Αθλητική επικαιρότητα

Πάλι παγκόσμιο ρεκορ ο Ντουπλάντις.
Εντάξει, ο τύπος το πάει σιγά σιγά, σου λέει άμα πάω από τώρα στα 6,50 τι θα κάνω μετά;…

Μπράβο ρε Μανόλο!!

7 Likes
5 Likes

Ταλαιπωρήθηκε πολύ, ελαφρύ το χώμα.

RIP και σεβασμός από μένα στον Svennis, από τις αμέτρητες ομάδες που παρακολούθησα στα 90ς και τα 00ς, εκείνη η Λάτσιο μπαίνει στο τοπ-5 μου. Τι παιχταράδες και τι μπαλάρα είδαμε από αυτή την ομάδα…

Πιθανότατα άξιζε κάτι και με την Αγγλία στα μουντιάλ του '02 και του '06 αλλά μία ο Seaman και μία ο Rooney (και τα πέναλτι φυσικά) στέρησαν ίσως το κάτι παραπάνω.

7 Likes

https://www.sport24.gr/opinions/themis-kaisaris/neo-champions-league-europa-i-mayri-mera-poy-to-prokathorismeno-tamplo-mpainei-sto-podosfairo.10370745.html

Μια ομάδα που βγήκε 24η, έχει δεύτερη ευκαιρία να περάσει στους 16 (με μια απλοική λογική, στις θέσεις 17-24 μιλάμε για ομάδες που θα έβγαιναν τρίτες στον όμιλο τους), και επιπλέον, αποφεύγει τους δυνατούς αντιπάλους που δυνητικά θα είχε (οι πρώτες των ομίλων), αφού είναι εφασφαλισμένη η θέση τους (των 1-8). Άρα ακόμα καλύτερα από την κλήρωση σε αρκετές περιπτώσεις.

Απλώς ο Θέμης έχει να γράψει τόσο καιρό άρθρο χωρίς να τα παίρνει έτοιμα απ’ την Opta, που δεν μπορεί να βάλει δυο σκέψεις στη σειρά.

3 Likes

Με κάνατε να δωσω κλικ στον Καισαρη.

Ξεχνάμε ότι η μεγαλύτερη δύναμη του ποδοσφαίρου δεν είναι το θέαμα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η αβεβαιότητα για το τι θα συμβεί.
Το απρόβλεπτο, ακόμα και το άδικο, το σκληρό που μπορεί να συμβεί στην καλύτερη ομάδα, στην ανώτερη ομάδα.
Ποδόσφαιρο δεν είναι να ενισχύεις ακόμα περισσότερο τον ισχυρό και να αποθαρρύνεις ακόμα περισσότερο τον ανίσχυρο.

Και στην κατακλειδα ακυρωνει τον κειμενο του. Δεν ξερω αν ειναι η μεγαλη δυναμη, αλλα σιγουρα απο τις σημαντικοτερες. Και με το νεο φορματ (που οντως ειναι “ξενο” και για εμενα, χωρις ομως να το απορριπτω) ολες οι αδυναμες ομαδες θα εχουν δυνατοτητα να κανουν ζημια στον ισχυρο.

Για τον ΘΚ “απροβλεπτο” ειναι να βγουν κληρωσεις Ρεαλ-Σιτι, Ρεαλ-Μπαγερν, Μπαγερν-Μπαρτσελονα ως τον τελικο απο τη μια και Μπενφικα-Αταλαντα, Μπενφικα-Τοτεναμ, Μπενφικα-ΠΣΖ απο την αλλη για να δουμε τελικο Μπενφικα-Μπαγερν ξερωγω. Για αλλους οχι.

Εγώ βλέπω 2 “προβλήματα” με το φορμάτ αυτό.

Το ένα είναι conceptual από τη δική μου οπτική και έχει να κάνει με τη διαφωνία μου σχετικά με το να μην παίζουν όλοι με όλους, π.χ. σε ισοβαθμία του 24ου με τον 25ο είναι πολύ πιθανό να μην έχουν διασταυρωθεί μεταξύ τους και να έχουν παίξει με διαφορετικούς αντιπάλους άρα το ποιος θα προκριθεί θα ορίζεται από κάτι (γκολ υπερ-κατά) που μπορεί να χαρακτηριστεί ως “μη-δίκαιο”.

Το άλλο είναι η τελευταία αγωνιστική (ίσως και η προτελευταια) κατά την οποία ενδέχεται αρκετές ομάδες να μην έχουν καμία πιθανότητα πρόκρισης.

All-in-all πάντως δεν με χαλάει η αλλαγή, έχει μια κάποια γοητεία το νέο και η όλη αβεβαιότητα.

Ε ντάξει, έχουμε δει και το διαφορά γκολ ή και τα συνολικά γκολ που έβαλε η ομάδα σαν κριτήριο στην ισοβαθμία.

Δεν έχω κάτσει να ψάξω εκτενώς ή να δω σενάρια, αλλά με μέγιστο τους 24 βαθμούς, νομίζω για την 24αδα θα είναι αρκετοί 10-11 βαθμοί, μπορεί και 8-9 με πιο καλή διασπορά. Πιστεύω θα είναι ανταγωνιστικό μέχρι τέλους για τα playoffs, όπως επίσης και λόγω των brackets, που λογικά θα υπάρξουν ομάδες που στοχεύουν κάπου. Σε αντίθεση με το NBA, επειδή οι διαφορές είναι στους βαθμούς και σε λίγα παιχνίδια, και δε θα υπάρχουν χαωτικές διαφορές (δλδ θα αναμένουμε οι θέσεις ξέρω γω 6-18 να έχουν 5-6 βαθμούς διαφορά), δε θα είναι εύκολο ο 13ος να πει θέλω να βγω 19ος για να πετύχω bracket, γιατί δεν θα μπορεί να ξέρει τι κάνουν οι άλλοι την ίδια ώρα.

εδιτ: Ορίστε, δε χρειάστηκε να ψάξω πολύ τελικά. Είναι simulation προφανώς, αλλά αυτοί δίνουν avg 9 πόντους για τον 24ο, μια νίκη μακρυά από τον 31ο και τον 15ο

1 Like

Εγω δεν συμφωνω απολυτα με τον Θεμη, αλλα ειναι θεμα γουστου. Αυτος λεει οτι προτιμαει να ειναι οι ομιλοι (η το League phase πλεον) αδιαφορο και να γινεται σφαγη στα νοκαουτ, οι τις ΟΥΕΦΑ (και οι των μεγαλων ομαδω προφανως, που δεν θελουν να ρισκαρουν να μεινουν εκτος απο μια κακη κληρωση νωρις νωρις) διαφωνουνε. Δεν ειναι θεμα ποιος εχει δικιο η αδικο, ειναι θεμα προτιμησης.

Το καινουριο συστημα παντως (περα απο το ταμπλο) ενδιαφερον φαινεται. Μου αρεσει που θα βλεπουμε μεγαλυτερη ποικιλια ζευγαριων πχ (αλλο να παιζεις με 3 ομαδες μεσα-εξω και αλλο με 6 διαφορετικους αντιπαλους, μεγαλυτερη ποικιλια), οπως ενδιαφερον θα ειναι οτι θα δουμε πιο πολλα ντερμπυ στο league phase (μια ομαδα του πρωτου γκρουπ θα παιξει 4 ματς με ομαδες απο το πρωτο και το δευτερο). Οψωμεθα.

Αυτο ειναι ισως το μονο κακο που βρισκω κι εγω, αλλα προφανως θα δουμε τα “λαθη” του συστηματος διεξαγωγης στην πραξη. Συμφωνω παντως μαζι συ.

Ναι, αυτο ανεφερα κι εγω στο ποστ μου. Το θεμα ειναι οτι στην κατακλειδα του ΘΚ, αυτο που υποτιθεται δεν του αρεσει, ειναι ακριβως αυτο που θα γινει. Αν ελεγε οτι “το γουστο μου λεει αυτο”, θα το σεβομουν. Αλλα το ριχνει στο δαυιδ-γολιαθ που χανεται, οταν στην πραγματικοτητα θα γινονται 8 τετοια ματς επι 2 φασεις (9-24 και φαση των 16).

Ματσαρα στο Παρισι, στο οποιο η Ιταλια αφου βρεθηκε πισω στο σκορ με το πιο γρηγορο γκολ που εχει δεχθει στην ιστορια της, το γυρισε και κερδισε με 3-1 μετα απο 70 χρονια στην εδρα της Γαλλιας.

Το γκολ της ισοφαρισης ειναι απο τα καλυτερα γκολ που εχω δει γενικα. Δεν ξερω αν βρισκω πιο αψογη την ασιστ ή το τελειωμα της φασης, αλλα ειναι και τα δυο χαρμα οφθαλμου.

4 Likes

Μιας και ανέφερες εθνική Ιταλίας διάβασα αυτό πριν λίγο

2 Likes

Κρίμα για Τότο.

Ας ευθυμήσουμε λίγο τώρα:

touched touched touched

4 Likes

Δηλαδή πριν βγάλουν αυτή την οδηγία, δε βρέθηκε κάποιος να ρωτήσει “τι εννοούμε με το πολύ κοντά στο σώμα?”.

Αν ένας διαιτητής δηλαδή θεωρήσει ότι τα 25εκ είναι κοντά στο σώμα ή ότι τα 4εκ δεν είναι κοντά στο σώμα, μια χαρά σωστός θα είναι

Με το χερι πραγματικα τα εχουν κανει υπερβολικα σκατα. Καθε τρεις μηνες αλλαζουν γνωμη, ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΚΕΙ. Ας τους εξηγησει καποιος οτι δεν μπορει ποτε να βρεις κατι 100% δικαιο. Το θεμα ειναι να πεις ‘αυτο ειναι πεναλτι, αυτο δεν ειναι’ και τελος. Αμα αλλαζεις καθε 3 μηνες, πας πισω σε γνωματευσεις που εκανες και λες ‘α τελικα μαλακιες λεγαμε, ειναι πεναλτι’ εχεις ενα σωρο γκριζες ζωνες που ειναι ‘στην κριση του διαιτητη’ και ενα σωρο βλακειες, γαμας την αξιοπιστια του αθληματος.
Γι’αυτο εμενα δεν με ενοχλει το ΒΑΡ στο οφσαιντ πχ. Ο κανονας λεει αν εξεχει εστω και ενα χιλιοστο ειναι οφσαιντ. Τερμα, γραμμη, γεια σας. Τι παει να πει ηταν λιγο, ηταν πολυ και μλκιες. Αυτο λεει ο κανονας. Με το χερι το εχουν γαμησει οσο δεν παει.

4 Likes

Ακριβώς. Και πάντα θα υπάρχουν γκρίνιες, όποιο κι αν είναι το όριο. Αν αύριο πούνε ότι δίνεται πλεονέκτημα 1 μέτρου στον επιτιθέμενο, στο 1 μέτρο και 1 χιλιοστό που θα ακυρώνεται ένα γκολ, πάλι θα έχουμε γκρίνιες.

4 Likes

Συναρπαστικό ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

6 Likes

Το διάβασα 3 φορές να σιγουρευτώ πως διάβασα σωστά.

Διάβασες και μέσα τι λέει; Μιλάμε για την απόλυτη παράνοια.
Στην τελική όποιος τα σκέφτηκε αυτά ας καθίσει εκείνος στον πάγκο, να τελειώνουμε.

1 Like