ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014

Ναι, το τίκι-τάκα είναι και πολύ χέβι μέταλ φάση λέμε δικέ μου :!:

μεταλλάδες ρε φίλε, παρομοιάζουν την ιδανική μπάλα με “τευτονικό ατσάλι” #-o

Μη βάλεις τίκι-τάκα μωρέ γκρινιάρη βάλε τον Ρουμενίγκε και τον Μπράιτνερ…

Εγω απο 82 και μετα θυμαμαι, το 78 κατι πολυ ψιλα αφου πιπιλαγα το δαχτυλο μου ακομα :stuck_out_tongue:

Εγω μια χαρα το βρηκα το ματσακι. Σιγουρα δεν υπηρχαν φασεις, αλλα αυτο γινοταν, επειδη οι αμυνες εξουδετερωναν τις επιθεσεις. Υπηρχε η ενταση κι η προσπαθεια, οποτε δεν ηταν σουπα.

Απο κει και περα, η Αργεντινη για μενα το αξιζε και εχει βελτιωθει παρα πολυ κατα τη διαρκεια του Μουντιαλ. Ωστοσο, δεν ξερω αν αυτο και μονο αρκει, γιατι ειναι ετσι κι αλλιως περιορισμενων δυνατοτητων.

Oπως και να 'χει, χρωσταμε και μια εκδικηση για το '90 και το '06 (το '10 τουλαχιστον φαγαμε την 4αρα μας και ηταν δικαιο :p). 8)

Με κουόταρες και με το τυπογραφικό, αχ:!:
Tο πόιντ τελοσπάντων είναι ότι μόνο εσύ! ;p

Οχι ειμαστε και αλλοι αμα λαχει να ουμ

Λεπόν

Άλλη μια πίκρα μας κέρασε η ομάδα σήμερα αλλά τι να κάνεις, να πω την αλήθεια δεν περίμενα καν να φτάσουμε ως εδώ φέτος. Τουλάχιστον ήλπιζα να μην ξαναζήσω τα πέναλτι του '98 αλλά το κατάπιαμε κι αυτό…

Τι άλλο… Α ναι, επειδή πρέπει να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ο Μασεράνο/Μαστσεράνο/Μασκεράνο (κατά το Κάουτ/Κόιτ/Κόουτ*) σήμερα έκανε εμφάνιση αμυντικού χαφ από άλλο γαλαξία. Μια ομάδα μόνος του, ό,τι και να πούμε είναι λίγο. Να τα βλέπουν αυτά όσοι τον έβαζαν στόπερ στη Μπάρτσα για να παίζει ο Μπουσκέτς. Ο δε Μέσι έκανε ό,τι μπορούσε κλεισμένος κλασικά από 2-3 παίκτες. Ακόμα και τώρα που παίζει μια ταχύτητα κάτω, είναι τεράστιος παίκτης ο άτιμος, μπορεί να στην κάνει οπουδήποτε κι οποτεδήποτε.

Γενικά όποιος θεωρεί ότι η μία ομάδα κυνήγησε το γκολ περισσότερο απ’ την άλλη δεν ξέρω πού το στηρίζει. Και οι μεν και οι δε “προσπαθήσανε”, αλλά δεν τραβήξανε αφού το στήσιμο ήταν εξαιρετικό εκατέρωθεν, με 9 παίκτες πίσω απ’ τη μπάλα παίζανε αμφότεροι. Οπότε δικαιολογημένα άθλιες επιθετικά και οι δύο ομάδες, έπαιξαν χεσμένες πάνω τους μη φάνε τίποτα πίσω σχεδόν σαν να καθρεφτίζει η μία την άλλη. Ο Μαστσεράνο θεωρώ ότι έκανε όλη τη διαφορά στο ματς, χωρίς υπερβολές. Πιστεύω ότι χωρίς αυτόν θα είχε φάει πολύ περισσότερες ευκαιρίες η Αργεντινή με τα μπακ που έχει. Ακόμα και τις βαθιές μπαλιές στον κενό χώρο μπας και βγει μια αντεπίθεση τις είχε άνετα. Όταν έχεις απ’ την άλλη τον Ντε Γιονγκ, η διαφορά είναι κραυγαλέα. Όσο για το στήσιμο, ώρες-ώρες απορούσα βασικά πώς γίνεται να το κάνει αυτό η Αργεντινή με αυτόν τον τύπο στον πάγκο, έπιανε επίπεδα που θα ζήλευε κι ο Ζοζέ. Και σε προηγούμενα ματς ήταν καλά στημένη αλλά για τέτοιας σημασίας παιχνίδι κι απέναντι σε μια παραγωγική (σχετικά πάντα) ομάδα, τα πήγε εξαιρετικά. Κοίτα να δεις…

Την Κυριακή όπως έγραψα και πριν προτιμώ Αργεντινή γιατί όσο και να εκτίμησα το χθεσινό θέαμα, ο κοντός ΠΡΕΠΕΙ να το πάρει και αυτό. Τώρα βέβαια αν επικρατήσει ολοκληρωτικά η Γερμανία όπως έκανε χθες ή το 2010, δεν θα με πειράξει κιόλας να δω θέαμα έτσι…

  • Αυτός Κάουτ λέγεται τελικά, για τον άλλο δεν το 'ψαξα ποτέ :stuck_out_tongue:

Ε καλά, ψυχολογικά έχετε πολλοί. Ο γραφικός πρόγκστερ όμως είναι ένας. <3

Ρε μαλάκες σε Louis Vuitton θήκη θα το βάλουνε! :lol2:

οποια και να περνουσε χτες θα την υποστηριζα ετσι κι αλλιως. λατρεια και οι 2 η καθε μια για το δικο της λογο παιχτη συμβολο (Βαν Μπαστεν, Μαραντονα), τι να κανουμε παιδικα ινδαλματα ειναι αυτα :wink:
κακιστο ματς βεβαια, πονουσαν τα ματια σου, αλλα εδω ευθυνεται η ολλανδια πολυ. ενω την περιμενες να παιξει μπαλα, επαιξε γιουρουσι/ταμπουρι/παναθα στις ενδοξες στιγμες της.

ετσι λοιπον, δεν πας πουθενα. οποτε καλυτερα η αργεντινη. αυτη η γερμανια ομως τρομαζει πολυ, παρα πολυ. αντικειμενικα ειναι η πληρεστερη και καλυτερη ομαδα του μουντιαλ, αλλα μεσι και μασερανο (ειπα χτες οτι επαιζε τη φυσικη του θεση και τον χαιρεσαι) εχουν κατι ακομα να πουν νομιζω. αν δεν τον κλεισουν τον μεσι καλα οι γερμανοι που λογικα αυτο θα επιδιωξουν, κατι μπορει να γινει.
παιζει να παιξει ο ντι μαρια στον τελικο?

Κοίταζα τα ποστ που κάναμε πριν καν ξεκινήσει η διοργάνωση και:

Πιο 100% μέσα δε γίνεται (μιας και θεωρώ το γκολ του Φαν Πέρσι με την Ισπανία το ωραιότερο τπου μουντιάλ).

Η Ολλανδία όπως έπαιξε χτες (αλλά και στα προημιτελικά), δεν άξιζε τελικό. Οπότε τώρα Αργεντινάρα γερά!
Πρόβλεψη για τελικό: λίγα γκολ, ίσως 2-1 (με νίκη Αργεντινής ελπίζω).

αχ αγάπες μου.

τι να πω για το χθεσινό κάκιστο παιχνίδι. πόνεσαν τα μάτια μου. σε σημείο να έχω εκνευριστεί τόσο πολύ στο τέλος που ήθελα απλά να πάω για ύπνο, αλλά από μαζοχισμό ήθελα να δώ πως θα αποκλειστούν οι ολλανδοί. :roll:

κρίμα για παίχτες σαν τον ρόμπεν και τον σνάιντερ να μη σηκώσουν ποτέ μουντιάλ, αλλά όταν μπαίνεις σε έναν ημιτελικό με κύριο στόχο την άμυνα και είσαι η ΟΛΛΑΝΔΙΑ [-X

Από την άλλη για την Αργεντινή τι να πω. μου έβγαλε μια ψυχή χθες. Σίγουρα βελτιωμένη από τα αρχικά παιχνίδια, αλλα και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει θέση στον τελικό.

