Πού επεράσαμεν όμορφα το 2013;

Είτε πήγατε σε δύο είτε σε εκατό δύο, ξεδιαλέχτε ποιά ήταν η καλυτερότερη και συγκλονιστικότερη συναυλία που είδατε φέτος.

Οκεη, αν δεν μπορείτε να πείτε μία, πείτε δύο ή τρεις, αλλά όχι παραπάνω.

Επίσης φεστιβάλ δεν πιάνουν, πρέπει να διαλέξετε έναν καλλιτέχνη απ’ το φεστιβάλ.

Για πάμε.

Και πρώτη απάντηση από μένανε, χα! Στην κορυφή έχω ισοπαλία μεταξύ Black Angels και Fates Warning. Εξαιρετικά λάηβ έκαστα.

[B]1[/B] το Live των [B]nightstalker [/B]στη λαρισα με σολντ αουτ 250 εισιτηρίων(+40ακομη που ήταν στον χώρο) ήταν τρομερό. ναι τοπικό. ναι με ελληνική μπάντα. αλλά δεν εχει να κάνει.

[B]2 θανασης [/B]λαρισα. φήμες λένε οτι είναι ακόμη εκεί και παίζει μπροστά σε 2μιση χιλιάδες ατομα.

[B]3 Neal morse[/B]. We All Need Some Light ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Ρε σεις δεν θυμάμαι που έχω πάει και δεν είναι και πολλές…
Ούτε ποιες ήταν αυτές που έχω δει…

Εντάξει.

Μου έρχονται και είναι όλες προγκ…

Είναι αλφαβητικά…

[B]Fates Warning[/B]. H δεύτερη καλύτερη συναυλία τους για μενα. Ξεπέρασαν τις προσδοκίες και ο Ray της καρδιάς μας ήταν σε εξαιρετική κατάσταση

[B]Shadow Gallery[/B]. Δεν ήταν σαν την πρώτη φορά από ότι είπαν όλοι όσοι την έιχαν δει, αλλά ήταν έτσι κι αλλιώς εκπληκτική.

[B]Threshold[/B]. Kαι μέσα στο φάιναλ φορ του Λονδίνου, προέκυψε η εκπλήρωση του τελευταίου μεγάλου συναυλιακού μου απωθημένου. Συγγενείς και φίλοι, κουβεντούλα, φωτογραφίες και μια θεϊκή εκτέλεση του Rubicon από το μάλλον καλύτερο μελωδικό προγκ γκρουπ των καιρών μας…

Αν είναι να πω μόνο μία τότε με διαφορά [B]DANZIG [/B]στο Hellfest

Αλλά εκτός έδρας άξιζαν με χίλια και οι [B]RUSH [/B]στο ελσίνκι, [B]LONG DISTANCE CALLING[/B] στη Γενεύη και [B]MY DYING BRIDE[/B] λωζάνη.
Εντός ξεχώρισαν [B]Soul Cages[/B], [B]Domine[/B], [B]Warlord[/B], [B]Vanderbuyst[/B], [B]Tales of Murder and Dust[/B]

2013 ηταν πολυ καλο μουσικα και συναυλιακα…
Βetween The Buried and Me, Kvelertak, Hellfest, Nick Cave, Baroness, The Ocean, Dillinger Escape Plan, Muse…

Πιστευω οτι το Νο 1 παει στο live Kvelertak στο Electric Ballroom με Truckfighters…
Απλα κολαση! Τρομαχτικη ενεργεια απο κοσμο και μπαντα, τρελο crowd surfing και στο τελος μεχρι και μια κιθαρα πεταξαν.

Μετα πανε Ocean, οχι απο την αποψη του κοινου πιο πολυ επειδη γουσταρα τη ζωη μου που γνωρισαμε την μπαντα και ακουσα ολο το Pelagial live.

Αλλα και φυσικα Hellfest Neurosis .

Μετριούνται σε δάκτυλα μιας χειρός τα live που πήγα φέτος.
Iron Maiden στο Παρίσι δεν μετράει γιατί είναι εκτός συναγωνισμού, αλλά οι Clutch θα ταίριαζαν παντου. Απίστευτα χαλαροί και ο ορισμός του hard rock n’roll με τον Neil Fallon να είναι ένας σπουδαίος frontman.
Και οι Primordial φυσικά εγγύηση πάντα.

  1. Blank Page στο πρώτο τους live μετά από πολυυυυυυυυυ καιρό στο Silver Dollar.

  2. Blank Page στους πειρατές

Χμ, εύκολο.

Άπο άποψη απόδοσης/μουσικής εκτέλεσης/ατμόσφαιρας, Neurosis στο Μιλάνο.

Άπο άποψη έντασης/συγκίνησης/απωθημένου-ονείρωξης, Catharsis στη Βουδαπέστη.

Και τα δύο με απόσταση ενός μήνα μεταξύ τους.

Κορυφαια συναυλιακη εμπειρια για το 2013 ηταν η διασκευη στο A fine day to die απο DreamLongDead στη συναυλια με Pentagram. Γιατι οι αντρες βαζουν ΠΑΝΤΑ και το Odin’s ride over Nordland:!:
Kατα τα αλλα παιχτηκαν παρα πολυ ωραια πραματακια φετος, θα κατσω να κανω μια μελετημενη λιστα καποια στιγμη.

…σε live των Rotting Christ, Anthrax, Fates Warning, Primordial, Atlantean Kodex, Helloween-Gammaray, και φυσικά του Αλκίνοου:):!:

Με δύο κομμάτια να παίζονται με όλα τα μικρόφωνα κλειστά (=δεν παίχτηκαν ουσιαστικά, ευτυχώς που τα ακούσαμε στο encore), και στη συνέχεια απαράδεκτο ήχο ε δε μπαίνει με καμία δύναμη στις τοπ στιγμές του '13. Μόνο η μπάντα λιγάκι το 'σωσε με την όρεξή της. Αλλά βλέποντάς το αντικειμενικά το πράγμα η συναυλία θα μπορούσε να 'χει πάει και πολύ καλύτερα. ΠΟΛΥ όμως.

Κατά τ’ άλλα, Enforcer και τις 2 φορές, Roger Waters, Fates Warning, Shadow Gallery, Soul Cages, Ashbury, Warlord (αν και ξεφούσκωσε κάπως μέσα μου με το πέρασμα των μηνών ίσως γιατί σκέφτομαι πως θα ήταν αν δεν υπήρχε αυτή η ακατανόητη σειρά στο setlist…) ήταν όλες μία και μία.

Κι εγώ έθαψα μέσα μου τους Warlord για αυτο το λόγο…ηλίθιο…

Θέλω για το 2014 να θυμάμαι τους JAG PANZER…πιάνω από τώρα θέση…

Lollapalooza. Επίσης πλάκα είχε στο Heavy by the Sea σαν φάση κυρίως γιατί ήταν καλοκαιρινό το κλίμα.

Swans. Riverside.

Επί Ελληνικού εδάφους η συναυλία των [B]RIverside[/B] ήταν μακράν η πιο άρτια συναυλία που είδα σε όλα τα επίπεδα. Εξωπραγματικός ήχος, με ένα εκπληκτικό άλμπουμ κλπ. Μόνο λίγο περισσότερο κόσμο θα χρειαζόταν.

Στο εξωτερικό τώρα.

[B]Neal Morse/Flower Kings[/B]: Πάλι εξωπραγματικός ήχος και απόδοση, Morse με full band (και όλα τα όργανα) και επίσης πρώτη φορά που τους έβλεπα, οπότε συγκίνηση.

[B]Steven Wilson @ Royal Albert Hall[/B]: Δεν ξέρω τι να πω για το συνολικό οπτικο-ακουστικό θέαμα.

[B]Alter Bridge, Shinedown, Halestorm @ Wembley Arena[/B]: Μπάντες που υπερ-αγαπω σε τρομερή βραδιά απόδοσης.

[B]Volbeat[/B]: Τρελό party, φοβερή μπάντα live.

[U]Ελλάδα:[/U]

[B]DREAMLONGDEAD/RUINED FAMILIES/HEDVIKA/HOLY [/B]@ AN Club - 20 Ιανουαρίου
[B]AGNES VEIN/DREAMLONGDEAD/UNIVERSE 217[/B] @ AN Club - 11 Μαΐου
[B]M-PIRE OF EVIL/NOISE DISORDER[/B] @ AN Club - 18 Μαΐου
To set των [B]EMBRACE OF THORNS[/B] στο EIKONS OF THE UNDERWORLD @ Κύτταρο - 14 Σεπτεμβρίου
[B]EARTH OF DISTRUST/GOMGOMA [/B]@ Zero - 5 Οκτωβρίου
[B]PRIMORDIAL/MAEL MORDHA[/B] @ Fuzz - 22 Νοεμβρίου
To set των [B]SERPENT NOIR[/B] στο OCCULT BLACK/DEATH RITUAL @ Second Skin - 30 Νοεμβρίου
[B]RAVENCULT/NOCTURNAL VOMIT/NECROVOROUS/NECROHELL[/B] @ Κύτταρο - 22 Δεκεμβρίου

[U]Εξωτερικό:[/U]

[B]MGLA[/B] @ Futurum Bar (Prague) - 12 Ιουλίου
Όλη η υπόλοιπη 2η μέρα του PRAGUE DEATH MASS @ Futurum Bar (Prague) - 12 Ιουλίου
Tα σετ των [B]GEHENNA [/B]και [B]IMMORTAL [/B]στο INCUBATE FESTIVAL @ K17 (Tilburg) - 20 Σεπτεμβρίου

Αν είναι να πω μία θα είμαι προβλεπέ

Mε χρονική σειρά των συναυλιών και όχι προτίμησης:
-Eric Burdon
-Neal Morse
-Carl Verheyen
-Remember Shakti

Δεν πηγα πουθενα φετος.
Αλλα αυτο που ποναει ακομα περισσοτερο ειναι οτι εχασα riverside:cry: