Το Ποτάμι

Στα έξοδα του κόμματος βάζουν και τον Κυριάκο_τ ;

25% του κυριάκου_τ είναι στο τοπικ του ποταμιού. Υποθέτω ότι τα υπόλοιπα θα είναι στο τοπικ των Riverside…

Ναι ρε, τους βγαίνω λίγο φθηνά στην αρχή όμως στην συνέχεια θα ανεβάσω την τιμή:p:lol:

B-)

Δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι.

Άχουτο το ποτάμι, το στηρίζει και ο Ανδριανόπουλος (αντιγράφω από το news247) .


Για όλα αυτά επαναλαμβάνω πως χρειάζονται [B]κανονικοί άνθρωποι[/B]. Με γνώση της πραγματικότητας, βγαλμένοι στην πιάτσα της ζωής, λογικοί και μετριοπαθείς. Δεν μπορούμε να τους βρούμε; Μα κυκλοφορούν καθημερινά δίπλα μας. Δεν έχουμε παρά να το συνειδητοποιήσουμε.

Το «Ποτάμι» του Σταύρου Θεοδωράκη εκφράζει μια παρόμοια αντίληψη. [B]Με επαγγελματίες της ζωής, κι όχι της πολιτικής,[/B] και με απόψεις απλές, συνετές, κοντά στις σκέψεις του [B]μέσου πολίτη[/B], δίχως φανφάρες και πυροτεχνήματα και, το κυριότερο, δίχως δεσμεύσεις και δεσμούς με κομβικούς παράγοντες του δημοσίου, των συντεχνιών και του κρατικοδίαιτου κατεστημένου, μπορεί να γίνει φορέας μιας λογικής εναλλακτικής λύσης. Οσοι απογοητευμένοι αναζητούν αποκούμπι και διέξοδο, το Ποτάμι δείχνει δρόμους ανάκαμψης και κάποιας ελπίδας. Με αντίθεση σε ξεπερασμένες πρακτικές, δίχως όμως και πειράματα σε επικίνδυνες ακροβασίες και τυχοδιωκτισμούς. Μπορούμε να μπούμε δηλαδή σε μιά εποχή ?ελληνικής μεταπολιτικής?. Που να ξεκινήσει ακριβώς από τις ευρωεκλογές.

Πολλούς ενδεχόμενα να «πάρει το Ποτάμι». Φτάνει να οδηγήσει τελικά σε σωστές ατραπούς και, το κυριότερο, σε ελπίδα.

Ποιοι λένε όχι στις νέες δυνάμεις

To διάβασα το άρθρο του και στο Μπλέ Μήλο.
Δεν έμαθε ο Ανδριανόπουλος από την προσέγγιση στον Σημίτη που έκανε πριν 15 χρόνια;
Kαι βγαίνει έτσι απλά να εκθειάσει τους “βγαλμένους από την πιάτσα της ζωής” -ευφημισμός για την αμορφωσιά του Θεοδωράκη;
Δεν σέβεται τα χρόνια που ο ίδιος πέρασε σε θρανία και αμφιθέατρα πανεπιστημίων; Oύτε την διεθνή του σταδιοδρομία και τον παραδοσιακό κοσμοπολιτισμό της οικογένειας του;
Θα είναι εντάξει με την συνείδηση του ως φιλελεύθερος (γιατί ο Ανδριανόπουλος αν μη τι άλλο είναι φιλελεύθερος, δεν είναι γιαλαντζί, ούτε όψιμος) αν μείνει η Δράση πάλι εκτός βουλής;

Θα είμαι πολύ κακεντρεχής αν επισημάνω πως το άρθρο είναι από ιστοσελίδα του ΔΟΛ, μεγαλομέτοχου του Mega όπου έκανε εκπομπές τα τελευταία χρόνια ο Θεοδωράκης;

Και λοιπόν ? Που διαφωνείς με όσα γράφει ?

damnation???

Στα λόγια όλοι καλοί είναι. Τι από αυτά που λέει πιστεύεις ότι θα εφαρμόσει; Εγώ, τίποτα σχεδόν.

Kυριάκο δεν γεννήθηκα χθες, ο ρόλος του ΔΟΛ στην Ελληνική πολιτική είναι γνωστός εδώ και δεκαετίες. Λες να είναι σύμπτωση που εκεί ήταν η τελευταία επαγγελματική στέγη του “νέου και άφθαρτου” Θεοδωράκη;
Kαι όσοι δηλαδή δεν πειθόμαστε από τις -ακόμα μη διατυπωμένες- θέσεις του Θεοδωράκη είμαστε δηλαδή υπερασπιστές “του παρελθόντος” και κατσαπλιάδες που είπε ο “πρωταγνωιστής”;
Aυτοί οι αφορισμοί είναι ο νέος αέρας που φέρνει στην πολιτική ο Θεοδωράκης;

Ο Σταύρος να ανέβει στην κυβέρνηση και να συνεργαστεί με την καλή χρυσή αυγή για το καλό του τόπου. Άντε να πνιγούν όλοι οι ξένοι :slight_smile:

Η αλήθεια πάντως είναι πως το Ποτάμι ακόμη δεν έχει απαντήσει για το πώς χρηματοδοτείται. Επιτέθηκαν στον άνθρωπο που έφερε το θέμα στο προσκήνιο (-δεν έχω ιδέα αν του επιτέθηκαν δίκαια ή άδικα-), αλλά απάντηση δεν έδωσαν εν τέλει. Αν επικαλούνταν το ότι δεν τους υποχρεώνει ο νόμος να το ανακοινώσουν, θα ήμουν περισσότερο Ok από την απάντηση που έδωσαν τώρα. Τώρα, ουσιαστικά υποστηρίζουν πως πρέπει να ξέρει ο κόσμος από πού χρηματοδοτούνται οι παρατάξεις, αλλά αυτοί δεν θα μας πουν τα δικά τους.

Τον Νίκο Δήμου δεν τον συμπαθώ,αλλά τουλάχιστον είχε το θάρρος να μιλήσει για το παπαδαριό. Ο προταγκόν βέβαια δεν θέλει τέτοια μέρες που είναι. Άσε που τσαντίζονται οι ιεράρχες και δεν πρέπει.

Μητροπολίτης Αμβρόσιος κατά Ν. Δήμου: “Ξεστράβωσε τα ματάκια σου, ευτελές ανθρωπάκι”

Ανατρεπτικός ο Σταύρος έτοιμος για σύγκρουση :stuck_out_tongue: