Αθλητική επικαιρότητα

Θα έχει πλάκα ο τρόπος εφαρμογής της μπλε κάρτας. Χαμός θα γίνεται σε κάθε ματς

Στα 10 λεπτά θα μετράνε ας πούμε και τα θέατρα που θα κάνουν αυτοί που θα έχουν μείνει με παίχτη λιγότερο;

Τι μαλακίες είναι αυτές μωρέ.

1 Like

Εμενα καλη προσθηκη μου φαινεται και σκοτωστε με. Οντως υπαρχει το θεμα οτι για καποιες παραβασεις η κιτρινη καρτα ειναι χαδι ενω η κοκκινη ειναι υπερβολικα μεγαλη ποινη (η οποια γινεται πολυ χειροτερη αναλογα με το χρονικο σημειο, αλλο στο 5’ αλλο στο 85’). Αν θα δουλεψει η μπλε καρτα η αν θα πρεπει να βρεθει κατι καλυτερο για να γεφυρωθει αυτο το χασμα θα το δουμε, αλλα εγω θετικο το βλεπω οτι το κοιτανε.

1 Like

Πολύ σωστή παρατήρηση.

Ας πούμε ότι μία ομάδα μένει προσωρινά με 10 παίκτες λόγω μπλε κάρτας. Ξαφνικά ένας συμπαίκτης κάνει θέατρο ότι και καλά τραυματίστηκε και μένει κάτω 5 λετπά (ή περισσότερο) με σκοπό να αποσβέσει όσο περισσότερο χρόνο μπορεί από τα 10 λεπτά της μπλε κάρτας.

Προσωπικά βιάζομαι πολύ να δω να εφαρμόζεται ο νέος κανονισμός. Θα πέσει πολύ γέλιιο

Αν το κάνουν, δε θα πρέπει να πούνε “10 λεπτά” από τη στιγμή που ο χρόνος δε σταματάει, θα πρέπει να πούνε για παράδειγμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ή μέχρι το τέλος του ματς. Μέχρι έναν συγκεκριμένο χρόνο δηλαδή. Για παράδειγμα, μέχρι να ξεκινήσει το διαφημιστικό διάλειμμα στη μέση του ημιχρόνου :stuck_out_tongue:

Ας βάλουν και ταιμ άουτ τότε

Θα μπορει ο διαιτητης να δινει καθυστερηση, να λεει +2 λεπτα πχ, τα οποια ετσι και αλλιως θα κρατηθουν στο τελος του ημιχρονου/αγωνα, δεν ειναι τοσο δυσκολο να λυθει.

Ή απλά το ρολόι θα σταματάει και θα σταματήσουν οι θεατρινισμοί και οι καθυστερήσεις. Όταν η μπάλα δεν παίζεται, δε θα μετράει ο χρόνος

Χρονια το λεω οτι αυτη θα ηταν η αλλαγη που θα εσωζε το ποδοσφαιρο, αλλα δεν το βλεπω να γινεται ποτε.

  1. Στο ποδόσφαιρο έχουν γίνει πολλές ριζικές αλλαγές ανά τα χρόνια, η μεγαλύτερη εκ των οποίων είναι το VAR , όπως επίσης και ο ορισμός για το πότε ένα χέρι είναι φάουλ (που κατ’εμε πρέπει να επιστρέψει στην προηγούμενη μορφή, κάποια πέναλτι που δίνονται είναι για γέλια)

  2. Η ιδέα της προσωρινής εξόδου από τον αγώνα είναι φανταστική. Έτσι άλλωστε παίζω 7Χ7 εδώ και 10 χρόνια, όπου η κίτρινη κάρτα σημαίνει πως η ομάδα σου θα παίζει για 3 λεπτά με έναν λιγότερο παίκτη. Τα δέκα λεπτά είναι ένα πολύ λογικό διάστημα για 11Χ11.

Μην γκρινιάζετε με κάθε αλλαγή που κάνουν στους κανονισμούς επειδή “πρέπει”. Κάποιες αλλαγές είναι καλές. Κάποιες όχι (εσένα κοιτάω κατάργηση του εκτός έδρας γκολ). Η μπλε κάρτα μάλλον έπρεπε να υπάρχει εδώ και δεκαετίες

Θα κανουμε το ποδοσφαιρο πολο γιατι εσυ παιζεισ 7χ7?

1 Like

Εδώ οι Maiden κράτησαν 3 κιθαρίστες για να παίζουν το ίδιο rhythm εδώ και 25 χρόνια, η μπλε κάρτα σε ενόχλησε? :skull: :skull: :skull: :skull:

Ό,τι καλύτερο η κατάργηση του εκτός έδρας γκολ.

Όσον αφορά στη μπλε κάρτα, μαλακίτσα μου φαίνεται αλλά το χειρότερο είναι το χρώμα, έπρεπε να είναι πορτοκαλί.

2 Likes

ναι με ενοχλησε, ειναι γελοιο. Πιο πολυ βεβαια με ενοχλησε το επιχειρημα - επειδη το κανει στο 7Χ7 ο κολλητοσ με τους κολλητους του να το κανουμε στο παγκοσμιο ποδοσφαιρο.

Δεν εκπλησσομαι που αυτο καταλαβες.

δεν εκπλησομαι που δεν μπορεισ να εκφρασεισ σωστα και να κανεισ κατανοητο αυτο που θεσ

μαλλον εισαι τησ σχολης - δεν εννοουσα αυτο, εσυ δεν καταλαβεσ καλα

Οχι, εγω μια χαρα εκανα κατανοητο αυτο που ηθελα, το οτι εσυ συγκεκριμενα δεν καταλαβες ειναι αλλο θεμα

επειδη ειμαι χαζοσ θα μου πεισ τι εννοουσεσ

Οχι

Δεν πειραζει, σημασια εχει ότι αφου παιζεις 7χ7 και η κιτρινη σημαινει 3 λεπτα εξω μπορουμε να πουμε με ασφαλεια οτι στο παγκοσμιο ποδοσφαιρο με 11χ11 τα 10 λεπτα εκτος ειναι οκ. Δυνατο επιχειρημα.
Που παιζεις; Να ερθει η φιφα να παρει και αλλες ιδεες απο το 7χ7 σου. Μηπως στα 5 κορνερ δινεται πεναλντι; Κανετε το αραουτ με τα ποδια; Εχετε παγκοτερμα

1 Like