Δισκοι του μελλοντος

Pink Floyd - τα άπαντα (βλ. 60s + 70s + 80s πρώτα χρόνια)
Rush, Yes, Genesis, King Crimson - τα περισσότερα (βλ. 70s κυρίως)
Queen - I, II, A Night At the Opera (βλ. 70s)
Led Zeppelin - III, IV, Houses of the Holy, Physical Graffiti (όλα αυτά μέσα σε 5 χρόνια 1970-1975)
Tool - Undertow, Aenima, Lateralus, 10.000 Days (ε όλα δηλαδή ;p)
Mastodon - Blood Mountain (ίσως και τα άλλα 2 αλλά αυτό είναι όντως πολύ μπροστά) (2006)
Neurosis - τα περισσότερα
Gojira - From Mars to Sirius (2005)
Machine Head - Burn My Eyes (1994)
Meshuggah - τα περισσότερα αν όχι όλα
Iron Maiden - Seventh Son of a Seventh Son (1988 )
Black Sabbath - Master of Reality, Sabbath Bloody Sabbath, Heaven and Hell (70s και 1980 το H&H)
Queenryche - τα περισσότερα με highlights τα Operation Mindcrime, Rage for Order
Dream Theater - Images and Words (1992), Metropolis pt.2: Scenes from a Memory (1999)
The Dillinger Escape Plan - Miss Machine, Ire Works (2004 και 2007)
Isis - Oceanic (2002)
Nevermore - τα περισσότερα
Pain of Salvation - όλα εκτός των One Hour by the Concrete Lake και Scarsick. Το Be για μένα είναι το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα “μελλοντικού” δίσκου.
Cynic - Focus (1993)
Dark Tranquillity - The Gallery, Haven, Fiction (1995, 2000 και 2007)
Pantera - Cowboys From Hell (1990)

Κλασικά κάτι θα ξεχνάω αλλά αυτά μου’ρθαν αμέσως στο μυαλό. Αν έχω κάνει κάποιο λάθος στις χρονολογίες διορθώστε με… Ε δεν μπορώ να τα θυμάμαι κι όλα βρε παιδιά. :stuck_out_tongue:

Δεν ειπα οτι δεν μπορει να ειναι επαναστατικο η πρωτοτυπο.Αλλα το σαν να ειναι το μελλον το ιδιο και μπροστα απο την εποχη του και τετοια ειναι λιγο υπερβολικο

ε, ένας δίσκος που οδηγεί τις εξελίξεις, διαμορφώνει ηχητικά καλούπια που δεν έχουν ξανασυναντηθεί και δημιουργεί τάσεις (ή που πολλές φορές λόγω τις ιδιαιτερότητας του δίσκου δε δημιουργούνται καν) οι οποίες φέρνουν αλλαγή στο μουσικό τοπίο, δε νομίζω ότι είναι υπερβολικό να πεις ότι ξεφεύγουν από τα συνήθη της εποχής τους. πάντως ποστς σαν του λεβιάθαν δεν μπορώ να τα καταλάβω ούτε 'γω.

πιστευω οτι πρεπει να διευκρινιστει λιγο το θεμα
γιατι εγω προσωπικα βλεπω διαφορες εκδοχες

α)δισκοι πχ που ακουγονται και που θα ακουγονται φρεσκοι,σαν να κυκλοφορησαν αυτην την εποχη!
πχ. ενα slaughter of the souls των at the gates.

β)δισκοι με “φουτουριστικο” ηχο.πχ το demanufacture των fear factory

γ)δισκοι που ειναι “μπροστα” απο την εποχη τους. πχ το lateralus των tool

και
δ)δισκοι που συνδιαζουν ολα τα παραπανω. πχ το nothing των meshuggah!

σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος να αναλύσω την επίδραση που είχαν οι Kraftwerk στην ηλεκτρονική μουσική γενικότερα. Αλλά από την όποια επαφή που έχω με αυτό το είδος έχω να πω σχετικά τα εξής. Νομίζω ότι οι πρώτοπόρες μπάντες του EBM ( 80 'ς είμαστε ακόμα ) έχουν σίγουρα επιρρεαστέι. Για παράδειγμα ακούστε το Isn’t it funny how your body works του Nitzer Ebb του 85. Οι Leatherstrip επίσης, ένα από τα καλύτερα και επιδραστικότερα συγκροτήματα του industrial / EBM έχουν διασκευάσει Kraftwerk. Στα 80΄ς ακόμα υπάρχουν επιρροές και σε “σκληρότερα” είδη όπως οι industrial metallers Treponem Pal ( εδώ να αναφέρω ότι πρόκειται για γκρουπ που επιρρέασε πχ τους Fear Factory ) όπου έχουν επίσης διασκευάσει το Radioactivity.
Στα 90’ς έχω βρει τα “ίχνη” των Kraftwerk σε συγκροτήματα όπως οι Apoptygma Berzerk ( στις αρχικές τους δουλειές ). Επίσης σε ένα άλλο ηγετικό γκρουπ του darkwave / gothic των 90’ς, τους Deine Lakaien έχω ανακαλύψει κάποιες επιρροές απο Kraftwerk όπως στο κομμάτι Mind machine για παράδειγμα… Τα ονόματα που αναφέρω έχουν επιρρεάσει την ηλεκτρονική μουσική των τελευταίων ετών σε έντονο βαθμό, οπότε καταλαβαίνει κανείς πόσο σημαντική ήταν η συνεισφορά των Kraftwerk σε όλα αυτά.

