Οι καλύτεροι δίσκοι του 2014!

Ναι και τα προηγούμενα παίζουν πάρα πολύ ψηλά.
Παίρνεις με τη σειρά bad luck, darkness oh hell, never born never dead.

Τα φωνητικά δεν θυμίζουν Mike Patton?

Άμα ξεπεραστεί από οτιδήποτε το παρακάτω άλμπουμ φέτος, τότε θα ξαναποστάρω

[B]Semen of the Sun[/B] - Those Pills

Άντε να προσθέσω μερικά που ξεχώρισα ακόμα πριν φύγω:
Have A Nice Life - The Unnatural World (που ξέχασα και δεν έλιωσε πολύ).
Lantlos - Melting Sun (αν και την έχω ξεπεράσει κι αυτή τη φάση).
Cloak of Altering - Plague Beasts (αναμενόμενο).
Harakiri For The Sky - Aokigahara (έπαιξε μόνο μία αλλά για κάποιο λόγο μου κόλλησε).
Dead Congregation - Promulgation of the Fall (αν και η αιλυνέζικη προβατοποίηση με ξενέρωσε).

Mastodon - Once More 'Round The Sun και πιθανόν Mayhem - Esoteric Warfare ακολουθούν.

εκτός μέταλζ:
Venetian Snares - My Love Is A Bulldozer (κόλλησα με 1000 years απλά και λόγω φωνητικών).

Με το Harakiri For The Sky - Aokigahara εχω φαει και εγω απιστευτο κολλημα…

Δύο είναι οι δίσκοι που έχουν ξεχωρίσει στη δική μου μουσική σφαίρα για φέτος.

Ο πρώτος φυσικά είναι το [B]“Promulgation Of The Fall”[/B] κυρίως επειδή απέδειξε ότι αυτά τα έξι χρόνια που πέρασαν από το “Graves…”, πέρασαν για κάποιον λόγο. Οι [B]DEAD CONGREGATION[/B] εξελίχθηκαν, έγραψαν τραγούδια με ριφάρες και ατμόσφαιρα που πηγάζει μέσα από αυτές τις ριφάρες (και τις σολάρες και τα leads ασφαλώς) και όχι από τεχνητά τρικ με synth, reverb, απόκοσμα πειραγμένα φωνητικά και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Κυρίως έγραψαν τραγούδια με δυναμικές και ροή. Η τριπλέτα που ανοίγει το άλμπουμ (στην ουσία είναι ένα κομμάτι) είναι αδιανόητη. Σε γενικές έκαναν κάτι φαινομενικά απλό, αλλά πολύ δύσκολο. Πήραν όλα τα αρχετυπικά υλικά του death metal, τα μαγείρεψαν και κατέληξαν με κάτι που ακούγεται ταυτόχρονα θανατερό όσο τα late 80s/early 90s αλλά και σαφέστατα μέσα στην εποχή του.

Ο δεύτερος είναι το [B]“Death”[/B] των θεών [B]TEITANBLOOD[/B]. Έχοντας κυκλοφορήσει τον συγκλονιστικότερο death metal δίσκο του 2009 (“Seven Chalices”) και δυό πολύ καλά EPs στη συνέχεια, θα μπορούσαν άνετα να βγάλουν κάτι παρόμοιο και πάνε και ηχογραφούν αυτό το πράμα. Δεν είναι περίεργο που ξένισε (και ξίνισε) τους νεκρομέταλλους οι οποίοι περιμένουν πιο δομημένα πράγματα, μιας και αυτό που στην πραγματικότητα γίνεται μέσα στο [B]“Death”[/B] είναι μια έκρηξη του μείγματος υλικών όπως οι VON ή οι MORBID ANGEL των demos ή ακόμα και το “Ablaze”, περασμένη μέσα από το πρίσμα των DSO. O δίσκος αυτός είναι από τους ελάχιστους (ειδικά τα τελευταία χρόνια) που αξίζουν τον χαρακτηρισμό “επικίνδυνος” και το αίσθημα άγχους που προκαλούν οι πρώτες ακροάσεις του είναι ενδεικτικό. Είχα να το βιώσω από τότε που πρωτοάκουγα το “Salvation” και το “Si Monvmentvm”.

Πέρα αυτά μου έχουν αρέσει πολύ τα παρακάτω:

[B]BLOOD AND SUN “White Storms Fall”[/B] (σε streaming υπάρχει από πέρσι, αλλά σε φυσική μορφή θα βγει φέτος)
[B]BURIAL HORDES “Incendium”[/B] (έξοχο χαρμάνι από death και black ήχους με εκλεκτά μέλη της ελληνικής σκηνής)
[B]EOS “L’ Avale”[/B] (εκπληκτικό demo ατμοσφαιρικού bm)
[B]KRIEGSMASCHINE “Enemy Of Man”[/B] (πιο συγκρατημένο σε σχέση με το αχαλίνωτο “Altered States…” αλλά και πάλι μεστό και με αρκετά πράματα να πει")
[B]THANTIFAXATH “Sacred White Noise”[/B] (όταν blackmetal και ψυχεδέλεια συνδυάζονται με όραμα και όχι απλά για εντυπωσιασμό)

Τέλος, υπέροχα τα δύο κομμάτια της νέας συνεργασίας KING DUDE με CHELSEA WOLFE.

Τόσο πολυ σάρεσε ε ; Τους πάει πάντως αυτό το κατέβασμα στις ταχύτητες .Ακούγανε και πολύ Van Halen μάλλον όταν το γράφανε.

Σ αρεσε τοσο ε. Δεν ξερω, μου φανηκε καπως νεροβραστο και το περιμενα πως και πως. Κοψανε τελειως τα μπλακμεταλ στοιχεια και δεν τους παει και τοσο θα ελεγα.

Όχι δεν γουστάρω πλέον τέτοια, απλά το ξεχώρισα λίγο περισσότερο απ’το Alcest, κι επειδή δεν είναι μία απ’τα ίδια όπως τα προηγούμενα τους. Η φάση αυτή με έχει κουράσει, θα τσεκάρω και το καινούργιο Les Discrets και μετά δε με βλέπω να ξανασχολούμαι.

Έξω από τη φάση εν γένει (το λέω πάντα σε αυτές τις κυκλοφορίες για να μη μπουρδουκλωνόμαστε), γούσταρα άπειρα με Promulgation of the Fall. Γοάο.

Καλησπέρα σε όλους!

Σπάω την παρθενιά μου προτείνοντας 3 δίσκους που μου έχουν κάνει αρκετή εντύπωση μέχρι στιγμής

  1. Swans - To Be Kind
  2. Deafheaven - Sunbather
  3. We Came Out Like Tigers - Ever-Crushed At Pecket’s Well

Τώρα να με δεις που ήρθε και το cd με ταχυδρομείο στας Αγγλίας και βγάζω ακόμα περισσότερα γούστα. Δεν ξέρω αν το ότι ακούγανε Van Halen όπως είπες παίζει ρόλο, εγώ θα έλεγα ευτυχώς όχι μιας και τους σιχαίνομαι! Αλλά όπως και να χει, εγώ την έχω καταβρεί! Το μόνο κομμάτι που δεν με τρελαίνει ειναι το Telescope, όλα τα άλλα ειναι μπομπες.

Ποτάμι κι εσύ ε;

[SPOILER] Το Sunbather πάντως είναι περσινό, αλλά ωραίες επιλογές. [/SPOILER]

Καλημέρα

Ποτάμι χαλαρά! Ακολουθώ και εγώ τις τάσεις.

Θα πάμε και κάμπινγκ, έτσι για να ζηλεύετε!

[SPOILER] http://www.enet.gr/?i=news-room.el&id=433238[/SPOILER]

Nαι κ μένα λίγο χλιαρό μου φάνηκε, έχασε ατμόσφαιρα ρε γαμώτο, δεν με ένοιαζε το blackmetal καθεαυτό αλλά χάθηκε κάτι στη μετάβαση.

Νωρίς ακόμα για την σειρά, αλλά μέχρι στιγμής αυτά έχω ξεχωρίσει

  1. AGUSA ? Hogtid
  2. ATOMIC APE ? Swarm
  3. MOTORPSYCHO ? Behind The Sun
  4. MESSENGER ? Illusory Blues
  5. COSMIC GROUND ? Cosmic Ground
  6. NEED ? ORVAM
  7. UNIVERS ZERO ? Phosphorescent Dreams
  8. TUBER ? Desert Overcrowded
  9. HAIL SPIRIT NOIR ? Oi Magoi
  10. LEMONADE INFLUENCE ? Lemonade Influence

Μία πρώτη επιλογή, χωρίς σειρά προτίμησης:

Dead Congregation - Promulgation of the Fall
Mastodon - Once more 'round the Sun
Hail Spirit Noir - Pneuma
Aenaon - Extance

Ξεχώρισα αλλά θέλω να τους δώσω περισσότερες ακροάσεις:

Woman is the Earth - Depths
Thantifaxath - Sacred White Noise
Satan’s Satyrs - Die Screaming

Αυτα που εχω ξεχωρισει και τα χω ακουσει περισσοτερο ειναι

Dead Congregation - Promulgation of the Fall
Teitanblood - Death

Πιο κατω ερχονται

Βlack Magic - Wizard’s Spell
Toxik Death - Speed Metal Hell
Dephosphorus - Ravenous Solemnity
Nocturnal - Storming Evil
Hirax - Immortal Legacy

Kαποια αλλα που ειτε θελω να τα ακουσω καλυτερα, ειτε ειμαι 50-50

Βarbarian - Faith Extinguisher
Masters Hammer - Vagus Vetus
Diocletian - Gesundrian
Morbus Chron - Sweven
Trenchrot - Necronomic Warfare

κάμποσα και ψιλοδιαφορετικα πράγματα, αλλά ρε πούστη μου…

Fu Manchu - Gigantoid
Mars Red Sky - Stranded in Arcadia

Αν και το θρεντ θα κλειδώσει μόλις βγει το Commune, οπότε…