Χόμπιτ

Χάλια ήταν ο Smaug, μου θύμισε τον αντίπαλο του Χάρι Πότερ στο κύπελλο της φωτιάς

Λοιπόν το είδα εις διπλούν. Πρώτα σε κανονική προβολή και την επόμενη μέρα σε 3D. Η ταινία μου άρεσε πολύ. Αρκετές αλλαγές σε σχέση με το βιβλίο δεν έχω αμφιβολία πως οι φανς θα γκρινιάζουν για μέρες όπως έγινε και με το two towers. Έχω και εγώ 1-2 ενστάσεις είναι η αλήθεια

[SPOILER]1-Ο καημένος ο Μπομπουρ 2 ταινίες τώρα λέξη δεν έχει πει, μουγκό μας τον έκανε ο Jackson, κρίμα γιατί στο βιβλίο ήταν ομιλητικότατος και απολαυστικός
2-Η διήγηση του βιβλίου στο δάσος του Mirkwood ήταν απόλαυση, αυτό δεν πέρασε και τόσο στην ταινία με εξαίρεση την μάχη με τις αράχνες, περιμένω κάτι παραπάνω στο extended
3-πολύ γρήγορα ξεμπερδέψαμε με Beorn και εδώ περιμένω κάτι παραπάνω στην extended

Νομίζω πως σε αυτές τις περιπτώσεις ο Jackson προχώρησε λίγο βιαστικά λόγω των κριτικών που πήρε το πρώτο μέρος, ήθελε να περάσει πιο γρήγορα στις σκηνές δράσης[/SPOILER]

Βέβαια μιλάμε για λεπτομέρειες. Ο Jackson είναι αυτή την στιγμή ο καλύτερος σκηνοθέτης ταινιών φαντασίας γενικά. Πέρα από το άρτιο τεχνικά αποτέλεσμα που ζωντανεύει μοναδικά την μέση γη (και όχι μόνο το ίδιο είχε κάνει και με το Skull Island στο King Kong) όπως ούτε στο όνειρα μας δεν έχουμε δει, ο τύπος έχει τον ενθουσιασμό ενός 10χρονου που του έχουν δώσει τα πιο ακριβά χριστουγεννιάτικα παιχνίδια. Για αυτό το λόγο και απόλαυσα όλες τις “τραβηγμένες” σκηνές δράσης με τα ξωτικά και τους νάνους που φαίνεται να χάλασαν αρκετούς, για αυτό και τελικά είμαι 100% on board με την απόφαση για τριλογία. Ο Jackson το απολαμβάνει και (σε μένα τουλάχιστον) μεταδίδει τον ενθουσιασμό του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Για Smaug μιλάμε για τεράστιο επίτευγμα ανάλογο του Gollum όταν τον είχαμε δει για πρώτη φορά στο two towers. Απλά είναι το πιο επιβλητικό και εντυπωσιακό μυθικό πλάσμα που έχει περάσει από την μεγάλη οθόνη με τεράστια διαφορά από το δεύτερο. Η σύγκριση με Harry Potter που έγινε παραπάνω αν δεν είναι τρολάρισμα είναι το ανέκδοτο της δεκαετίας NOT EVEN CLOSE.

Όσο για την Tauriel… μια χαρά, μου άρεσε ο χαρακτήρας την θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Γενικά ο Jackson μαζί με Fran Wals και Philippa Boyens έχουν σεβαστεί απόλυτα τα γραπτά του Tolikien και ακόμα και όταν προσθέτουν υλικό δικό τους (και καλά κάνουν) γίνεται με ωραίο τρόπο.

Το 3D ωραίο, Έτη φωτός καλύτερο από τα 2 προηγούμενα που είχα δει (Wolverine, The Avengers) αξίζει τον κόπο.

ρε μιζεροι γερογκρινιαρηδες, διαβασα τα ποστ σας μιση ωρα πριν παω και ημουν λιγακι meeeh.

και καπως ετσι εφυγα απο την ταινια. δεν καταλαβαινω ομως ακριβως το γιατι…

κάποιες χύμα σκεψεις…

[SPOILER] ε ποιος θα το φανταζόταν οτι θα γκρινιαζα επειδη στην τραβηγμενη τριλογια του Τζακσον δεν τραβηξε καποια σημεια πιο πολυ.

Σπιτι του Μπεορν πχ. Ειχε χωρο για ΤΕΛΕΙΕΣ σκηνες και διαλογους. Κατα ταλλα ωραια απεικονιση του τυπου (θα μπορουσαν να τον κανουν να δειχνει λιγοτερο ‘αξεστος’, αλλα η αρκουδα τελεια!

Mirkwood και παλατι Thranduil θελανε παραπανω χρονο. Που ηταν ο Μπομπουρ σε κομμα; Για ποιο λογο δεν το δειξανε αυτο; δεν βλεπω γιατι δεν χωραγε στην ταινια…

Κατα ταλλα μαχες ξωτικων με ειχαν να τρελαινομαι. Με το που αρχισαν να φευγουν τα βελη και τα παρκουριαρικα μαχαιρωματα Λεγκολας και Ταυριελ απλα ταπαιξα. Οι σκηνες μαχων ηταν πολυ καλοδουλεμενες και ίσως πανε για τις πιο τοπ αναμεσα και σε ΛΟΤΡ.

Γενικα δεν ειχα θεμα με τις προσθηκες του Τζακσον, καλοπροαιρετες και δεν με ξενισαν, αν και με το λαβ στορυ δεν ηξερα πως το πηγαινε προς τα εκει. Ψιλοκουλο αλλα δεν τσαντιστηκα (αν και με ενοχλησε που καποιοι νανοι μειναν πισω στη Λιμνουπολη)

Μου αρεσε πολυ η απεικονιση των ιδιαιτερων ξωτικων του δασους, πιο κρυοκωλοι απο οτιδηποτε και τιγκα εγωιστοσταρχιδιστες. Μαρεσε.

Η Βαρδος δε μαρεσε καθολου. Καταρχας ο ηθοποιος ειναι ομοιωμα του λεγκολας με μαυρα μαλλια και μουστακακι. καθολου δε μαρεσε. Και γενικα οι σκηνες στη Λιμνουπολη ηταν καπως meh, εκτος απο τον απολαυστικο Αρχοντα. Ο Stephen Fry δεν απογοητευσε.

Για ερεμπορ τι να πει κανεις… Εξαιρετικα και ο Σμαυγ αψεγαδιαστος, γελαω και γω με αυτους που λενε για μετριο δρακο και λοιπα. Οι λεπτομεριες με το loadbar στο λαιμο του καθως ετοιμαζοταν να φτυσει τη λαβα στη μαπα σας ήταν εξαιρετικες και ο Καμπερμπατς οσο καθηλωτικος τον περιμενα.

Αμα θελετε να γκρινιαξετε για εφφε, πειτε κατι για το λιωμενο χρυσαφι, που δεν επεισε κανεναν. 2 πραγματα είναι παλουκια να βγαλεις σε CGI, νερο και αληθοφανη μεταλλα. Αυτοι για καποιο λογο αποφασισαν να τα συνδυασουν, και προσωπικα δε με επεισαν. Ωραια ιδεα το χρυσο αγαλμα που ελιωνε, και τελεια εικονα με το χρυσο δρακο να τα γαμαει ολα, αλλα δεν με επεισε η απεικονιση της ιδεας.

Το side story του Gandalf δε με ξενερωσε καθολου και γενικα προετοιμαζομαστε για μεγαλα πραματα στο επομενο. Πολυ μαχη.

Η ταινια θελει και δευτερη προβολη, σιγουρα. Ισως σε καμια βδομαδα, ίσως όταν ληκαρει (περυσι δεν ειχε ληκαρει screener πολυ νωρις;)
[/SPOILER]

οσο ταγραφα ενθουσιαζομουν και παλι.

αναχαθειτε παππουδια.

Γω θα πρωτοτυπήσω και με μπόλικο φανμποισμό δηλώνω ότι μ άρεσε περισσότερο απ’ το πρώτο.

Δεν έχω ιδέα πόσο ξεχείλωσαν το στόρυ ή πόσα πράγματα άλλαξαν σε σχέση με το βιβλίο, το μόνο σίγουρο είναι ότι μπήκα στην αίθουσα έχοντας φυσιολογικές προσδοκίες όπως και στο Unexpected Journey και βγαίνοντας ήμουν με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και στο κεφάλι μου να παίζει ρηπητ “I am fire/ I am death”.

Όλο το καστ στέκεται σε εξαιρετικά επίπεδα για μια ακόμα φορά, με τον Freeman να ξεχωρίζει κάπως, κάνοντας τα δικά του ως Μπιλμπο, και τον McKellen που δε θα βαρεθώ ποτέ να τον βλέπω με ραβδί και μούσια. Λατρεία επίσης το μπούγιο των νάνων και τα ξωτικά, που να πω την αλήθεια μου θα θελα να χαν λίγο παραπάνω χρόνο. Και όχι μόνο για τη Lilly ε.

Τη διαφορά βέβαια στο σύνολο την κάνει ο Smaug που κατάφεραν κι έφτιαξαν κάτι απίστευτο με όλη τη σημασία της λέξης. Ό,τι ειπώθηκε στα δύο παραπάνω ποστ για επιβλητικότητα και φωνητικά, στο μέγιστο.

Ειδικά στις φάσεις που ετοιμάζεται να πετάξει φωτιές, μιλάμε για δέος. Και προς το τέλος που ανοίγει τα φτερά και πετάει το χρυσό, τα πάντα όλα.

Συγκρίσεις με οποιονδήποτε άλλο δράκο φεύγουν για πλάκα.-

Για την παραγωγή δε νομίζω πως χρειάζονται πολλά λόγια, τα πάντα από τα τοπία και τα cgi μέχρι τα ακροβατικά του Λεγκολας και τα μουσικά θέματα του σαουντρακ βρίσκονται στα επίπεδα που μας έχει συνηθίσει ο Τζάκσον. Ειδικά Mirkwood και Dol Guldur (κυρίως) μιλάμε για οφθαλμόλουτρο. Για το 3δ μόνο θα λεγα ότι ήταν σχετικά αχρείαστο, αλλά χαλάλι μόνο και μόνο για τις σκηνές του Smaug

και τη φάση που σκάει ο Sauron

Λογικά ότι θα ξανατιμήσω, στην απλή βερζιον και μετά υπομονή μέχρι του χρόνου…

Το είδα και γω χθες και αν και δεν περίμενα ποτέ να το πω αυτό για ταινία του Τζάκσον, αλλά τέτοια μαλακία δεν έχω ξαναδεί. Οριακά δεν με πήρε ο ύπνος από την βαρεμάρα και του βιβλίου του βγαλε τα μάτια. Τραγική ταινία.

η ταινια για εμενα ειναι πολυ καλη. την ειδα και σε 3d 48frames μια χαρα μου φανηκε.
δεν με κακισε το γεγονος οτι ειχε λιγο στο σπιτι του Beorn. η ιστορια του Γκανταλφ μου αρεσε επισης αρκετα και ο Smaug sorry για καποιους που κραζετε, αλλα σπερνει ρε! πραγματικα προσπαθουσα να μην μου αρεσει κατι και δεν το εβρισκα. Λιγο πιο κενος ο Bard παντως, απλα μου θυμισε οντως τον ορλαντο μπουμ σε ρολους του. Η Tauriel εκτος απο κουκλα, ειχε συμπαθητικο στορυ, αλλα τον Λεγκολας ε δεν θα τον ηθελα αλλα οκ i know i know :slight_smile: .
οι σκηνες παντως εμ τον smaug ηταν κορυφαιες, απο τις πιο ωραιες που εχω δει.
και αληθεια το 3d μετρησε σε αυτες.

Όσοι το έχετε δεί,η αρραβωνιάρα του Λέγκολας παίζει όπως στα αποσπάσματα που έχουν κυκλοφορήσει; (aka σχολή ντενίση)
Γιατί αν ισχύει αυτο που υποψιάζομαι,είναι κρίμα…

καλές οι σκηνές κτλ αλλά ρε γμτ τόοοοοοοοοοοσο μπαστάρδεμα?

δεν τρελάθηκα πάντως με την πρώτη, θα ξαναπάω αύριο-μεθαύριο να το ξαναδώ για να έχω πιο σφαιρική άποψη. περίμενα παραπάνω πάντως!

Εγώ ένα έχω να πω. Αυτό το πράγμα με το 3d είναι η μάστιγα των καιρών μας, καταστρέφει ταινίες. Υπόψιν, το είδα σε 2d ε.

Είχα μια κουβέντα πρόσφατα περί 3D ανάλογη. Όντως το 3D δεν είναι για πρώτη προβολή. Απλά για συμπλήρωμα είναι τις περισσότερες φορές. Σου αποσπά την προσοχή αρκετά και δεν πολυπροσέχεις στην ταινία. Τουλάχιστον για πρώτη προβολή δεν προτείνω και εγώ καμιά ταινία. Σε επαναληπτική κάτι γίνεται. Δεν είναι τυχαίο που το 3d που ευχαριστήθηκα περισσότερο ήταν εδώ και αφού ήδη είχα δει την ταινία μια φορά σε 2d.

Μπα, ούτε καν. Το Unexpected Journey το είχα δει σε 48 fps και με είχε αφήσει μαλάκα. Και γενικά όποια ταινία έχω δει σε 3D οπτικά ήταν αρτιότατη. Ακόμα και μετριότητες σαν το Man of Steel π.χ. σε 3D τις ευχαριστιέμαι περισσότερο.

Αυτό που λέω, πάντως, είναι ότι εμείς που θέλουμε να πάμε σαν κύριοι να δούμε μια ταινία σε 2d, θα δούμε ένα σωρό σκηνές δίχως νόημα και ουσία απλά για να μοιάζουν γαμάτες στο 3δ και να λένε οι κυράτσες (και καλά ε :Ρ ) “αχχ, καλέ νόμιζα ότι θα έπεφτε πάνω μου”. Κάτι που συνέβαινε κατά κόρον στο χόμπιτ.

Δλδ, τελειώνει η ταινία και αναρωτιέσαι"οκ, αλλά τι φάση παίζει με όλες αυτές τις σκηνές; γιατί υπάρχουν;". Και μετά θυμάσαι ότι προβάλλεται και σε 3δ και όλα βγάζουν νόημα.

Δεν νομίζω πως είναι και τόσες πολλές οι σκηνές που γυρίζονται μόνο για το 3D. Μόλις τελείωσα έναν ακόμα μαραθώνιο Lord of the rings και αυτό που παρατήρησα είναι αρκετές σκηνές που διάφορα πράγματα εκτοξεύονται προς την κάμερα (πάντα ήταν εντυπωσιακό να πετάγεται κάτι προς την κάμερα ακόμα και χωρίς 3D ). Αυτό που σκέφτηκα είναι πότε θα γίνει άραγε η επεξεργασία σε 3D και του lord (όχι πως θα το ήθελα και τόσο ). Νομίζω πάντα υπήρχαν αυτές οι σκηνές απλά τώρα είναι πιο προσεγμένες για να φανεί καλύτερα συν του ότι έχουμε μπει όλη σε αυτή την λογική και τις προσέχουμε ακόμα περισσότερο ακριβώς για αυτό το λόγο.

how about no?

ok then :!:

Το ειδα και εγω εχθες…πολυ πιο σκοτεινη ταινια απο την 1η και μπορω να πω οτι μου αρεσε πιο πολυ.Το μοναδικο αρνητικο το αποτομο τελος

ποιός περιμένει τώρα για το 3… :x :blow:

εμεις; :stuck_out_tongue:

Άσε με γιατί είχα μείνει στο ότι θα παιζόταν τον Μάιο του '14. Οπότε το είδα και ήμουν ευτυχής στην άγνοιά μου πιστεύοντας ότι μας χωρίζουν μόνο πέντε μήνες μέχρι το τελευταίο.
Από φάλτσο μου είπε την επόμενη μέρα φίλος ότι ανακοίνωσαν το Φεβρουάριο πως το γυρίσαν και αυτό για ένα χρόνο μετά…

ΗΤΤΑ λέμεεεεεεεεεεε!

Ρε πούστη μου, έβλεπα την σκηνή που… την τελευταία τέσπα… και λέω “ωραία…Πάμε να δούμε το ξύλο” που όλοι περιμέναμε… :eek:

ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΑΒΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΣΙΝΕΜΑ !!! :x Και μετά να σβήνει η οθόνη

Έκανα τρομερή αυθυποβολή στον εαυτό μου να μη χτυπήσω κανέναν!