Φωτογραφιες οργανων

Έτσι! Αυτή που “εξουσιάζει” ο Ben Harper. Αν δεν έχεις ακούσει, βρες πως έκανε το Voodoo Chile με τέτοια. :wink:

Πως μπορω να βαλω φωτογραφιες απο το πισι μου ρε ? Μονο με το εικονιδιο που γραφει insert image με http://
:-k

Πρεπει να τις σηκωσεις σε καποιο σαιτ πρωτα.Απο το πισι αμμεσα δεν μπορεις

Α καλα … γαμα το. Ευχαριστω παντως.
Παιδες καποια στιγμη αν κανω κατι θα τα ποσταρω τα μπασσακια μου.

Είναι ενα Cort B4 Fretless και ενα Squier Precision.
:slight_smile:

Mιας και ειπες Cort…Tι λενε σαν οργανα?Σκεφτομουν παρω αυτην

Κοιταξε τα cort ειναι αξιοπρεπεστατα οργανα και για την τιμη τους ειναι πολυ καλυτερα απο οργανα μεγαλων εταιριων με την ιδια τιμη. Εγω εχω μεινει καταευχαριστημενος.
Να σε πουν και τη γνωμη τους ο JimmyPage που εχει cort κιθαρα και ο bluezlick ,που δν εχει cort αλλα ξερει απο αυτα :stuck_out_tongue: .

Με τη διαφορα οτι ο Bluezlick εχει μια κουφωτη Cort :slight_smile:
Tolki,οντως οι cort ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες στα ιδια λεφτα με αλλες.Εγω εχω μια Cort KX-custom στα 1000 ευρω,και τα σπαι ολα, αλλα ειναι πολυ πιο blues rock κατασταση.Τωρα η κιθαρα που εχεις στη photo την εχω παιξει και εχει ρε συ πολυ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γκαζι.Μπορει να ειναι καλη για το στυλ που θα θες να παιξεις αλλα εγω παντα χαμηλωνα το ποτενσιομετρο του volume για να πεσει το γκαζι(βεβαια αυτο δεν λεει και τπτ γιατι σε οτι κιθαρα και αν ειμαι παντα εχω την αισθση οτι πρεπει να μειωθει το drive-sapila:p ).Ειναι ομως παρα πολυ ευκολοπεκτη.Τα legata σαν ευκοιλια βγαινουν 8)

  1. Ναι ρε το ξεχασα τελειως…
  2. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αυτο που λεμε σκατενιο οργανο!:lol:

Και ο μπασίστας των Brocas Helm είχε φτιάξει μπασάκι από κανονική λεκάνη τουαλέτας…

Θα έβαζα φωτό από το δικό μου πιάνο αλλά επειδή δεν έχω μία πρόχειρη και επειδή βαριέμαι να κατέβω τώρα κάτω και να βγάλω (δεν παρουσιάζει και κανένα ενδιαφέρον άλλωστε) σκέφτηκα να ποστάρω μερικά μουσικά όργανα της αρχαίας Ελλάδας.

Η Αρχαία Ελληνική Μουσική αποτελεί πραγματικά ένα από τα λιγότερο «φωτισμένα» κεφάλαια στο ευρύ πεδίο μελέτης του Ελληνικού Πολιτισμού.

Αυτά είναι μερικά από τα πιο γνωστά (ανακατασκευές βασισμένες σε τοιχογραφίες, παραστάσεις σε αγγεία κλπ):

φόρμιγξ (το αρχαιότερο έγχορδο,πρόδρομος της κιθάρας)


κίθαρις (να από πού ξεκίνησαν όλα…)


βάρβιτος (παραλλαγή της λύρας)

διάφορα έγχορδα

πνευστά

…και δεκάδες άλλα που όμως δε βρήκα καλές φωτογραφίες

Ο Βάγγνερ έλεγε ότι αν δεν υπήρχαν τα μουσικά συγγράμματα των αρχαίων Ελλήνων δεν θα μπορούσαμε να μιλάμε για Ευρωπαϊκή μουσική σήμερα… :wise:

Επί τη ευκαιρία ας βγώ και λίγο οφφ τόπικ λέγοντας ότι υπάρχει ένα ελληνικό συγκρότημα, οι Daemonia Nymphe, γνωστό κυρίως για τα όργανα που χρησιμοποιεί, τα οποία είναι ανακατασκευές αρχαίων ελληνικών οργάνων. Η μουσική τους εκπνέει μια παγανιστική, αρχαιοελληνική ατμόσφαιρα που τους κάνει μοναδικούς. Το σύνολο ολοκληρώνουν οι στίχοι, γραμμένοι συνήθως στα αρχαία ελληνικά, με θεματολογία κυρίως βακχικές τελετές και επικλήσεις.

πολυ σωστα τα λες!:wink:
ετσι κ αλλιως η οπερα ειναι μια αναβιωση της αρχαιας ελληνικης τραγωδίας! αυτο θελησαν να κανουν οι ευρωπαιοι! επισης τα ονοματα των τροπων φρυγιος λυδιος λοκριος δοριος ειναι κ αυτα παρμενα απο το αρχαιοελληνικο συστημα! απλος οι ευρωπαιοι τα μετεφαραν λαθος.

τους εχω δει κ ειναι παρα πολυ καλοι!:wink:

μην ντρεπεστε καλε!

Βασικα το σωμα ειναι προδρομος της stratocaster :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol:

να κ το καινουριο μου παιδι!:smiley:

Ειναι 1 ετους. Το χα παρει περσυ τα Χριστουγεννα. Λοιπον ειναι μαρκας mekapses γιατι ο κοσμος ειναι φτιαγμενος για δεξιοχειρες &$^&^%&($
Πιστευω οτι θα παρω κατι πιο αξιολογο σε λιγους μηνες.
Εχει βγει καλο παντως αν δεν σκεφτουμε οτι του χω κανει 5 εγχειρησεις μεσα σ’ενα χρονο γτ χαλασε.

τουλαχιστον απο εμφανιση λεει!:wink:
γιατι μπασακι σκεφτεσε?