Ο θρίαμβος των «300» θα συνεχιστεί με τον «Οδυσσέα»

Ο διεθνής θρίαμβος της ταινίας «300» θα συνεχιστεί με την ταινία μου «Οδυσσέας»

Αν και βρισκόμαστε περισσότερο λιγότερο από 4 ημέρες πριν την προγραμματισμένη έναρξη της παγκόσμιας προβολής της νέας Αρχαιοελληνικής ταινίας της Warner Brοs «300», με θέμα την αιώνια ιστορία τιμής και αυτοθυσίας των «300 του Λεωνίδα», οι πρώτες ενδείξεις για την αποδοχή της ιστορίας των μυθικά ηρωικών αρχαίων προγόνων μας στο άκρως απαιτητικό σύγχρονο κινηματογραφικό κόσμο, περίπου 2.500 χρόνια μετά την αιματηρή εισβολή των εξ ανατολών βαρβάρων κατακτητών (Περσών) στην Ελλάδα, είναι πραγματικά απίστευτα εντυπωσιακές.

Σύμφωνα με τις πρώτες έγκυρες κινηματογραφικές ενδείξεις της επαγγελματικής κινηματογραφικής ιστοσελίδας IMDb Pro η ταινία «300» της Warner Bros βρίσκεται αυτή τη στιγμή, χωρίς καν να έχει προβληθεί ακόμα στις διεθνείς κινηματογραφικές αίθουσες σήμερα κοντά στην κορυφή του παγκόσμιου ενδιαφέροντος των επαγγελματιών κινηματογραφιστών σκαρφαλώνοντας ήδη στην 2η θέση στην κατάταξη των πιο δημοφιλών κινηματογραφικών ταινιών, μάλιστα, με συνεχή ανοδική τάση.

Φυσικά, όταν η ταινία «300» θα αρχίσει να προβάλλεται στις παγκόσμιες κινηματογραφικές αίθουσες στις 9 Μαρτίου 2007, εξυμνώντας με τον καλύτερο τρόπο τα κατορθώματα πατριωτικού θάρρους της πανάρχαιας Ελληνικής φυλής μας, η ταινία «300» των αποδεδειγμένα φιλελλήνων Frank Miller, Zack Snyder και του κινηματογραφικού κολοσσού Warner Bros (Time Warner, CNN, Time, AOL ) θα καταλάβει χωρίς καμία αμφιβολία την 1η θέση στις προτιμήσεις των επαγγελματιών του κινηματογραφικού χώρου στην ιστοσελίδα IMDb Pro αλλά πολύ πιο σημαντικότερα θα καταλάβει σίγουρα την πρώτη θέση στις προτιμήσεις του διεθνές σινεφίλ κοινού στις παγκόσμιες κινηματογραφικές αίθουσες.

http://300themovie.warnerbros.com

Η βέβαιη επιτυχία της κινηματογραφικής ταινίας «300» της Warner Bros αποδεικνύει πέρα από κάθε αμφιβολία πως ο κοινός πανάρχαιος Ελληνικός πολιτισμός μας όχι μόνο δεν είναι νεκρός, όπως κάποτε φοβόντουσαν πολλοί, αλλά αντίθετος παραμένει ακόμα και σήμερα, 2.500 μετά την πραγματική «Μάχη των Θερμοπυλών», ένα ισχυρό κομμάτι αστείρευτης πηγής έμπνευσης του σύγχρονου παγκόσμιου πολιτισμού.

Βέβαια, τα καλά νέα για την Ελλάδα δε θα σταματήσουν με την προβλεπόμενη θριαμβευτική εισπρακτική επιτυχία της Αρχαιοελληνικής ταινίας «300» αλλά αναμένονται να συνεχιστούν ακόμα πιο υψηλά και στο πολύ μακρύ μέλλον με την επίσης Αρχαιοελληνική ταινία μου «Οδυσσέας», που επίσης εξυμνεί των αιώνιο πολιτισμό της χώρας μας, της οποίας τα γυρίσματα μετά από επίσης θριαμβευτικά επιτυχής αλλά και δύσκολες προσωπικές πολυετής ενέργειες, διαπραγματεύσεις και συζητήσεις μου τα προγραμμάτισα, ουσιαστικά μόνος μου, για το ίδιο το νησί καταγωγής μου την Κεφαλονιά και την Ιθάκη το 2008.

http://www.unizarre.com/page17.html

Προσθέτως, αν εκτελεστούν όπως επιθυμώ οι επιθυμίες μου πρωταγωνιστές της επόμενης ταινίας μου «Οδυσσέας» θα είναι μερικά από τα λαμπρότερα και πιο ακριβοπληρωμένα ονόματα του σύγχρονου παγκόσμιου θεάματος όπως ενδεικτικά αναφέρουν οι πρόσφατες δημοσιεύσεις του Ελληνικού τύπου (Charlize Theron (Πηνελόπη), Colin Farrell (Οδυσσέας), Angelina Jolie (Ελένη), Tom Hanks (Σκηνοθέτης/Παραγωγός).

Με όλα αυτά τα δεδομένα να εξελίσσονται καθημερινά στο κόσμο γύρο μας, καθώς και άλλα εμπιστευτικά επαγγελματικά στοιχεία, που δε μου επιτρέπει η προσωπική δεοντολογία να σας αποκαλύψω ακόμα, δε βλέπω το λόγο να μην αναμένουμε όλοι ακόμα και πολλαπλά βραβεία «Όσκαρ» (γιατί όχι;) για την επική ταινία μου «Οδυσσέας».

http://www.odysseyworks.biz

Σπύρος Καγκάδης
Σεναριογράφος ταινίας «Οδυσσέας»
LordOfTheWorld.com

Γιατι ποσταρετε βλακειες οταν βαριεστε?