Βέβαια δεν αναφέρω καθόλου την επίδραση τους στα techno γkrουπ των 80’s ( η οποία είναι δεδομένη ) αλλά μιας και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα δεν μπορώ να πω κάτι.

Δίσκοι από τον χώρο του πανκ που έχουν επιρρεάσει το thrash:

Discharge - Hear Nothing See Nothing Say Nothing ( 1982 )

GBH - City Baby Attacked By Rats ( 1982 )

The Varukers - Bloodsuckers ( 1984 )

Broken Bones - Bonecrusher ( 1984 )

The Exploited - Punks Not Dead ( 1982 )

Raw Power - Screams From The Gutter ( 1984 )

[CENTER][/CENTER]

Κλειδώστε το.

Οχι πρωτου βαλουμε και το Larks’ tongues in aspic.

Ρε θα σε κλειδωσουμε κι εσενα δω μεσα να μη μπορεις να βγεις :stuck_out_tongue:

Θα σου πω καποια στιγμη σκηνικο να κλασεις στα γελια!

Starless 8)

πριν τα φουτουριστικα/ ιντελλιτζεντ μπλακ μεταλ εγχειρηματα των Thorns, Dodheimsgard υπήρξε ενας δισκος που ανοιξε τον δρομο.

Larks tongue in aspic απο king crimson καθως και σχεδον ολοι οι δισκοι απο Ayreon

Αν και αυτο που ανοιξε το δρομο ηταν η κασετα των Thorns το 90κατι, θα συμφωνησω οτι προκειται για υπερδισκαρα!

η κασσετα των Θορνς ειναι σχεδον το μπλακμεταλ ολοκληρο! Ανοιξε λεωφορους χαχαχ! Απλα οι Μυστικουμ πηραν μια συγκεκριμενη και την ξεπατωσαν! :smiley:

Σωστός ο ChrisP. Όταν όλοι οι άλλοι παίζαν black/thrash ή death οι Thorns παίζανε Black metal.

Να ένας δίσκος του μέλλοντος.

(just a joke! :stuck_out_tongue: )

αν και ψιλο - οφφ τόπικ, το συγκεκριμένο μπορεί να μην έχει μουσική του μέλλοντος, σίγουρα όμως οι στίχοι του ήταν προφητικοί.

Είναι βράδυ , μα νομίζω πως σε λίγο θα φέξει
κάτσε να σου πω την ιστορία του Αλέξη
ένα παιδάκι ζωντανό με δυο σπίρτα αντί για μάτια
αν η ζωή είναι λιμάνι , αυτός σκαρφάλωνε κατάρτια.
Τώρα μόνο ένα απόκομμα σε μια εφημερίδα
Θεέ μου μην σε τύφλωσε του επίσκοπου η χλίδα
ο άρχοντας των μυγών στην Ελλάδα του 06
νικητής ο απαθής αυτή τη βρώμα να αντέξει
ποιος θα πει σε αυτή τη μάνα τι μαθαίνουν στα σχολεία
TV , παιδεία και ωμή βία
τα παιδιά είναι εγκληματίες συναινείς για τιμωρία
αλλά η βρώμα ξεκινάει από σένα κοινωνία.

Εδώ κάτω δεν έχει οίκτο για το διαφορετικό
όλοι να μοιάζουν πάρε παράδειγμα το κάθε σου ευρώ
πόσο άθλια μοιάζει τώρα η τηλεόραση κλειστή
με όποιον δάσκαλο καθίσεις ίδια είναι η χολή
και τι λέτε τώρα εσείς για τον άτυχο Αλέξη
συζητάτε συνεχώς και δεν λέτε ούτε λέξη
πως τον *(σσσσς?) ένα τσούρμο από απαίδευτους αλήτες
έχετε δίκιο , κοιταχτείτε στον καθρέφτη είναι οι γύπες.
Δεν έχω δάκρυα τα σκούπισε η αδιαφορία
κι όταν θα ξεφουσκώσει δεν θα μείνει ούτε πικρία.
Αντίο μικρέ μου φίλε κάνω μία προσευχή
όλους τούτους τους αλήτες να τους πνίξει η ντροπή.

Δεν τελειώσαμε ακόμα , έχω ακόμα μια στροφή
και συγνώμη που τα λέω , σας χαλάω τη γιορτή
η παιδεία εκφυλίστηκε σε εξετάσεις
φροντιστήρια , αγγλικά , βαθμούς και βάσεις
να τι έμεινε απ΄ τη χώρα του Σωκράτη
τηλεπωλήσεις βιβλίων με το δεμάτι
τηλεόραση του βάλτου, ότι σπέρνεις θα θερίσεις
το θέμα είναι θέμα μόνο αν φτάσει στις ειδήσεις
πολύ την Κυριακή μα καθόλου τη Δευτέρα
κι οι πνευματικοί ηγέτες να βρέχονται πιο πέρα
φταίχτης δεν ήταν ποτέ το μαχαίρι
αν το καθοδηγούσε πιο υπεύθυνα το χέρι.

Δεν έχουμε επωδό
Για κάτι τόσο φριχτό…
Όχι, δεν έχουμε επωδό
Κανένα στίχο?

(Μαύρη Μαγιονέζα - Χωρίς Επωδό, 2007)

Υπερβολικο αλλα το πιστευω ολη η δισκογραφια των Beatles

Eσενα σε παω πολυ και ξερεις γιατι …εισαι μεταλλας αλλα δεν εισαι κολλημενος.εχεις πολλα ακουσματα και δεν θεωρεις δισκακια του 6 ως τις δισκαρες του 10,κοινως δεν εισαι '‘ξυπνιος’ αλλα ξυπνιος

και εχεις και μια αποψη πιο περα της μαζας,πχ κατα 99% θα πουνε ολοι οτι απο king crimson το in the court ιναι το mpeeeeeeeee-st album

το red δλδ πουναι 10 επιπεδα πιο πανω τι να πει ??? η ακομα και το discipline ?

επισης σε παω γιατι επιλεξες το perdition city πουναι οντως δισκος απο αλλο παραλληλο συμπαν.

και εχεις και χιουμορ,κ δεν κανεις και μοστρα στην ευφυια σου

θα μπορουσες νασαι κολλητος μου μπραβο αγορι μου παντα τετοια

επισης ρε παιδια ψυχραιμια με τις μετσαλ καταβολες σας.

βλεπω διθυραμβους για τους βλακες τους dream theater πουναι καργα παπαδες-ποζεραδες και γελαω/κλαιω που τοσος λαος τρωει την και καλα προγκ φολιτσα τους

ενα πραγμα σαν το glam rock στυλ ala posion ειναι απλα και στο και καλα πιο εγκεφαλικα ψαγμενο…

κλεινω με μερικα αλμπουμ που ειναι οντως απο το (κοντινο/μακρυνο) μελλον

καταρχας ο απολυτος ΜΑΓΚΑΣ της μουσικης για τον 20ο αιωνα

miles davis 8O 8O 8O

τι να πω εγω τωρα ο μικρος και ασημαντος για αυτον τον ΤΙΤΑΝΑ

bitches brew ???
panghaea ???
agharta ???/

αυτα που επαιξε μεταξυ 1969-75 ειναι 30-50 χρονια μπροστα απο την εποχη του.ποιοι ντριμ θιατερ ουτε να του αλλαζουν χαρτομαντηλο στην τρομπετα δεν ειναι τα παιδακια αυτα

tool - aenima

καλο και αγιο το λατεραλους αλλα ειλικρινα δεν τιθεται θεμα συγκρισης.το ανιμα ειναι δισκος γραμμενους απο εξωγηινους για εξωγηινους ακροατες.τοσο απλα.δεν ειναι τυχαιο που κατα τη διαρκεια της συλληψης/συνθεσης/ηχογραφησης χρησιμοποιησαν ψυχεδελικες ουσιες.

το aenima ειναι lsd music.απλα.

αντε να πω και αλλο ενα που ειναι και προσωπικη αδυναμια

pink floyd - animals

μπορει να ειναι γραμμενο μεταξυ 1975-77 αλλα 30 χρονια μετα παραμενει ακμαιο και επικαιρο οσο ποτε με μηδενικες ρυτιδες πανω του.και μονο για τους στιχους του γουωτερς που ειναι μαθημα κοινωνιολογικης αναλυσης του τοτε και του τωρα αυτο το αλμπουμ αξιζει να σταλθει στο διαστημα για να μελετηθει απο τους κρυμμενους εξωγηινους που μας παρατηρουν απο τη σκοτεινη πλευρα του φεγγαριου.

σε 30 χρονια ακομα για το ανιμαλς θα μιλαμε.καλο το νταρκ σαιντ αλλα ολη η συμπυκνωμενη μεγαλοφυια του γουοτερς ειναι σε αυτα τα 43 λεπτα που διαρκει το αλμπουμ αυτο.

α και να μη ξεχασω και την δισκογραφια των ντριμ θιατερ #-o #-o #-o #-o