Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

  • μια εξωφυλλάρα 8O

who do we think we are - deep purle
τι σινταρα θεε μουυυυ:D

Κατα τη γνωμη μου το καλυτερο αλμπουμ τους στη μετα Matos εποχη…

Aν και ποτέ δεν τους πάλεψα τους Angra, το συγκεκριμένο αλμπουμάκι το συμπαθώ λόγω εξωφύλλου. :slight_smile:
Απίστευτο!

Old Season

Heavy/Epic/Doom από την αγαπημένη Ιρλανδία. Ενας και μοναδικός δίσκος το 2004, με τίτλο Volume One, ο οποίος απ’ ότι τσέκαρα έχει πάρει αρκετά καλές κριτικές τόσο σε Ελλάδα όσο και σε εξωτερικό.

Όμορφες lead μελωδίες, τα φωνητικά του Frank Brennan ταιριάζουν απόλυτα στις ταξιδιάρικες συνθέσεις του δίσκου, ίσως χάνει λίγο στη παραγωγή, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό.

Η μπάντα ετοιμάζει νέο δίσκο απ’ ότι μας ενημερώνουν από το Myspace τους.

Τσεκάρετε όσοι θέλετε:

http://www.myspace.com/oldseason

Iσχύει.

άκουσα το Α Dwindling Seed και μπορώ να πω πως είναι αρκετά καλό.:-k
θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα τραγούδια…


Now playing: Anathema - A Dying Wish
via FoxyTunes

Menace Ruine - The Die is Cast [2008]

Καναδας για ακομα μια φορα με κατι τελειως διαφορετικο.
η αισθητικη τους ειναι μπλακ με βεντμπουενσεντιλες(οπου υπαρχουν τα αντρικια φωνητικα) χωρις τις δυσαρμονιες, βαρωντας λιγες και ουσιαστικες χορδες με αποτελεσμα το αλμπουμ να βρισκεται σε μονιμο ντροουν ρυθμο με αρκετους πειραματισμους με φολκ και εφφεδια να πηγαινοερχονται.
καλυτερα να μην ακουσετε απ’ το μαησπεης ( www.myspace.com/menaceruine ) υλικο επειδη θα χασετε το ομορφο φιλιν του αλμπουμ.

Μεσα στα 5 αγαπημενα μου του ειδους…

:Dπραγματικά πολύ καλό,όπως και όλα του είδους:D


Now playing: Iron Maiden - Alexander The Great
via FoxyTunes

Δώστε κανα παραπάνω info ρε παιδιά!

Finntroll, πανυγηριώτικα πράγματα από την αγαπημένη Φινλανδία, το 'χουν παραξυλώσει με τα φολκ στοιχεία αλλά έτσι λέω εγώ, αλλοι γουστάρουν.

Αχα, θα τσεκάρω από περιέργεια. Thanx!

Μεταξύ μας, σιγά τη δισκάρα, μουφιά είναι, αλλά μην το πεις στους άλλους και παρεξηγηθούν 8)

Ωραία φολκς χωρίς να το παρακάνουν παίζουν οι Καναδοί Ur Falc’h κι έβγαλαν κι έναν δισκο πρόπερσι, τσέκαρε κι αυτό άμα δεν βαριέσαι.

Οι Finntroll παιζουν folk metal συνδυασμενη με σκανδιναβικη polka!Εχω διαβασει και για black στοιχεια αλλα δεν ειναι τοσο εντονα οσο τα πρωτα 2,τουλαχιστον οπως τους ακουω εγω.Συνηθως τρελοι ρυθμοι στα τραγουδια τους με τα φωνητικα να ειναι brutal…

Ειναι must για τους fans της folk-metal και ειδικα αυτη η αλμπουμαρα!Freedom αν σου αρεσουν εστω και λιγο τετοιες μπαντες,τσεκαρε:wink:

Και ban στον ομωνυμο:p

ώπα θα τους τσεκάρω και εγώ αυτούς.όσο ζεις μαθαίνεις τελικά…

:x:x:evil::lightsabre:


Now playing: Iron Maiden - The evil that men do
via FoxyTunes

Πάντως κάτι τέτοιες μπάντες από το Βορρά ξεκινάνε με μπλακιές, και μετά το γυρνάνε. Καλά κάνουν βέβαια:p

Thanx guys, θα εκφέρω άποψη άμεσα!

Δεν είμαι σίγουρος πόσοι θα ενδιαφερθούν για αυτό εδώ, αλλα του έχω αφιερώσει τόσο χρόνο τον τελευταίο καιρό που ένιωθα υποχρεωμένος να κάνω έστω μια απόπειρα.

Το συγκεκριμένο το είχα βάλει και πρώτο στη λίστα μου με τα καλύτερα του 2008, παρ’ όλο που δεν έχει καμια σχέση με rock, ποσο μάλλον με metal. Τότε είχα ξεχάσει ο μαλάκας να πω δυο λόγια για το μουσικό ύφος, οποτε ας το κάνω τώρα.

Η Karan Casey που λέτε είναι Ιρλανδή τραγουδίστρια με κατά κανόνα παραδοσιακό ρεπερτόριο. Τα τελευταία χρονια έχει αναπτύξει ένα άκρως προσωπικό στυλ, που βασίζεται πάντα στις αγαπημένες κέλτικες μελωδίες, αλλα με μια jazz/lounge άποψη, καθώς τα όργανα που πρωταγωνιστούν δεν είναι τα κλασσικά, βλέπε γκάιντες, μαντολίνα, πίπιζες κτλ., αλλα το piano, το βιολοντσέλο και η ακουστική κιθάρα. Το αποτέλεσμα αυτού του παντρέματος προσωπικά το κρίνω ως τουλάχιστον αριστουργηματικό. Είναι σίγουρα πολύ πιο ήρεμο και ταξιδιάρικο από αυτό που οι περισσότεροι έχουν στο μυαλό τους ως παραδοσιακή ιρλανδική μουσική, αλλα η καταπληκτική, αγγελική φωνή της Karan, σε συνδυασμό με το piano του Caoimhin Vallely και το cello της Kate Ellis δημιουργούν κυριολεκτικά μια μουσική πανδαισία. Ο δίσκος αποτελείται στην πλειοψηφία του από διασκευές σε πασίγνωστα η λιγότερα γνωστά ιρλανδικά τραγούδια (αλλα μιλάμε για διασκευές με όλη τη σημασία της λέξης), άλλη μια σε τραγούδι της Joni Mitchel, και μια σύνθεση της Casey και του Vallely.

Για όσους ενδιαφέρονται:

Όποιος γουστάρει και ψήνεται να ακούσει το album αυτό, που βγήκε τώρα τέλη 2008, μπορεί να μου στείλει κανένα pm να τον κεράσω το link για download, γιατί αν περιμένει να το βρει σε ελληνικό δισκάδικο σώθηκε (όποιος με διαψεύσει γι αυτό θα τον ευγνωμονώ αιωνίως).

[SIZE=“5”]TIOCFAIDH AR LA![/SIZE]

Παιδιά μαλακίες σας έλεγα, μπέρδεψα τα μπούτια μου. Όταν έλεγα για φολκς πιο πάνω αναφερόμουν στους Φινλανδούς Haive κι όχι στους Ur Falc’h. Απλά αυτά τα άκουγα τότε παράλληλα και το μυαλό μου έπαιξε περίεργο παιχνίδι, κατεβάστε λοιπόν το

Haive - Mieli Maassa

Βασικά αφήστε ότι μαλακία ακούτε απο δαύτα και ρίχτε το στους Moonsorrow.