Καλυτερος ποδοσφαιριστης αυτη τη στιγμη στο κοσμο

ακουω ειμαι περιεργος…:-k…η δημοσκοπηση θα κρατησει 60 μερες…

Μεταξύ Κακά, Ροναλντίνιο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ανρί…

Εμένα αγαπημένος μου είναι πάντως ο Ιμπραήμοβιτς (κολλήματα είναι αυτά)8)

Cristiano Ronaldo στο πολύ χαλαρό όμως! :smiley:

christiano ronaldo: Όλο τρίπλες, τσαλιμάκια και φιγούρα αλλά από ουσία τίποτα.

ronaldinio: Απολαυστικός στην καλή του μέρα αλλά δεν είναι ηγέτης και αυτό με χαλάει πολύ ειδικά όταν πρόκειται για τόσο διαφημησμένο παίκτη.

lionel messi: Έχει όλα τα φόντα για να εξελιχθεί στον νέο Μαραντόνα αλλά είναι νωρίς να του δώσουμε από τώρα αυτόν τον τίτλο. Έχει επιστρέψει φουριόζος από τον τραυματισμό του. Αν έχει διάρκεια στην καλή απόδοση που έχει τώρα θα μπορεί να θεωρηθεί ο καλύτερος παίκτης του κόσμου. Θα το κρίνουμε σε κάνα χρόνο, όχι τώρα. Πολύ καλές προοπτικές πάντως.

didie drogba, samouel eto: Αυτοί οι δύο και ο Ανρί είναι οι καλύτεροι επιθετικοί του κόσμου. Αν το poll λεγόταν “οι καλύτεροι επιθετικοί του κόσμου” δεν θα ήξερα ποιον από αυτούς τους τρεις να διαλέξω. Στην θέση τους είναι οι καλύτεροι αλλά επειδή το poll δεν περιορίζεται σε μία συγκεκριμένη θέση μέσα στο γήπεδο δεν τους ψηφίζω.

wayn rooney: Πολύ καλός επιθετικός, όχι τόσο όμως όσο οι Ντρογκμπά, Ετό, Ανρί.

fabio kanavaro: Αν το poll είχε δημιουργηθεί κατά την διάρκεια του Μουντιάλ θα έδινε μεγάλη μάχη με τον Ζιντάν για το ποιος από τους δυο τους είναι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου. Αυτή την στιγμή όμως δεν θα έπρεπε να βρίσκεται καν στην ψηφοφορία.

kaka: Με διαφορά ότι καλύτερο κυκλόφορεί στα ευρωπαϊκά γήπεδα. Γρήγορος, εκπληκτικός τεχνίτης, ο ορισμός του ηγέτη και όλα αυτά μόλις στα 24 του. Με μία λέξη: “Άψογος”. Αν δεν ήταν και Βραζιλιάνος :stuck_out_tongue: (τους αντιπαθώ απίστευτα) θα ήταν ακόμα καλύτερος.

Αντιπαθείς τους Βραζιλιάνους, τα 'πες όλα! #-o

Nαι αντιπαθώ τους Βραζιλιάνους, που είναι το περίεργο;:-k Ο Κακά όμως είναι παικτάρα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Ότι είσαι αντι-Βραζιλιάνος ανώμαλε!!! :lol: :stuck_out_tongue:

Σοβαρά τώρα, από ουσία τπτ ο Cristiano;;;
Ξέρεις πόσους βαθμούς έδωσε στη Μάντσεστερ φέτος;

Προσεξέ δεν είπα πως είναι και άμπαλος. Προφανώς για να παίζει στην Μάντσεστερ και μάλιστα στην βασική της 11αδα είναι καλός παίκτης. Αλλά αυτό το μπίρι-μπίρι στην μπάλα (γαμώ τους όρους, έτσι;), αυτή η ταλαιπωρία που της κάνει, δεν ξέρω με χαλάει πολύ. Κάνει κολπάκια απλά για να τα κάνει, όχι γιατί χρειάζονται. Μπορεί να διανύσει 20 μέτρα μόνος του, περνώντας τα πόδια του 25 φορές πάνω από την μπάλα και κάνοντας τρίπλες στον εαυτό του για να καταλήξει στο τέλος να κάνει μια απλή πάσα που θα μπορούσε να την κάνει και χωρίς να κάνει όλα αυτά τα ζογκλερικά. Παίζει περισσότερο για τις εντυπώσεις παρά για την ουσία. Για να μην σου πω πως παίζει περισσότερο για τον εαυτό του παρά για την Μάντσεστερ. Εντάξει της έχει δώσει πολλούς βαθμούς. Σκέψου όμως και πόσες φορές η Μάντσεστερ έχει πληρώσει τον ατομισμό του…

