ΤΡΟΙΑ

Το ειδα χτες… Αν και με χαλασαν καποιες χτυπητες αλλαγες στο σεναριο (με βαση αυτα που ξερουμε εμεις) μπορω να πω οτι σκηνοθετικα τουλαχιστον, ηταν εφαμιλλο του Αρχοντα… Α και κατι αλλο… Εχω δει 3 ταινιες με θεμα την ΤΡΟΙΑ… Ακομα δεν εχω καταλαβει, γιατι και στις 3 οι Τρωες ηταν οι καλοι και ιδιαιτερα ο Παρις…Μαλλον επειδη ο Αινειας ηταν στην ουσια ο ιδρυτης της Ρωμης… Μαλλον εχουν ξεχασει οτι και οι Τρωες ηταν Ελληνες…

TO EIDA XTES H MEGALITERH MALAKIA OLVN TON EPOXVN. OI ANTHROPOI EINAI ASXETOI.MPOYKOTARETE TIS MALAKIES POY PLASAROYN STON KOSMO

Κοιτα ιστορικα ο πολεμος εγινε γιατι οι Ελληνες ηθελαν να αποκτησουν την κυριαρχια σε ολο το Αιγαιο ενω οι Τρωες αυτο που κανανε ηταν να υπερασπιστουν την πολη-χωρα τους. Επισης και συμφωνα με ιστορικες πηγες αλλα και απο τον Ομηρο οι Ελληνες κανανε αρκετα εγκληματα(u know βιασμοι, λεηλασιες και τα ρεστα)οποτε αν το δεις αντικειμενικα οι Ελληνες ηταν οι κακοι και οι Τρωες οι καλοι.

Ακριβως, οι Τροια λογω της θεσης της, ηταν σε θεση να εμποδιζει το εμποριο μεσω του Ελλησποντου, και οι Ελληνες δεν το βλεπαν με καλο ματι, μια και μπορουσε να γινει ενας δυνατος και επικινδυνος ανταγωνιστης.

Οντος ειχε ιστορικες ανακριβιες αρκετες αλλα δεν με χαλαει.Μην ξεχναμε οτι ειναι ταινια και οχι ιστορικο ντοκιμαντερ!
Οι σκηνες με τις μαχες και μενα μου θυμησαν Lord of the rings μονο που εδω παιξανε 70.000 κοσμος και οχι ενα pc.
Γενικα μου αρεσε η ταινια,περασα 3 ωρες ευχαριστα αλλα δεν επαθα και πλακα…

Δεν έχω δει το έργο, αλλά πάνω σε αυτό έχω ακούσε από πολλούς την άποψη ότι όλος αυτός ο κόσμος στις μάχες ήταν από pc.

Ακουσα σε μια εκπομπη παντος, νομιζω στη ΝΕΤ, οτι η σκηνες γυριστηκαν στη Μαλτα με 70.000 κοσμο.Δεν ξερω ποσο εγκυρο ειναι γιατι και μενα μου εκανε εντυπωση.

epimeno oti einai oti pio disfimistiki tainia gia tin ellada .perimenoyme kai ton mega alexandro vevea ekei tha pesei to gelio tis arkoydas.ti sas leei oti se mia skini stin troia deixnei kai papades me rasa?alithia sas leo .den xero an eixe 70000 kosmo alla mexri kai kinezoi opos prosexa stin skines ton maxon kanoyn toys allines stratiotes thelete kai allo?

Δηλαδι εχεις αντιρησει οτι στον συγκεκρημενο πολεμο οι ελληνες εκαναν τη μαλακια?
Οσο για τον μεγαλητερο μαλακα τον εποχων τον (μεγα) αλεξανδρο δεν καταλαβα ποτε πια ηταν η διαφορα του με τον χιτλερ?και μην αρχισεται μαλακιες του τυπου διδασκε πολιτισμο και τετοια γιατι ο πολιτισμος δεν διδασκεται με σφαγες και βιασμους!καθαρος επεκτατικος πολεμος ηταν οπως και αυτος της τροιας και ο β παγκοσμιος.καμια ενσταση?

Εγω δεν θα σου πω οτι ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν καλο παιδι ουτε οτι διδασκε πολιτισμο. Σφαγεας ηταν και ενας φοβερος(πραγματικα φοβερος) στρατηγος. Αλλα μην τον συγκρινεις με τον Χιτλερ. Δεν ηταν τοσο τρελος ουτε εκανε τετοια εγκληματα(αναλογικα παντα με την εποχη, αλλωστε τοτε δεν ειχαν θαλαμους αεριων).

sfageas kai viastis ?gia pes mas poy ta diavases ayta?giati oloi oi aravikoi laoi otan akoyn mega alexandro proskynane?giati sto afghanistan yparxei plateia megaloy alexandroy?giati otan peis se mia araviki xora oti eisai ellinas se exoyn se sevontai?ayta leme kai distixos briskoyn eukairia oi diaforoi anthelines kai mas ta xonoyn kai giayto bgenoyn taineies sa tin troia .sygrinis ton mega alexandro me ton hitler ?an einai dinaton!!!

Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον doomed. Βέβαια ίσως να ηχούν λίγο υπερβολικά τα όσα λέει αλλά πιστεύω ότι έχουν νόημα. Γιατί γενικά οι Έλληνες το έχουν αυτό το κακό, να πενεύουν συνεχώς τα κατορθώματα τους. Διαφορετικά βλέπουμε εμείς τα όσα έκανε ο Μ. Αλέξανδρος και διαφορετικά τα βλέπουν άλλοι. Εάν ρωτήσουμε κάποιον ουδέτερο που έχει ασχοληθεί θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η απάντηση του. Αλλά εγώ απορώ πως τολμάμε και μιλάμε για πολιτισμό, τη στιγμή που όταν έφτασε ο Μ. Αλέξανδρος στην Ανατολή υπήρχε ήδη.

Λοιπον το να αντιμετωπιζουμε εκεινη την εποχη με τη λογικη της σημερινης εποχης δεν εχει νοημα.
Το οτι ο Μεγας Αλεξανδρος αφησε πολιτισμο φαινεται απο το οτι στην Αιγυπτο τον λατρευαν ως θεο, ακομα και σημερα υπαρχουν περιοχες στο Νεπαλ που υπαρχουν καταλοιπα της ελληνικης κουλτουρας μετα απο χιλιαδες χρονια. Επισης δειγμα πολιτισμου ειναι οτι σεβαστηκε την κουλτουρα και τα μνημεια των λαων που κατεκτησε. Ηταν ο πρωτος που μετεδωσε την ελληνικη φιλοσοφια του Αριστοτελη. Ηταν ο πρωτος που ιδρυσε πολεις οι οποιες για αρκετα χρονια μετα το θανατο του ακμαζαν.
Απο την αλλη οι Περσικη αυτοκρατορια αποτελουνταν απο λαους υποταγεις στους Περσες οι οποιοι εξαναγκαστηκαν να συμμετεχουν στην εκστρατεια εναντιων των Ελληνων.
Αριθμητικα οι Περσες ηταν περισσοτεροι απο τους Ελληνες αλλα ο Αλεξανδρος δεν εξαναγκασε κανεναν να τον ακολουθησει, απο τους λαους που κατεκτησε.
Συμφωνω οτι ηταν ενας επεκτατικος πολεμος, αλλα δεν ειχε ως σκοπο να κατακτησει καποιους αλλα να αποδυναμωσει την Περσικη αυτοκρατορια που αποτελουσε απειλη για τους Ελληνες. Ο λογος ηταν οτι οι Περσες λογω της αριθμητικης υπεροχης αλλα και του οτι οι Ελληνες ηταν φαγωμενοι μεταξυ τους, αποτελουσαν απειλη για την Ελλαδα και ιδιαιτερα για τις περιοχες κοντα στη Μικρα Ασια.
Οι μονοι που ειχαν πολιτισμο εκεινη την περιοδο ηταν οι Αιγυπτιοι, αν και αυτοι βρισκοταν σε παρακμη. Οι περισσοτεροι λαοι που συγκροτουσαν την Περσικη αυτοκρατορια ηταν πολεμικες φυλες υποταγμενες στους Περσες, οπως πχ οι Σκυθες.
Αυτο που ειναι αληθεια ειναι οτι ο Μ. Αλεξανδρος σε καποια στιγμη λογω φιλοδοξιας ξεφυγε απο τον πραγματικο στοχο του, αλλα ηταν η εποχη οπου μετα απο λιγο πεθανε.

Μηπως ξεφυγαμε λιγο???