Για το προχθεσινό ειπώθηκαν τα πάντα. όπως άκουγα μικρός για αγώνες με κρόιφ, μπεκενμπαόυερ, μαραντόνα κτλ έτσι και εγώ θα είμαι κωλόγερος σε μια κουνιστή πολυθρόνα με μια σκαλιστή πίπα, θα λέω “ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΖΗΣΑ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΑΚΩΝΕΙ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ” .

για τον τελικό. πραγματικά δεν ξέρω τι θα ήθελα. καθαρά ποδοσφαιρικά η Γερμανία το αξίζει. και με τη φόρα που πήρε από τα εφτά μάλλον και θα το πάρει.

όμως, ΟΜΩΣ λέγω κάτι μέσα μου θα ήθελε να το σηκώσουν οι Αργεντίνοι.
Πρώτον για θα γραφτεί ξανά ιστορία με το να το πάρει η Αργεντινή μέσα στη Βραζιλία!
και δεύτερον για τον Μέσι που έτσι περνάει για πάντα στο ΠΑΝΘΕΟΝ των τεράστιων.

Α και αν το σηκώσει ο κοντός θα ήθελα από μια πλευρά να δω τα μούτρα του σιχάματος με το 7, για κάτι που δε θα καταφέρει να κάνει ποτε :slight_smile:

Όχι. Καμία από τις δύο να μην αποθεώσουν. Αλλά ιδιαίτερα την Αργεντινή. Δε μπορείς να λες ότι η Κόστα Ρίκα έπαιξε αντιποδόσφαιρο και άλλα τέτοια κουλά, αλλά η Αργεντινή έδωσε ρεσιτάλ στιβαρής άμυνας (που έδωσε δεν αντιλέγω, το ίδιο ρεσιτάλ που έδωσε και η Ολλανδία όμως και η Κόστα Ρίκα με τους παίκτες που διαθέτει).
Όπως επίσης δεν μπορεί να αποθεώνεται ο Mascherano και για τον Vlaar ούτε κουβέντα.

Δεν ξέρω αν ο Έλληνας speaker το είπε στο ματς της Γερμανίας με την Βραζιλία, αλλά στο πανεπιστήμιο της Κολωνίας εδώ και 2 χρόνια έχτιζαν database για όλους τους Λατίνους ποδοσφαιριστές όπου ανέλυαν μέσα από κινήσεις στο παιχνίδι τους μέχρι και τα προβλήματα της προσωπικής τους ζωής ή το πώς διαχειρίζονται κρίσεις, με σκοπό να χρησιμοποιηθούν από τον Λεβ. Φαντάζομαι θα έχουν αντίστοιχα στοιχεία και για τους Αργεντίνους.

Where is the fun in that? Θα μας καταστρέψουν το παιχνίδι αν νικήσουν με παρόμοιο τρόπο και τους Αργεντίνους.

Ούτε καν. Καμία σχέση με το '86, όπου ο Ντιέγκο πήρε την Αργεντινή από το χεράκι. Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Πρέπει να το πάρει αυτός που θα παίξει καλύτερα στον τελικό.

Οι Βραζιλιάνοι θα αρρωστήσουν έτσι κι αλλιώς. Σκέψου, Μουντιάλ στη Βραζιλία και θα το πάρει μία εκ των Αργεντινής και Γερμανίας :lol:.

Ποιοί είναι η Γκεστάπο; Ο Κεντίρα, ο Οζίλ και ο Μουστάφι :lol:; Η γερμανική ομάδα είναι ένας καθρέφτης της κοινωνίας τους, με τους ενσωματωμένους μετανάστες.

Εύκολα μπορούμε. Αξιοθαύμαστο το σχέδιο ανοικοδόμησης που ακολούθησαν από το 2004 και μετά, το οποίο θα πρέπει κάποια στιγμή να επιβραβευθεί με έναν μεγάλο τίτλο. Στις τελευταίες 5 μεγάλες διοργανώσεις έχουν φτάσει τουλάχιστον μέχρι τον ημιτελικό, αλλά όχι μέχρι το τέλος. Τους έκοψαν 2 φορές οι Ισπανοί και 2 φορές οι Ιταλοί. Φέτος θα δούμε αν θα τους κόψουν οι Αργεντίνοι ή αν θα το πάρουν.

Και από ένα των Τζέραρντ, Χέσκεϊ, αν θυμάμαι καλά. Ήταν η “ρεβάνς” του 0-1 του Λονδίνου, το οποίο ήταν το τελευταίο ματς που παίχτηκε στο Γουέμπλεϊ πριν αυτό κατεδαφιστεί. Με γκολ του Χάμαν.

Χτες άξιζε να περάσει η Αργεντινή, ήταν καλύτερη. Όταν πήγαν στα πέναλτυ ήμουν σίγουρος ότι θα περνούσε. Ο Μασεράνο έκανε εμφάνιση παγκόσμιας κλάσης.

Δεν βρίσκω λόγο γιατί “πρέπει” να επιβραβευτεί.
Υπό την έννοια ότι εξαρτάται από τους ίδιους το αν θα επιβραβευτεί ή όχι.

Στις 4 διοργανώσεις που λες, αποκλείστηκαν γιατί στα συγκεκριμένα ματς έπαιξαν χειρότερα από τον αντίπαλο. Δε νομίζω ότι ήταν κάπου ιδιαίτερα άτυχοι ή ότι τους στέρησε τη νίκη εξωαγωνιστικός παράγοντας.

Συμφωνώ φυσικά ότι ο τρόπος που έχουν στήσει το ποδόσφαιρό τους την τελευταία δεκαετία είναι φανταστικός.

Την Κυριακή η Γερμανία κατεβαίνει ως το απόλυτο φαβορι, η διαφορά κλάσης είναι χαώδης, ιδίως στο κέντρο που παίζεται και το μεγαλύτερο “παιχνίδι”. Αν το πάρει η Αργεντινή θα είναι θαύμα και ταυτόχρονα τεράστια αποτυχία για τους Γερμανούς.

Η Γερμανία μπορεί να είναι φαβορί αλλά το ματς είναι πιο αμφίρροπο από οσο νομίζουν οι περισσότεροι. Πρώτα από όλα η Γερμανία είναι ομαδα αντεπιθεσεων, , όχι κατοχης ή τουλάχιστον εκεί διαπρέπει. Την Κυριακή θα παίξει απέναντι σε μια ομαδα που θα μαζευτεί πίσω και θα ψάχνει με βαθιές μπαλιές τους επιθετικούς της απέναντι σε μια άμυνα που παίζει υπερβολικά ψηλά με τα βαριά κορμιά που έχει. Ειδικά αν δεν προλάβει ο hummels και παίξει ο μερζετακερ, κατά θεοφιλοπουλο. Ή ο neuer θα πρέπει να κάνει το παιχνίδι της ζωής του ή η Γερμανία θα πρέπει επιτέλους να κάνει ένα καλό ματς απέναντι σε μια ομάδα που έχει μαζευτεί όλη πίσω. Το να ανοιχτεί η Αργεντινή δεν υπάρχει περίπτωση, μετά την 7 άρα στα ημιτελικά μυρίζουν βρακια. Αλλά και πάλι, αμα το χάσουμε από αυτούς τους τύπους που περιτριγυριζουν το μεσσι, ε ας μη γυρίσουν στη Γερμανία.

με τοσους παιχτες που το κατεχουν, και απο οτι εχω δει, η γερμανια δεν ειναι ομαδα αντεπιθεσεων. ισα ισα παταει τον αντιπαλο. παντα ετσι εκανε ολα τα χρονια οσο αυτο της ηταν δυνατον.
εννοειται ειναι τελικος κι ολα ειναι διαφορετικα, αλλα φαβορι ειναι. αλλωστε νικησε 1-7 στον ημιτελικο, δεν γινεται να μην ειναι φαβορι. συν τις αλλοις ειναι οντως καλυτερη και πιο σταθερη σε ολο το τουρνουα.