Μάνος Λοϊζος

χαιρομαι πολυ που βρηκα ενα θεμα για τον ΛΟΙΖΟ στο ROCKING!!!Για μενα δεν υπαρχει καλυτερος τραγουδοποιος/συνθετης στην Ελλαδα …

Κοιτα να δεις, σκεφτομουν ν’ ανοιξω τοπικ για τον Λοιζο! Εχω φαει κολλημα τον τελευταιο καιρο! Απο τους μεγαλυτερους Ελληνες καλλιτεχνες. “Τα τραγουδια του δρομου” ο αγαπημενος μου δισκος.

να ακούσετε το διπλό live αφιέρωμα της Αλεξίου,απλά τα σπάει.

Φέρτε ένα ζειμπέκικο της Ευδοκίας να χορέψουμε ρεεεε!!!

ό,τι πιο “μάγκικο” έχει γραφτεί στην Ελλάδα,η κορυφαιότερη ζεϊμπεκιά έβερ:wink:

[I]
Τα πουλιά τα βρίσκει ο χάρος στο φτερό
τα ελάφια όταν σκύβουν για νερό
μα εμένα που ?μαι δέντρο μες τη γη
με ξεριζώνει κάθε χαραυγή

Ήλιε μου σε παρακαλώ
πες τους χαροκαμένους
να κλαιν στης πίκρας το γιαλό
για μας τους προδομένους

Σαν φονιάς τη μαύρη νύχτα ξαγρυπνώ
πίνω δάκρυ πίνω πρόστυχο καπνό
με μαχαίρια στην καρδιά μου δεν μπορώ
να τραγουδήσω και να καρτερώ

Ήλιε μου σε παρακαλώ
πες τους χαροκαμένους
να κλαιν στης πίκρας το γιαλό
για μας τους προδομένους[/I]

Τραγούδι-μαχαίρι στην καρδια (σαν το στίχο) κι ας το λέει ο ακατανόμαστος (έχω 3 εκατομμύρια και δεν ξέρω τι να τα κάνω, έχει κανεις καμια ιδέα;)

Rodolfo Valentino εύγε που το ξέθαψες.

Εγώ το ξέθαψα. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνω (και θα υπάρξουν κι άλλες). :stuck_out_tongue:

edit: Πλάκα πλάκα τα καλύτερα τραγούδια που είχε ποτέ την τιμή να τραγουδήσει ο Νταλάρας (τον είπα!) ήταν συνθέσεις του Λοίζου… Ειδικά το Πάγωσε η Τσιμινιέρα… ανατριχίλα…

E τότε διορθώνω: εύγε ellanor που το ξέθαψες! :smiley:

AAAA!!! Είπες το OΝΟΜΑ! Πως τολμάς! Στο δικαστήριο ΤΩΡΑ!

Σπουδαίος μουσικός και άνθρωπος. Ένα μεγάλο :respect: από εμένα.

Ε,εντάξει ρε αδερφέ,άσε κι εμάς να χαρούμε και να νιώσουμε λιγάκι ζωντανοί στο τρένο,ωχού:(:frowning:

Μεγάλος αλλά όχι ο καλύτερος όπως λέτε οι περισσότεροι. Προσωπική μου άποψη ότι ο καλύτερος ήταν ο Σαββόπουλος. Μεγάλος πάντως όπως και να έχει.

Πάρε αυτό το τραγούδι αφιερωμένο, για να μη στεναχωριέσαι.

Ταινιαρα και η Ευδοκια ε,μην ξεχνιομαστε! 8)

Γεια σου ελλανορ. :bye:Oκ τερμα το off topic. :stuck_out_tongue:

Γειά σου ρε κογιότ. Λεβέντικα τραγούδια, για ανθρώπους με καρδιά.

Συμφωνώ απολύτως, αλλά ο Σαββόπουλος ζει και βασιλεύει και τελευταία κάνει και ωραίες συνεργασίες… Εκτός αν εννοείς ότι δεν γράφει πλέον αντάξια του παρελθόντος έργα, οπότε θα συμφωνήσω και πάλι.

Ψάχνοντας δεν βρήκα θρέντ για την Αλεξίου, και μιας και πληροφορήθηκα κάτι, θεώρησα σωστό και κατάλληλο, να το ποστάρω εδώ…

[U]http://www.youtube.com/watch?v=MxnMIpo6Kcw[/U]

[B]Μέρος 1[/B]

[B]Μέρος 2[/B]

:slight_smile: