Αθλητική επικαιρότητα

Καλα, για δες πως βγηκε δευτερος στο προηγουμενο παγκοσμιο :stuck_out_tongue:

Ναι, είναι

9 Likes

Ο κατσικας εδωσε χθες μια απο τις καλυτερες πασες στην ιστορια του αθληματος, η οποια ευτυχως οδηγησε σε γκολ απο τον ιδιο. Βεβαια ηταν σχεδον αδυνατο να χαθει πλεον το γκολ μετα απο τετοια πασα.

2 Likes

Σιγά μην ήταν και καμιά πάσα του Νινιάδη από τα χρόνια του στον Εθνικού μέσα στις καλύτερες πάσες στην ιστορία του αθλήματος. Δεν βλέπεται το Αμερικάνικο πρωτάθλημα και δεν βλέπεται κυρίως λόγω ομάδων σαν τους NY Red Bulls (και Inter Miami). Messi και Ronaldo είναι κομμάτι της ιστορίας του αθλήματος για όσα έκαναν πριν συνταξιοδοτηθούν. Όχι για ότι θα κάνουν στα τωρινά τσίρκο με τα οποία παίζουν.

Πρωτον και σημαντικοτερον, δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος για αρνητικοτητα σε μια αναρτηση την οποια μπορεις απλα να αγνοησεις και να προχωρησεις παρακατω. Ευτυχως υπαρχει αρκετος κοσμος που μπορει να εκτιμησει την ομορφια του ποδοσφαιρου χωρις να αναλωνεται σε ταμπελες και προιοντα.

Δευτερον, η ομορφια του αθληματος ευτυχως για εμας τους λατρεις δεν περιοριζεται μονο σε διοργανωσεις υψηλων χρηματικων αμοιβων και προωθησης απο τα media, και πολλες φορες μπορει κανεις να θαυμασει ενα πανεμορφο γκολ ακομα και σε μια 7Χ7 αλανα στα γηπεδα του Ρεντη, το οποιο δεν θα προβληθει ποτε σε καμια τηλεοραση και σε κανενα replay.

Τριτον, η συγκεκριμενη πασα του Μεσσι ειναι απο αυτες που βλεπεις πολυ σπανια σε οποιοδηποτε πρωταθλημα και σε οποιαδηποτε χωρα, γιατι ο Μεσσι εχει δει τον χωρο και εχει υπολογισει την γωνια μεσα σε 1 δευτερολεπτο, εκει που η συντριπτικη πλειοψηφια ακομα και των επαγγελματιων ποδοσφαιριστων δε θα εβλεπε. Και η συνεχεια ειναι ανταξια, γιατι εβαλε ακριβως το φαλτσο και την δυναμη που επρεπε, ωστε να δημιουργησει τις τελειες προυποθεσεις για ενα γκολ. Υπαρχουν μαλλον λιγοτεροι απο 20-30 παικτες παγκοσμιως που μπορουν να δωσουν αυτην ακριβως την πασα, με τοσους παικτες γυρω απο την μπαλα.

Τα σχολια για το MLS μου ειναι αδιαφορα, δεν εκανα πουθενα διαφημιση της λιγκας, ουτε ειπα σε καποιον οτι πρεπει να κατσει να δει MLS. Παρολα αυτα μου φαινεται ανεκτιμητο το οτι εχεις κατσει κι εχεις παρακολουθησει πιθανοτατα πανω απο 20 σεζον ελληνικου πρωταθληματος, ενα πρωταθλημα σαφεστατα υποδεεστερο της MLS, αλλα ενιωσες την αναγκη να εκφρασεις αποψη για ενα πρωταθλημα του οποιου εγγυημενα δεν εχεις δει ουτε εναν αγωνα.

4 Likes

ειδικά άμα παίζει Quintom. Eγγυημένα θα υπάρχει στιγμή μαγείας.

3 Likes

Ειπε ο τυπος που μαζι με τον @ChrisP εβαλαν περυσι το ομορφοτερο γκολ του αγωνα
(σε ισοβαθμια) :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Ένα άσχετο σχόλιο. Θεωρώ ότι οι Fanboys του Μέσι είναι αρκετά υποκριτές.

Όταν κάνει όργια ο Ρονάλντο στην Αραβία είναι σιγά το πρωτάθλημα αλλά ο Μέσι είναι μάγος και goat.

Το έβγαλα από μέσα μου ωραία. Κατά τ αλλά η κλάση ειναι κλάση ακόμα και στο πρωτάθλημα του Τουβαλού. Ξενέρωσα που πήγαν και οι 2 σε τέτοια πρωταθλήματα αλλά σε λίγο δεν θα παίζει κανένας απ’ τους 2 και η επόμενη γενιά δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

3 Likes

Ναι, γιατί αναγνωρίζω τον πραγματικό mvp και τη μεγαλύτερη κλάση του παιχνιδιού -μαζί με τον @Lupin

2 Likes

Σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ είμαι μέτριος. Είμαι όμως mvp στο πιγκ πογκ. Μπορεί να σας ανεβάσω φωτογραφία τις ρακέτες μου!

Έτσι κι αλλιώς σαν άθλημα να παίζεις (όχι να βλέπεις) πιγκ πογκ > μπάσκετ, ποδόσφαιρο

2 Likes

Οι fanboys του οποιουδηποτε, ειναι γενικα απαλευτοι.

Προσωπικα δεν βρισκω τον λογω να κανω συγκρισεις πλεον, γιατι ο καθενας ακολουθησε την δικη του πορεια, και οποιος θελει μπορει να θαυμαζει και τους δυο. Εως και πριν 2 μηνες το πρωταθλημα της Σαουδικης Αραβιας εμενα μου φαινεται πως ηταν αρκετες κλασεις κατωτερο απο τα μεγαλα της Ευρωπης, και ισως κανα 2 κλασεις κατωτερο κι απο την MLS. Επισης, δεν εχω κανενα κινητρο να κατσω να δω πρωταθλημα Μεσης Ανατολης, γιατι εχω μεγαλη αντιπαθεια προς την θρησκεια τους και πολλες απο τις πολιτισμικες τους συνηθειες και τους νομους τους.

Απο φετος βεβαια που πηγαν καμια 20αρια παικταραδες ολκης στην Σαουδικη Αραβια, ισως το πρωταθλημα τους να ανεβηκε τουλαχιστον μια κλαση. Θα το δουμε στην πορεια. Καλα κανει ο Ροναλντο και κανει οργια στην Σαουδικη Αραβια. Απλα κανενας δεν ειναι και υποχρεωμενος να τον παρακολουθει αν δεν θελει :stuck_out_tongue: Τον Μεσσι θα τον παρακολουθω ακομα και στο Τουβαλου να παει, γιατι οπως ειπες η κλαση ειναι κλαση, και γιατι λατρευω τον τροπο παιχνιδιου του.

1 Like

Mε την λογική της 1ης παραγράφου, ούτε εσύ χρειάζεται να έχεις αρνητικότητα για μια ανάρτηση μου που μπορείς να αγνοήσεις και να προχωρήσεις παρακάτω. Η κριτική μου είναι στην υπερβολή του σχολίου που με έκανε να χάσω χρόνο ψάχνοντας το βίντεο (που δεν παίζει στην χώρα που είμαι). Και από όταν πήγε ο Μέσι στις ΗΠΑ, αυτό το έχω πάθει αρκετές φορές οπότε στο όριο είμαι να πάψω να σας πιστεύω.

Στα γήπεδα 7x7 στου Ρέντη, ο Μέσι δε θα ήταν μόνος του στη μικρή περιοχή με τους 3 από τους 4 αμυντικούς να κοιτάνε δίχως λόγο έξω από αυτήν ενώ μέχρι και πριν 1 δευτερόλεπτο τον έπαιζαν άμυνα. Υπάρχει λόγος που η πάσα αυτή έγινε σε αυτό το ματς και δεν είναι τόσο ο Μέσι, όσο η άμυνα της NY η οποία -φαντάζομαι- δε σκίζει σε αυτό το πρωτάθλημα. Επίσης, η πάσα δεν είναι τόσο δύσκολη (αν είχες παίξει εναντίον μου θα το ήξερες). Τέτοια πάσα ο Μέσι έχει κάνει πολλές φορές με την Μπάρτσα. Αλλά εκεί δεν κατέληγε σε τόσο εύκολο γκολ γιατί τα αντίπαλα στόπερ έπαιζαν άμυνα.

Ισχύει πάντως πως δεν έχω δει πολλά ματς από MLS αλλά το θεωρώ λογικό. Υπάρχουν πάνω από 180 πρωταθλήματα με κατσαπλιάδες και ήδη βλέπω το ελληνικό (μια στο τόσο). Πού να βρεθεί ο χρόνος να δω και δεύτερο πρωτάθλημα με κατσαπλιάδες; Και γιατί να ξεκινήσω από το MLS; :sweat_smile:

Η πρωτη σου προταση ειναι ακυρη, καθως η απαντηση μου προηγουμενως ηταν πολυ ευγενικη και επ’ουδενι αρνητικη. Απλως σου εγραφα γιατι θεωρω οτι τα σχολια σου ηταν εντελως αχρειαστα και αστοχα.

Κατα τα αλλα οκ, διαφωνω σε ολα οσα γραφεις, για μια ακομα φορα. Οι παικτες της Inter Miami αλλαζουν την μπαλα πολυ γρηγορα στην συγκεκριμενη επιθεση, και η μαγεια της πασας εγκειται στο οτι κανενας απολυτως (ουτε και καποιος θεατης του βιντεο δηλαδη) περιμενει αυτην την ενεργεια. Οσον αφορα το τι εχεις “παθει” απο τοτε που πηγε ο Μεσσι στις ΗΠΑ, δεν ξερω τι να σου πω, ο τυπος εχει ηδη βαλει ενα σκασμο γκολαρες και εχει δωσει ενα σκασμο φοβερες ασιστ. Αν δεν μπορεις να τις εκτιμησεις ή αν εισαι αλλεργικος με την υπερβολη της διαφημισης στους τιτλους των βιντεο, αυτο δεν ειναι προβλημα ουτε του Μεσσι, ουτε της MLS.

Το μονο με το οποιο συμφωνω μαζι σου ειναι πως αν ειχα παιξει απεναντι σου ισως οντως να θεωρουσα ευκολη αυτην την πασα, αφου θα την ειχα κανει 10 φορες στο ιδιο ματς οσο με μαρκαρες.

Σε ασχετο σχολιο, η γκρινια για το επιπεδο της MLS ειναι πιο βαρετη κι απο δισκο των Opeth.

ΥΓ. Η πασα στο βιντεο αποπανω παραμενει μια απο τις καλυτερες που εχουν δοθει ποτε.

Είδες πάσα που σου έβγαλα;

2 Likes

Αυτη ηταν οντως πολυ καλη :sweat_smile:

2 Likes

Οριστε, ο αθλητισμος ενωνει τελικα!

3 Likes

Η πάσα που έβγαλε είναι αδιανόητη, άσχετα από το αν το επίπεδο του MLS είναι καλό ή κακό.

Εδώ ακόμα λένε για την πάσα του Πελέ στον τελικό του Μουντιάλ και ότι “άκουσε τα βήματα” όταν είναι πασιφανές ότι κοιτάει και βλέπει το μπακ να έρχεται (δλδ κανεις δεν το έχει παρατηρήσει αυτό???) και υπάρχει ένα στρέμμα χώρος.

Αν δε βαριέται κάνεις ας δει highlights του Μέσι από αυτά που δεν μπήκαν γκολ ή κάνανε οι συμπαίκτες του μλκια και χάθηκε η μπάλα, τα οποία είναι ξέρω γω 100 λεπτά βίντεο, το ότι έκανε 5 πράγματα σε κάθε αγώνα που άλλοι τα κάνουν σε μια καριέρα μας έχει κάνει λίγο απαθείς

2 Likes

1 Like

Μλκ εκτιμησες επιτελους “Ασ περιμενουν οι γυναικες” :hushed:;

1 Like

Δεν το εχω δει :sweat_smile:

Απλα βρηκα το τζιφακι (και ηξερα οτι ειναι απο εκει, και ηξερα οτι θα εκτιμησεις) :sunglasses: