ΕΠΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ: Ποια είναι η καλύτερη;

Ήθελα εδώ και καιρό να κάνω αυτή την ψηφοφορία για το ποια είναι η καλύτερη “επική” ταινία. Αρχικά ήθελα να γράψω κάποιες επιλογές αλλά είναι τόσες πολλές οι επικές ταινίες που μου ήρθαν στο μυαλό που σκέφτηκα ότι είναι καλύτερα να γράψετε εσείς ποια πιστεύετε πως είναι η καλύτερη. Υποψήφιες είναι όλες λοιπόν, από το Μπεν Χουρ και το Εξκάλιμπερ μέχρι τον Μονομάχο και τον Άρχοντα. Εγώ θα βλέπω τις επιλογές σας και κάθε μέρα στις 15:00 το μεσημέρι θα ποστάρω τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα. Για παράδειγμα:

Αποτελέσματα:
5 ψήφοι: Ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών: Η επιστροφή του Βασιλιά
3 ψήφοι: 300
1 ψήφος: Τροία
1 ψήφος: Βασιλιάς Αρθούρος

Η ψηφοφορία τελειώνει την 1η Μαΐου στις 15:00 το μεσημέρι οπότε και θα ποστάρω τα τελικά αποτελέσματα και ξεκινάει από… ΤΩΡΑ!

Εγώ ψηφίζω BRAVEHEART.

Y.Γ. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ψηφίζει μία φορά.
Υ.Γ.1 Όσον αφορά την τριλογία του Άρχοντα θα πρέπει να γράψετε ποια από τις τρεις ταινίες εννοείτε.

Βraveheart μακράν…Την είχα δει 3 φορές στο cinema μιλάμε…8)

Ε Braveheart, τι να λεμε τωρα.

Αρχοντας, το 3 αν και δεν θα την ελεγα ακριβως επικη…:-k

Χμ δεν μπορω να αποφασισω.
Μαλλον Braveheart.
Αλλα και Η Επιστροφη του Βασιλια,ειδικα στο σημειο που ο Θεοντεν φωναζει DEAAAATH και ορμανε οι ορδες των Ροχιριμ να κατατροπωσουν τα ορκακια ειναι ΚΑΥΛΑ.
Εχω δει 2 φορες το Braveheart και 4 φορες τον Aρχοντα 3.

Τελικα αποφασισα.
Braveheart,γιατι δεν γαμαει κανενα αγαπημενο μου βιβλιο…:roll:

Mα και βέβαια είναι επική…

‘‘Braveheart’’ απο ξένες !

‘‘Παπαφλέσσας’’ με Παπαμιαχαήλ απο ελληνικές :bow:

:thumbup: Ταινιάρα…8)

Πολυ καλο το Braveheart!! Scotland Forever!!

Αλλα η αγαπημενη μου επικη ειναι το Excalibur!! Αυτο ειναι Ε-Π-Ο-Σ!!!

ΥΓ Headshot, το avatar ειναι απλα θεϊκο - το καλυτερο ποτο ever!!

Η τριλογία Lord Of The Rings έχει ξεφύγει από τα γήινα δεδομένα!
Είναι εξωπραγματικά κορυφαία, θεϊκή και άπιαστη από οποιαδήποτε άλλη ταινία υπάρχει ή θα υπάρξει! :bow: :respect:
Από τις …υπόλοιπες “θνητές”, το Braveheart είναι μακράν η καλύτερη! :bow2:

Συμφωνώ με Maiden1979!!!

και αν πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξω μία από τις 3 της τριλογίας, τότε επιλέγω τη δεύτερη μόνο και μόνο για τη μάχη στο φαράγγι του Χελμ. Μία από τις λίγες μάχες στην ιστορία του κινηματογράφου που δε βλέπεις μόνο στρατιώτες να σκοτώνουν στρατιώτες, αλλά καταλαβαίνεις και όλη την πορεία της μάχης και την τακτική που ακολούθησαν οι 2 πλευρές…8) 8) 8)

Πρέπει να επιλέξεις μία από τις τρεις…

300 με χιλια

Braveheart, Lord of the Rings

το ονομα του ροδου…η αγαπημενη μου…

θα συμφωνήσω με maiden1979 kai karvou!:smiley:

Φίλε μου πες με κολλημένο, αλλά το Lord of The Rings είναι μία 11ωρη ταινία και δεν μπορώ να την σπάσω σε 3 κομμάτια! [-X
Εσύ μια αγαπημένη σου ταινία την “διαιρείς” σε αρχή, μέση και τέλος ή σου αρέσει ολόκληρη;
Καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ… :wink:

Το Εξκάλημπερ…

Ετσι! Εχω κατσει και τα εχω δει και τα 3, το ενα καπακι στο αλλο…Κολαση!:slight_smile:

Οσο για το Εξκαλιμπερ ειναι οντως πολυ καλη. 2η θεση για μενα…

Kαταλαβαίνω τι εννοείς αλλά όπως και να το κάνουμε πρόκειται για τρεις διαφορετικές ταινίες… Αnyway, επειδή βλέπω πως εκτός από σένα πολλοί ψηφίζουν το Lord of the rings σαν μια ταινία, οι κανόνες αλλάζουν και πιάνεται σαν ένα φιλμ, δεν γαμιέται.