Συναυλιες στο εξωτερικο

Και τιμη 120 Ευρω ολο το 4ημερο …που απλα ακριβηνε με τον covid αλλιως τα προηγουμενα χρονια ηταν στα 85Ε

1 Like

Κάτι που δεν πήρα χαμπάρι ποτέ και πληγώθηκα

Και επίσης, τι γίνεται εκεί ο.Ο

4 Likes

Ας γράψω ένα σεντονακι λοιπόν για την εμπειρία μου.

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου έπαιξαν οι Avenged Sevenfold στη Φλωρεντία , στα πλαίσια του Firenze Rocks ( το οποίο παρεμπιπτόντως ήταν εντυπωσιακά φτωχό στο lineup συγκριτικά με αυτά που θυμόμουν στο παρελθόν ) με δύο σαπορτ εντελώς άγνωστα σε εμένα.

Για αυτό το λόγο έφτασα και στον χώρο 45 λεπτά την έναρξη της εμφάνισης τους . Η Visarno Arena που διεξάγεται το φεστιβάλ είναι πολύ όμορφος χώρος , είναι ένας ιππόδρομος κοντά στο αεροδρόμιο και παράλληλα στον Αρνο , συνεπώς το τοπίο ομορφαίνει πολύ

Μπαίνοντας στον χώρο εντυπωσιάστηκα πραγματικά πάρα πολύ από το γεγονός ότι ελάχιστοι είχαν αγοράσει εισιτήρια για την “γενική είσοδο” ( που ήταν 57.5€ ) και ήμασταν σκόρπια διαδήλωση. Σε αντίθεση με το μπροστά κομμάτι που ήταν 80+€ που ήταν γεμάτο και είχε ωραίο παλμό

Η αναλογία ήταν εντυπωσιακή δεν μπορώ να το περιγράψω. Μου φάνηκε κάτι σε 5.000 μπροστά και 2.000 πίσω , ακραία σκηνικά χαχα

Με φαγητά ποτά δεν ασχολήθηκα γιατί ήταν εκτός ελληνικής πραγματικότητας οι τιμές .

Το merch της μπάντας ήταν φτωχό για τα γούστα μου και φοβερά κακόγουστο ( επίσης για τα γούστα μου ) και στις προνομιακές τιμές των 45€ τα t shirt, 40 το καπέλο , 80€ το φούτερ ( ένα από τα δύο μοναδικά κομμάτια που άξιζαν βέβαια ). Το κλασικό μαύρο μπλουζάκι με την deathbat ομολογώ θα το έπαιρνα παρά την τιμή καθώς ήταν το μόνο που άξιζε αισθητικά , αλλά ήταν ήδη sold out εκτός από small & xxl , το κρατάμε αυτό για τη δυναμικής της μπάντας στο ιταλικό κοινό ( και της δυναμικής του κλασικ και του established )

21:30 ακριβώς ανεβαίνει στη σκηνή η μπάντα τρελό απωθημένο μου

Γενικά δεν δικαιολογώ τα συγκροτήματα από ένα επίπεδο και πάνω , αλλά ας αναφέρω ότι ο καιρός δεν ήταν ιδανικός, είχε τάσεις βροχής και αέρα

Η μπάντα έσκασε νωθρά για τα γούστα μου με το Game Over και Matter που δεν μου είπαν παντελώς τίποτα ζωντανά, ενώ τα visuals που συνοδεύουν τα τραγούδια είναι όμορφα. Ενώ στο afterlife ξεκίνησε το πρώτο πάρτι με το κοινό να γίνεται ιδιαίτερα θερμό . Και κάπου εκεί σταματάνε να λειτουργούν όλα τα visuals της παραγωγής και οι πλαϊνές οθόνες

οπότε η συναυλία αποκτά άλλον χαρακτήρα πιο προσωπικό και παραδοσιακό. Οι A7X δεν πτοουντε κάνουν χιούμορ μας ζητάνε συγνώμη και μας σκάνε Hail To the King για να συνεχιστεί το πάρτι των μπροστινών ( γιατί οι πίσω ήμασταν και σκόρπιοι χαχα )

Οι πλαϊνές οθόνες στρώνουν και απολαμβάνουμε το intro του Buried Alive με κοντινά στον Synyster Gates . Άλλη κομματαρα από εκεί

Η συνέχεια είχε ιδιαίτερη σημασία, καθώς οι A7X παρόλο που έχουν συγκεκριμένα visuals / παραγωγή και συγκεκριμένους χρόνους κλπ κλπ , ανακατεύουν την τραπελα έστω και ελαφρά . Έτσι λοιπόν, μετά από μικρή ομιλία προς το ιταλικό κοινό , η μπάντα μας χαρίζει το Roman Sky στη θέση του The Stage που παίζει συνήθως στο τουρ και επιτέλους επανέρχεται πλήρως και η υπόλοιπη παραγωγή του σόου

Επιστροφή στα παλιά με Bat Country από το λατρεμένο City of Evil ( και ο μόνος εκπρόσωπος του δυστυχώς )

Συνέχεια με Nobody που ήταν πολύ πιο ωραίο λάιβ

Εδώ θα κάνω παύση γιατί ( δυστυχώς) το σόου τους είχε δύο ενότητες. Η μία μέχρι το nobody και η άλλη μέχρι το τέλος . Να τονίσω ότι σε αυτό σημείο είμαστε στα 50 λεπτά χοντρικά της εμφάνισης

Γιατί τα χωρίζω έτσι λοιπόν;; Διότι ο ήχος των A7X δεν ήταν και τόσο καλός σε εμένα που καθόμουν στο πίσω section , ήταν οκ στα καινούργια τραγούδια και μπουκωμενος μπασαριστος στα κλασσικς . Επίσης o M Shadows δυστυχώς έχει αρχίσει να χάνει τη φωνή του και δεν την πάλευε στο παλιό υλικό οσο θα ήθελα / ήλπιζα .

Τα πραγματικά έγιναν καλύτερα στο υπόλοιπο 40 λεπτό όπου σκάνε με το υπερχιτ Nightmare και εκεί όλα αλλάζουν ο χρόνος σταματάει το κοινό δαιμονιζεται

Η καύλα δεν σταματάει εκεί . Οι Avenged Sevenfold για πρώτη φορά ακούγονται καλά , όρεξη είχαν ήδη , και τώρα αποφασίζουν να μας διαλύσουν. A Little Piece of Heaven και μαγεία επί σκηνής για ένα κομμάτι έπος , προάγγελο του τι κατεύθυνση θα είχαν στην πορεία τους

Το κλείσιμο μας επιφυλάσσει Save Me ( tonight we all die young :face_holding_back_tears: ) σε μια φανταστική εκτέλεση που δεν είχα κουράγιο ούτε βίντεο να βγάλω απλά την χαζεψα.

Και κλείσιμο συναυλίας με το Cosmic σε επίσης όμορφη εκτέλεση

Συμπερασματικά, καθαρά προσωπικα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τη συγκεκριμένη εμφάνιση, κάτι που με στεναχωρεί ελαφρώς, καθώς και ταξίδι έκανα και απωθημένο τους είχα και δεν πιστεύω ότι θα τους δω και Ελλάδα και ποτέ. Δεν δέχομαι από μπάντα επιπέδου A7X να έχει σκαμπανεβάσματα στον ήχο της . Για τη φωνή του πολύ αγαπημένου Shadows οκ ανθρώπινο

Σίγουρα είχε κάποιες πολύ μεγάλες στιγμές στο τέλος της η συναυλία και θα την θυμάμαι με γλυκό τρόπο, δεν θα σταθώ στα οποία αρνητικά βρήκα εννοείται. Σε συνδυασμό με ταξίδι σε μια υπέροχη και μοναδική πόλη είδα επιτέλους μια φορά στη ζωή μου μια από τις μεγαλύτερες μπάντες της γενιάς μου , μπάντα ορισμός του '"μαζί μεγαλώσαμε " .

Στα θετικά της όλης φάσης ο όμορφος χώρος με το γρασίδι και η ικανοποιητική οπτική της σκηνής σε οποιαδήποτε απόσταση





20 Likes

Έβγαλε ημερομηνίες για Ευρώπη ο McCartney.

3 Likes

Χθες το βράδυ έπαιξε η Chelsea Wolfe εδώ στο Όσλο, στην περιοδεία για το καινούριο της άλμπουμ. Δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με τα άλμπουμ της, παρόλο που την γνώρισα με το Ἀποκάλυψις του 2010, δεν έκατσα να δώσω πολύ προσοχή στην δισκογραφία της. Είχα βάλει κάποια τραγούδια της στην σύντροφό μου, η οποία ενώ στην αρχή δεν ενθουσιάστηκε, στην συνέχεια άρχισε να την παρακολουθεί όλο κ πιο προσεχτικά.
Πήγαμε λοιπόν μαζί στην συναυλία, την οποία ανοίξαν οι Ισλανδές Kælan Mikla, όπου μετά το πρώτο τραγούδι πήγα να πάρω μπύρα γιατί μου πήραν το κεφάλι με το post-punk/dark wave που έπαιζαν. Απίστευτο το ότι έχουν βγάλει κ 3-4 δίσκους. Τι να πω, τσεκάρετε τις, ίσως σε κάποιους να κάνουν κλικ.
Για την Chelsea δεν έχω να πω πολλά πράγματα λόγω της έλλειψης γνώσης γύρω από το υλικό. Πρώτη φορά την βλέπαμε βασικά, εντυπωσιακή παρουσία, μυστηριακή, ίσως είναι κ το όλο κόνσεπτ της μουσικής που υποστηρίζει αυτή τη ντροπαλή συμπεριφορά. Ερωτκή με έναν διαστρεμένο τρόπο.
Το σετ λιστ είναι το παρακάτω , παρμένο από το ίντερνετ.

Summary
  1. Whispers in the Echo Chamber
  2. Everything Turns Blue
  3. Eyes Like Nightshade
  4. Tunnel Lights
  5. 16 Psyche
  6. The Culling
  7. Survive
  8. Feral Love
  9. House of Self‐Undoing
  10. Salt
  11. Unseen World
  12. Place in the Sun
  13. Dusk
  14. Flatlands
    Encore:
  15. Be All Things
  16. The Liminal

75 λεπτά μουσικής με ένα μικρό διάλειμμα για το encore. Θα ήθελα 2 κομμάτια παραπάνω, νομίζω θα έφευγα πιο γεμάτος, παρόλα αυτά μια εκπληκτική εμφάνιση αν κ όπως μας είπε ήταν κρυωμένη τις προηγούμενες μέρες κ αυτό επηρρέασε την φωνή της. Σίγουρα θα την δώ όταν έρθει ξανά. Με εντυπωσίασαν τα τραγούδια από τον καινούριο της δίσκο πάρα πολύ, τα προλόγισε οπότε έδωσα περισσότερο προσοχή. Θα τσεκαριστεί.
Έχω δει ανακοίνωση ότι θα την φέρει η Ελίνα, να πάτε να την δείτε, ειδικά αν δεν την έχετε δει ποτέ.

7 Likes

Επειδη ακριβως την εχουμε δει, θα παμε να την ξαναδουμε ολες και οσες φορες εχουμε την ευκαιρια.
Μια συναυλια Τσελσαρας δεν ειναι απλα ενα λαηβ, ειναι μια τελετη μυσταγωγιας. Αχαστη γενικα.

1 Like

6 Likes

Πολλοί έχουν προσπαθήσει να αναπαράξουν την τεχνοτροπία “εκείνων των ημερών” στις αφίσες τους, όμως αυτή εδώ είναι από τις πιο επιτυχημένες απόπειρες!
Βλέποντας την σε αυτή την ανάλυση εύκολα παρασύρεται κάποιος να πιστέψει ότι είναι φωτογραφία κάποιας αφίσας από τα late 80s - early 90s, από αυτές που τις σχεδίαζαν στο χέρι για κάποιο underground live!

3 Likes

Εδω και πολλα χρονια εχω απωθημενο να παω σε καποιο απο τα μεγαλα φεστιβαλ . Μαλλον για Graspop μετα απο αυτα που βλεπω και διαβαζω τοσα χρονια( λογω πιο νορμαλ?!? καιρου , οχι τοσος πολυς κοσμος σαν σαρδελες?! κτλ) . Το προβλημα ειναι η παρεα βεβαια ( οικονονικα , αδειες) και λεω να παω με τη γυναικα εστω 2μερο αντι 4μερο οπως ειναι νομιζω πλεον τα παραπανω.
Αρα μιλαμε για αερπορικα- ενοικ.αμαξι- ξενοδοχειο ή airbnb.
Εισητηρια ανδ εν κανω λαθος πρεπει να μπω κ να κλεισω asap μολις βγαινουν?
Στο περιπου οποιος γνωριζει το κοστος θα χρειαστουν σιγουρα 2κ ?
Ευχαριστω παιδες οποιος απαντησει! :upside_down_face:

2 συναυλίες χθες στο Όσλο, Cradle of Filth η μία κ Sabbat/Deathammer/Morax η άλλη. Όπως είπε κ ο Einar (Lamented Souls, Virus, Beyond Dawn) στο φβ, όποιος θέλει να ακούσει αληθινό μέταλ να πάει να δει Sabbat… οπότε σαν φλώρος που είμαι πήγα στους Cradle. :laughing: . Προλάβαινα τους Sabbat γιατί οι Cradle τελείωσαν στις 11, αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια στην πόρτα οπότε το άφησα.
Τέλος πάντων, ο Dani Filth κ η παρέα του, με αποζημίωσαν για τα περίπου 43 ευρώ που έδωσα (επί 2 για την Τίνα, η οποία αν κ δεν είναι η μουσική που ακούει, κάθισε 45 λεπτά κ μετά πήγε για μπύρα :smile:). 90 λεπτά έπαιξαν, καθολου άσχημα, αν κ θα ήθελα σίγουρα 2-3 κομμάτια παραπάνω αλλά είναι πάρα πολύ απαιτητικά τα διάφορα φωνητικά που χρησιμοποιεί ο Dani οπότε δεν ξερω αν μπορεί να αντέξει παραπάνω.
Δεν περίμενα πάντως να είναι σε τόσο καλή κατάσταση η φωνή του. Εντυπωσιάστηκα από την απόδοσή του, με την εναλλαγή μπρούταλ κ στηριχτών κραυγών. Ειδικά τα δεύτερα, όταν τα ακούς ζωντανά είναι κάτι φοβερό. Είναι βασικά η 2η φορά που τους βλέπω, η πρώτη ήταν πριν πάρα πολλά χρόνια, στο Rockwave, μαζί με Judas Priest νομίζω. Το μόνο που θυμάμαι από τότε είναι τα μπουκάλια που έφαγε η μπάντα κ το καυστικό χιούμορ του Dani απένταντι στην όλη φάση.
Πολλά κλασικά κομμάτια, όπως θα δείτε στην φωτογραφία, κάποια άλμπουμ αγνοήθηκαν τελείως αλλά μιλάμε και για 13 άλμπουμς οπότε δεν είναι εύκολο να βγάλεις ικανοποιητικό setlist.
Η μπάντα γενικά μου φάνηκε δεμένη, πολύ καλή εμφάνιση από όλους, εξαιρειτκή η Zoë Marie Federoff στα γυναικεία φωνητικά κ πλήκτρα. (η οποία είναι πλέον παντρεμένη με τον κιθαρίστα της μπάντας Ashok).

4 Likes

Περιμένοντας τους QOTSA

12 Likes

Δεν υπάρχουν λόγια, τα λέμε σε ένα μήνα στην Αθήνα

5 Likes

Αυτο που δεν παιζουν feel good hit, leg of lamb και auto pilot πολυ με συγχιζει.

Διαφορετικα θα ειχα ηδη κλεισει ειδιτηριο.

2 Likes

Μην το σκέφτεσαι καν, αδιανόητα καλή live μπάντα

3 Likes

Μιλάμε για τοπ λαηβ μπάντα. Μην το χάσεις λόγω σετλιστ (ειδικά αν δεν τους έχεις δει)

1 Like

Το πρώτο ισχύει για όλα τα φεστιβάλ (και όλες τις συναυλίες με ζήτηση), αν θες να έχεις το κεφάλι ήσυχο, αλλά αν δεν τα καταφέρεις, και από τα επίσημα sites επαναπώλησης, θα βρεις με κάποια προσπάθεια. Είτε από κάποιο waiting list, είτε από Facebook Group/Reddit, αλλά η συναλλαγή μόνο από το επίσημο resale.

Φίλος που θα πάμε μαζί στο Hellfest αυτή την εβδομάδα, κατάφερε και βρήκε…χθες.

Το 4ημερο εισιτήριο είναι 350αρι, βάλε κάτι αντίστοιχο τα αεροπορικά, βάλε το ξενοδοχείο, έχεις φτάσει σχεδόν το 2χιλιαρο με αυτά.

Όσον αφορά τους QOTSA, προσεύχομαι στους Θεούς του ροκ να ανέβει και ο Grohl να παίξει έστω ένα τραγούδι στα ντράμς (παίζουν πριν από τους Foo την τελευταία μέρα).

1 Like

Φίλε είμαι ακόμα Βέλγιο από το Graspop που μόλις τελείωσε, μπορώ να σου δώσω πολύ αναλυτικές πληροφορίες αλλά υπομονή λίγες μέρες!

Προς το παρόν αυτά…

3 Likes

Γύρισα χθες από το Hellfest, είδα καμιά 15αρια μπάντες (και 3-4 ακόμα ξόφαλτσα), την Παρασκευή την έκανα skip τελείως, για να αντέξω καλά το ΣΚ.

Πρώτη φορά σε φεστιβάλ τέτοιου μεγέθους, ήταν τρομερή εμπειρία. Η οργάνωση των Γάλλων υποδειγματική, όπου και να είχε ουρά, τελείωνες εντός 2-3 λεπτών (εκτός από το Merch, εκεί γινόταν πανικός).

Ένα σύντομο sum, A7X θα μπορούσαν καλύτερα νομίζω, Dropkick Murphys έκαναν πανικό (μάλλον έχει να κάνει και με το οτι οι ντόπιοι εκεί θεωρούν τοςυ εαυτούς τους …Κέλτες). Megadeth τους είδατε οι περισσότεορι εδώ, δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Malmsteen για τον χάβαλο οκ, Chelsea Wolfe, την οποία την είχα ακούσει από 1-2 thread εδώ πέρα, μπορώ να πω οτι μου άρεσε αρκετά (έμοιαζε με το dark alter ego της Florence). Mass Hysteria, ενώ δεν είχα ακούσει ιδιαίτερα, με ενθουσίασαν, την ώρα του Dickinson έριχνε την μάνα του και τον πατέρα του και έτσι προσπαθούσαμε να βρούμε μια κάλυψη για να επιβιώσουμε τους Metallica.

Ήχος είχε θέματα, (το ίδιο και η εικόνα στο video wall) στα μισά και πλέον τραγούδια έψαχνα τον Kirk. Και από ότι έχω διαβάσει και από άλλους φέτος, δεν ήμουν ο μόνος. Κατά τα άλλα τυπικοί Metallica.

Royal Blood ΓΑΜΩ, προτείνω ανεπιφύλακτα όπου τους πετύχετε, είναι τρομερό πως 2 άνθρωποι και χωρίς κιθάρα βγάζουν τέτοιο ήχο. QOTSA έσπειραν και περιμένω να δούμε εδώ τι θα γίνει, Offspring τα ίδια με την Αθήνα, Foo αψεγάδιαστοι, με τον Φριζ να έχει δέσει καλά. Παίζουν και ολόκληρο το teacher που είναι ψυχεδέλεια.

Γενικό σχόλιο για το κοινό: Ήταν meh. Δεν γίνεται στο Creeping death να φωνάζουμε 5 άνθρωποι Die και να το παλεύει ο δόλιος ο Papa να το τραβήξει. Το ίδιο και στο best of you στους foo, το sing a long να κράτησε 10".
Ενώ σε Dropkick/Offspring είχε θεωρώ καλύτερο παλμό (και Mass Hysteria αλλά αυτοί είναι και ντόπιοι). Στις μικρότερες σκηνές ήταν καλύτερα τα πράγματα θεωρώ.

Ναι, θα το ξανακανα πάντως, είδα σε ένα 2ημερο Metallica/Foo που η 16 χρονη εκδοχή του εαυτού μου λογικά μου κάνει standing ovation σε κάποιο παράλληλο σύμπαν. Ο όγκος/ποιότητα καλλιτεχνών καλύπτει τα κάπως πετσοκομμένα setlists (Aurora για σένα μιλάω).

Κάτι Jazz Metal τύποι με έκαναν να ματώσω από τα αυτιά, Οι Γιαπωνέζες που έπαιζαν Kawai( Leonard?) Metal είχαν ένα Α ενδιαφέρον, Kerry King επίσης καλός.

14 Likes

Δε βγήκε πέρσι το Primavera που έπαιζαν, φέτος με το που ανακοινώθηκε ήμουν πάνω απ’ το κιν και τα έκλεισα να δω τους Turnstile στη Βαρκελώνη, και καλύτερα γιατί η μπάντα αυτή είναι για κλειστό και όχι φεστιβάλ. Razzmatazz, 2000 κόσμος, ένα καλούτσικο support αλλά όλοι ήρθαν γι’ αυτούς.

Don’t believe the hype έλεγε ο Alex το 2006, αλλά κούνια που τον κούναγε. 1 ωρίτσα, 17 τραγούδια, αδιανόητη απόδοση, ό,τι βλέπετε στο youtube είναι αληθινό. 1 ωρίτσα, και δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χρειαζόταν το drum solo και το ALIEN LOVE CALL για να πάρουμε 2 ανάσες. Α Π Ι Θ Α Ν Η Ε Ν Ε Ρ Γ Ε Ι Α, δεν μπορώ να ξεχωρίσω highlight, ήξερα ότι θα ανοίξουν με το TLC και λέω θα κάτσω πίσω να το τραβήξω, και έχω μλκες αδιανόητο βίντεο, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γινόταν. Real Thing? WILD WRLD? Το γκρόυβι παρτ στο UNDERWATER BOI? Το No Future και καπάκι το Drop με τη ριφάρα? Νιώθω πραγματικά ευλογημένος που τους πέτυχα στην Glow On, το αγαπημένο μου live που έχω δει. Είμαι ανυπόμονος για το νέο τους άλμπουμ, αλλά δεν ξέρω πως μπορούν να το ξεπεράσουν αυτό και ποια μπορεί να είναι η συνέχεια τους. Το είπα και στο topic πως ανέβηκα πάνω στο Holiday, πήρα αγκαλιά τον Brendan, μου έδωσε τη μπαγκέτα του και του είπα “Come to Greece!!”, έχω κάνει και request στο site, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω παιδιά, πραγματικά οι τύποι τα σάρωσαν όλα.

…και αφού αποφασίστηκε να πάμε Turnstile, ψάξαμε και για άλλο live και πήγαμε και QOTSA. Το μέρος λίγο έξω απ’ τη Μάλαγα, πάνω σε μια παραλία. Όταν λέμε πάνω σε μια παραλία, κάναμε μπάνιο στη θάλασσα, περπατήσαμε 30 μέτρα και μπήκαμε στο χώρο. Δεύτερη φορά που τους βλέπω, αλλά αυτή τη φορά ήταν καλύτερη. Αν και φεστιβάλ (όπως και την πρώτη), εδώ είχαν φουλ σετ με 19 τραγούδια, μακάρι να είναι έτσι κι εδώ στην Ελλάδα. Καμία σχέση με την από πάνω, πολύ διαφορετική συναυλία, αλλά…Josh fuckin Homme. Αδυνατισμένος, ασπρομαλλιάς, λουλουδάτος και πάντα ο πιο κουλ μαν του γαλαξία. My God Is the Sun, Smooth Sailing, Sick Sick Sick, The Sky Is Falling, δεν παίζεται η μπάντα. Συμβουλή μου, cocktailάκια και από μακρυά, σπέρνουν αλλά είναι έτσι η φάση τους για μένα. Πως έχει καταφέρει αυτή η μπάντα να έχει το καλύτερο opener και το καλύτερο closer είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Ειδικά στο κλείσιμο, κάνουν άλλο ένα γύρισμα στο Song for the Dead, σβήνουν τα φώτα, και σε 1’’ έχουν εξαφανιστεί απ’ τη σκηνή, ήρθαμε σας πήραμε τα σώβρακα και γεια σας.

7 Likes

Να ρωτήσω τους βετεράνους εδώ μια γνωμούλα. Δεν έχω πάει ποτέ σε κάποιο από τα μεγάλα φεστιβάλ (π.χ. Wacken, Hellfest κλπ), θέλω να ζήσω αυτήν την εμπειρία και πλησιάζουν οι μέρες που θα βγουν τα εισιτήρια για το 2025. Ποιο από αυτά θα προτείνατε περισσότερο (ανεξαρτήτως lineup);

Ιδανικά θα προτιμούσα κάτι σε κεντρική Ευρώπη να πάω με το αμάξι (από Άμστερνταμ) και ιδανικά να μένω σε κανά ξενοδοχείο/airbnb κοντά, δεν την βλέπω την ακέφαλη καβαλάρισσα να ψήνει μέταλ κάμπινγκ.