Οι καλύτεροι δίσκοι του 2014!

Όντως ψιλομάπα ήταν το Niggas On The Moon αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μας αποζημιώσει το δεύτερο μέρος, Jenny Death που, απ’ ότι λένε θα κυκλοφορήσει τις επόμενες μέρες.

JTN παρατηρώ ότι το Minoans σε δίχασε…

πιστευω οτι ειναι ο χειροτερος δισκος τους και αυτο δειχνει την ποιοτητα της μπαντας

Να προσθέσω στην λίστα μου και το [B]Sick Of It All[/B]-Last Act Of Defiance η hardcore πλευρά μου το φχαριστήθηκε!

Τι διαμαντακι ειναι αυτο!!!Το ακουω για τριτη φορα στα καπακια.

Ήμουν σίγουρος ότι κάτι είχα ξεχάσει. Στα καλύτερα της χρονιάς πάει και το ομώνυμο των [B]Child[/B]

Με σειρά προτίμησης:

Darkspace - III I
Aenaon - Extance
Dead Congregation - Promulgation of the Fall
Mastodon - Once more 'round the Sun
Hail Spirit Noir - Pneuma
Triptykon - Melana Chasmata
Dread Sovereign - All Hell’s Martyrs
Thantifaxath - Sacred White Noise
Woman is the Earth - Depths
Slipknot - V: The Gray Chapter
Machine Head - Bloodstones & Diamonds

Η δική μου λίστα χωρίς σειρά προτίμησης:

  1. Tuomas Holopainen - The Life and Times of Scrooge
  2. Riot (V) - Unleash the Fire
  3. Accept - Blind Rage
  4. Hammerfall - ®Evolution
  5. Wolf - Devil Seed
  6. At The Gates - At War With Reality
  7. Epica - The Quantum Enigma
    8 ) Allen Lande - The Great Divide
  8. Edguy - Space Police
  9. Grave Digger - Return Of The Reaper
  10. Iron Savior - Rise Of The Hero
  11. Judas Priest - Redemmer Of Souls
  12. Overkill - White Devil Armory
  13. Unisonic - Light Of Dawn

The Flight of Sleipnir-V.

