Συναυλιες στο εξωτερικο

Απο δικια μου εμπειρια, το μεγαλυτερο θεμα ειναι ο χωρος και το πως διαχειριζεται ο κοσμος.
Προσωπικα ο τοσος κοσμος με αποτρεπει λιγο πλεον, κ προτιμω μικροτερα φεστιβαλακια με μεγαλυτερο μεσο ορο ηλικιας :stuck_out_tongue:

Τα Αγγλικα (Download, Bloodstock) φεστιβαλ εχουν τον κινδυνο του κακου καιρου, κρυου και υψηλων εξοδων, αλλα ειναι πολυ οργανωμενα κλπ
Το Γαλλικο Hellfest μου αρεσε πολυ, με καλο καμπινγκ, ωραια φαγακια και installations εκτος του φεστιβαλ αλλα απο τοτε που ειχα παει (2013) εχει γιγαντωθει οποτε ας μας πουν αλλα παιδια που πηγαν προσφατα τα μειον. Clisson ειναι η κοντινο πολη αλλα φανταζομαι οτι θα ξεπουλαει αμεσα.
Το Γερμανικο Rock Am Ring ηταν το πιο ανετο απο αποψη χωρου κ οργανωσης, αλλα το βραδυ στο καμπινγκ τον ειχα δαγκωσει λιγο. Δε θυμαμαι να εχει πολυ κοντα πολη - αλλα ολο κατι θα εχει χτιστει απο το 2014 που ειχα παει, μιας και τοτε ηταν στη πιστα του Nurburgring.

Aν θελεις κατι ποιο οικονομικά και είσαι του ποιο ακραιου ηχου καλυτερη λυση απο brutal assault , εδω τσεχια θεωρω δεν υπαρχει. Tickets / Brutal Assault

2 Likes

Εγώ έχω εμπειρία μόνο από το Graspop και έχω να πω ότι για τα κυβικά μου ήταν ιδανικό πρώτο φεστιβάλ, είναι Βέλγιο οπότε νομίζω σχετικά κοντά σου και στο inferno έχει επιλογές διαμονής που λογικά θα σε καλύψουν, εφόσον δε θες metal κάμπινγκ, σε πολύ οκ τιμές.

1 Like

Το Hellfest νομίζω φέτο έκανε στροφή και σε πιο mainstream καταστάσεις όπως οι Foo (κάτι που για μένα ήταν κουτί), σε άλλους μπορεί να ξενίζει. Είχε μπάντες για όλα τα γούστα πάντως.

Στην οργάνωση δεν έχω να προσάψω τίποτα, γενικά πεντακάθαρα, είχε καμιά 20αρια stands για φαγητό, πλανώδιους να σου γεμίζουν τις μπύρες, όλα ήταν cashless με το βραχιολάκι κλπ, καλό έλεγχο στην είσοδο. Υπήρχε χώρος να έχεις την άπλα σου, αν δεν ήθελες να είσαι μέσα στο μπούγιο μόνιμα. Για το camping δεν έχω εικόνα, δεν είμαι του αθλήματος.

Όπως είπε ο @eviL το Clisson είναι μικρό και ζόρικο να βρεις να μείνεις, ωστόσο πολλοί (και εγώ μαζί), πηγαινοερχόμασταν από τη Νάντη που είναι 15’ με το απευθείας τραίνο και 30’ με τον τύπου προαστιακό που κάνει 4-5 στάσεις ενδιάμεσα. Έμενα δίπλα στον σταθμό του τραίνου στη Νάντη και ήταν μια χαρά. Το φεστιβάλ από τον σταθμό του Clisson είναι σκάρτο 1.5 χλμ, αλλά έχει λεωφορεία που σε πάνε και σε φέρνουν αν δεν θες να περπατήσεις. Στο πήγαινε μηδεν αναμονή, στο έλα ήταν αρκετή οπότε το κόβαμε με τα πόδια. Από τη στιγμή που έφευγα από το φεστιβάλ, μέχρι το ξενοδοχείο ήμουν περίπου 45’-60’. Είχαν τραίνα όλη την ημέρα (και τη νύχτα).

EDIT: Προσωπικά το εισιτήριο το έκλεισα στον 2ο γύρο που είχε βγει το lineup. Ο φίλος το πήρε από το επίσημο resale 5 μέρες πριν πάμε. Πολλοί αλλάζουν πλάνα και τα πουλάνε, βρίσκεις δηλαδή.

Ήταν μεγάλος ο χώρος.

5 Likes

Κ εδώ το ολοκληρωμένο lineup για το Oslo Deathfest. Γεροί να είμαστε κ θα το τιμήσουμε…

2 Likes

Κοντεύει δίωρο και ακόμα ούτε ένα σχόλιο για τα unreadable logo, κατάντια…

2 Likes

Αφου γραφει απο κατω τι ειναι το καθενα. Ποσο πιο φωλς πια…

3 Likes

Γράφει κι ένα NO στις μπάντες που δεν προτείνει ο γραφίστας

2 Likes

Πειτε με μπουμερ, οπισθοδρομικο, ο,τι θελετε, αλλα θα ρωτησω. Μαζευτηκαν τα μελη μιας μπαντας, αναρωτηθηκαν πώς θα ονομάσουμε το συγκροτημα, προτεινε καποιος “Gorgon Vomit” και μετα ειπαν ολοι μαζι “ναι ρε μλκς, αυτο σημαινει “εμπνευση””;

Σε δευτερη σκεψη, για εναν φιλο ρωταω, οχι για εμενα. Μην με πειτε μπουμερ ή οπισθοδρομικο.

5 Likes

Το Μαρτη ανεβηκα με ενα φιλο στο Οσλο για το Inferno,γνωρισα τα παιδια απτους Celestial Scourge,ηταν ιδιαιτερως ευχαριστοι και οταν τους ειδα στα πλαισια του φεστιβαλ επαθα πλακα,πολυ δεμενη μπαντα στα χναρια των Suffocatio και Immolation!Πιστευω θαναι τρομερη φαση αυτο το Deathfest

1 Like

Α μπράβο, τώρα σας αναγνωρίζω.

2 Likes

Πολύ δυνατό lineup γενικά αλλά με Dead Congregation μέσα έχει εκτοξευτεί. Πως σου φάνηκε το φεστιβάλ? Δεν πήγα εγώ, μου φάνηκε απογοητευτικό το lineup…

Ειχε μπαλα πριν ρε μλκ, τωρα που (δεν) παιζουν Πορτογαλια και Γαλλια, ειχαμε περιθωριο να ασχοληθουμε. Δωσε μας λιγο χρονο, μην μας πιεζεις.

1 Like

Εξαιρετικο το φεστιβαλ,ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ οργανωση τουλαχιστον για τα ελληνικα δεδομενα,ολα δουλευαν ρολοι,σε φαση που δεν το πιστευα.Το lineup δεν θα ελεγα φοβερο αλλα σιγουρα πολυ καλο.Ειδικα οι Cattle Decapitation για μενα ηταν εξωσωματικη εμπειρια οπως το βιωσα.Ηδη εχω βαλει πλωρη για του χρονου!!!Ηταν τελεια γιατι πηγαμε και το black metal tour bus.Γυρισαμε σε διαφορες τοποθεσιες του Οσλο που αφορουσαν τα γεγονοτα με τους εμπρησμους των εκκλησιων το Helvete τον ταφο του Euronymous!Γενικα αξεχαστη εμπειρα,θα το συνιστουσα σε οποιον ασχολειται με τον ακραιο ηχο αλλα και γενικα σε οσους αγαπανε το metal!

2 Likes

Πολύ ωραία!!! Πάνε κ στο Beyond the Gates όταν ξαναέρθεις, στο Μπέργκεν. Νομίζω είναι καλύτερο του Ινφέρνο.

Πολύ καλογυρισμένο βίντεο ε;

1 Like

.4 μερουλες ξεκινάνε ακούγοντας το soundcheck του dickinson

2 Likes

Το εχω παρατηρησει και σε καποια αλλα φεστιβαλ, νομιζω μικροτερα χωρις να εχει σημασια, και το ειχα απορια: αυτο που στις 10 το βραδυ ξερω γω παιζει ενα τοσο μεγαλο ονομα οπως ο Βρασιδας ή οι JP, ειναι κατι σαν το prime time στην τηλεοραση; Διοτι μετα ακολουθουν αλλα μεγαλα ονοματα, αλλα οχι αντιστοιχου βεληνεκους (ξερω, ναι, συμφωνουμε, υποκειμενικο ειναι αυτο - αλλα δεν εχω δει Soilwork + Moonspel να κλεινουν το Hellfest πχ).

Συμβαινει διοτι θεωρουν οι διοργανωτες οτι καποιοι θα πουλεψουν απο το κοινο για να πανε σπιτια τους, οποτε ας μην καψουμε τους JP στις 2 τη νυχτα; Ειναι επειδη ετσι θα τραβηξουν περισσοτερο κοσμο απο νωρις στο venue και θα γινει η αναλογη καταναλωση (καλα, αν φυγω εγω μετα τους JP, παλι δεν θα κανω καταναλωση, αλλα αναρωτιεμαι φωναχτα).

Ο @pantelis79 που ειναι ο διοργανωτης ολων των συναυλιων σε Ευρωπη και μιση Αμερικη, τι εχει να πει;

2 Likes

Επειδή ο χώρος είναι σε ένα μικρό χωριό, τα μεγαλύτερα ονόματα παίζουν μέχρι τις 12- 12:30 που έχει ακόμα τραίνο…πολύς κόσμος ομως είναι και κάμπινγκ, οπότε βαζουν και καλά ονόματα μέχρι το τελος

1 Like

Οκ, μπραβο. Κατανοητό, κάτι τέτοιο φανταζόμουν κυρίως (commuting).