι που δημιουργησαν τον πολιτισμο.
Οταν οι Αγγλοι και οι Γερμανοι ζουσαν ακομα πανω στα δεντρα και μουγκριζαν, οι “τριτοσμικοι” ειχαν αναπτυξει την εννοια της κοινωνιας, τις επιστημες, κλπ.
Οταν οι Αμερικανοι εχουν καταστρεψει τους ινδιανικους πολιτισμους, που ειναι η μονη ιστορια της χωρας τους, ταυτοχρονα κατεστρεψαν και την ταυτοτητα μιας ηπειρου.
Αλλα τι να μας πουν και αυτοι…
Οτι και να κανουν, το πνευμα δεν υποτασσεται, ο πολιτισμος δεν καταστρεφεται γιατι ειναι βιωμα ενος λαου.
Που θα παει ομως θα γυρισει ο τροχος…

Auto einai to thema,pote tha gurisei o troxos?Twra eimaste pia sto 2004,kai exei perasei poluuuuuuuus kairos apo tote pou oi “tritokosmikoi”(mazi kai oi ellhnes)dhmiourgousan politismo.Den exei shmasia pia pios to ekane,shmasia exei pws uphrksan oi vaseis,ekmetallefthkan,kai twra alloi exoun ftasei se epipeda pou emeis oute kan ta dianooumaste.Den exei kanena nohma na leme ti ekanan oi progonoi mas den kserw kai gw posous aiwnes prin.An aplws eixan vrethei se ena allo meros ths ghs,tha dhmiourgousan politismo ekei(entelws thewrhtika giati den mporoume na kseroume ti tha sunevaine),kai h ellada den tha xe tetia istoria,den exei nohma,shmasia exei na paei mprosta h anthrwpothta genikotera.Shmasia exei na katalavoume twra oti eimaste polu pisw,oti ta muala mas einai kai auta polu pisw,oti h nootropia mas den tha mas odhghsei pouthena,kai na kanoume kati mpas kai paei mprosta (kai)auth h xwra.