Καλύτερες ταινίες 2015

Ναι οκ είναι ακόμα νωρίς και μερικές ταινίες δεν έχουν παίξει στους κινηματογράφους, αλλά μιας και άρχισαν οι κριτικοί ανά τον κόσμο να δίνουν τα δικά τους βραβεία και να κάνουν τις δικές του λίστες, είπα να ανοίξω το θέμα να πέσει ένας σχολιασμός για τις κάθε είδους υποψηφιότητες βραβείων και eventually, να πέσουν και οι δικές μας λίστες αργότερα.

Βασικά περισσότερο με έχει παρακινήσει η αναγνώριση που έχει πάρει το Mad Max: Fury Road που έχει μαζέψει πολλά βραβεία ως τώρα και είναι στις χρυσές σφαίρες για καλύτερη ταινία, ως δραματική αφού μάλλον στην κατηγορία της κωμωδίας/μιουζικαλ του έφαγε την θέση το… The Martian!!!

Εδώ όλες οι ξεκαρδιστικές υποψηφιότητες στις χρυσές σφαίρες

Να δω στα οσκαρ το Mad Max και τον George Miller να παίρνει καμιά σκηνοθεσία και τι στον κόσμο. 8)

Καλύτερες ταινίες της χρονιάς λοιπόν. Έχουμε και λέμε μέχρι στιγμής:

Assassin του Hou Hsiao Hsien- Η αποκάλυψη της χρονιάς, by far αν και τον ήξερα ήδη ως σκηνοθέτη
Dheepan του Jacques Audiard
La Loi Du Marche
Son of Saul
Leviathan
Αστακός
Inherent Vice, Whiplash και Nightcrawler (στις αίθουσες τα είδαμε φέτος εδώ)
Babadook
Youth

Από ελληνικές Chevalier και Τετάρτη ο4:45

Blockbuster διπλή μπαλίτσα με Mad Max και Martian. Σταυρώνουμε δάχτυλά για Star Wars.

Animation ισοψηφία μεταξύ Inside Out και Peanuts, αριστουργήματα αμφότερα. Και το Shaun The Sheep από την αγαπημένη Aardman Animation.

Ευχάριστες εκπλήξεις πολλές, με βασικότερη το Pride και το La Chambre Bleue.

Ντοκιμαντέρ γενικού ενδιαφεροντος, το Αλάτι της Γης του Wenders (ο οποίος για μια ακόμα φορά αποδεικνύει πως πρέπει να αποσυρθεί από τη μυθοπλασία και να αφοσιωθεί στο ντοκιμαντέρ, μετά το τελευταίο αίσχος του Every Thing Will Be Fine) και το Μαργαριταρένιο Κουμπί. Από μουσικά, αγαπήσαμε το ντοκιμαντέρ για τον Γιάννη Χρήστου (Anaparastasis, κρατάει από το 12 αλλά φέτος το είδα), το B-Movie για τη γερμανική πανκ (ναι Κρισπ, ναι) και το ντοκιμαντέρ για τους Damned, .

Απογοητεύσεις το Winter Sleep πρώτα και κύρια, το Au Revoir Au Langage (αν και δεν είχα καμία προσδοκία, ο Godard φλυαρεί εδώ και χρόνια) και άπειρα νεύρα με το Stray Dogs και τον διάχυτο ελιτισμό του. Και η πιο ΚΑΚΗ ταινία της χρονιάς είναι το Love του Noe, εγωκεντρική και δήθεν.

Ωραία χρονιά φέτος, παραγωγική. Και 1000 ποστς επισήμως.

El Club όχι;

Ξέρεις τι; Το σκέφτηκα. Σίγουρα μπαίνει στις καλύτερες, αλλά εγώ δεν ξέρω αν θα το 'βλεπα δεύτερη φορά. Με έριξε υπερβολικά. Κομμάτια να γίνει, μέσα.

Birdman
Nightcrawler
Mad Max: Fury Road
Fast & Furious 7
Kingsman: The Secret Service
Straight Outta Compton
Southpaw
White God
A Brilliant Young Mind
Man Up

Turbo Kid
Deathgasm
Chappie
Pixels
Ant-Man
It Follows
Predestination
Reality
Goosebumps
Pan

Παίζει να ξέχασα κάποια σημαντική, σχωρνάτε με είναι νύχτα.

Για μένα και με αυτήν την σειρά:

  1. Ο γιος του Σαούλ - Saul fia του Laszlo Nemes
  2. 45 χρόνια - 45 Years του Andrew Haigh
  3. To αλάτι της Γης - The Salt of the Earth του Wim Wenders
  4. Μακριά από τους ανθρώπους - Loin Des Hommes του David Oelhoffen
  5. Μανταρίνια - Mandariinid του Zaza Urushadze
  6. Amy του Asif Kapadia
  7. H Μυστική Λέσχη - El Club του Pablo LarraΓ­n
  8. Νυχτερινός Ανταποκριτής - Nightcrawler του Dan Gilroy
  9. H Οικογένεια Μπελιέ - La famille BΓ©lier του Eric Lartigau
  10. Τα μυαλά που κουβαλάς - Inside Out των Pete Docter & Ronnie Del Carmen
  11. To Τραγούδι του Φοίνικα - Phoenix του Christian Petzold

Σίγουρα μέσα στο top ελπίζω ότι θα είναι “Το Μαργαριταρένιο Κουμπί” έχοντας ήδη δει το Nostalgia de la luz. Περιμένω πως και πως να το δω.

Το Leviathan να πω ότι το βρήκα πάρα πολύ μπερδεμένο ως προς τις προθέσεις του για αυτό και δεν μου έδωσε πολλά ως ταινία. Το Dheepan δεν το έχω δει ακόμα, ελπίζω σύντομα.

Το whiplash το είχα δει πέρυσι στις Νύχτες οπότε δεν το έβαλα στα φετινά αλλά στα περσινά!

Τέλος πείτε τίποτα για αυτό το Assasin και που το είδατε!

Tυχαία σειρά.

Mad Max: Fury Road
Ex Machina
The Lobster
Avengers: Age of Ultron
A Girl Walks Home Alone at Night
The Man from U.N.C.L.E.
Inside Out
Nightcrawler
Αnt-Man
The Martian

ποσο με εκνευριζει να βλεπω nightcrawler σε φετινες λιστες ρε γαμωτο. η αγαπημενη μου για περυσι

(δε φταιτε σεις, απλα λεω)

επισης ποσο με εκνευριζει που ακουω ΝΤΟΡΟ για ταινιαρες που παλι θα αργησω να δω

spotlight, the big short, etc.

Εμένα με εκνευρίζει που θα δούμε το Anomalisa σε κανά μήνα, οπότε technically πάει για '16 και χάνουμε κονταρομαχία με Inside Out. [-X

Ελάχιστα πράματα φέτος. Στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο μου, έβλεπα σειρές κατά κύριο λόγο.
Με βάση την ελληνική ημερομηνία προβολής, μόνο οι παρακάτω μου άρεσαν πραγματικά:

  1. Mad Max: Fury Road
  2. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  3. La isla mi­nima
  4. Ex Machina
  5. Nightcrawler

Εύφημος μνεία (ΝΟΤ) στο Sniper που παίζει να είναι η χειρότερη ταινία που έχω δει στη ζωή μου.

Λίστα με καλύτερες ακόμα δεν μπορώ να κάνω, έχω καμιά 10αρια τουλάχιστον που δεν έχω δει ακόμα. Προχθές πάντως είδα το Lobster που μου φάνηκε εξαιρετικό και δύσκολα θα μείνει εκτός.

Στις απογοητεύσεις όμως μπορώ να βγάλω μερικές.

[B]Big Eyes[/B]

Ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης αλλά εδώ με εξαίρεση την Adams ύπνος.