                    Εδώ πιανομαι αδιάβαστος. Συνειδητοποιώ ότι το  ??V?? είναι ο πέμπτος δίσκος των The Flight Of Sleipnir (το οκτάποδο άλογο του Όντιν) και χω δεν έχω πάρει πρέφα. Απαράδεκτος, ειδικά αν το παρελθόν τους είναι ισάξιο ή καλύτερο (που δεν νομίζω) από τον τελευταίο τους δίσκο. Οι Αμερικανοί The Flight Of Sleipnir αποτελούνται από 2 μόλις άτομα (και κάποιους sessionάδες για τις συναυλιακές υποχρεώσεις) και συνάδελφοι και σε δυο άλλες ακραίες μπάντες από τα παλιά. Το 2008 αποφάσισαν να κοσκινίσουν τις ακραίες τους επιρροές μέσα σε πιο doom χωράφια.
             Από τον πρώτο ρυθμό που ακούγεται, τις ακουστικές κιθάρες που το συνοδεύουν και τα υπνωτικά φωνητικά καταλαβαίνει ότι έχεις πέσει σε κάτι καλό. Ψυχεδελικά ραντίσματα τον κάνουν πιο όξινο. Γρήγορα αγριεύει με στριμμένα ριφφς να ξύνουν ενώ τα πρώτα παραμορφωμένα φωνητικά κάνουν την εμφάνιση τους. Σκεφτείτε τους Agalloch αλλά και Panopticon, October Falls και τέτοιες μπάντες που εξερευνούν την μουσική από πολλές οπτικές γωνίες. Ακούγονται μεμψίμοιροι αλλά συχνά πυκνά οι ταχύτητες και οι διαθέσεις αυξομειώνονται βγάζοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Φλαουτιές δίνουν ένα πιο παραδοσιακό τόνο στην έτσι και αλλιώς πλούσια μουσική τους που οργιάζει από τις καρποφόρα ηχητική βλάστηση που το διακρίνει. Τα τραγούδια εναλλάσσονται θέσεων αλλά η πολυδιάστατη μουσική τους αντίληψη τα κάνει να ακούγονται ενιαία. Το όλο εγχείρημα ακούγεται απίστευτα μελωδικό και όμορφο αλλά έχει κάτι ακίδες που κόβουν σαν προσφάτως τροχισμένα μαχαίρια. Επικίνδυνο, ρέει γλυκά και ξαφνικά πλημμυρίζει τα πάντα. Σαν γλυκύτατο λικέρ με ποσοστό αλκοόλ πάνω από 40% που σε στέλνει αδιάβαστο ενώ νομίζεις ότι είναι ποτό για θείτσες. Τι να λέμε τώρα; Τα παλικάρια διαπρέπουν μουσικά, εκτελεστικά, συνθετικά, άπαντα αγγίζουν την τελειότητα. Η αυξημένη συχνότητα ακροάσεων και επανάληψη αυτής γι αυτό τον  δίσκο θα σας γίνει ανεπίγνωστα και ασυναίσθητα. Θα επιζητείτε χρόνο για ακρόαυση αυτού. Και σε κάθε νέα ακρόαση, νέες πτυχές του ??V?? θα ξεδιπλώνονται και νέες μελωδίες θα τερετίζουν στα αυτιά σου. Απορρίπτουν μονόχνωτες λούπες και ηχητικά ζαρώματα και σε απυπνωτίζουν με τα αποκαρδιωτικά τους  ξεσπάσματα. Όποιο μουσικό είδος και να χρησιμοποιούν το κάνουν επιτυχημένα, όποιο μουσικό όργανο, να είναι κατάλληλο και να δένει με τα άλλα. Ακόμα και τα χιλιοχρησιμοποιημένα γυναικεία φωνητικά με συνοδεία φλάουτου (και πάλι) στο ??Archaic Rites?? γίνεται με φειδώ και μόνο για την αντίθεση των περιπλανώμενων riffs και της φωνής-τιμωρού που ακολουθούν. Ο δίσκος κλείνει με το ??Beacon in Black Horizon??, ένα τραγούδι πού φυλάσσει και μια stoner αγάπη και είναι και το μεγαλύτερο του δίσκου. Εδώ το μπάσο είναι αυτό που θρυμματίζει κόκκαλα αν και για μένα είναι η μοναδική μέτρια (σε σχέση με τα υπόλοιπα πάντα, παταεί στο χώμα πολλές άλλες αντίστοιχες κυκλοφορίες) σύνθεση του δίσκου. Ακούστε το ??V?? όσοι αρέσκονται στον ήχο που περιγράφτηκε και υπόσχομαι απολαυστικές ώρες.

Oχι σε απολυτη σειρα, στο περιπου

  1. Dead Congregation ? Promulgation of the Fall
  2. Teitanblood ? Death
  3. Black Magic ? Wizard’s Spell
  4. Drowned ? Idola Specus
  5. Execration ? Morbid Dimensions
  6. Ripper ? Raising the Corpse
    7.Diocletian ? Gesundrian
    8.Toxic Death ? Speed Metal Hell
    9.Rigor Mortis ? Slaves to the Grind
    10.Battle Ruins ? Battle Ruins
    11.Domains ? Sinister Ceremonies
    12.Nocturnal ? Storming Evil
    13.Midnight ? No Mercy for Mayhem
    14.Iron Force ? Execution
    15.Varathron ? Untrodden Corridors of Hades
    16.Incantation ? Dirges of Elysium
    17.Zom ? Flesh Assimilation
    18.P.L.F. - Ultimate Whirlwind Of Incineration
    19.Sempiternal Dusk ? Sempiternal Dusk
    20.Occultation ? Silence in the Ancestral House
    21.Sacrificio - Sacrificio
  7. Bolzer - Soma
  8. Dawnbringer - Night of the Hammer
    24.Master’s Hammer - Vagus Vetus
    25.Menace - Cosmic Conspiracy

Το Dawnbringer τι λεει; Σε παρομοιο υφος με τα δυο προηγουμενα ή αλλος ηχος;

Πιο 70’s και doom προσεγγιση σ αυτο το αλμπουμ. Δεν με πεθανε οπως τα προηγουμενα 2 (με τ αλλα δεν εχω ασχοληθει), αλλα αρκετα καλο ακουσμα.

Δεν ακουσα πολλα. Καλυτερο με διαφορα το Lazaretto. Πολυ καλα τα τελευταια των swans , war on drugs και 1000 mods. Οι θεοι ac/dc συνεχιζουν να παιζουν μονοι τους

Δίχως αρίθμηση, την οποία θεωρώ απολυταρχική, σας πλασάρω μερικά album τα οποία έκατσαν καλά στα δικά μου ηχητικά ηχοτόπια.

Opal onyx (us) - Delta sands (Tin Angel)
Black rain (us+jp) Dark pool (Blackest ever black)
Helms alee (us) - Sleepwalking Sailors (Sargent house)
Mechanimal (gr) - Secret science (Inner ear)
The dead mantra (fr) - Nemure (Cranes)
Ritual howls (us) - Turkish leather (felte)
The bug (uk) - Angels & Demons (Ninja tune)
Andy Stott (uk) - Faith in strangers (Modern love)
Slipknot (us) - .5: The grey chapter (Roadrunner)
Scott Walker (us) + Sunn O))) (us) - Soused (4AD)
A victim of society (gr) - Distractions (Inner ear)
Young widows (us) - Easy pain (Temporary residence ltd.)
Watter (us) - This world (Temporary residence ltd.)
Shellac (us) - Dude incredible (Touch and Go)
Killing sound (uk) - s/t ep (Blackest ever black)
Cymbals eat guitars (us) - Lose (Tough Love)
Vessel (uk) - Punish, honey (Tri angle)
The gary (us) - Farewell foolish objects (Sickroom)
The dillinger escape plan (us) - One of us is the killer (Sumerian)
TRUE DETECTIVE (us) Season 1 (HBO)

Καλή χρονιά με οικιακή ειρήνη, εργασιακή νηνεμία, ψυχική ηρεμία και πνευματική ευεξία.

Δεν πολυπρολαβαίνω να παρακολουθήσω το φόρουμ, αλλά όταν βλέπω τέτοια ποστ και τέτοιες λίστες χαίρομαι τρελά! Πολύ αξιόλογη και για ψάξιμο! Μου θύμισες κάποια που άκουσα και μου άρεσαν πολύ όπως πχ. Shellac και κάποια που πρέπει επειγόντως να τσεκάρω όπως Stott. Και κούντοζ για True Detective. εννοείται πως σαν Ost μπαίνει δίπλα σε Only lovers left alive και στη δική μου λίστα. Δεν προλαβαίνω να τη φτιάξω λέμε-αυτιστικός μόουντ ον…

[B][I][U]3rd Ear Experience ? ?Incredible Good Fortune?[/U][/I][/B]

Ενα από τα καλύτερα space/prog rock δισκάκια που άκουσα φέτος…

Άκουσα τόσο πολύ το δισκάκι των TDEP φέτος που νόμισα ότι ήταν φετινό και την πάτησα. Αφαιρείται λοιπόν και προστίθεται…

Swans (us) - To be kind (Young God)

+Body COunt

ναι γαμω!

χρόνια πολλά σε όλους, άψογο το 2014 μουσικά, να πάει στα τσακίδια για τα ύπολοιπα :lol:

1.ALLOCHIRIA:Omonoia
2.SOLSTAFIR:Otta
3.IMPURE WILHELMINA:Black Honey
4.HARK:Crystaline
5.VILLAGERS OF IOANNINA CITY:Riza
6.EARTH:Primitive and Deadly
7.AGALLOCH:The Serpent and the Sphere
8.DEPHOSPHORUS:ravenous solemnity
9.MOTORPSYCHO:Behind the Sun
10.LUNATIC SOUL:Walking On A Flashlight Beam
11.DEAD CONGREGATION:Promulgation of the Fall
12.VARATHRON:Untrodden Corridors Of Hades
13.MESSENGERS:Illusory Blues
14.SWANS:to be kind
15.HAIL SPIRIT NOIR:Oι Μάγοι
16.NEED:Orvam-A Song For Home
17.THE WAR ON DRUGS:Lost In the Dream
18.TRANSATLANTIC:Kaleidoscope
19.MASS INFECTION:For I Am Genocide
20.1000mods:Vultures