Καλύτερες ταινίες 2015

+10000

ρε παιδια το ex machina γτ σας αρεσε?ενα χαμενο 2ωρο για μενα!

η σιωπηλη δολοφονος πρεπει να ναι η πιο βαρετη ταινια που εχω δει στο σινεμα εβερ
η μοναδικη ταινια που εφυγα απο την αιθουσα πριν τελειωσει
ελεος οχι αλλο κινεζικο οπτικο αυνανισμο χωρις νοημα

update στην 10αδα για να μπει και η λατρεια της τελευταίας στιγμής (Το Νο2)

Και εννοείται στις απογοητεύσεις το Star Wars.

Και σε μένα update για να βάλω μέσα το Ρώσικο Durak.

Ανανεωμένο ποστ.

Δεν βάζω αυτές που βγήκαν το 14 αμερική αλλα 15 εδώ.

Από φετινή οσκαρική χρονιά.

  1. Mad Max: Fury Road
    [B]2. The Big Short[/B]
  2. The Revenant

  1. The Martian
  2. Inside Out
  3. Star Wars: The Force Awakens
  4. Me, Earl & The Dying Girl

Καλές αλλά όχι όσο τις πρώτες 7.

[B]The Hateful Eight[/B]
The Lobster
Sicario
Ex Machina
The Man From U.N.C.L.E.
Everest

Απογοητεύσεις

The Good Dinosaur
Avengers: Age of Ultron
Jurassic World
Black Mass[/QUOTE]

Μου φάνηκε απίστευτα μέτρια αυτή ε

Απλά ήταν πολύ διαφορετική με απίστευτα σκαμπανευάσματα. Σε κάποια σημεία μου φαίνεται τρομερά έξυπνη και σε κάποια άλλα τρομερά επιτιδευμένη. Εν τέλει, κάπου στη μέση.

στα 3/4 της ταινιας μεχρι και σε εκνευρισμο βρισκεσαι απο τα αναμασηματα και τις αστοχες ιδεες. οχι οτι ειναι τοσο κακη, αλλα αρκετες φορες στην ταινια εχεις την αισθηση οτι εχει παρει τον λαθος δρομο.

*το ex machina που ειπώθηκε πιο πανω, ειναι ωραιοτατη και μοιαζει φρεσκια στο ειδος της. Δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει καποιος που ασχολειται με το ειδος και βαρεθηκε

Είδα και το The HATEFUL EIGHT, μου άρεσε πάρα πολύ.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

[QUOTE=crimson_Idol;1698742]στα 3/4 της ταινιας μεχρι και σε εκνευρισμο βρισκεσαι απο τα αναμασηματα και τις αστοχες ιδεες. οχι οτι ειναι τοσο κακη, αλλα αρκετες φορες στην ταινια εχεις την αισθηση οτι εχει παρει τον λαθος δρομο.

[B]*το ex machina που ειπώθηκε πιο πανω, ειναι ωραιοτατη και μοιαζει φρεσκια στο ειδος της. Δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει καποιος που ασχολειται με το ειδος και βαρεθηκε[[/B]/QUOTE]

ενδιαφερουσα ιδεα,πολλα υποσχομενη αρχη,ολη η συνεχεια ηταν τελειως φλατ,χωρις κορυφωση και αθλιο τελος

Δεν έχω δει τις άλλες ταινίες στις οποίες έπαιξαν οι άλλοι ηθοποιοί αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι το άξιζε.

Δεν είναι κακή ταινία, αν με ρωτούσε κάποιος που του αρέσουν αυτά αν είναι να πάει να την δει, θα του έλεγα ναι.

Αλλά γενικά είναι τζούφια, μηδέν περιεχόμενο, χαρακτήρες, μήνυμα, προβληματισμός.

Επίσης, ο τυπάς άνετα θα μπορούσε να παρουσιάζει world party. :smiley:

Από ταινίες που είδα τώρα τελευταία:

Youth: Υπέροχο. Μελαγχολικό αλλά και πανέμορφο ταυτόχρονα, εξαίσιες ερμηνείες από τους 2 πρωταγωνιστές, φωτογραφία, σκηνοθεσία και τέτοια. Το σενάριο είναι σχηματικό και όχι κάτι φοβερό με ίσως λίγο ζόρι προς το μελό αλλά κλάιν, γούσταρα τρελά. Στα καλύτερα της χρονιάς εύκολα.

Bone Tomahawk: Αργό με μέτριο σενάριο b-movie που όμως τελικά γαμάει γιατί έχει τσαγανό και αυθεντικό τρόμο που σπάνια συναντάς. Πολύ καλό.

Beasts Of No Nation: Κι αυτό πολύ καλό. Ήθελα περισσότερο βάθος γενικά αλλά επουδενί δεν έχανε η ταινία. Μια χαρά.

Lobster: Ωραία αλληγορία αλλά νυσάφι με τις ξύλινες ερμηνείες σου ρε Λάνθιμε. Ντάξει γάμησε αυτό στον Κυνόδοντα και του ταίριαζε κιόλας αλλά εδώ, γιατί; Γενικά κουράστηκα και εκνευρίστηκα.

το Bone Tomahawk τοχω κατα νου, εχω ακουσει πολυ καλα λογια γνκ και απο γνωστους (y)

το beast γνκ ειχε σα μεγαλο συν για μενα τη σκηνοθεσια και τον Idris για μενα δεν βαρεθηκα λεπτο

Επίσης, εσύ ειδικά, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, πρέπει να δείς το ισπανικό La Isla Minima, το οποίο είναι φουλ Πολανσκι-κό και θα γουστάρεις. Εκπληκτική ταινία, με φανταστική σκοτεινή ατμόσφαιρα και σεμιναριακό γράψιμο.

Βγήκαν και οι υποψηφιότητες για τις χειρότερες ταινίες της χρονιάς, δηλαδή τα χρυσά βατόμουρα.

Όπως αναμενόταν το Fantastic 4 σάρωσε, κρίμα μόνο που αγνόησαν το ανοσιούργημα Chappie

http://editorial.rottentomatoes.com/article/razzie-awards-nominations-2016/

Μαλακιά πάντως που έβαλαν την Rooney Mara για το Pan. Ωστόσο βλέποντας την λίστα θυμήθηκα και το ελεεινό Seventh Son που είναι φετινό, την πλήρωσε η Julianne Moore.

Και Oscar έχουμε

http://oscar.go.com/nominees

George Miller for the win!!!

πουλος Lawrence απο τις υποψηφιοτητες, βαλτε μεσα την Μπλανταρα για το Σικαριο να πουμε

γενικα, απιστευτα ΔΥΣΚΟΛΗ χρονια στις 2 αντρικες κατηγοριες κυριως

ευγε που βαλαν το inside out σε οριτζιναλ σκρηνπλεη

αυτα, δε μουρχονται πολλες γκρινιες σε πρωτη ματια, οχι σαν και περυσι.