Αλληλουχία πεταλιών

παίζουν τα εξής:

-κεφαλή (καθαρό κανάλι)

-distortion πετάλι
-overdrive πετάλι
-analog delay πετάλι

προφανώς η δοκιμή είναι η καλύτερη λύση, αλλά πείτε κι εσείς λίγο από την εμπειρία σας, ποιά είναι η πιο ιδανική αλληλουχία τους

αλληλουγια, αλληλουγια, αλληλουγια :papas:

συνεχιστε.

Αρχικά, ελπίζω να μην βάλεις και distortion και overdrive μαζί :stuck_out_tongue: Προφανώς θα έχεις το ένα κλειστό. Οπότε βάζεις στη σειρά: ενισχυτής, delay, distortion/overdrive και είσαι κομπλέ

γιατί αυτό?

Γιατί κατα τη γνώμη μου αν ανάψεις και τα δύο μαζί ο ήχος μπουκώνει πολύ και εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο το αποτέλεσμα, μου ακούγεται πολύ θορυβώδης η κιθάρα. Εγώ θα χρησιμοποιούσα ή distortion ή overdrive, ένα απο τα δύο

ισχύει εν μέρη. Αν παίζεις βέβαια με μπουκώματα ( :stuck_out_tongue: ) -hardcore punk, thrash κλπ κλπ- το χρειάζεσαι πιστεύω. Νομίζω θέλει ψάξιμο λίγο ο συνδυασμός των ρυθμίσεων τους, ειδικά αν πρόκειται για πετάλια που την παλεύουν. Διαφορετικά έχεις σε λειτουργία και τα δύο μόνο στα σημεία όπου το χρειάζεσαι

Όχι ρε συ και ένα καλό distortion, με ανοιχτά στα ύψη τα gain αρκεί πιστεύω για hardcore punk κτλ, έτσι νομίζω. Τώρα εντάξει είναι και τι αρέσει σε κάθε έναν κιθαρίστα και pedal board στήνει. Πάντως ναι, πρώτα οι παραμορφώσεις, μετά τα delay

τι δλδ αλληλουχια?

Όταν φτιάχνεις pedal board, δηλαδή μια σειρά απο παραπάνω απο ένα πετάλι, πρέπει να έχουν μια σωστή σειρά όλα αυτά, αλλιώς ο ήχος σου χαλάει ή πολλές φορές χάνονται στοιχεία απο τις παραμορφώσεις

  • ότι κάποιες φορές “παίζοντας” με την αλληλουχία βγάζεις ωραίους ήχους

εμένα μαρέσει να βάζω γουα,φαζ,ντηλέη,οκτάβ από δεξιά προς αριστερά όπως τα κοιτάω .

γκούγκλαρε με guitar pedals order, θα βρεις άρθρα , εικονίτσες και άλλα ωραία

στα πρόχειρα βρήκα αυτό http://guitarpedalboard.tumblr.com/post/34810459/order-order