Ώπα περίμενε, αυτά τα ζογκλερικά που κάνει ξέρεις πόσο κουράζουν τον αντίπαλο;

Και ακριβώς αυτό έχει καταφέρει ο Κριστιάνο φέτος, να συνδυάζει ουσία και θέαμα.
Δεν είναι κακό να βλέπουμε στο ποδόσφαιρο κάτι που δε μπορεί να κάνει άλλος! :wink:

Πότε πλήρωσε η Μάντσεστερ τον ατομισμό του; :-k
Εγώ που τη βλέπω ανελλιπώς, μπορώ να σου πω ότι χρειάζεται μεν βελτίωση στην άμυνα αλλά ο Κριστιάνο δεν παρατάει ποτέ την ομάδα αβοήθητη σ’ αυτόν τον τομεά.

Στην Ρώμη ενώ λίγο έλειψε και χθες. Όσο πήγαινε η μπάλα από τα αριστερά του Ρονάλντο δεν ήξερε τι να την κάνει. Απλά την κράταγε και την κούραζε. Δύο επιθέσεις από τα δεξιά έκανε η Μάντστεστερ και έβαλε δύο γκολ.

τι???ειστε σοβαροι???υπαρχει ποδοσφαιριστης αυτη την στιγμ,η που να ειναι καλυτεροσ απο τν θεο τν μεσι???

Δυστυχώς δεν είδα τον αγώνα χτες ολόκληρο αλλά έως το 2-2 που είδα, ναι ο Κριστιάνο δε βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα αλλά και πάλι έβγαλε κάποιες καλές προσπάθειες.

Εξάλλου πάντα οι αντίπαλοι προπονητές ρίχνουν πάνω του 3 αμυνόμενους.
Είναι και θέμα της υπόλοιπης ομάδας πως θα το χειριστεί. :wink:

Στο τσακ είμαι να το κλειδώσω το τόπικ…

Που είναι ο Μπόρχα ρε? :lol: :lol:

Όχι τπτ άλλο αλλά διάβασα ότι σκέφτονται στον Ολυμπιακό την αποδέσμευσή του!!! :cry:

o μπορχα ειναι εκτος συναγωνισμου…εννοω ποιος ειναι ο καλυτερος μετα τον μπορχα:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

λοιπον εγω ψηφιζω christiano ronaldo…απο το μουντιαλ που ηταν ο καλυτερος της πορτογαλιας εδειξε τι θα επακολουθουσε φετος…εχει βελτιωθει παρα πολυ και διαφωνω με τον manson21 οτι ειναι ανουσιος…ισα ισα φετος περα απο τα σχεδον 20 γκολ που εχει βαλει εχει προσφερει απειρες ασιστ αφου αλωνιζει ειτε απο αριστερα ειτε απο δεξια…

παντως μεσα στη τριαδα βαζω και τον κακα που ειναι ενα πολυ μεγαλο δεκαρι και ηγετης αλλα και τον μεσι που ενταξει ο τυπος ειναι φαινομενο και μολις 20 χρονων…

τα επομενα χρονια πιστευω πως ροναλντο και μεσι θα προσφερουν τρελλο θεαμα στο παγκοσμιο ποδοσφαιρο…

περιμενω την ανακαμψη του ροναλντινιο…

Kαι εγώ Cristiano. Ανούσιος παίκτης που από το τίποτα κάνει φάση και η Μάντσεστερ παίρνει πρωτάθλημα; Ξέρετε ποιο είναι το φετινό σύστημα της Μάντσεστερ. Νρίμπλες του Ρονάλντο από τα άκρα, περνάει ένα δυό παίκτες για πλάκα, και μετά μπαλιά πάρε βάλε. Φέτος είναι η χρονιά του

Χμ.

Ροναλντινιο: Ο καλυτερος απο πλευρας ικανοτητων. Ειναι ομως ντεφορμε φετος, μαλλον θελει να φυγει απο την Μπαρτσελονα γιατι παταει μονο στο 1/3 των προπονησεων. Το μοναδικο του μειονεκτημα ειναι οτι δεν ειναι ηγετης, αλλα αυτο διορθωνεται. Αν παει σε μια ομαδα που δεν εχει Ετο, Πουγιολ, Μεσι και Ντεκο ακομα, τοτε μπορει ν’αναλαβει αυτον το ρολο. Στις καλες του μερες δεν παιζεται.
Κριστιανο Ροναλντο: Φοβερος ντριμπλερ αλλα υπερβολικα φλυαρος. Σιγουρα μεσα στους 5 καλυτερους παικτες αλλα ειναι τοσο εγωιστης με την κακη εννοια που δυσκολα θα προοδευσει.
Κακα: Πληρης παικτης, κανει τα παντα κι ακομα περισσοτερα. Το οτι δεν περιστοιχιζεται απο παικταραδες στην επιθεση της Μιλαν ισως να κανει καλο αφου φαινεται ακομα περισσοτερο, ισως και κακο αφου δεν εχει στηριγματα. Μετα τον Ροναλτινιο για μενα ειναι αυτος.
Ετο: Ο πιο πληρης επιθετικος. Ταχυτητα, δυο ποδια, ντριμπλα, κεφαλι, τα παντα πραγματικα…
Ντρογκμπα: Κατι σαν τον Ετο, μονο που φετος φαινεται περισσοτερο γιατι ειναι η καλυτερη χρονια του και ο Καμερουνεζος εχασε 5 μηνες λογω τραυματισμου.
Ανρι: Το καλυτερο πλασε του κοσμου. Κι αυτος ειχε πολλους τραυματισμους φετος αλλα ειναι τεραστιος παικτης. Συγκριση με τους αλλους δυο φορ δεν γινεται, γιατι αυτος ειναι περισσοτερο περιφεριακος παρα περιοχης.
Ρουνι: Καλος αλλα καμια σχεση με τους αλλους 3 στην θεση του.
Καναβαρο: Στο μουντιαλ ηταν ο καλυτερος παικτης της διοργανωσης αλλα φετος διανυει τραγικη χρονια. Μεσα στους 5 καλυτερους αμυντικους της τελευταιας δεκαετιας.
Λιονελ Μεσσι: Τα ξαναλεμε σε 3 χρονια. Τωρα μου θυμιζει τον Γκιγκς στις καλες του μερες-κυριως εξαιτιας της ντριμπλας χαρις στο σπασιμο της μεσης. Αν συνεχιζει να βελτιωνεται, θα φουντωσουν οι αναποφευκτες συγκρισεις με τον θεο…

Είμαι κλασικός αναποφάσιστος… Για ορίστε μου το αυτή τη στιγμή για να αποφασίσω και εγώ ο καημένος…:frowning:

Φέτος? Τα τελευταία 2 χρόνια? Τους τελευταίους 6 μήνες?:oops:

κοιτα εννοω αυτη τη στιγμη με βαση ολα οσα εχουμε δει αυτη τη χρονια…για αυτο και δεν εβαλα μεσα ανρι γιατι φετος ως τραυματιαs επαιξε ελαχιστα παιχνιδια…

νομιζω οτι μετα την αποχωρηση του ζινταν και την πτωση της αποδοσης του ροναλντο της μιλαν(λογω κιλων και τραυματισμων) περναμε σε μια αλλη εποχη διεκδικησης για το ποιος ειναι ο καλυτερος παικτης στον κοσμο…τους δυο προηγουμενους τους θεωρω σαν τους καλυτερους ποδοσφαιριστες του πλανητη την τελευταια 10-15ετια τουλαχιστον…

ο ροναλντινιο καλος αλλα 1)φετος ειναι εντελως ντεφορμε 2)δεν εχει καθαρισει ενα μεγαλο παιχνιδι μονος π.χ. στον τελικο c.l. ηταν πολυ μετριος και στο μουντιαλ σερνοταν…

Στο μουντιαλ σερνοταν ολη η Βραζιλια και δεν ειχε συστημα παιχνιδιου.
Στο τσουλου πηγε μονος του την Μπαρτσα τελικο αφου καθαρισε την Τελσι και τη Μιλαν. Στον τελικο με βρεγμενο γηπεδο που δεν ενδεικνυται για τεχνιτες και μονιμως 2 αμυντικους πανω του, δεν τα πηγε καλα.