Εγκλήματα τιμής κ αυτοδικία

Είδατε ρε τι έγινε στην Τουρκία για την τιμή και μόνο;
Για τη 14χρονη που στραγγάλισε ο πατέρας της, επειδή την βίασαν λέω ε.

(το πρώτο μου σοβαρό post ever;)

!!! E an einai dunaton.Oxi,den eida tipota,prwth fora to akouw.

Κι εγώ δεν γνωρίζω τίποτα, πρώτη φορά τ’ ακούω (η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπαρακολουθώ tv).
Αυτό πάντως θα μπορούσε να συμβεί παντού υποθέτω, όχι μόνο στην Τουρκία.

Anthrwpothta<Shit

Ε, έγινε λίγος πανικός, το δείχνει κ στις ειδήσεις…
Ο βιαστής αν δεν κάνω λάθος είναι στην στενή…
Το σόι πάντως μάζευε υπογραφές για να την σκοτώσουν και ο πατέρας της την στραγγάλισε, έτσι απλά…
Όταν τον συνέλαβαν επέμενε πως δεν μετάνιωσε.

Τριτοκοσμικες καταστασεις, μου θυμιζει την ιστορια με την γυναικα που ειχε εξωγαμο και θελαν να την λιθοβολησουν (νομιζω στη Νιγηρια).

episis proti fora to akouo…apisteuto…

Και μετα φωναζουν γιατι ειπαν ΟΧΙ οι Κυπριοι… Μακρια και απο την πολυθρονα ολα ευκολα ειναι… Δεν ειμαι καθολου ρατσιστης, αφου υπαρχουν και πολλοι Ελληνες που εχουν για κεφαλι μια “κουραδομηχανη”, ωστοσο να μην τα ισοπεδωνουμε ολα… Οι ανθρωποι λογω της θρησκειας τους ειναι πολυ πισω ακομα… Ασχετα αν πολλοι απ’ αυτους θελουν ν’ αλλαξουν…

Ας μην μιλήσουμε καλύτερα για τους Κύπριους … δεν με ενδιαφέρουν σαν λαός και κράτος , οι Τούρκοι κάνανε λαλακία που δεν την πήραν όλη τότε , ακόμα πληρώνουμε τη λαλακία τους αυτή .

Οσο για το άλλο , μην πάτε μακρυά , πριν μια εβδομάδα περίπου συνελήφθη , πατέρας που βίαζε τις κόρες του , και είχε πνίξει το νεογένητο , το ξεχάτε , μην βλέπουμε τα χάλια των άλλων και στην Ελλάδα του 2004 καλά κρατούμε .

Ε και σε μας υπαρχουν τριτοκοσμικοι, οχι εμεις θα μεναμε απ’εξω!
Και ολοι τους βγαινουν ψυχοπαθεις και μετα ολα μελι γαλα.

Ας μην μιλήσουμε καλύτερα για τους Κύπριους … δεν με ενδιαφέρουν σαν λαός και κράτος , οι Τούρκοι κάνανε λαλακία που δεν την πήραν όλη τότε , ακόμα πληρώνουμε τη λαλακία τους αυτή .

Οσο για το άλλο , μην πάτε μακρυά , πριν μια εβδομάδα περίπου συνελήφθη , πατέρας που βίαζε τις κόρες του , και είχε πνίξει το νεογένητο , το ξεχάτε , μην βλέπουμε τα χάλια των άλλων και στην Ελλάδα του 2004 καλά κρατούμε .[/quote]

Εδω κατα την ταπεινη μου γνωμη Ανδρεα εισαι λαθος… Ειτε σου αρεσουν ειτε δεν σου αρεσουν οι Κυπριοι, υπαρχει μια αντικειμενικη αληθεια… Οτι στην Κυπρο το 80% του πληθυσμου ειναι Ελληνες…

Συγνώμη αλλά έχουν παραξηγηθεί μερικές έννοιες .

  1. Δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα , με διαβατήριο ζούν εδώ και με άδειες παραμονής.
  2. Δεν έχουν την σημαία της Ελλάδας … τη δείχνουν μόνο όταν κάνουν τσαχπινιές στους Τούρκουσ
  3. Δεν έχουν τό ίδιο νόμισμα
  4. Δεν υπάγοντε κάτω από το σύνταγμα της Ελλάδας , δεν έχουν την ίδια κυβέρνηση με αυτή της Ελλάδας.

Τι και αν μιλάνε Ελληνικά … δεν σημαίνει ότι είναι Ελληνες … με το ίδιο σκεπτικό οι Καναδοί οι Αμερικάνοι , οι Αυστραλοί , είναι Αγγλοι.

Είναι Έλληνες στην ψυχή και το πνεύμα(πςςςςςςςς τι είπα πάλι…)

Είναι Ελληνάρες γιατί πονούν για την Ελλάδα και την Κύπρο όπως και οι πιο πολλοί από εμάς…

Είναι Έλληνες γιατί πάντα ζητούσαν μία ένωση με την υπόλοιπη χώρα(καλά τα τελευταία χρόνι εξαιρούνται)

Είναι Έλληνες γιατί έχουν ίδια γλώσσα,ίδια ιστορία,ίδια θρησκεία,ίδιους στόχους,ίδια ιδανικά,παρόμοιες παραδόσεις κτλ κτλ

Ουφ!Νομίζω ότι σας έπεισα…τι κερδίζω? :roll:

Για το γεγονός που αναφέρθηκε δεν είχα ακούσει τίποτα :?
ΑΙΣΧΟΣ πάντως … :evil: Δεν νομίζω όμως οτι βασική αιτία είναι η εθνικότητα τους…
Η θρησκεία τους ίσως να είναι…

Οσο για το αν οι Κύπριοι είναι Ελληνες Τούρκοι ή …Κύπριοι… Νομίζω ότι θα συμφωνήσω (για δεύτερη φορα επισήμως… Στις πόσες καίγομαι…?) με τον Angel… Αλλα δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα οποτε διατηρώ καποιες επιφυλάξεις…

Tα πιστεύεις , αυτά που λες ή τα λες για πλάκα … ?

Βάζεις μία στενή έννοια στη λέξη Έλληνας!

Ακολούθησε την ιστορία μας στα τελευταία 2500 χρόνια και δες αν διαφέρουμε…Τωρα μπορείς να μου πεις ότι πέρασαν τόσα χρόνια(όχι όμως τόσο πολλά από τις Κυπριακές επαναστάσεις ενάντια στους Άγγλους με στόχο την συνένωση με την Ελλάδα)αλλά αν βασίζεσαι μόνο στο παρών τότε πρέπει να ξανασκεφτείς τι ακριβώς είναι η Ελλάδα…

Εννοείται ότι πιστεύω πως οι Κύπριοι είναι Έλληνες!!!

Τι και αν μιλάνε Ελληνικά … δεν σημαίνει ότι είναι Ελληνες … με το ίδιο σκεπτικό οι Καναδοί οι Αμερικάνοι , οι Αυστραλοί , είναι Αγγλοι.

Αν μπορείς ποτέ να πεις αυτό το μείγμα ελληνικών, αγγλικών και κυπριακών ιδιωμάτων ελληνικά! :lol: Πάντως συμφωνώ πως είναι Κύπριοι… δεν είναι κακό άλλωστε, αυτό τους έχει φτάσει στην εξέλιξη που έχουν γνωρίσει σε πολλούς τομείς και, εξάλλου, μου τη δίνει να θυμούνται οτι είναι Έλληνες μόνο όταν πρόκειται για εθνικά θέματα (σε πολιτικό επίπεδο τουλάχιστον)!

Τα πραγματα δεν ειναι ασπρο - μαυρο, ειναι Ελληνες ή οχι. Ειναι γεγονος πως με την Κυπρο μας ενωνουν περισσοτερα απο απλα την γλωσσα. Ειναι η θρησκεια, ειναι η Τουρκια (κοινος “εχθρος”),η εθνικη συνειδηση, ειναι το γεγονος οτι η Ιστορια μας εχει κανει “αδελφες” πατριδες. Παντα η Ελλαδα ηταν η πρωτη χωρα απ την οποια ζητουσε η Κυπρος βοηθεια (ισως δεν ειχε πολλες επιλογες…) και η Ελλαδα η πρωτη που εδινε…
Απ την αλλη, ειναι γνωστο πως και οι κυπριοι δεν εχουν την καλυτερη γνωμη και αισθηματα για τους ελληνες και οτι πολλοι μας κατωτερους τους.
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ειμαστε αναγκαστικα δεμενοι με την Κυπρο, οχι τοσο πολυ ως προς τον πολιτισμο, αλλα ως προς τα συμφεροντα (…) και τις κοινες στρατηγικες…

Δε θεωρώ σε καμία περίπτωση πως η Τουρκία είναι “εχθρός” ή εχθρός μας… το να συντηρείται κάτι τέτοιο δείχνει μόνο πως οι εκάστοτε προπαγάνδες πετυχαίνουν! Ο λαός της Τουρκίας ενδιαφέρεται περισσότερο να τα βγάλει πέρα, παρά να “πολεμάει” την Ελλάδα, όπως και εμείς έτσι σκεφτόμαστε οι περισσότεροι! Τώρα, αν καταφέρνουν κάποια κολλημένα μυαλά να περνάν κάτι τέτοιο προς τα έξω και να επηρεάζουν κόσμο, τι να πω! Όταν καταλαγίασουν και οι στρατιωτικοί της Τουρκίας, θα δείτε πως πραγματικά ΟΛΑ είναι καλά!

Εντάξει, εισέβαλλαν οι Τουρκοι στην Κύπρο, αλλά μην ξεχνάτε πως εμείς (και η Κύπρος) είμασταν η αιτία (ηγεσιές του κώλου κλπ)! Και 'μεις εισβάλλαμε το 1910 (σωστή η ημερ/νία?) στην ανατολ. Θράκη, για τη διεκδίκηση τάχα μου των “πάτριών” μας εδαφών! Είμασταν καλύτεροι?! Απλά το κάναμε να φαίνεται ότι είμασταν οι καλοί, επειδή πήραμε… ξέρετε τι! :wink:

Αυτά…

1on 3efugate k 2on elpizw na ton kremasoun