ΑΓΙΟ ΦΩΣ

σε μια εβδομαδα περιπου πασχα εχουμε ειπα να βαλω αυτο το topic…:smiley:

φανταζομαι οι περισσοτεροι θα εχετε ακουσει τις τελευταιες μερες τις συζητησεις για το εαν ειναι θαυμα η κατι αλλο…:-k

ποια ειναι η γνωμη σας???τι πληροφοριες εχετε??? εχει παει κανεις σας στους αγιους τοπους καποιο πασχα ωστε να παρακολουθησει την τελετη ληψης του αγιου φωτος???ποια ηταν η εμπειρια του???:-k

Εγω δεν ειμαι και πολυ των θρεισκειων κλπ και εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στην Επιστημη… Αφου εχει ανατραψει ηδη πολλες θεωριες του Χριστιανισμου εφτασε η ωρα να αποκαλυψει και την απατη με το αγιο φως…

Έχει πάει ένα φιλαράκι (ψαγμένο όσο δεν πάει), μού είπε κάποια πράματα αλλά βαριέμαι τώρα να γράφω.

Άλλη μέρα ίσως.

Τι αργοσχολος…[-X [-X

Δεν ξέρω από αυτά, εγώ είμαι χεβυμεταλλάς! :metal:

:stuck_out_tongue: :lol3: :lol3: :lol3:

αν βαριεσε σημερα αστο…αλλα αυριο με το καλο γραψε ειμαι πολυ περιεργος!!!8)

:-s :har: :–

Κι έπειτα νυστάζω… :sleep:

Αύριο ή μεθαύριο. :wink:

Καλά όποτε βλέπω τέτοιες εκπομπές θρησκευτικού περιεχομένου μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι… Μιλάμε χειρότερα και απ’ όταν βλέπω συνέντευξη της ¶ντζελας Δημητρίου…

Προχθές νομίζω είχε αυτό το θέμα η αξιαγάπητη (#-o ) τατιάνα… Και εκεί που μιλούσαν οι επιστήμονες με τους θεολόγους και τους παπάδες και έρχονταν σε αντιπαράθεση παίρνει το λόγο μια γριούλα καμιά εβδομηνταπεντάρα χρονών από το κοινό και αρχίζει να λέει ότι πήγε εκεί και είδε με τα μάτια της το θαύμα και έκλαιγε κτλ κτλ… Και τότε σηκώνεται όλο το studio όρθιο και την χειροκροτάει συγκινημένο και λέει η Τατιάνα: “Ορίστε η πραγματικότητα, όπως την βλέπει ο απλός κόσμος!!” Ήμαρτον!!!:blow: Αλλά εκεί στοχεύουν οι επιτήδειοι της θρησκείας!! Λες και αν αυτή η ίδια γριούλα πάει σε ένα οποιοδήποτε κοινό επιστημονικό εργαστήριο κάποιου πανεπιστημίου δε θα πει τα ίδια!!!

Σας κοροϊδεύουν ρεεεεεε!! Δεν αναφέρομαι στην ύπαρξη ή οχι του Θεού… Αλλά κάτι σκηνώματα και κάτι ¶για Φώτα που τα πέρνουν μόνο οι ανώτεροι Έλληνες ιερείς… Σταματάω τώρα γιατί και μόνο που γράφω αρχίζω να συγχύζομαι.

ΖΩΑ!!! Πόσο αφελής πρέπει να είναι κάποιος για να θέλει αποδείξεις για την πίστη του…

ΥΓ. Ζητώ συγγνώμη σε όσους προσέβαλα… Μπορείτε να με βρίσετε ακατάπαυστα και όσο θέλετε, δε θα προσβληθώ!:lol:
ΥΓ2. Προσωπικά δε θέλω καμία επιστημονική εξήγηση ότι δεν υπάρχει Αγιο Φως…Αφήστε τους να χαίρονται

Tι ειναι αυτο το φως? :stuck_out_tongue:

:lol:

Γιατι να μην ειναι αληθεια??? Εδω με αυτα που τρωμε ζουμε ακομα… Αυτο μας κανει εντυποση?..

Χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν και τα πιστευω του, εγω προσωπικα θεωρω οτι ο Χριστιανισμος ειναι μια απατη… Εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι κρυβουν οι βιβλιοθηκες του Βατικανο,οπου τη φυλασσουν με τοση μυστικοτητα…:-k

Σίγουρα αυτό είναι.Πάντως στην τατιάνα που βγήκε ο Καλόπουλος έκανε αυτό το πείραμα της αυτοανάφλεξης που πιστεύω έδειξε σε όποιον χριστιανο έχει λίγο μυαλό τι ακριβώς είναι αυτό το “θαύμα”.Τους τάπωσε κιόλας λέγοντάς τους ότι το διάλυμα κρατάει και για αρκετές μέρες
ΥΓ.1 Δεν έχω πρόβλημα,μπινελικώστε άφοβα.Έχω να προβάλλω πολλά επιχειρήματα ούτως η άλλος:-k

Επειδή βαριέμαι να γράφω…


Η εκδοχή της επίσημης Εκκλησίας

Ξερω τι ειναι ρε, πλακα κανω.

εγω εχω να κανω ορισμενες παρατηρησεις…

αν πραγματικα ειναι θαυμα…(κατα τη γνωμη μου θαυμα ειναι κατι το οποιο ειναι αντιθετο με τους φυσικους νομους η τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα δεν μπορει να το εξηγησει η επιστημη)γιατι δεν καλουν επιστημονες να το αναλυσουν για να αποδειχθει ποιος ειναι ο αληθινος θεος και να πειστουμε ολοι επιτελους??:-k

εγω παντως ξερω οτι στο παναγιο ταφο υπαρχει μεσα ενα καντηλι το οποιο μενει παντα αναμμενο οποτε παιζει να το παιρνουν απο κει το αγιο φως…

… και ας υποθεσουμε οτι ειναι θαυμα σε τι ακριβως μας βοηθαει;:-k και μην αρχησεται να λετε για το μηνυμα της ειρηνης γιατι και η ολυμπιακη φλογα το ιδιο κανει και με καλυτερα αποτελεσματα.

εμένα μ’αρέσει το άγιο σκοτάδι του σαββατόβραδου

Kαι καλα μας δειχνει το “μεγαλειο του κυριου”. Παπαρια μαντολλες για μενα. Μαλλον ενας ακομα τροπος να προσελκυουν τον κσμο στα μαγαζια τους.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ο παπας της ενοριας μας αναβει τη λαμπαδα με αναπτηρα…:stuck_out_tongue: