Στράτευση και στρατός

Εγώ ήμουν 313 αλλά πήγα εκεί για εκπαίδευση μετά το κέντρο. Πόσο ζωάρα.Πάω πάλι αύριο αν μου πουν. Έμενα και στο “λοχοτέλ”, μια χαρά.
Οι υπηρεσίες 1-5 αν θυμάμαι καλά. Είμασταν τόσα πολλά μαγείρια που είναι ειρωνικό το πως ξέμεινα μόνος μου αργότερα.

και εγώ 313 ήμουν, αλλά υπηρετούσα στην Αθήνα λόγω ειδικής κατηγορίας (κάτοχος διδακτορικού). Δεν έχω παράπονο βέβαια, γενικά μία-μία ήταν ο μέσος όρος υπηρεσιών, αλλά άμα πάς στο πιο βισματικό στρατόπεδο στην Ελλάδα χωρίς βίσμα, δεν περνάς και όπως φαντάζεται κάποιος. Αλλά είχε γέλιο…

Κι εγώ λοχοτέλ έμενα στην Σπάρτη :lol: (εκεί έκανα κέντρο, δεν το ανέφερα πριν νομίζω)

Λολ κι εγώ Αθήνα ήμουν (κι εγώ λόγω ειδικής κατηγορίας, καμία σχέση με βύσμα). Εσύ πού ήσουν; Αν και από όσα λες, κανά ΓΕΣ υποψιάζομαι.

Μέσα έπεσες σειρά!

^^Καλή φάση το ΓΕΣ ε; Ακούγαμε ότι ήταν οκ από υπηρεσίες, αλλά έλιωνες στην χαιρετούρα, ήσουν στην τσίτα κλπ κλπ.
Εγώ ήμουν στην πανθεϊκή μονάδα της 862 ΑΒΕΤ στα εξωτικά σύνορα Πειραιάς-Ρέντη :lol: (ακούγαμε το Καραϊσκάκη όταν είχε αγώνα, και είμαι και Παναθηναϊκός :stuck_out_tongue: )
8 μήνες εκεί πέρα, και ειλικρινά, αν δεν την ζήσεις αυτήν την μονάδα δύσκολα περιγράφεται. Τελείως χύμα, η λέξη “ζωάρα” την αδικεί.
Το πιο δύσκολο για 'μένα εκεί πέρα ήταν η μετακίνηση σπίτι-μονάδα χωρίς αμάξι(με μετρά-λεωφορεία) :stuck_out_tongue:

παπαρια…:wink:

εκτος κι αν ησουν στο επιτελειο…

Η πιο κολοφαρδη ΕΣΣΟ για μενα ειναι η 308 παντως…
Ειναι η πρωτη του 9μηνου, με αποτελεσμα οταν μπηκε και η 309 (που ημουν) να παλιωσουν πολυ νωρις!
Στη Κυπρο για παραδειγμα οταν πηγα, ειχαμε 307, 308 και 309. Οι δευτεροι γινανε μεσαιοι οταν μπηκαμε εμεις το Δεκεμβρη και μειναμε “νεοι” μεχρι να φυγουν και να ερθει η 310 το Μαρτη.
Στην αρχη ηταν καλα με 3 σειρες μεσα, βγαιναμε συχνα… οταν μειωθηκαμε επεσε εμπλοκα.
Τσπ… περασμενα ξεχασμενα… αποτι καταλαβα στη Κυπρο μονο παιζει το παλιος-νεος τοσο πολυ…

Με μπέρδεψες ρε. 11 ΣΠ παρουσιάστηκες ή διακλαδικό 124 ΠΒΕ;

11o ρε…δεν τα ειχαμε ξαναπει αλλωστε;

Μου χες πει Τρίπολη αλλά φέτος η 124 ΠΒΕ πήρε και τα τρία σώματα. Και οι πεζικάριοι της 124, θα λυπηθείς, πήρανε δεκάρα άδεια όπως κι εμείς κι οι ναυταίοι. :frowning:

μαααααλιστα…δεν μπορει καπως θα αποκατασταθει η δικαιοσυνη.

εμας γιατι τοσο λιγο; συνηθως ποσο δινουνε ορκομοσιας, εχεις ακουσει τιποτα απο παλαιοτερους;

4 είναι οι προβλεπόμενες και από εκεί και πέρα οι έξτρα μέρες ανάλογα το τιμώμενο πρόσωπο. Εμάς έπεσε πολύ προμοτάρισμα επειδή ήταν η πρώτη φορά που έγινε κέντρο και με τα τρία σώματα μαζί οπότε σκάσανε αντιπτέραρχος-αντιναύαρχος-αντιστράτηγος και μοιράσανε πράμα. Βέβαια στην πράξη (και εντελώς εγκυκλοπαιδικά) το διακλαδικό ήτανε μεγάλο φέηλ οργανωτικά. Δεν ξέρανε που τους παν τα τέσσερα.

Άιντε κωλόφαρδε Nameless δε σε χάλασε καθόλου!

Είμαι πολλά πράγματα αλλά αχάριστος όχι. Μόνο και μόνο που είμαι ΠΑ, βουλώνω.

Tα σχόλια του Άγνωστου Στρατιώτη απ’το twitter μαζεμένα στο facebook

Άμα φεύγει κανείς τώρα τον Μάρτιο ή έχει κανέναν γνωστό

http://army.gr/default.php?pname=Article&art_id=88535&cat_id=175

κανεις που παρουσιαζεται αυλωνα?
να κανουμε παρεα?:-s

κανεις:(

για πειτε καμια συμβουλη γενικα.τις 3 πρωτες βδομαδες εχω ακουσει δεν θελει κινητο με καμερα και τετοιες βλακειες.κανα mp3 να παρω μαζι μου στη ζουλα η κινδυνευει και αυτο?

Κινητό με καμερα πάρε στην ζούλα όμως. Απλά φρόντισε να το καβαντζώσεις κάπου όταν θα μπεις και να έχεις ένα παλιό μαζί σου για να τους το δείξεις και καλά. (Γενικά να κυκλοφορείς με το παλιό βέβαια, δεν θες να στο βάλουν στο μάτι τα φυντάνια που θα μπουν μαζί σου).

Από κει και μετά, κωλόχαρτα μπόλικα, και είσαι άρχοντας.

και όσο gay και αν σου ακουστεί, πάρε και πολλά μωρομάντηλα.

και αν σου πει κανένας για κάνιγκες, μην ρωτήσεις τι είναι.

Αυτά