Στράτευση και στρατός

Μια που εγώ το ξεκίνησα όλο αυτό με το φλεημάκι μου (το χω ακόμα ο πούστης :self thumbup: ), θέλω να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα:

  1. Είναι δικαίωμα του καθενός να μη θέλει να πάει στο στρατό (άλλωστε το ότι πλέον είναι χάσιμο χρόνου εν πολλοίς ισχύει).

  2. Εγώ έχω κάπως διαφορετική αντίληψη, για την οποία δε χρειάζεται να επεκταθώ (τώρα αν ενδιαφέρει κανέναν είναι άλλη ιστορία). Πάντως καμία σχέση με εθνικισμούς και μιλιταρισμούς.

  3. Η στάση που προσωπικά σέβομαι, είναι η εξής: δε θέλω να πάω στρατό, οπότε [B][U]το δηλώνω ξεκάθαρα (στο κράτος). Δηλώνω αντιρρησίας συνείδησης και κάνω τον αγώνα μου για να κατακτήσω το δικαίωμα να μην πάω στρατό.[/U][/B]

  4. Σόρι, αλλά το να προσπαθεί κάποιος να αποφύγει τη θητεία με πλάγιους τρόπους (κοινώς, κάνοντας το μαλάκα) δε βλέπει σε τι διαφέρει από την τυπική ελληνική λογική και πρακτική του να ξεγελάσω το κράτος για να ωφεληθώ προσωπικά.

Εγω μια χαρα πέρασα 04 α εσσο / Κόρινθος και μετα καρφί Λήμνο . Με σκισανε στη σκοπιά και το περίπολο βέβαια ,άλλα δεν εχει να λεει !!! Θυμάμαι που ήμουν ταχυδρομος και φίδιαζα εκτός στρατοπέδου, ώρες ατέλειωτες ! !
**Το σκεφτόμουν οτι θα χάσω χρόνο απο τη ζωη μου / δεν θα βλέπω τη γκομενα κτλ , αλλα και οι υπόλοιποι έτσι ηταν . Τελικά και φιλαράκια κάναμε και ωραία περάσαμε και τη γκομενα χάσαμε !! Μπόυχαχαχα

Γρακ ενδιαφέρει το θέμα γενικά. Elaborate please αν θέλεις να γίνει κουβέντα.

Δεν είμαι βέβαιος αν είναι καλή ιδέα, αλλά ας είναι. Δύο βασικά πόιντς:

  1. Είναι σημαντικό να διατηρηθεί ο θεσμός της στρατιωτικής θητείας. Αν καταργηθεί, ο στρατός θα μετατραπεί σε τακτικό/καθαρά επαγγελματικό, ο οποίος θα είναι σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ’ ότι σήμερα ελέγξιμος/υποταγμένος στη στρατιωτική και πολιτική ηγεσία. Κάτι τέτοιο εγκυμονεί τρεις πολύ σοβαρούς κινδύνους:

Πρώτον, θα μπορεί ο στρατός πολύ πιο εύκολα και με λιγότερες αντιδράσεις να χρησιμοποιηθεί εναντίον του λαού (μάλιστα υπάρχει κατεύθυνση και από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το ΝΑΤΟ να ενισχυθεί η ετοιμότητα των ενόπλων δυνάμεων να αναλάβουν δράση εναντίον πολιτών οι οποίοι βρίσκονται σε κινητοποίηση, και τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί οι ανάλογες ασκήσεις).

Δεύτερον, ο στρατός θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πιο εύκολα και πάλι με λιγότερες αντιδράσεις σε στρατιωτικές επιχειρήσεις του ΝΑΤΟ, σήμερα, ή/και του Ευρωστρατού αύριο μεθαύριο (η πρώτη μορφή του οποίου υπάρχει ήδη με τη δημιουργία της ΕΔΤΕ (Ευρωπαϊκή Δύναμη Ταχείας Επέμβασης). Ε, εδώ νομίζω ότι δε χρειάζεται να προχωρήσω σε πολλές επεξηγήσεις. Μια τέτοια στρατιωτική δύναμη θα αναλαμβάνει ουσιαστικά επιδρομές/επεμβάσεις στο κάθε Ιράκ και το κάθε Αφγανιστάν αυτού του κόσμου.

