ΜΠΑΣΟ ΑΡΧΑΡΙΟΣ!!

Σκεφτομαι τωρα που τελειωνω το φοιτητηληκι μου να αρχισω να μαθαινω κανα οργανο μπας και μου κατσει καμια γυναικα!! :lol: Περα απο το χαβαλε αν εχει καποιος κανενα φτηνο μπασο για να αρχισω να μαθαινω ας μου στειλει!! Αν ειναι ακριβο ας μην μπει στον κοπο γιατι ο πατερας μου θα με απωκληρωσει αν του ζητησω κι αλλα λεφτα!! :lol:

φιλε ως μπασιστας εχω να σου δωσω μερικες συμβουλες…

1)ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΓΚΟΜΕΝΑ ΜΑΘΕ ΚΙΘΑΡΑ!! Για καποιο λογο οι γυναικες δεν εκτιμανε τις ΑΝΤΡΙΚΕΣ χορδες που εχει το μπασσο και τον ηχο του…

2)Τωρα στα σοβαρα: Ειναι συναρτηση των χρηματων που μπορεις να διαθεσεις…Αν υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις ενα Sire της σειρας που υπογραφει ο Marcus Miller να ξερεις παιρνεις οργανο πολυ καλο που μπορει να κανει τα παντα…δες το εδω

απλα αναλογα απο που θα το παρεις η τιμη παιζει…αν και αξιζει τα λεφτα του( σκεψου γυρω στα 400-500)

Αν παλι δεν εχεις τοσα, για να αρχισεις παρε ενα squier jazz bass. Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι οτι καλυτερο για να αρχισεις και να μαθεις πραγματα σωστα. H fender εχει ακομα starter packs που παιρνεις αυτο το οργανο πακετο με εναν ενισχυτη για εξασκηση.

δες το πακετο εδω απο Thomman
https://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_j_bass_set_bsb.htm

Σε ακομα λιγοτερα χρηματα υπαρχει το toby της epiphone και το grs180 της ibanez που κανουν και αυτα μια χαρα την δουλεια τους(περιπου 200-250 πιστευω)…Αυτα, ελπιζω να βοηθησα

Γενικα πες μας ομως τι μουσικη γουσταρεις, και το budget σου για πιο συγκεκριμενα

Καλή αρχή

edit: μολις ειδα οτι ειναι αγγελια και καθομαι και λεω ασχετα…ignore this post

ψαχνε στο noiz,μπορεις να βρεις μπασο απο 50εως 100 ευρω,απλα θελει ψαξιμο και υπομονη.
προσωπικα βρηκα ενα γαματο μπασο jackson με 80 ευρο