[B]Jupiter’s Ascending[/B]

Οκ δεν περίμενα και κανένα αριστούργημα αλλά είχα λίγες ελπίδες για μια καλή space adventure που δεν ήρθε ποτέ. Δεν ξέρω για πόσο θα ελπίζω ότι οι Wachowski θα μας δώσουν ακόμα μια καλή ταινία.

[B]American Sniper[/B]

Καλά ο Eastwood πάντα ήταν λίγο hit or miss αλλά εδώ τα γάμησε εντελώς. Βέβαια όπως διάβασα για άλλη ταινία ξεκίνησε και με άλλη κατέληξε λόγω του θανάτου του πραγματικού sniper της ταινίας, κατά την διάρκεια των γυρισμάτων και τις απειλές πως αν τον παρουσιάσουν άσχημα θα πέσουν μηνύσεις. Η ταινία πάντως είναι ελεεινή.

[B]Chappie[/B]

Και από την προηγούμενη κιόλας άρχισε να μας κάνει νερά, εδώ άρχισα να πιστεύω πως το district 9 ίσως να είναι του Jackson (που έκανε την παραγωγή) και όχι δικό του. Κακή ταινία δυστυχώς.

[B]Tomorrowland[/B]

Βασικά με είχε ψαρώσει το πρώτο teaser, η ταινία αποδείχτηκε μεγάλη μούφα όμως.

αυτο σημαινει πως δεν περιμενες τιποτα απο FantasticFour εξαρχης; Γιατι να λειπει απο λιστα με χειροτερα τις χρονιες δεν παιζει.

Το ξέχασα αυτό :lol:

Truth be told τα trailer μου είχαν αφήσει υποσχέσεις αλλά στο τέλος φύγαν βροχή τα facepalm.

Προσθέτω πολύ εύκολα κι αυτήν εδώ. Για λεπτομέρειες:

[B]https://www.moveitmag.gr/home-cinema-out-there/bone-tomahawk/52026
[/B]

αυτο κυκλοφορει εκει εξω; προβολη εδω λεει 16 Φλεβαρη να πουμε.

αυτο το μουσι του Ρασελ ειναι ανυπερβλητο.

Πολυ χαιρομαι που τον βλεπω ξανα στο χολυγουντ. Μεχρι και στο Fast and Furious ηταν πανεμορφος

Blu-Ray 720/1080 εδώ και κάποιες μέρες. Εδώ να σημειώσω παίζει και το νυμφίδιο του Banshee

@tyler: Το Assassin το είχα δει Νύχτες Πρεμιέρας. Βασισμένη σε κινέζικο θρύλο. Επί της ουσίας είναι σαν ο Ozu να σκηνοθετεί ταινία πολεμικών τεχνών. Η πιο όμορφη φωτογραφία που θα δεις φέτος, υπαρξιακό υπόβαθρο άπλετο και γενικότερα μια υφολογική επιστροφή στον πρώιμο κινηματογράφο. Στις αίθουσες κυκλοφορεί 24 του μηνός, αλλά, αν ενδιαφέρεσαι, υπάρχει και εκεί έξω. Εκπληκτική στα όλα της.
Το Λεβιάθαν καταλαβαίνω γιατί να το πει κάποιος μπερδεμένο, αλλά προσωπικά το βρήκα τόσο βαθύ όσο και άμεσο. Γενικώς τα νοήματά του είναι απλά, αλλά μιλάμε και για λαϊκό (όχι λαϊκιστικό) κινηματογράφο από ένα σημείο κι έπειτα. Σου προσφέρει ό, τι σου προσφέρει και με άψογη φόρμα.

Γενικά με τι κριτήρια κατατάσσουμε μια ταινία σε μια χρονιά;

Lobster και Son Of Saul, τα βρίσκουμε πουθενά;

ημερομηνία προβολής στην Ελλάδα συνήθως (υπάρχουν site για να δεις ποιες βγήκαν)

σινέμα μόνο προς το παρόν :stuck_out_tongue: