Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

thrash του κερατά, ειναι Έλληνες και αν δεν κάνω κάποιο τεραστιο λάθος αυτό είναι το πρωτο τους άλμπουμ, προσφατα βγηκε και το δευτερο τους άλμπουμ.

Μελαγχολικο, μελωδικό death metal απο Σουηδία μερια. Γενικά αυτοι δεν αρέσουν και τόσο όπως έχω καταλάβει αλλα εγω την έχω καταβρει μαζί τους :stuck_out_tongue: Αυτο είναι το τελευταίο τους άλμπουμ που είναι απο τα καλύτερα που έχουν κανει (δυσκολευομαι να βγαλω καλύτερο απο αυτούς)

*κλικ στις φωτο για να ακουσετε δειγμα απο τα άλμπουμ.

+1 απο μενα στο ποστ του Dead σχετικα με τους ινσομνιουμ

Το ξεκινημα του Against the Stream απο αυτο τον δισκο των Insomnium ειναι copy-paste απο γνωστο τραγουδι, το οποιο μαλιστα πρεπει να υπαρχει σε δισκο που εχω, ειναι τοσο οικειο παρ’ολ’αυτα σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να θυμηθω.
Καμια ιδεα ? Dead ? Mbaougktzi ? :-k:-k

Γενικα καλος δισκος. Τετριμενος βεβαια, αλλα εχει καλες μελωδιες.

Είναι τόσο κλασικό σουηδικο ριφ που ακομα και αν είναι copy paste (δεν μου ηρθε κατι συγκεκριμενο στο μυαλο πάντως) πολυ δύσκολα θα το βρεις.

υπάρχουν και Satan π παίζουν μπλουζ ροκ . για του λόγου το αληθές :

θα μ πείτε αυτοί είναι Satan & Adam . μην πυροβολείτε τον οδηγό !!!
το last.fm φταίει . δν μας κάνει τις απαραίτητες διευκρινήσεις . :p:p#-o

Τσεκαρω το εν λογω δισκακι! 8) Thnx μεγαλε! :smiley:

Μιλαω μονο για το πρωτο δευτερολεπτο (:p).
Αυτες οι 3-4 πρωτες νοτες ειναι κατι συγκεκριμενο…:wink:
Μου φερνει στο μυαλο τραγουδι ή απο Gamma Ray ή απο Dark Tranquillity αλλα δεν μπορω να το προσδιορισω. :roll:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ:

Mετα απο συνομιλια με pumpkin , η εισαγωγη που λεω ειναι Lost Horizon !!!
To Denial Of Fate !!! (μεγα δημιουργημα)

Προσυπογράφω για Insomnium, μπαντάρα με πάρα πολύ καλούς δίσκους και όχι μόνο αυτό. Και όπως είπε ο dead όλες οι πάντες από Σουηδία αυτό ξέρουν αυτό παίζουν:p:p


Now playing: Edguy - King of Fools
via FoxyTunes

power metal μπαντα στο υφος των Crimson Glory, Αυτος είναι το πρωτο και καλύτερο άλμπουμ τους, συνεχιζουν μεχρι σημερα να δισκογραφουν με ενδιαφερουσες δουλειες. Αδικημένη μπάντα για μένα.

*κλικ στην φωτο για να ακουσετε.

μελωδικό χέβι μέταλ από αυστραλία ! οι τύποι σπέρνουν ! συνιστάται ανεπιφύλακτα σε λάτρεις των Τokyo blade , Bitches Sin , λοιπών μελωδικών nwobhm συγκροτημάτων.8)

Aγορίνα επειδή ξέρω ότι εκτιμάς το καλό πράμα σαν τους Ludichrist, κάνε μια χάρη και άκου και κάτι που είχα προτείνει αιώνες πριν

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=493446&postcount=907

To xω στα σημειωμενα για τσεκαρισμα. ΤΟ χα δει οταν εκανα ενα search να δω αν ειχε γραψει κανεις αλλος για ludichrist. ΘΑ το ακουσω συντομα!

To τελευταίο τους Dominion of darkness είναι πολύ καλό, αν και δεν πλησιάζει τα μεγαλεία του πρώτου.

@ Dead , Deckard

Ω ναι !!! :thumbup:

Eχω κανει παραληρηματικο ποστ-αποθεωση για αυτο τον δισκο στο heavy-power-epic rockipedia thread. 8)

AΡΙΣΤΟ.

The Modern Lovers - The Modern Lovers (1976)

[CENTER]
[/CENTER]

To συγκεκριμένο άλμπουμ το άκουσα σχετικά πρόσφατα, αν και η πρώτη επαφή μαζί του ήρθε αρκετά χρόνια πριν με έμμεσους τρόπους (δες το ΥΓ). Η αφορμή ήταν ότι το είδα στην λίστα με τα τοπ άλμπουμς των 70’ς στο site mic.gr (που γενικά είναι εγγύηση). Ε από τότε με συνοδεύει σε τακτά χρονικά διαστήματα, καθώς είναι ένα αριστούργημα.

Οι Modern Lovers αποτελούνται από τους Richman (φροντμαν), τον μπασιστά Ernie Brooks, τον ντράμμερ David Robinson (μετέπειτα στους The Cars) και τον πληκτρά Jerry Harrison (μετέπειτα στους Talking Heads). Θυμίζει μια εκρηκτική μείξη των Velvet Underground, The Doors (κυρίως λόγω του ήχου των πλήκτρων) και Lou Reed. Ηχητικά, φέρνουν πολύ στα 60’ς αλλά έχουν το πανκ στυλ των 70’s. Το άλμπουμ τους συγκαταλέγεται ανάμεσα στα πιο επιδραστικά όλων των εποχών, και περιγράφεται ως proto-punk, proto-alternative, proto-indie. Κατ’ ουσιάν βέβαια, νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός του mic.gr τους κολλάει γάντι:

ο πιο τίμιος rock ‘n’ roll δίσκος που κυκλοφόρησε ποτέ

Αν θέλετε λοιπόν να νιώσετε, κάντε έναν κόπο να δοκιμάσετε το συγκεκριμένο εξαιρετικό δισκίο.


She Cracked

ΥΓ: Οι έμμεσοι τρόποι που μου είχαν χαρίσει την επαφή με το άλμπουμ αυτό, είναι αρκετοί. Είμαι σίγουρος ότι με τους ίδιους έμμεσους τρόπους έχουν έρθει σε επαφή με το άλμπουμ και πολλοί από σας, καθώς

το κομμάτι “Pablo Picasso” έχει διασκευαστεί από τους John Cale, Iggy Pop καιDavid Bowie.
το κομμάτι “Roadrunner” έχει διασκευαστεί από τους Sex Pistols και Joan Jett.

και ένα ριβιου από το mic.gr:

[SPOILER]Αν μιλάμε για εκρηκτικά ντεμπούτα, τότε υπάρχει ένας δίσκος μπροστά στον οποίο φαντάζει μονότονο το “Never Mind The Bollocks”, «λίγος» ο πρώτος των Smiths, γεμάτος γεμίσματα αυτός των Stone Roses, ξεπερασμένη δε ακόμη και αυτή η περιβόητη «μπανάνα». Υπάρχει το ομώνυμο πρώτο LP των Modern Lovers, που έρχεται να μας αποδείξει ότι κάποιοι άνθρωποι ξέρουν να γράφουν τραγούδια, με έναν τρόπο που κάποιοι άλλοι δεν θα καταφέρουν ποτέ.

Γνήσιος beautiful loser της μουσικής βιομηχανίας, ο «με-συμπαθούν-όλοι-με-αγοράζουν-ελάχιστοι» Jonathan Richman, πρόλαβε και έσωσε το τομάρι του -πίσω στις αρχές των 70ς- από την heavy rock λαίλαπα της εποχής εκείνης, απεγκλώβισε τις ιδιοφυείς μουσικές αποκαλύψεις των Velvet Underground από την λαίλαπα της πρέζας και προετοίμασε τον κόσμο για την λαίλαπα του punk, κομίζοντας για τρία ολόκληρα χρόνια πέρα-δώθε μερικά από τα καλύτερα garage pop τραγούδια που θα γραφούν ποτέ. Μαζί του τρεις γνήσια χαρισματικοί μουσικοί, που θα συναντήσουμε αργότερα σε γκρουπάρες όπως οι Talking Heads, Cars κ.λ.π.

Το ντεμπούτο των Modern Lovers είναι το μεγαλύτερο ευεργέτημα που μπορεί να επιφυλάξει στον εαυτό της μια γενιά ακροατών που θεωρεί ότι το fuzz-αριστό rock ‘n’ roll ξεκινάει με τους Strokes για να τελειώσει στα «αριστουργήματα» των White Stripes. Παράλληλα -και αυτό το ξέρουν καλά όσοι έχουν παρακολουθήσει όλα αυτά τα χρόνια την μετέπειτα πορεία του Richman- είναι ο πιο τίμιος rock ‘n’ roll δίσκος που κυκλοφόρησε ποτέ. Αποτέλεσμα της εκρηκτικής έμπνευσης και της ασύλληπτης ικανότητας για «μικρά θαύματα» του δημιουργού του και μόνο, το “The Modern Lovers” LP οποιαδήποτε χρονιά και οσεσδήποτε φορές και να επανακυκλοφορήσει, κατακτά -χωρίς ιδιαίτερο κόπο- τον τίτλο του δίσκου της χρονιάς.

Ο Jonathan Richman σερφάρει με αξιώσεις στη διπλανή σανίδα με τους Beach Boys, την ίδια στιγμή που «χαράσσει» γενναιόδωρα άσπρες γραμμές για τον Lou Reed αποδεικνύοντας του -μέσω των στίχων του- ότι είναι απείρως πιο έξυπνος. Ηχογραφεί ένα από τα δέκα καλύτερα κομμάτια στην ιστορία της rock μουσικής (‘Pablo Picasso’)-χωρίς το οποίο σημειωτέον ότι δεν θα «υπήρχε» ο David Byrne, λίγο πριν (ή λίγο μετά-δεν έχει σημασία) αφότου ηχογράφησε το σπουδαιότερο garage rock τραγούδι όλων των εποχών (‘Roadrunner’). Παράλληλα ανακαλύπτει το μεγαλείο του new wave μπάσου στο ‘Astral Plane’ (αυτό ισοδυναμεί με την ανακάλυψη του τροχού και της φωτιάς, όπως είναι πλέον γνωστό). Λίγο πριν το τέλος οδηγεί στα άκρα της την αρχέτυπη rock ‘n’ roll απλότητα, στα λίγα λεπτά που διαρκεί το ‘Modern World’. Και όλα αυτά δεν είναι παρά μια συλλογή από σκόρπια demo, τα οποία εδέησε να τους βοηθήσει να ηχογραφήσουν ο John Cale…

Η Sanctuary (που για να μην ξεχνιόμαστε… κυκλοφορεί σε λίγο καιρό τον καλύτερο δίσκο της χρονιάς!), έχει κάνει (επιτέλους) άριστη δουλειά σε αυτήν εδώ την επανακυκλοφορία αφού εκτός από εφτά Α-Π-Α-Ρ-Α-Ι-Τ-Η-Τ-Α bonus tracks, προσφέρει προσεγμένα retro συσκευασία, booklet που θες μια ζωή για να το διαβάσεις και την ευκαιρία να αγοράσεις επιτέλους τον δίσκο που τόσα χρόνια έβλεπες να πωλείται στο χιλιάρικο σε εκδόσεις βινύλιου της κακιάς ώρας… πλάι σε δίσκους που ποτέ δεν θα αγοράσει κανείς.

Υπάρχει κανείς εκεί έξω που δεν έχει στη δισκοθήκη του το ντεμπούτο των Modern Lovers; Και τί δουλειά έχει τότε σε αυτές εδώ τις (ιστιο-)-σελίδες. (Πως θα χάσετε όλους τους αναγνώστες σας με γεωμετρική πρόοδο : βήμα 1ο!)[/SPOILER]

Kατεβαίνει κιόλας! 8)

ωραίος, ας ποστάρω και το πιο ψυχεδελικό-μαστούρικο κομμάτι του δίσκου

(προσοχή, είναι κολληματικό)

Power/folk album, από τα καλύτερα που έχω ακούσει και αγαπημένη μπάντα:D:D
Από τους αγαπημένους μου δίσκους.

Elvenking - The Winter Wake


Now playing: Dark Tranquillity - Arkhangelsk
via FoxyTunes

Στονερο/ινστραμενταλ ροκ δισκακι. Προσωπικα μου αρεσε πολυ. Ωραια ριφακια και μελωδιουλες αν και αργει καπως να μπει στο ζουμι :stuck_out_tongue:

εγω προτεινω 2

Airbourne - Runnin’ Wild

  1. Stand Up For Rock ‘N’ Roll
  2. Runnin’ Wild
  3. Too Much, Too Young, Too Fast
  4. Diamond In The Rough
  5. Fat City
  6. Blackjack
  7. What’s Eatin’ You
  8. Girls In Black
  9. Cheap Wine & Cheaper Women
  10. Heartbreaker
  11. Hellfire (U.S./U.K. release)
  12. Lets Ride (Australian/New Zealand release)


Airbourne - No Guts, No Glory Special Edition (release date 8th March 2010)

  1. Born To Kill
  2. No Way But The Hard Way
  3. Blonde, Bad and Beautiful
  4. Raise The Flag
  5. Bottom Of The Well
  6. White Line Fever
  7. It Ain’t Over Till It’s Over
  8. Steel Town
  9. Chewin’ The Fat
  10. Get Busy Livin’
  11. Armed And Dangerous
  12. Overdrive
  13. Back On The Bottle
  14. Loaded Gun (Bonus Track)
  15. My Dynamite Will Blow You Sky High (And Get Ya Moanin’ After Midnight) (Bonus Track)
  16. Rattle Your Bones (Bonus Track)
  17. Kickin’ It Old School (Bonus Track)
  18. Devil’s Child (Bonus Track)

παραγκελεια απο το play.com κατα προτιμηση, στην ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να τα βρειτε!!!