Ανασκοπήσεις και εορταστική αρθρογραφία 2014

manos είμαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει τι εννοουμε…
Μια θετική κριτική για ένα δίσκο δεν σημαίνει αυτομάτως ότι θα είναι στην τελική λίστα των αγαπημένων της χρονιάς
καλο/μετριο/κακό
θετικό/αρνητικό
Δεν υπάρχει λόγος να παίζουμε με τις λέξεις.Επαναλαμβάνω είμαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει…(δεν το λεω ειρωνικά)

Μα έχω καταλάβει απόλυτα, αυτό λέω, εσείς δεν έχετε καταλάβει. :Ρ

Πρώτον, θεωρώ αυτονόητο ότι όταν κάποιος λέει θετική κριτική μιλάει για δίσκο που περιγράφεται ως καλός και πάνω. Όταν μιλάει για αρνητική κριτική μιλάει για μέτριο και κάτω. “Σου άρεσε ο δίσκος;” “Όχι, ήταν μέτριος”. “Ναι, ήταν καλός”. “Εντάξει, ήταν συμπαθητικός, τίποτα το φοβερό”. Το μέτριος είθισται να είναι αρνητικός χαρακτηρισμός. Αν διάβαζα κριτικές που περιγράφεται ως μέτριος, δεν θα σας έλεγα διάβασα θετικές έως πολύ θετικές κριτικές.

Κατά δεύτερον, όπως εξήγησα και ξαναεξηγώ, η ερώτηση δεν ήταν αν αξίζει για τελική λίστα. Πόσω μάλλον δε “αυτομάτως”. Απορώ πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, ουδέποτε σχολίασα κάτι τέτοιο ούτε άφησα να υπονοηθεί. Η ερώτηση ήταν αν φάνηκε σε άλλους μέτριους. Και εγώ παρέθεσα τι διάβασα από άλλους. Ότι σε άλλους κριτικούς μουσικής δεν φάνηκε μέτριος. Τώρα το αν είναι αντικειμενικοί ή φανμπόιδες ή φοβούνται να πουν τη γνώμη τους, ούτε που το ξέρουμε. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Εγώ αν αναρωτιόμουν αν φάνηκε ένας δίσκος μέτριος σε άλλους, θα ήθελα να ξέρω οποιαδήποτε άποψη. Είτε αυτή είναι κριτικών των ανα τω κόσμω σάητ, είτε ατόμων ενός forum που ξέρω μόνο μέσω username.

Ούτε είπα την άποψή μου, ούτε έβγαλα κάποιο συμπέρασμα, απλά στα πλαίσια της συζήτησης, άφησα το λιθαράκι μου παραθέτοντας ένα γεγονός για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Σωστά τα γράφεις αλλά ρε γαμώτο εγώ αναφέρομαι για το αν αξίζει στην τελική λίστα.
Για να μην μπερδευτούμε άλλο,απλά θα αναφέρω ότι [I][U]προσωπικά[/U][/I] τον καινούργιο δίσκο του Garcia δεν θα το έβαζα στα φετινά αγαπημένα.
Τον θεωρώ έναν μέτριο δίσκο(για να μην παραξεγηθώ άλλο να πώ ότι υπάρχουν μέσα καλά τραγούδια αλλά και μερικά αδιάφορα = αυτό σημαίνει μέτριος για μένα).
Μην ξεχνάμε ότι ο κάθε ανθρωπος ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο τα ακούσματά του για αυτό τον λόγο το μέτριος δεν ειθισται να είναι αρνητικός χαρακτηρισμος.Εξαρταται
Διαβάζοντας κανείς μια καλή ή κακή κριτική δεν μπορεί να αποφανθεί για το εαν ένας δίσκος αξίζει ή όχι.Ουσιώδες συμπέρασμα θα βγεί μόνο όταν το ακούσει

Να σου πω την αλήθεια και εγώ προβληματίστηκα για το ανάποδο.
Το Execration δεν σου άρεσε ε;

Βασικα Μανο εσενα πως σου φανηκε ο δισκος; Γιατι δεν εχω καταλαβει αν σου αρεσε ή οχι.

Πεταγομαι σαν την πουτσα και λεω οτι ειναι δισκαρα, στα αυτια μου τουλαχιστον.
Μπραβο και για το Domains δεν ειχα διαβασει την κριτικη σου στην αρχη της χρονιας, τον ακουσα το δισκο μετα το καλοκαιρι και μ αρεσε φουλ!

Για τον John τον Garcia να πω ότι εγώ τον δίσκο τον γούσταρα άπειρα και θα μπορούσε πολύ άνετα να είναι στη δική μου λίστα (θα ήταν σίγουρα αν δίναμε 20 άλμπουμ πχ).

Θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε post-Kyuss φάση, πέραν των 2-3 σπουδαίων δίσκων των QOTSA.

Κι αν μιλάμε για την ευρύτερη φάση του στνορεροήχου, είναι εύκολα το καλύτερο άλμπουμ που άκουσα φέτος, so…

Αλήθεια; Αφού έγραψα ξεκάθαρα ότι δεν έχω διαμορφωμένη άποψη…

…πώς να καταλάβεις; :Ρ

Και αν αναρωτιέσαι γιατί, είναι επειδή το έχω ακούσει μόνο 2 φορές στα πεταχτά.

Δηλαδη θεωρεις οτι ειναι καλυτερο απ τα δυο Unida, το Slo Burn και το πρωτο Hermano (που και τα τρια τα προτιμω, αλλα σου λεω γω το πρωτο). Ενταξει.

Outshined νιώθω ότι υπερβάλεις λιγάκι…
αλλά θα μου πεις περι ορέξεως κολοκυθόπιτα…

Προφανώς και είναι τι κάνει στον καθένα. Στο συγκεκριμένο άλμπουμ δεν βρίσκω κάποια αδύναμη σύνθεση. Απλό, groovάτο (“για λίκνισμα” που λέει και μια ψυχή στο site) και to the point.

Άσε που έχει και την τραγουδάρα του Mocha Moses… 8)

Ο ενας υπερασπιζεται δισκο που δεν εχει ακουσει και ο αλλος λεει οτι ειναι καλυτερο απο Slo Burn και Unida. Αυτο το τελευταιο ειδικα μου εχει μεινει, εχω παθει σοκ. Ειναι σα να λες το νεο Priest ειναι καλυτερο απ το Defenders.

Έκανα ένα υπερ-απλό/σαφές self-explanatory ποστ 2 προτάσεων. Έπειτα το εξήγησα. Έπειτα το ξαναμανα εξήγησα όσο πιο αναλυτικά πάει. Και απ’ όλα αυτά κατάλαβες εσύ ότι ‘υπεραπίστηκα δίσκο’ που σταρχίδια μου κιόλας να υπερασπιστώ οτιδήποτε δεν είναι δική μου επιλογή. Σηκώνω τα χέρια ψηλά και προχωράω στο επόμενο θέμα :lol: Ας πιστεύεις ότι το υπερασπίστηκα.

Η σύγκρισή σου μόνο ψεύτικες εντυπώσεις μπορεί να δημιουργήσει και πιθανότατα ισχύει μόνο στο δικό σου μυαλό Γιάννη.

Σου είπα την άποψή μου και γιατί το πιστεύω εν συντομία. Τώρα, αν εσύ που δεν συμφωνείς μαζί μου θες να ανάγεις την άποψή σου σε κάποιου είδους αντικειμενική αλήθεια και τη δική μου αναγκαστικά σε λανθασμένη, είναι κάτι που βαριέμαι να ακολουθήσω, sorry…

Καλα, ακου ξανα τους δισκους που ανεφερα, και μετα τα ξαναλεμε. Αν εσυ βρεις στο νεο Garcia κομματια οπως July, Pilot The Dune, King, Black Woman, Summer και παει λεγοντας, εγω θα σε παραδεχθω πανηγυρικα. ή το Exam Room. Υπαρχει τετοιο κομματι μεσα; Σοβαρα μιλαμε;

Τεσπα, εγω σταματαω τη κουβεντα, θα σε αφησω στην υποκειμενικη σου αληθεια, οσο τραγικα λαθος και αν θεωρω πως ειναι.

Δεν το έχω ακούσει, γενικά το '14 άκουσα πολύ λιγότερα καινούρια πράγματα σε σχέση με παλαιότερα. Ευκαιρία πάντως μιας και ταυτιζόμαστε αρκετά.

Αυτό που με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι να βλέπω σε λίστες ατόμων με παρόμοιες προτιμήσεις το INCANTATION. Το TTNBLD παραείναι περίεργο άλμπουμ και το βρίσκω λογικό σε πολλούς να μην αρέσει, ενώ το DC παίζει έτσι κι αλλιώς -και δικαίως- σχεδόν σε όλες τις φετινές λίστες.

Το INCANTATION όμως που είναι υπερτούμπανο, από τις περισσότερες λείπει και αυτό είναι κρίμα γιατί μπάντες με τόσα χρόνια στην πλάτη τους να βγάζουν τέτοιους δυναμίτες είναι ελάχιστες.

Απορία
Οι αγαπημένες λίστες των συντακτών διαμορφώνονται βάση των δίσκων που έχουν παρουσιαστεί στο ρόκιν?
Εαν για παράδειγμα κάποιος ειχε ακούσει ένα άλμπουμ που δεν ειχε γίνει όμως κριτική στο ρόκιν και τον λατρευε θα υπήρχε πιθανότητα να τον έβαζε στην λίστα?

Περιττό να πω μάλλον, ότι δεν πρέπει να υπάρχουν πολλοί που να περιμένουν με κομμένη την ανάσα μια λίστα , με τίτλο “Οι καλύτερες ταινίες του 2014” , απ’ το rocking.gr … Για να μην προκύπτει και μια λίστα “σκουπίδι” όπως αυτή… (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα)… Αν θεωρείτε ότι έχετε κάποιο συντάκτη , με πλήρη εικόνα για το κινηματογραφικό γίγνεσθαι… Θα ήταν προτιμότερο , να παρουσίαζε ο ίδιος μια λίστα, και να κριθεί ανάλογα … 'Η ένας τίτλος " Τι μας άρεσε το 2014 " , θα ήταν πιο ειλικρινής … Εκτός και όλος ο παγκόσμιος κινηματογράφος (+ τον ανεξάρτητο αμερικάνικο) , μπαίνει στο επίπεδο του “underground” … ή διαμορφώθηκε κάποιου είδους κινηματογραφικό κίνημα στο hollywood και δεν ενημερωθήκαμε …

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος συντάκτης να έχει ακούσει έναν δίσκο, να τον λατρεύει και να μην τον έχει κάνει παρουσίαση στο rocking.gr. Και είναι και λογικό εδώ που τα λέμε, το οφείλουμε στους αναγνώστες μας.

Άρα η απάντηση στην πρώτη σου ερώτηση είναι “ναι” αλλά γιατί εκ των πραγμάτων δε γίνεται διαφορετικά.

ok,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!