Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

Samael - Passage

Οι αγαπητοι Ελβετοι εδω ξεφευγουν απο το καλοπαιγμενο μεν τυπικο δε blackmetal και αναζητουν το σκοταδι σε πιο indistrial μονοπατια. Το Jubiterian Vibe παραμενει ενα συγκλονιστικο επος εις τον αιωνα τον απαντα!

Refused - The Shape Of Punk To Come

Aριστεροι Σουηδοι που μπασταρδεψαν το punk και το core με ηλεκτρονικα αλλα και funk στοιχεια για να κανουν εναν απο τους πιο προτωποριακους δισκους της εποχης τους…

The International Noise Conspiracy - Armed Love

O frontman των Refused, μετα τη διαλυση τους, δημιουργησε τους INC, με τους οποιους κινειται σε πιο punk-pop μονοπατια αναμεμειγμενα ομως με 60’s garage, rock’n’roll. Ο προτεινομενος δισκος αποτελει (για μενα) την κορυφαια τους στιγμη…

το Passage γενικα ειναι αλμπουμαρα . παρολου που δεν ειμαι του black το συγκεκριμενο τα σπαει . μου θυμιζει σε μερικα σημεια το Thy Mighty Contract απο rotting δεν ξερω γτ . παντος κατα τα αλλα οι ελβετοι τα σπασανε .

Massive Attack - Mezzanine ( 1998 )

Μπορει να μην ειναι ροκ (αν κι εχει ροκ κιθαρες διασπαρτες) αλλα ειναι Η Δισκαρα. Η επιτομη του trip-hop, δηλαδη ταξιδιαρικη διαθεση, ηλεκτρονικοι ηχοι, χαλαρη ατμοσφαιρα. To κομματι Angel εχει διακσευαστει απο Sepultura στο Revolusongs EP. Αντε, ακουστε το, τι καθεστε?

Trivia: To Mezzanine ηταν διαθεσιμο για νομιμο downloading στο website τους αρκετους μηνες πριν την επισημη κυκλοφορια του σε CD…

σαν φανατικος των massive εχω να πω μονο ενα πραγμα:

[SIZE=“5”]ΑΚΟΥΣΤΕ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΛΜΠΟΥΜ[/SIZE]

BLUE LINES 1991 : Υμνοι οπως τα unfinished Sympathy , safe from harm ,Be thankful what you’ve got , Daydreaming . πραγματικα εκπληκτικο αλμουμ

Protection 1994 : κομματαρες οπως το ομονυμο , Karmacoma , Sly ,Eurochild .πολυ ατμοσφαιρικο και καταθληπτικο χωρις να ξεφευγει απο τον ηχο των massive .

Mezzanine 1998 : τα λεει ο chrisP ποιο πανω . κομματαρες σαν τα anger , risingson , teardrop (με ενα απο τα καλυτερα videoclip που εχω δει ποτε),Inertia creeps , Dissolved girl (με την απιστευτη distorion κιθαρα …πολυ μεταλ ριφακι) , black milk , Group Four . Για μενα το καλυτερο αλμπουμ των masssive .

100th Window 2003: ενα πολυ καλο αλμπουμ που ξεφευγει πολυ σε ηχο απο τα προηγουμενα . λογω του γεγονοτος οτι το εφτιαξε μονος του ο 3D βγηκε πολυ electro αλλα χωρις να χανει την ουσια του . κομματια σαν τα future proof , What your soul sings , special cases , player for england , Butterfly Caught . πολυ καλο αλμπουμ .

:respect: :respect: :respect:

Streetlight Manifesto-Everything Goes Numb

αν και είναι ska(αυτή την εποχή είμαι σε ska φάση:p :stuck_out_tongue: ) είναι ένα φοβερό συγκρότημα k αυτό είναι ένα φοβερό CD

[SIZE=“4”]MASSIVE ATTACK = ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!![/SIZE]

Ειδικά το Mezzanine μπορώ να το κατατάξω άνετα μέσα στο προσωπικό μου top-20 των καλύτερων άλμπουμ που έχω ακούσει ποτέ! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Κατι που μου ηρθε τωρα.Ξερει κανεις κανα συγκροτημα που να θυμιζει Savatage εποχης Criss Oliva?
Προτεινετε μου κανενα καλο αν ξερετε.

ποιας εποχής του όμως; τα gutter ballet/streets/handful of rain διαφέρουν από τα πρώτα.

Τα αγαπημενα μου ειναι Gutter Ballet και Εdge Of Thorns.
Ξερεις κατι σε στυλ καποιου απο τα 2?

χμ, φαντάζομαι τους circle 2 circle τους έχεις ακούσει… από 'κει και πέρα, τσέκαρε τους rough silk (τα “mephisto”, “circle of pain” & “beyond the sundown” που έχω είναι πολύ καλά) και τους circle of pain (“Paradox of Destitution”). Τώρα δε μου έρχεται κάτι άλλο, αν θυμηθώ τίποτα θα πω.

Φχαριστωωωω.:smiley:

Ξέρει κανείς ποιος τραγούδαγε το τελευταίο κομμάτι που έπαιζε στη ταινία ‘Ο Βασιλιάς’ του Γραμματικού?

Νομιζω στο τελος της ταινιας εχει τους συντελεστες του soundtrack. Αλλα εισαι λιγο οφφ-τοπικ!

Ας συνεχισουμε με δισκαρες!

Skyclad - Prince Of The Poverty Line

ΟΚ, για μενα ειναι εγκλημα που οι τυποι δεν εχουν το στατους των Blind Guardian ας πουμε. Δηλαδη ψαχνουμε για heavy metal στην εποχη και λεμε οτι δεν βρισκουμε κι ομως αγνοουμε τετοιες μπαντες που δωσανε και την ψυχη τους στον ηχο αυτο. Οι φολκ αναφορες απλα δινουν το κατι παραπανω στο τελικο αποτελεσμα. Συνθεσεις μια και μια (προσωπικη αγαπη το Cardboard City) απο το διδυμο των Satan και ενας τραγουδιστης που απλα τσακιζει κοκκαλα. Τοσο με τους απιστευτους στιχους του οσο και με τον ειρωνικο τροπο που τους “φτυνει”. Respect!

Φοβερή δισκάρα από ένα φοβερό συγκρότημα!! Sins of emission, land of the rising slum … 8) .Αλλά οι skyclad δεν είναι της μόδας πια. Είναι ξεπερασμένοι, πως να τους ακούμε? #-o #-o
Εγώ θα προτείνω και το the wayward sons of mother earth…
Walkyier, τι να λέμε τώρα!

Τι περιμένεις από την χωρα που στα δημοψηφίσματα του metal hammer έβγαζε
σε όλες τις κατηγοριες καλύτερους τους maiden,χωρίς αυτοί να έχουν βγάλει
δίσκο ?Από την χωρα που μέχρι να μπει το dsl ήξερε μονο helloween,hammerfall,
nevermore,dream theater και iced earth.
Ίσως να μην βοηθησε και το γεγονός ότι όταν η μπάντα αυτή έβγαζε δισκαρες
το metal δεν ήταν και πολύ στα πάνω του.Μέσα από 11 albums υπάρχουν τουλάχιστον
5-6 πολύ καλά albums.Τα 2 πρώτα τους προσωπικά μου αγαπημένα.

Μπα, μπα τι βλέπω! Τα πιο “ανύποπτα” άτομα να προτείνουν αμιγώς Heavy Metal δίσκους! Όσο ζείς ελπίζεις τελικά! :smiley:

Aν και οι πιό πολλοί σίγουρα θα το έχετε ακούσει, Jethro Tull - Benefit.

Βασικα δεν αναφερομουν μονο στην Ελλαδα, ειναι γενικοτερα υποτιμημενοι οι Skyclad…

Κι εγω σ’ αγαπω! Σματς… :roll:

Diamanda Galas - The Divine Punishment

Απλά… ΕΡΕΒΟΣ

  • La Serpenta canta (το καλυτερο για οποιον δεν εχει την ακουσει πιο πριν) , Malediction and Prayer (παρομοια φαση με το προηγουμενο) + The sporting life , to colaboration tis me ton john Paul Jones