ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014

Η Αργεντινή δεν μου άρεσε καθόλου σε αυτό το μουντιάλ. Από την άλλη ο πρώτος τελικός που είδα ever ήταν εκείνο το Αργεντινή - Γερμανία (Δυτική Γερμανία για την ακρίβεια) με το -πιο μούφα πεθαίνει-πέναλτι του Μπρέμε. Το μίσος κρατάει ακόμα αρα…

Η Γερμανία κυρίως πατάει χάμω, όσες ομάδες έχουν στατικά χαφ και μεσοεπιθετικούς. Το είχε κάνει το ‘10 με Αγγλία και την τότε Αργεντινή, το έκανε τώρα με τη Βραζιλία. Αν η Αργεντινή έχει δυνάμεις να τρέξει όσο έτρεξε χτες (δύσκολο γιατί έπαιξε 120’ στην τσίτα σε αντίθεση με Γερμανία που έκανε συντήρηση στο β’ ημίχρονο) τότε θα δυσκολέψει το ματς, σε άλλη περίπτωση μάλλον θα το πάρουν εύκολα τα πάντσερ. Εκτός βέβαια, αν προκύψουν τυχαίοι παράγοντες (κόκκινες, γκολ από το πουθενά κτλ).

Η κατάσταση μοιάζει λίγο με το 90.
Κάπως έτσι ήταν και τότε η Αργεντινή,πάθος,άμυνα,συγκέντρωση πίσω και μπροστά να περιμένει μια έμπνευση από Μαραντόνα αλλιώς πέναλτι.
Απο την άλλη οι Γερμανοί ήταν ακόμη μεγαλύτερο φαβορί από φέτος με τριάδα Ματέους,Κλινσμαν,Μπρεμε.
Παρολαυτα εφτυσαν αίμα και χρειάστηκαν τη βοήθεια του κόρακα για να το σηκώσουν
Φέτος τα χαρακτηριστικά μοιάζουν ίδια , η διαφορά ποιότητας είναι μικρότερη συν 60000 αργεντινοί στο γήπεδο.
Κρίμα για τους Ολλανδούς παιχταράδες Σναιντερ και Ρομπεν αλλά με αυτό το ροστερ τα ημιτελικά ήταν επιτυχία

Η αργεντίνικη παροικία του Αστέρα Τρίπολης έζησε επί αυστριακού εδάφους, με το δικό της ιδιαίτερο τρόπο την αγωνιώδη πρόκριση της “αλπμισελέστε”, στα πέναλτι του ημιτελικού με την Ολλανδία. Δείτε την εναλλαγή ενός πλήθους συναισθημάτων από τους Αργεντινούς των “Αρκάδων”.

Ντε Μπλάσις, Μπαράλες, Λούι, Μουνάφο, Ρόλε, Μάσα και Νίκο μετά την προπόνηση του Αστέρα Τρίπολης στην Αυστρία πήραν τις θέσεις τους μπροστά από την τηλεόραση για να δουν τον ημιτελικό. Ανεβάστε την ένταση και απολαύστε τους Αργεντινούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση της εθνικής τους ομάδας.

:smiley:

Έγραψα ενα post για το οτι θα ήθελα να το παρει η Αργεντινή για να εχει και αυτόν τον τίτλο ο τεράστιος μεσσι οπως και αλλοι κολοσσοί πριν απο αυτόν. Πως να το εξηγήσω διαφορετικά ; Οκ δεν εχει παρει την ομαδα απο το χέρι ωστε να την παει τελικό αλλα τέτοιους παίχτες μια φορά στα 20 χρόνια βλέπουμε ( αν και γουσταρω σαν αθλητή και τον cr7 αλλα δεν ειναι της ίδιας αξίας με τον κοντό ). Και επειδή απο το 86 και μετα τα θυμάμαι ολα τα Μουντιάλ (ειμαι σχεδόν 37 πια ) μάλλον δεν μπορείτε να καταλάβετε οτι θα λέτε στα παιδιά σας για τον μύθο μεσσι που πήρε και ενα Μουντιάλ μαζι με όλους τους άλλους τίτλους που ηδη εχει. Απο τους εν ζωή μύθους θα έλεγα οτι ο Κρόιφ μου έρχεται σαν όνομα που δεν κατάφερε να παρει το τρόπαιο.
Άσχετα αν οι συγκεκριμένοι κορυφαίοι αθλητές θα μείνουν ή έμειναν στην ιστορία ως οι παίχτες που ουσιαστικά έδωσαν το τρόπαιο στην ομαδα τους.
Το εξήγησα καλυτερα τωρα ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και η Αργεντινη και η Γερμανια εχουν παιχταραδες μεσα και αξιζουν να το παρουν.
Απλα βλεπω σαν τελευταια ευκαιρια της Αργεντινης να το παρει τωρα γιατι μετα καποιοι θα σταματησουν
και μονος ο Μεσι δεν θα μπορει να την οδηγησει.Θα χειαστει νεους παιχτες η ομαδα με ταλεντο.
Οι Γερμανοι εχουν ηδη παιχτες νεους με ταλεντο και αν δεν γινει τωρα,θα γινει στην επομενη διοργανωση.
Εχουν την δυναμη να το κανουν και απο τους τωρινους μονο ο Κλοζε θα σταματησει.
Δυσκολη προβλεψη αλλα ελπιζω να δουμε ωραια ματς καταρχην και ο καλυτερος να το σηκωσει.

I’M IN SHOCK!!! There goes my favorite afana :frowning:


Κι όμως φέτος, πήραν και διαδικασία πέναλτυ!
Κατά τα άλλα ναι, η επιτροπή τους δίνει ένα ακόμα Μουντιάλ - μαζί με αυτό του '98.

drenie κι ο Πούσκας δεν πήρε Μουντιάλ, κι ο Μπάτζιο δεν πήρε Μουντιάλ, κι ο Φαν Μπάστεν, κι ο Πλατινί κι ο Μπέργκαμπ κι ο Σόκρατες κι ο Ζίκο. Οι συγκρίσεις είναι άτοπες. Κι εγώ γουστάρω κάργα Μέσι αλλά ας μην κρυβόμαστε, δεν έχει υπάρξει ουδέποτε ο ηγέτης που όλοι περιμένουν στην εθνική.

Κατανοητό και αποδεκτό αυτο που λες αλλα σε 15 - 20 χρόνια ο μύθος αν οντως το σηκώσει η Αργεντινή θα ειναι τεράστιος. Και φυσικά ειναι πολυ πιο εύκολο να απομυθοποιήσουμε εναν παίχτη που τον βλέπουμε τουλάχιστον 20 παιχνίδια καθε ποδοσφαιρική σαιζόν και πιο εύκολα διατηρείται ο μύθος παιχτών που ανήκουν ως ενεργοί παίχτες στο παρελθόν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το “πρέπει” το είπα λόγω της προσπάθειάς τους ρε συ, όχι για κανέναν άλλο λόγο. Το αν θα επιβραβευτεί ή όχι, θα φανεί την Κυριακή στο γήπεδο.

άσχετο αλλά επειδή δε βρήκα που σκατά είναι το θρεντ της μπαγερν.
έκλεισαν Νάβας οι γερμανοί. Μου φαίνεται τελείως κουλό, καθώς υπάρχει ένας Νόιερ.

Συγκλονιστηκά νέα…
Μα ποιος ασχολείται με μπαγερν κλπ πια; (νο οφενς μιντνάιτ :roll: )

Ανατριχιαστε ελευθερα! ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ.

wtf?

edit:
τζαμπα το λινκ, απλα δε φαίνεται οτι την ακουμπάει οπως εδώ:

oooooopsie.