Τρίτον, πιθανότατα θα αλλάξουν οι αμυντικές προδιαγραφές του ελληνικού στρατού, για να το θέσω έτσι. Καταργώντας την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία είναι μαθηματικά βέβαιο ότι μειώνεις κατά πολύ τον αριθμό των στρατεύσιμων/εφεδρικών οπλιτών, άρα για να έχεις αξιόμαχες ένοπλες δυνάμεις θα πρέπει να αυξήσεις σε ανάλογο αριθμό τους επαγγελματίες/μισθοφόρους, τους οποίους και θα πρέπει να συντηρείς. Άρα δύο επιλογές υπάρχουν: ή θα έχεις πολύ λιγότερους/όχι αρκετούς ικανούς προς υπεράσπιση των συνόρων, λόγω οικονομικών περιορισμών, ή θα πρέπει να κόψεις ακόμα περισσότερο από άλλα κονδύλια του κρατικού προϋπολογισμού (βλέπε πιθανότατα Υγεία, Παιδεία, Κοινωνική Ασφάλιση κτλ.) προκειμένου να συντηρήσεις κάτι τέτοιο (εδώ πιθανότατα θα υπάρξει ο αντίλογος ότι το κράτος ήδη ξοδεύει πολλά για τη συντήρηση των σημερινών μονάδων οι οποίες βασίζονται στους κληρωτούς, αλλά έχω την εντύπωση ότι η συντήρηση μονάδων αποτελούμενων από μόνιμους/επαγγελματίες θα έχει μεγαλύτερο κόστος).

  1. Το πρόβλημα με το στρατό σήμερα δεν είναι ότι υπάρχει θητεία, αλλά ότι σ’ αυτήν δεν κάνεις αρκετά πράγματα - και μάλιστα, αντί να ασχολούνται με μια ουσιαστική στρατιωτική εκπαίδευση των φαντάρων, τους βάζουν συνήθως να κάνουν ηλίθιες/ανούσιες αγγαρείες κτλ., τα ξέρετε αυτά. Εγώ στη δική μου θητεία πρέπει να έκανα έξι ή εφτά βολές με όπλο. Μιλάμε για αριθμό αντικειμενικά αστείο, και φαντάσου ότι και πάλι είναι σχετικά καλός σε σύγκριση με το μέσο όρο στις σημερινές συνθήκες, που αν δεν κάνω λάθος είναι 1 βολή (και αν) στο Κέντρο και άλλες 2 στα ΣΠΕΝ! Επίσης εγώ δεν έκανα ποτέ νυχτερινή βολή, ας πούμε. Οι περισσότεροι που πάνε να κάνουν τη θητεία τους σήμερα το όπλο το έχουν μόνο για τις σκοπιές και τα περίπολα και αν, αφού πάρα πολλοί επιλέγουν να κυνηγήσουν την απαλλαγή και να βγουν άοπλοι ή να πιάσουν ένα πόστο γραφείου “για να έχουν την ησυχία τους”, κι αυτό ενθαρρύνεται απ’ το ίδιο το σύστημα.

Καταλήγοντας, η θητεία για μένα πρέπει να διατηρηθεί και να γίνει πιο ουσιαστική. Περισσότερη δουλειά πάνω στο πώς να μαθαίνεις να χειρίζεσαι όπλα και λιγότερες (έως καθόλου) μαλακίες σε σχέση με το πώς να μαθαίνεις τη “στρατιωτική πειθαρχία”. Είναι κρίσιμο, γιατί αν σήμερα έχεις μια νεολαία η οποία δεν (θέλει να) έχει ιδέα από στρατό, αύριο-μεθαύριο θα έχεις ένα λαό ο οποίος δεν θα έχει ιδέα από όπλα και πόλεμο - στρατηγικό μειονέκτημα σε περίπτωση δημιουργίας επαναστατικής κατάστασης.

Αφού είπες όλη τη γαρνιτούρα, στο τέλος είπες κι αυτό που περίμενα από την αρχή ότι θα ακούσω. :wink:

Γενικά έχω πολύ mixed feelings προς το θέμα. Γράφω και σβήνω ποστ από χθες το βράδυ. Δε θεωρώ ότι το αξιόμαχο του στρατεύματος έχει σε τίποτα να κάνει με τους κληρωτούς, φραπεδοφόροι κουραδούληδες υπήρξαμε όλοι. Αν γίνει τακτικός/μισθοφορικός/εθελοντικός, σίγουρα θα είναι πιο ικανός. Αν μειωθούν και αρκετά σε αριθμό δε, πιθανότατα θα κοστίζουν και λιγότερο.

Το υπαρκτό θέμα για μένα είναι το πρώτο, το οποίο είναι όντως πολύ επικίνδυνο, και το τρίτο - αν και πρέπει να ομολογήσω ότι πολλά παιδιά από την επαρχία, συφάνταροι μου, γαμάγανε κώλους στις βολές (σε αυτές τις 2, ε πόσες θέλετε) σε αντίθεση με εμάς τους κολοφντιούτηδες. Ίσως να ήταν καλύτερο σε όλα τα επίπεδα αν η θητεία γινόταν διάρκειας 1-2 μηνών, σαν εκτεταμένη βασική εκπαίδευση πάνω στο χειρισμό του εξοπλισμού. Πράγμα το οποίο δε νομίζω ότι θέλουνε, όμως.

Εμείς, όμως, που δεν έχουμε πατρίδα, δεν έχουμε μυαλό,
σε δυο λεπτά θα μας βγάλουν τρελούς!

Κι αφού αργεί και η κοινωνική επανάσταση, ποιος τα χέζει τα όπλα;

Διαφωνώ ότι ο μισθοφορικός στρατός είναι πιο αποτελεσματικός. Αυτός που θα κληθεί να αμυνθεί, θα το κάνει πολύ πιο αποτελεσματικά αν το κάνει για να σώσει την πατρίδα του, την οικογένειά του ή οτιδήποτε άλλο, παρά αν το κάνει για τα λεφτά. Τα οποία μπορεί και να μην υπάρχουν σε περίοδο πολέμου.

Καταλαβαίνω τον Γράκχο. Ένας εθελοντικός στρατός είναι αμυντικός στρατός, ενώ ένας μισθοφορικός στρατός είναι “για όλες τις χρήσεις”.

Για μένα η θητεία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική, μικρής διάρκειας (3-4 μηνών) και να σου δίνει γνώσεις για όπλα, παρατάξεις, πορείες κλπ, τα οποία μάλλον δεν πρόκειται να ξαναδείς στη ζωή σου.

Μπερδεύεσαι. Εθελοντικός=μισθοφορικός.

  1. η υποχρεωτικη θητεια θα επρεπε να καταργηθει οπως σε ολες τις σοβαρες χωρες του κοσμου
  2. με τα τωρινα δεδομενα η θητεια θα επρεπε να ειναι τριμηνη, δηλαδη 3 εβδομαδες κεντρο, 1 μηνα σπεν, 3 εβδομαδες ειδικοτητα, μετα μερικες εβδομαδες υπηρεσιες και τελος.
  1. Το 1) σου με το 2) σου παίζουν μπουνιές μεταξύ τους.

  2. Γενικά δε θα διαφωνήσω με το πνεύμα του 2). Τώρα για την “ιδεατή” διάρκεια της θητείας μπορεί να γίνει κουβέντα γενικώς, αλλά anyway.

  3. Το 1) απ’ την άλλη δεν μπορώ να το λάβω σοβαρά υπ’ όψη, γιατί υποτίθεται ότι έρχεται ως απάντηση σε ολόκληρο κατεβατό μου, αλλά χωρίς ούτε μισό επιχείρημα, μόνο μ’ έναν αφορισμό.

:lol: οντως υπαρχει μια αντιφαση για αυτο θα το αναλυσω περισσοτερο

  1. αν δεις εδω http://el.wikipedia.org/wiki/Στρατιωτική_θητεία_στον_κόσμο θα δεις οτι πολλες χωρες στον κοσμο δεν εχουν υποχρεωτικη θητεια, δλδ κοροιδα ειναι ολοι αυτοι και εμεις ειμαστε οι εξυπνοι? Δεν νομιζω. Και στα επι μερους:
    πρωτον : αυτο θεωρητικα εχει μια λογικη αλλα πρακτικα δεν συμβαινει, δλδ στην γερμανια, την ιταλια, την ισπανια, την αγγλια, την αμερικη κτλπ κτλπ βγαινει ο στρατος στους δρομους και δερνει τον κοσμο?
    δευτερον: η ελλαδα ετσι και αλλιως συμμετεχει σε αποστολες του νατο, και στο κοσσοβο πηγαμε και στο αφγανισταν, οπου πηγανε εθελοντικα εποπ οι οποιοι χρυσοπληρωθηκαν κιολας
    τριτον: αυτο δεν μπορω να το υπολογισω γιατι δεν ξερω τα ποσα, αλλα και εμεις ως φανταροι εχουμε το κοστος μας.Η μισθοδοσια μπορει να ειναι της πλακας αλλα σε συνδυασμό και με τον υποτυπώδη εξοπλισμο που μας δεινουνε και τα φαγητα για να μας ταιζουν αν τα βαλεις ολα αυτα για χιλιάδες ατομα μαζευεται ενα αξιολογο ποσο το οποιο θα μπορουσε ανετα να επενδυθει στην προσληψη παραπανω εποπ. Και αν σε απολυτο νουμερο βγαινουν λιγοτεροι εγω νομιζω οτι ειναι καλυτερο να εχεις 5 καλα εκπαιδευμενους και επαγγελματιες απο το να εχεις 10 ασχετους που θα κλαινε την μοιρα τους.
    Για το 2 αφου συμφωνουμε δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο

Auto pws prokyptei? Stirizetai se kapoio empeiriko dedomeno?

και ενα τελευταιο σχολιο επειδη τα θυμηθηκα και εκνευριστηκα. Το μεγαλο προβλημα του στρατου δεν ειναι η διαρκεια ή το αν ειναι υποχρεωτικος αλλα οτι ειναι οτι πιο σαπιο και διεφθαρμενο υπαρχει στην ελληνικη κοινωνια. Οποιος εχει βυσμα παει με προκλητικο τροπο διπλα στο σπιτι του και κανει την ζωη του με τις διανυκτερευσεις και τα υπηρησιακα του, ενω οποιος φουκαρας παει με τον σταυρο στο χερι τρωει την μεταθεση στην αγονη γραμμη, την εμπλοκη επειδη οι μοναδες λογω των βυσματων ειναι υποεπανδρομενες και εχει και πανω απο το κεφαλι του τον καθε παπαρα εποπ να του λεει ο,τι να ναι. Και ο φιλος απο πανω λεει για κοινωνικη επανασταση. Κοινωνικη επανασταση απο ποιους? Απο τους γλυφτες βολεψακηδες?

Ντάξει, δεν είναι κάτι που δεν ήξερα αυτό, ότι δηλαδή οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες έχουν καταργήσει τη στρατιωτική θητεία. Αλλά αυτό δε βλέπω γιατί είναι αυταπόδεικτα ιδεατό. Γενικά δε μπορώ τη λογική “δηλαδή οι άλλοι που κάνουν/δεν κάνουν το Χ πράγμα ξέρουν χειρότερα από μας;” κλπ. Στο δια ταύτα, δεν είναι θέμα ποιός είναι κορόιδο και ποιός έξυπνος, η στρατιωτική θητεία είναι ένας θεσμός που έχει μια κάποια ιστορικότητα και η τάση γενικώς στον κόσμο είναι η κατάργησή του. Άλλο αυτό όμως και άλλο τι πιστεύει ο καθένας γι’ αυτήν την τάση, νομίζω;

Δεν είναι επιχείρημα αυτό, ούτε χρησιμοποίησα εγώ τέτοιο συλλογισμό. Εγώ έκανα λόγο για συγκεκριμένες οδηγίες και κατευθύνσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης - μιλώντας για την Ευρώπη. Αν αναζητήσεις πληροφορίες για τέτοια θέματα θα δεις ότι έχει βάση, δεν είναι ούτε αυθαίρετη προσωπική εκτίμηση, ούτε κάτι που έβγαλα απ’ το κεφάλι μου. Το “δηλαδή όπου έχει αποκλειστικά επαγγελματικό στρατό βγαίνει και δέρνει κόσμο;” μπορεί να απαντηθεί με κάτι εξ ίσου ανούσιο τύπου “προφανώς δεν έχει χρειαστεί ακόμα” ή κάτι τέτοιο.

