Ανατρεπτικά φινάλε

Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, υποθέτω όμως ότι τα The Game, Fight Club, Se7en, Usual Suspects, όλες οι ταινίες του M. Night Syamalan έχουν αναφερθεί…

Εγώ θα πω το Eastern Promises, αν και το μυριζόσουν το τέλος αρκέτα πιο πριν, το The Mist που είδα πρόσφατα που αν και δεν ήταν ανατρεπτικό το φινάλε ήταν αρκετά σοκαριστικό και το αγαπημένο μου Abre Los Ojos του τεράστιου Αλεχάντρο Αμενάμπαρ (αναφέρατε ήδη και το The Others).

Παρολαυτα ειχε και το the others τρελό twist …Το περίμενε κανείς σας???

Οντως,εχει πολυ ωραιο φιναλε το the others και γενικα η κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα και η αισθητικη της ταινιας σκιζει.
Εγω θεωρω το πιο ανατρεπτικο φιναλε το φιναλε του holy grail των Monty Python.Απλα φοβερο και πανεξυπνο.:smiley:
Επισης η τελευται σκηνη του If… του Lindsay Anderson αν και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να θεωρηθει ανατρεπτικη.(με την εννοια του twist).

Παντως δεν πιστευετε οτι εχει παραγινει το κακο με τα “ανατρεπτικα φιναλε”;Θελω να πω οτι ενω παλια ηταν οντως ανατρεπτικα τωρα πια εχουν καταντησεi ολιγον τι κλισε και κατεστημενα.Η ανατροπη λαμβανεται ως κατι το απαραιτητο κι ετσι αυτοματως αναιρειται και η ουσια της.

Δικιο εχεις αλλα ολοι ακολουθουν ενα πλανο στις ταινιες τους (κι ετσι δεν κατανταει κλισε το ανατρεπτικο φιναλε αλλα ολο το πλανο) και απο κει φαινεται το καλο απο το κακο και η δεξιοτεχνια απο το καθε τι προχειρο. Οταν βλεπεις την ταινια νιωθεις οτι το ανατρεπτικο της τελος δεν “κολλαει” η σε ξενερωνει κι ολας ωρες ωρες.

ειπες μεγαλη κουβεντα τωρα

δοξα και τιμη στην κρατικη τηλεοραση που μας χαρησε το if και το oh,lucky man!!

To “Επικύνδηνες υποσχέσεις” με την Ναόμι Γουότς και τον Βίγκο Μόρτενσεν, η καλύτερη, κατά την γνώμη μου ταινία της σεζόν έχει απίστευτα ανατρεπτικό φινάλε.

Kαλά, οι πύθονες είναι διανοητικά καθυστρημένοι. Γιαυτό τους αγαπάμε.

Ον Τόπικ: Perfect Strangers

Μαθήματα Αμερικανικής Ιστορίας (American History X) . πάνω που νομίζεις ότι όλα τελειώνουν ομαλά…