σκέφτηκα κάτι σαν αυτό στην αρχή:

.
[B]ΚΡΑΞΤΕ ΤΩΡΑ [/B]:stuck_out_tongue:

Ουτε Αλεφαντος ουτε Γεωργιου, απλα κοινη λογικη ειναι…(ειναι?)

Τα επιμαχα [B]7 λεπτα[/B] απο την χθεσινη εκπομπη λοιπον :

εδιτ
Εγω συμφωνω σε αρκετα παντως, βεβαια εξαρταται και απο ποια οπτικη το βλεπει κανεις!

Τι να κράξουμε, που πρώτα πονοκεφαλιάζουμε για να καταλάβουμε τι στον πούτσο θέλει να πει ο ανερμάτιστος, και όταν καταλαβαίνουμε - στο περίπου - θέλουμε κάνα δεκάλεπτο για να σηκωθούμε απ’ τα πατώματα :lol:

ή πλεον δεν καταλαβαινω ελληνικα ή το νοημα στο τελος ειναι οτι δεν πειραζει που η αργεντινη παιζει αθλια, αρκει που περασε γιατι ο μεσσι ειναι και γαμω. ε? :-s

Α, εσύ πολλάς ζητάς. Το βαθύτερο νόημα είναι εντελώς ακατάληπτο, είναι μια φευγαλέα ουσία ρε παιδί μου. Ξεκινάει από ένα “ΟΥΑΙ ΚΑΙ ΑΛΙΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ”, λες εσύ θα πέσει αντι-αργεντίνικο μίσος τώρα, και μετά από κάτι κοινοτυπίες τύπου “μόνος του τους έχει πάει τελικό ο Μέσσι” και αστειότητες τύπου “αξίζει όσο δέκα Μαραντόνα” απλά αρχίζει να θάβει, ξεκινώντας από Ντιεγκίτο και περνώντας από Σαμαρά (;), Χριστοδουλόπουλο (;;;), Ρούνεϊ (;;;;;;;:wink: και Βαλμπουενά (ντάξει βαρέθηκα να βάζω ερωτηματικά, το πιάσατε το νόημα), ρίχνει μετά κι ένα χέσιμο στον Σκολάρι έτσι να υπάρχει ρε παιδί μου, στη συνέχεια του ρχεται να πετάξει κι ένα για το πόσο ασήμαντα ήταν τα επιτεύγματα του Ντιεγκίτο στη Νάπολι (…), όπως επίσης και να πετάξει μία από τις κλασσικές αλεφάντειες “βόμβες” τύπου “κι αν δηλαδή ένα ματς έρθει 5-4 τι έγινε σιγά τη μπάλα που είδαμε” (…) και καταλήγει (ΝΟΜΙΖΩ) στο ότι… χμμμ… την καλύτερη μπάλα την παίζει η Γερμανία; Οπότε, ξέρω γω, γι’ αυτό “ΟΥΑΙ ΚΑΙ ΑΛΙΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ”, αλλά κατά τ’ άλλα ο Μέσσι είναι ο απόλυτος υπερπαίκτης;

Δεν ξέρω ρε γαμώτο, όσο πλάκα κι αν έχουν τα “συστατικά στοιχεία” του συλλογισμού, δεν μπορώ να τα ενώσω ώστε να βγει το “συμπέρασμα”. :stuck_out_tongue:

Παραδέχομαι τον Φρήκχουντ πάντως που είπε και για “κοινή λογική”. Για να κατάλαβε - και μάλιστα άνετα! - τι σήμαινε όλο αυτό το παραλήρημα, πρέπει να έχει περάσει σε άλλο επίπεδο νόησης, να έχει γίνει κάτι σαν Ζεν Μάστερ :razz:

έντιτ
Α και για να μην ξεχνιόμαστε, ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΒΑΖΕΙ ΤΕΣΣΑΡΙ ΝΑ ΤΟΝΕ ΜΑΡΚΑΡΟΥΝΕ :lol: