Συναυλιες στο εξωτερικο

κ της Βαρκελώνης επίσης πολύ καλό (δε γίνεται κανένα θαύμα να δούμε έστω κ τα μισά από αυτά που έχει στην Ελλάδα;)
http://rockfestbarcelona.com/en/bands/

Διαμαντή και ΖΖ Τοπ θέλω μιας και τα είδα στα ανωτέρω φεστιβάλ

1 Like

31 μαη παιζει ο χακετ στη σοφια ολο το selling england by the pound (με 50ευρω το ακριβοτερο) και εχει ενα κενο 5 ημερων μεχρι να παει μαλτα. Θα συγκινηθει κανεις να τον φερει αθηνα;;;

1 Like

όταν λέμε Χακετ εννοούμε τον Ντανιελ Χακετ οε οε οε , την λατρεία μου ;;;

1 Like

Χωρίς τη φωνή του Peter Gabriel, δεν υπάρχει “Selling England…” (καλά, υπάρχει το More Fool Μe, αλλά αυτό δεν μετράει πολύ!)

2 Likes

Το θεμα ειναι οτι ο γκαμπριελ σολο δεν προκειται να τραγουδισει αυτα τα τραγουδια, ο τραγουδιστης του χακετ ειναι δυνατος και βασικα δεν προκειται να δουμε παλιους genesis ουτε στα ονειρα μας.
Υποκαταστατο ψαχνω και το πακετο του χακετ ισως μου δωσει κατι. Αν ερχοταν ελλαδα θα ετρεχα αλλα για εξω το σκεφτομαι

2 Likes

12/3 Riverside στη Σόφια

Μακαρι να ερθουν.

EDIT: Ειδα οτι ανακοινωσαν ολοκληρη περιοδεια. Η προηγουμενη μερα ειναι κενη, αλλα στις 10 παιζουν Βουκουρεστι και 13 Βελιγραδι, οποτε δε μας βλεπω…

Riverside περιμενω να κυκλοφορησουν tickets για Πραγα για να αγορασω… Χτες πηρα και για Haken παλι Πραγα…Πανικος γινεται απο live παντως θα με φαληρησουν στο τελος…

Η Σόφια πάντως δεν είναι ακριβό ταξίδι.

Δεν είναι, απλώς είναι Τρίτη μετά από Καθαρή Δευτέρα, μαλακία λίγο :stuck_out_tongue:!

Όποιος το σκέφτεται, να πάει με κλειστά τα μάτια. Η μπάντα σκοτώνει. Απλώς ο χώρος που θα παίξουνε δεν ξέρω τι λέει, φοβάμαι μήπως είναι λίγο μαλακία. City Stage λέει, δεν το έχω ακούσει καν.

2 Likes

Ευκολάκι να ανέβω Σόφια για Χακετ. Και τα σόλο του γαμάτα είναι και πολυ σεμνος και συμπαθής και παίζει ένα κάρο genesis / και ολόκληρους δίσκους συχνα πυκνά. Για Ελλάδα, που μετράνε τα κουκιά (τπτ τριμπιουτ - που μπορούν να τα πουλήσουν σε πουρεμένους 50άρηδες) στην καλύτερη, αλλα να μην πηγαίνουν πάνω απο 2-3 χιλιάρικα.

1 Like

Ο τραγουδιστής του Steve Hackett ακολουθεί πλήρως τα χνάρια του Gabriel, οπότε μην ανησυχείτε καθόλου δεν θα απογοητευτείτε. Στα τραγούδια του Gabriel η φωνή του ταιριάζει περισσότερο και λιγότερο σε αυτά του Collins.
Σε ορισμένα τραγουδάει και ο drummer τους που είναι πιο κοντά στην φωνή του Collins.

Γενικά είναι must η παρακολούθηση συναυλίας του Hackett. Εγώ τον είχα δει την περιοδεία του Wind and Wuthering στην Ιταλία και το σκέφτομαι να τον ξαναδώ αν βολέψει. Πόσο μάλλον όταν το Selling England είναι το αγαπημένο μου από Genesis.

Τα τραγούδια είναι ελαφρώς διασκευασμένα για να ταιριάζει και ο φοβερός τύπος που παίζει πνευστά (oboe-φλάουτο) και ο οποίος κλέβει την παράσταση.

Στην Ελλάδα δεν νομίζω να τον φέρουν. Αλλωστε δεν έχει κοινό εδώ πέρα για τέτοια μουσική. Επίσης απ΄ ότι έχω παρατηρήσει παίζει σχεδόν αποκλειστικά σε κλειστά θέατρα, οπότε είναι λίγες οι επιλογές στην Ελλάδα με τέτοιους χώρους.
Πάντως η ηχητική σε αυτούς τους χώρους είναι τέλεια για την μουσική του.

Τι να πώ. Ελλάδα. SW 3500 αλλά τα τελευταία αλμπουμ του μεγάλου SH, οι συντάκτες τα βρήκαν “δήθεν” και “κουραστικά” και φυσικά όπως έλεγε κι ένας διοργανωτής προτιμώ αυτά που πιστεύω εγώ ή μπορώ να πουλήσω στο κοινό μου. Kansas την ίδια μέρα με τους Theater τους γράψανε και οι μισοι που είχαν πάει ήταν παπούδια που σηκώθηκαν στο dust in the wind. Ερχονταί αυτά που μας αξίζουν.

Ας τους εφερναν αλλη μερα τους Κανσας λοιπον.

Έχω δεί και τα δύο αρκετές φορές 4 Kansas. 3 Theater και απέφυγα άλλες να τους δώ σε festival γιατι πέφτανε πάνω σε άλλα πράγματα και διοτι μου λένε όλο και πιο λίγα απο Octavarium και έπειτα. Αμα δεν ξέρεις απο που έρχεσαι…μετά χλαπακιάζεις ότι αηδία σερβίρει ο ράφλας γι’αριστούργημα, αμάσητα. H didi παίζει να έκλαιγε που αν θυμάμαι το είχε κάνει. Απλά εκει που λέμε για Hackett, ο προφέσσορος είναι όνειρο θερινης νυχτς.

Σημερα αγοραστηκε και το ticket για Riverside στην Πραγα ενω πριν 3 μερες απο Riverside θα δω εκει και Haken…

ωρεμαναμ

2 Likes

Ονομάζει το φεστ Sonic Temple κι έχει τους κάλτ 3ή γραμμή ? Ού ρε. Βσκ μόνο CULT απο όλο αυτό.