Αθλητική επικαιρότητα

https://www.facebook.com/share/r/q7z4vVzndYwSw7yJ/

Οκ, τι παιχταράς, τι γκολάρα, το βλέπεις ξανά και ξανά

Shameless promotion, νταξει ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος, fair

3 Likes

Ρε, εγώ δεν καταλαβαίνω πώς αντέχετε πολλοί την υπεροψία αυτού του τύπου, σοβαρά.

Επειδή έχει ένθερμο ακροατήριο παντού το λέω. Και, όπως έχω παρατηρήσει, και εδώ.

4 Likes

Είναι κληρονομικός σκουζερ γι’αυτό

1 Like

Καποτε τον συμπαθούσα γιατί τα έλεγε ωραία και μιλούσε με δεδομένα. Πλέον είναι απαλευτος, πόσο μάλλον όταν γράφει για οτιδήποτε έχει να κάνει με την αγαπημένη του αίρεσ… Εεε ομάδα εννοώ.

@nnnkkk το αστείο είναι ότι η τρίτη του δήλωση είναι λιγότερο εξωφρενική από τις πρώτες δύο ίσως (!)

Βγηκε το προγραμμα για το Μουντιαλ του 2026. Φιλοξενω οποιον θελει να ερθει να παμε μαζι στο βρωμερο New Jersey να δουμε ματσακια Μουντιαλ :smiling_face_with_tear: Θα γινει κι ο τελικος εκει περα, αλλα δε νομιζω οτι θα ψηθω να δωσω ενα νεφρο και ποιος ξερει τι αλλο για να παω.

  • 13 ματσακια σε Καναδα (7 σε Τοροντο και 6 στο Βανκουβερ)
  • 13 ματσακια σε Μεξικο (4 σε Μοντερρει, 4 σε Γκουαδαλαχαρα, 5 σε Μεξικο Σιτι)
  • 20 ματσακια σε Δυτικη Αμερικη (Λος Αντζελες, Σαν Φρανσισκο, Σηατλ)
  • 22 ματσακια σε Κεντρικη Αμερικη (Μιζουρι και Τεξας δηλαδη)
  • 21 ματσακια στην Βορειοανατολικη Αμερικη (Νεα Υορκη, Βοστονη, Φιλαδελφεια)
  • 15 ματσακια σε Νοτιοανατολικη Αμερικη (Μαιαμι και Ατλαντα)
1 Like

Γιατί βρωμερό όμως; Είναι αν όχι ο καλύτερος, σίγουρα στους δύο καλύτερους δίσκους των Bon Jovi.

download

Δεν εχεις ακoυσει για τo περιφημo ΄΄μπιφ΄΄ NY vs NJ;

Χαιρoμαι πoυ αλλαξε τo συστημα και δεν θα εχoυμε αυτo τo ανoυσιo με 3 oμαδες ανα oμιλo. Τωρα ειμαι πιo ψημμενoς… Αντε να δoυμε καινoυριες χωρες να κλωτσανε τo τoπι

2 Likes

Η αρχικη τους ιδεα ηταν μια χαζομαρα πραγματικα, και ευτυχως το αλλαξαν λογω φοβου οτι οι ομαδες θα εστηναν παιχνιδια. Το μονο που με “χαλαει” στο συγκεκριμενο format που εχουν τωρα, ειναι πως θα εχουμε εναν εξτρα knock στον γυρο των 32. Ωραιες οι εκπληξεις γενικα, αλλα 5 νοκ-αουτ ματσακια για καθε ομαδα ειναι παρα πολλα θαρρω.

Το μονο θετικο που ειχε η ιδεα με τους ομιλους των 3 ηταν πως με εκεινο το συστημα θα ειχαμε συνολικα 80 παιχνιδια (10 σε Μεξικο, 10 σε Καναδα, 60 σε Αμερικη) ενω τωρα εχουμε υπερβολικα παρα πολλα παιχνιδια, 104 στο συνολο.

1 Like

Κάντε Μόντρεαλ μωρέ που είναι 2 ώρες με το αμάξι. Τορόντο είναι 5. Θα τιμήσουμε πιστεύω.

1 Like

Άπαπα :sweat_smile:

1 Like

Ειδα το δευτερο ημιχρονο Ιραν - Καταρ και ηταν απιστευτη ματσαρα. 45 λεπτα highlights. Μετανιωνω που δεν ειδα τπτ αλλο απο Asian Cup μεχρι τωρα ενω τα ειχε στο youtube

1 Like

εβαλα και Copa Africa, περισσοτερο στο background. Στο 86 κανει το 2-0 η Νιγηρια και το γκολ ακυρωνεται για να δοθει πεναλτι στη Νοτια Αφρικη!! 1-1 στο 90 και τωρα ειμαστε παραταση

1 Like

Εχω δει αρκετo Asian Cup και Copa Africa γιατι επεφτε σε ακυρες καθημερινες πoυ δεν ειχε τιπoτα και σε ωρες πoυ ειχα κενo. Γενικα μoυ αρεσoυν oι εθνικες και ειδικα πιo ΄΄αγνωστων΄΄ χωρων για να δω τι παιζει σε καθε χωρα και πως ειναι τo πoδoσφαιρo εκει.

Απo τις φετινες εκδoσεις παρατηρω πως στην Αφρικη υπαρχει περισσoτερo ατoμικo ταλεντo αλλα στην Ασια υπαρχει πιo στρωτo πoδoσφαιρo και πιo oργανωμενες oμαδες. Εχoυμε και την μεγαλη εκπληξη (Ιoρδανια) πoυ εφτασε 1η φoρα τελικo ενω και τo Τατζικισταν στην 1η τoυ συμμετoχη πηγε στoυς 8. Εχoυν αρκετo ενδιαγερoν παντως και τα 2.

1 Like

Πλεον δεν την παλευω να δω ολοκληρο αγωνα 90 λεπτων, κυριως γιατι εκνευριζομαι με το “μοντερνο” ποδοσφαιρο που οι περισσοτεροι παικτες ειναι κλεφτοκοταδες και θεατρινοι, ασε που αυτο το “γυρναω την μπαλα μεχρι τον τερματοφυλακα” προκειμενου να σχεδιασθει η Τελεια Επιθεση και οι ομαδες δεν παιρνουν ρισκα μου ειναι απωθητικο.

Αλλα ΕΥΤΥΧΩΣ και στο Κοπα Αφρικα και στο Ασιατικο Κυπελλο, οι ομαδες παιζουν λιγο πιο “ρετρο” ποδοσφαιρο, και βλεπουμε την μπαλα πανω κατω, φασεις κι απο τις δυο ομαδες, και ωραιες διακυμανσεις στα σκορ. Εχω κατσει κι εχω δει εκτεταμενα στιγμιοτυπα απο παρα πολλους αγωνες. Ειναι ωραιο θεαμα. Σαν να βλεπεις Ευρωπαικο ποδοσφαιρο στα 2000ς σχεδον θα το ελεγα.

Στον τελικο ηθελα Νοτια Κορεα - Ιραν, αλλα τωρα που πηγανε Τζορνταν και Καταρ εννοειται ειμαστε με τον GOAT για να κανει το 7/7 σε τελικους

Στο Κοπα Αφρικα στηριζω Κονγκο γιατι ειναι τεραστια εκπληξη. Αλλα συμπαθω πολυ και Νιγηρια. Το Μαλι - Ακτη Ελεφαντοστου ηταν φανταστικο ματς, εγινε λιγο χαμος και τρελη ανατροπη.

4 Likes

Οι περισσότεροι φαντάζομαι θα έχετε πληροφορηθεί την ειλημμένη απόφαση του Διεθνούς Ποδοσφαιρικού Συμβουλίου (IFAB) για την εισαγωγή στον κανονισμό της “μπλε κάρτας” που θα βγαίνει σε περιπτώσεις αρκετά βίαιου μαρκαρίσματος ή έντονης διαφωνίας με τον διαιτητή/τους βοηθούς και θα τιμωρεί τον παίκτη με δεκάλεπτη αποβολή, ενώ σε περίπτωση που κάποιος δεχτεί δύο μπλε κάρτες ή μια μπλε και μια κίτρινη θα αποβάλλεται οριστικά (αν και ο συνδυασμός μπλε και κίτρινου, χρωματικά μιλώντας, βγάζει… πράσινο!)

Πρόκειται για μια απόφαση που αλλάζει ριζικά τους κανόνες του παιχνιδιού, ενός παιχνιδιού που επειδή είναι πολύ αρχαιότερο σε σχέση με τα άλλα δημοφιλή ομαδικά αθλήματα, έχει διαμορφωμένο προ πολλού ένα πλαίσιο κανόνων που ισχύουν οικουμενικά και αυτός είναι ένας από τους λόγους της υπέρτερης δημοφιλίας του. Δεν είναι τυχαίο ότι ελάχιστες είναι οι ριζικές καινοτομίες που έχουν εισαχθεί ανά τις δεκαετίες, συγκεκριμένα η θέσπιση της δυνατότητας αλλαγής το 1958 (που σταδιακά έγιναν δύο, μετά τρεις, και τώρα πέντε!), η εισαγωγή της κίτρινης κάρτας περίπου την ίδια περίοδο (παλιότερα τους απέβαλλαν κατ’ ευθείαν) ενώ ο πολυθρύλητος κανονισμός του offside που υπήρχε από τον 19ο αιώνα, το 1925 οριστικοποιήθηκε στην τωρινή του μορφή ενώ το 1990 μπήκε και η υποσημείωση της “ίδιας ευθείας”!
Α, ναι, και η απαγόρευση να πιάνει την μπάλα με τα χέρια ο τερματοφύλακας μετά από γύρισμα αμυντικού, πάλι στα 90s!

Στην περίπτωση της “μπλε κάρτας” έχουμε όμως την αλλαγή της φυσιογνωμίας του ποδοσφαίρου, που τώρα γίνεται λίγο σαν water polo, ενώ σε μεταγενέστερη φάση - γιατί όχι; - μπορεί να δανειστεί και στοιχεία από το μπάσκετ και ένας παίχτης να αποβάλλεται (με δυνατότητα αντικατάστασης) αν συμπληρώσει έναν αριθμό φάουλ, ή ακόμη να εισαχθεί ένα μικρό διάλειμμα εντός των ημιχρόνων για διαφημίσεις από την τηλεόραση κι ας διακόπτεται ο ρυθμός κλπ κλπ.

Επειδή είναι μάλλον απίθανο το ενδεχόμενο να είναι ηλίθιοι αυτοί που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις, θεωρώ ότι ο προφανής προσανατολισμός είναι να κάνουν τους αγώνες πιο απρόβλεπτους με τις δεκάλεπτες αποβολές, να υπάρχουν πολλές ανατροπές, για να στοιχηματίζει το κοινό. Δεν βλέπουν το ποδόσφαιρο σαν άθλημα, αλλά σαν εμπόρευμα/προϊόν για εθισμένους τζογαδόρους/ τηλεθεατές. Στην ίδια λογική είναι και οι αλλαγές στους κανόνες του NBA τις τελευταίες δεκαετίες.

Τελικά το ποδόσφαιρο αν κινδυνεύει από κάτι, αυτό είναι η απληστία όσων το διοικούν!
Ας ελπίσουμε η πιλοτική εφαρμογή του νέου κανονισμού να καταδείξει την γελοιότητα του εγχειρήματος και να λήξει την συζήτηση για μπλε κάρτες και π***ες μπλε! (εντάξει, θα ήταν παράλειψη να μην κάνω την σύνδεση!)

6 Likes

Το “χρυσό γκολ” δεν είναι και τόσο μακρινή ανάμνηση για να θεωρούμε απίθανο το ενδεχόμενο που αναφέρεις.

1 Like

Σκόπιμο μαρκάρισμα τύπου τράβηγμα φανέλας. Όχι αρκετά βίαιο.

Σαν θεωρία δεν μπορώ να πω ότι με χαλάει. Στη πράξη όμως μου φαίνεται πως θα είναι λίγο τραγωδία και θα φέρει ακόμα περισσότερη συζήτηση γύρω από τη διαιτησία.

Επίσης η πιο ηλίθια ιδέα είναι αυτή του Βεγκέρ για το οφσάιντ

1 Like

Rodri has left the chat :stuck_out_tongue:

Και μένα μ’αρέσει γενικά σαν ιδέα, αλλά μένει να δούμε

Γιατί ρε, εμένα μου φαινόταν καλή (αν θυμάμαι καλά είναι αυτή που πέρασε και θα ξεκινήσει του χρόνου?)