Το ξέρω, αλλά εγώ δεν έγραψα ότι αυτό δε γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ σήμερα και θα γίνεται στο μέλλον, έγραψα ότι κατά τη γνώμη μου θα γίνεται [U]πιο εύκολα και με λιγότερες αντιδράσεις.[/U] Ουσιαστικά το γράφεις και μόνος σου με την αναφορά στους ΕΠΟΠ. Όταν ο άλλος το βλέπει ως βιοπορισμό, μεροκάματο κτλ., είναι πολύ πιο πιθανό να γράψει κάποια πράγματα στ’ αρχίδια του και να θέσει τον εαυτό του στην υπηρεσία τέτοιων εγχειρημάτων. Αντίθετα, πιστεύεις ότι (αν χρειαστεί, αν μας το ζητήσουν οι “εταίροι μας” κτλ.) θα υπάρξουν πολλοί φαντάροι που θα πουν “ναι, δέχομαι, ας πάμε στο Αφγανιστάν να σκοτώσουμε κάμποσους βάρβαρους”;

Τοποθέτηση ήταν, η οποία για μένα δεν είναι υποχρεωτικό να στηρίζεται σε “εμπειρικά δεδομένα”, αλλά αφού το θέτεις έτσι, ναι, και πείρα υπάρχει από την ελληνική ιστορία. Το '73 στα γεγονότα του Πολυτεχνείου ας πούμε υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για φαντάρους οι οποίοι προσπάθησαν να σώσουν αγωνιστές της κατάληψης και γενικότερα διαδηλωτές που δέχονταν επίθεση, όπως και αντίστοιχα ότι το μεγαλύτερο ζήλο και τη μεγαλύτερη βαρβαρότητα στην καταστολή της εξέγερσης τα επέδειξαν οι αστυνομικές δυνάμεις και οι αξιωματικοί/υπαξιωματικοί που ήταν εκεί. Πάντα θα υπάρχει βέβαια το αντιπαράδειγμα, π.χ. κάποιος θα μπορούσε να μου πει ότι η μεγάλη πλειοψηφία των φαντάρων που συμμετείχαν στη Μικρασιατική εκστρατεία τη δεκαετία του '20 συμμορφώθηκαν στις εντολές της ηγεσίας και πήγαν μέχρι την Ανατολία. Αλλά το ξαναλέω, δε θεωρώ ότι αυτό από μόνο του καταρρίπτει το δικό μου συλλογισμό, είναι εκτίμηση/τοποθέτηση στο πλαίσιο μιας γενικότερης ανάλυσης σχετικά με τις διαφορές ενός στρατού που βασίζεται σε κληρωτούς, από έναν αμιγώς επαγγελματικό.

Δεν είπα ότι θα γίνει αύριο η κοινωνική επανάσταση. Δεν κλείνω τα μάτια στα εμπόδια που βάζει σ’ αυτήν την προοπτική το σημερινό γενικό επίπεδο συνείδησης. Ούτε όμως θα πω πότε “πήξαμε στους γλύφτες βολεψάκηδες, οπότε ξεγράφω κάθε ιδέα για επανάσταση”. Δεν έχω όρεξη αυτή τη στιγμή για μανιφέστα (ούτε είναι της παρούσης), αλλά, επιγραμματικά, θα πω ότι όποιος θέλει άλλη κοινωνία και δεν είναι διατεθειμένος να κάνει πίσω σ’ αυτό, κάνει καθημερινά τον πολιτικό αγώνα του ακριβώς για να αλλάξει συνειδήσεις - αργά και βασανιστικά, αλλά αυτό το λαό έχει, μ’ αυτό το λαό θα κάνει δουλειά. Και ναι, τα πράγματα σχετικά με τη συνείδηση δεν είναι καλά, ισχύουν σε μεγάλο βαθμό όλα όσα καταγράφεις (και υπάρχουν προφανώς άλλα τόσα που θα μπορούσαν να αναφερθούν σε άλλους τομείς), αλλά η συνείδηση δεν είναι ο μονόλιθος από την Οδύσσεια του Διαστήματος που σκάει μύτη αναλλοίωτος και ψαρώνει από πίθηκους/πρωτόγονους μέχρι αστροναύτες. Είναι κάτι το δυναμικό, αλλάζει σε βάθος χρόνου και μάλιστα πολύ πιο γρήγορα από το σύνηθες σε συγκεκριμένες ιστορικές στιγμές. Ο γλύφτης βολεψάκιας του σήμερα, που βάζει βύσμα για να υπηρετήσει κοντά στο σπίτι του, που χώνει όλο τον κόσμο κτλ., μπορεί να γίνει ο αυριανός επαναστάτης.

Ap’ o,ti katalavainw oute ton stirizei wstoso. Euxaristw gia tin apantisi.

Δεν κάνει τίποτα, εγώ ευχαριστώ για τη “συζήτηση”.

Alimono! Spasmenos eisai grakxe? :stuck_out_tongue:

Ε αν σου πω ότι δε με ενοχλεί αυτή η κακή συνήθεια που έχεις να πετάγεσαι σε μια κουβέντα, να κάνεις μια ερώτηση (μίας γραμμής), να εισπράττεις το κατεβατό σου και μετά να φεύγεις σαν κύριος, θα είμαι ψεύτης.

Afenos, nomizw pws an itan na xwrisoume se dyo katigories tous xristes tou forum, se autous pou kouventiazoun kai se autous pou den, 8a hsoun kapws adikos na me valeis sti deuteri. Isws exeis diaforetika/austirotera kritiria wstoso, opote paw paso.

Afeterou, nai kanw erwtiseis. To na rwtas einai enas tropos na ginei kouventa kai na ginei auth se kapoia vash. Exw panta thn epilogh na katalavw oti thelw apo auta pou grafei kapoios kai na apantisw se auta pou thelisa na katalavw. Auto pou ginetai synh8ws se auto to forum dld kai genika auto pou ginetai stis perissoteres “kouventes”. To kanw ki auto men, alla, polles fores, prin vgalw symperasmata gia to ti kai pws to ennoei o kathenas auto pou leei kai pou to stirizei auto pou leei, protimw na rwtisw. Tha mporousa twra as poume, anti na se rwtisw, na pw “den to stirizeis pouthena auto”, “den stekei h logikh sou”, alla den to ekana giati den kserw kan an stekei kai pou to stirizeis. GIa na eimai dikaios kai eilikrinis pantws, den einai oles oi periptwseis tetoies. Kathe fora pou rwtaw ton crabsody as poume kati, eimai sxedon sigouros oti den stirizei pouthena auto pou leei, opws kai polloi apo tous aristerous tou forum pou den sygkratw ta nicks tous. Esy thewrw oti otan grafeis kati, ksereis giati to grafeis (asxetws an sta perissotera mallon diafwnoume). H euxaristia htan eilikrinis, oxi eirwniki. To oti den epektathika ofeiletai sto oti den exw katastalagmenh apopsh – h enstiktwdhs epilogh mou einai antitheti men, alla oxi eparkws tekmiriwmenh. H apanthsh sou tha mporouse (kai to kanei) na me voh8hsei na to dw apo allh optikh.

An se endiaferoun oi skepseis mou, mporw na tis grapsw (molis vrw tin eukairia – exw eukairiaki ki oxi monimi prosvasi se ypologisti, opote isws parei ligo xrono), afou tis epeksergastw elafrws. Katalavainw oti oi erwtiseis mou polles fores aforoun ta autonohta kai gi auto isws fantazoun eirwnikes, alla thewrw oti einai dyskolo na syllaveis to skeptiko pou odhgei kapoious stis autonohtes apopseis tous, idiaitera otan oi dikes sou autonohtes apopseis einai alles. An den syllaveis auto to skeptiko, einai dyskolo na prosfereis se autes tis apopseis mia sxetika dikaih antimetopisi. Se kathe periptwsh, mporw na stamatisw na se rwtaw, idiaitera an se enoxlei kai pisteueis oti o skopos mou den einai allos apo to na se enoxlisw. Sorry kai gia ta greeklish.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα λοιπόν.

  1. Ξέρεις, ακριβώς επειδή γνωρίζω ότι είσαι ικανός για καλές συζητήσεις, και με περιεχόμενο που ξεφεύγει από τα τετριμμένα (έστω κι όταν υποβάλεις το συνομιλητή σου σ’ αυτή τη δοκιμασία του να διαβάσει ένα σεντόνι σε greeklish =Ρ Όχι ντάξει, καταλαβαίνω ότι μάλλον εκεί που είσαι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι’ αυτό), σου “βάζω χέρι” όταν περιορίζεσαι στο να ρωτάς κάτι και μετά την απάντηση να λες “ΟΚ αυτό ήθελα να ξέρω, γειά”.

  2. Όχι, δεν το εξέλαβα ως ειρωνεία, ευτυχώς.

  3. Μια που αναφέρθηκες στην “εναλλακτική” σ’ αυτό που κάνεις συχνά, και χωρίς να αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα αλλά μιλώντας γενικότερα, τολμώ να πω ότι καμιά φορά είναι προτιμότερο ο άλλος να σε αντικρούει φόρα-παρτίδα, κι ας είναι η άποψή του περισσότερο βασισμένη στο ένστικτο παρά τεκμηριωμένη, απ’ το να συνδιαλέγεται με ερωτήσεις (όχι, δεν είμαι μεγάλος φαν της σωκρατικής μεθόδου).

  4. Εννοείται ότι το κατάλαβα πως το ένστικτό σου σού λέει “κάτω η θητεία” και όλα τα σχετικά, όχι ότι έχω πρόβλημα μ’ αυτό, άλλωστε όπως το έγραψα ήδη (…αν το έγραψα, δε θυμάμαι κιόλας αυτή τη στιγμή για να μαι ειλικρινής) αυτή η ενστικτώδης αντίθεση σ’ αυτά τα πράγματα εκ μέρους ενός πολύ μεγάλου ποσοστού νέων ανθρώπων του σήμερα λαμβάνεται πολύ σοβαρά υπ’ όψη καθότι πατάει σε πραγματικά δεδομένα και αδιαμφισβήτητους προβληματισμούς.

  5. Ο σκοπός της δικής μου σφήνας ήταν αυτός ακριβώς που ανέφερες, να μπουν όσο γίνεται περισσότεροι που θα διάβαζαν αυτό το κατεβατό στη διαδικασία να αναλογιστούν, τουλάχιστον, την “άλλη” οπτική πάνω στο θέμα. Κι απ’ τη στιγμή που ήδη το έχουν κάνει τουλάχιστον δύο άτομα (εσύ και ο Nameless), θα έλεγα “όχι κι άσχημα”.

  6. Οι σκέψεις σου, μαν, είναι οι σκέψεις σου. Αν θες τις μοιράζεσαι, αν δε θες τις κρατάς για πάρτη σου. Πάντως το ξέρεις ήδη ότι αν τις μοιραστείς εγώ θα κάτσω να τις επεξεργαστώ πολύ σοβαρά (ωχ το βλέπω κι άλλο σεντόνι σε greeklish να ρχεται) και κατά πάσα πιθανότητα θα σου απαντήσω κιόλας
    (εκτός κι αν προτιμήσω κι εγώ να σου κάνω κάνα καψονάκι - μια που είναι και το σωστό θρεντ - έτσι για αλλαγή).

  7. Τίποτα δεν είναι αυτονόητο έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα. Αν και πρέπει να ομολογήσω ότι η διατύπωση “οι δικές σου αυτονόητες απόψεις είναι άλλες” με διασκεδάζει αφάνταστα.

8 ) Όχι, δε χρειάζεται να σταματήσεις τις ερωτήσεις. Έτσι κι αλλιώς, ε, αφού με βλέπεις, πάντα έχω τον τρόπο μου να στα βγάζω. Έστω και με το τσιγκέλι. Χα.

Take all the time you want. Cheers.