Σεβάσμιες μπάντες που είναι κοινό μυστικό ότι δεν ακούγονται αλλά παραμένει μυστικό

Τώρα που το λες μπορεί να το ξαναβάλω γιατί έχω και χρόνια να το ακούσω. Ωστόσο, όσο το θυμάμαι, έβρισκα αφόρητα βαρετό αυτό το heavy/epic metal στυλ με τα brutal φωνητικά, με το τόσο μονότονο drumming και τα τραγούδια που έμοιαζαν υπερβολικά το ένα με το άλλο. Το θυμάμαι ως ένα album δίχως ιδιαίτερες κορυφώσεις και έμπνευση -ένα μέτριο album. Αλλά θα το ξανακούσω, ναι.

Δισκαρα το Triarchy… αλλά συμφωνώ ότι εκεί μετά το Sleep of the Angels το έχασαν λίγο και το ξαναβρήκαν με το Theogonia για να το ξαναχασουν με τα 2 τελευταία. Όμως σε γενικές γραμμές μέχρι και το A Dead Poem όλα είναι δισκαρες.

Εμένα το κατά τον δαίμονα εαυτού μου αρέσει πολύ, για να σου πω την αλήθεια… Αν και επειδή είμαι ψείρας του κερατά θα ήθελα να έλειπε το 9 κομμάτι, γιατί πιστεύω οτι απλά χαλάει την ροη ενός καλού δίσκου.

3 Likes

Κι εμενα δισκαρα μου φαινεται ο Δαιμονας, το προτιμω μαλιστα ελαχιστα απο το AEALO.

3 Likes

Δεν το καταλαβαινω αυτο το θρεντ. Εχει καταντησει σε “μεγαλες μπαντες που θελω να κραξω γιατι ανηκουν σε ειδη που δεν μου αρεσουν”. Ε να πω και εγω την μαλακια μου, οι Dream Theater δεν ακουγονται και ειναι κοινο μυστικο, οχι οτι δεν μου αρεσει το προγκ, δεν ακουγονται λεμε και προσποιειστε οτι ειναι καλοι.

6 Likes

Πλέον εννοείται ότι δεν ακούγονται. Παλιότερα, σε κερνούσανε καλά όμως :stuck_out_tongue:.

1 Like

Το AEALO δεν μου αρέσει καθόλου :stuck_out_tongue:

Παντελώς χάλια οι Metallica
Παντελώς χάλια οι Iron Maiden
Παντελώς χάλια οι Accept
Παντελώς χάλια οι Nightwish
Παντελώς χάλια οι Immortal
Παντελώς χάλια οι…

(ναι ναι ναι το ξέρω οτι δεν με πιστεύετε με τίποτα… :rofl: )

Δεν το έχω ακούσει αλλά έτσι όπως το περιγράφεις, ακούγεται λίιιγο σαν Bathory (Hammerheart, Blood Fire Death εποχής), δεν ξέρω αν είναι ίδιου επιπέδου βέβαια.

Εν τω μεταξύ τώρα είδα και την αρχική σου απάντηση γιατί δεν είχες πατήσει reply σε μένα και θάφτηκε κάτω από άλλα threads. Πάντως ενισχύεις, με αυτά που λες, την πεποίθησή μου ότι πολύ από το buzz που έχουν κάνει, έγκειται και λίγο στο καλτ και κιτς στοιχείο που βγάζουν (όταν λέω κιτς εννοώ πχ την προφορά του Σάκη).

Βασική επιρροή του Σάκη Btw

Εμένα πάντως είναι η μοναδική μπάντα που μπόρεσα να ακούσω Black metal με τα 2 πρώτα. Το triarchy έχει κομματάρες μέσα και το dead poem είναι απ τα αγαπημένα μου των RC, ειδικά ο ήχος τους μου αρέσει πολύ σε αυτόν τον δίσκο

Theogonia & Aealo μεγάλες αγάπες και το Κατά τον Δαίμονα είναι ένας από τους καλούς τους

1 Like