Ναι μαλλον εχεις δικιο…
Οσο για την ταινια, δεν την εχω δει αλλα απο οτι ακουσα εχει καποιες ιστορικες ανακριβειες στο σεναριο και για εμας τους Ελληνες που διδασκομαστε Ιλιαδα, δεν νομιζω οτι ειναι λεπτομερειες αλλα παραλειψεις. Δηλαδη τι να κανουμε, με το στανιο να πεθανουν ολοι στην Τροια, ετσι για να γινει καλυτερη η ταινια;
Αλλα και λιγο γνωση της ιστοριας δεν βλαπτει… αλλιως καλυτερα να δω τις περιπετειες του Ηρακλη του Σαμψων και του Μασιστα.

symfono apolyta !!!

doomed: S’euxaristw polu.

H leksh kleidi edw einai “epektatikh politikh”.Kai otan auth epitugxanetai me polemous,einai profanes oti kaneis den xtupa egvenika tis portes twn allwn rwtwntas tous an theloun na katakththoun; tha thela na sumplhrwsw kapoia pragmata:

-Oi prospatheies tou na anakatepsei thn Persikh me thn Ellhnikh koultoura sumperielamvanan na vazei tous stratiwtes tou na pantrevontai gunaikes apo thn Persia
sullhvdhn,kai na ekpaidevei neous Perses me tous Makedonikous ‘tropous’.Ti sas thumizei auto?

-Mporei sth dutikh kai kentrikh Asia na antimetwpizetai ws hrwas,sto Iran,omws,antimetwpizetai ws ekeinos pou tous katestrepse thn prwth megalh tous autokratoria.

-O Alexandros kai oi stratiwtes tou katalehlatousan mikres perioxes (px,mikra vasileia sthn perioxh tou twra Pakistan,gurw sto 326 pX,)kai fusika viazan kai esfazan,tromokratwntas etsi olous tous upoloipous kai anagkazwntas tous na tous akolouthisoun.Fusika,apo thn allh meria,otan ton akolouthousan,moirazotan ton plouto(kai kommounisths :stuck_out_tongue: )dikaia.

-Kai mhn ksexnate oti den htan Ellhnas,alla Makedonas,kai h Makedonia den htan meros ths Elladas tote.Malista antimetopizotan apo tous perissoterous ellhnes ws ena sxedon varvaro meros,aneksarthta apo to gegonos oti oi Makedones ethnan na uiothetisoun thn koultoura ths klassikhs elladas.

Imperialismos.Kai poso mallon tote,pou den uphrxe CNN,ara megaluterh eleftheria na kaneis o,ti theleis(ok,oxi akrivws valid to sugekrimeno,alla you get the point).To gegonos oti oi epoxes htan alles DEN allazei to gegonos oti o Aleksandros ferthike varvara,kai den exw kanena provlhma na ton sugkrinw me to Mega Napolewn h kai to Hitler,kai peite me anaxronistikh.

Οι αξιες εκεινης της εποχης ηταν διαφορετικες. Οι κοινωνιες λειτουργουσαν διαφορετικα και στην τελικη δεν γινεται καμια συγκριση εκεινης της εποχης με τα σημερινα δεδομενα. Δηλαδη λες ο Μ. Αλεξανδρος να ξυπνησε στραβα ενα πρωι και να ειπε, “ε, αφου δεν εχω τι να κανω, δεν παω να την πεσω στους Περσες;”
Δεν θα υπηρχε καποιος λογος πισω απο αυτη την κινηση;
Ειναι σαν να μου λες οτι αν ο Σανταμ εκανε ντου στην Αμερικη, θα τον χαρακτηριζαμε σαν ιμπεριαλιστη και φονια των λαων.
Και συνελθετε, η Μακεδονια κατοικουνταν απο ελληνικα φυλα. Ελληνικα φυλα δεν ειναι μονο οι Αχαιοι και οι Δωριεις, υπηρχαν και αλλοι.
Ουτε οι Σπαρτιατες ειχαν το πολιτισμο που ειχαν αναπτυξει οι Αθηναιοι, αλλα δεν ηταν βαρβαροι.

Μια διορθωση. Οι Μακεδονες τοτε θεωρουνταν Ελληνες . Ηταν κατι που το ειχε πετυχει ο Φιλλιπος(ο πατερας του Αλεξανδρου). Ειναι αληθεια οτι υπηρχαν αντιδρασεις απο τους υπολοιπους Ελληνες ομως τελικα οι Μακεδονες εγιναν δεκτοι ως Ελληνες και ως αποδειξη αυτου τους επιτραπηκε η συμμετοχη στους Ολυμπιακους Αγωνες.

Ok … :lol: