Μάνος Λοϊζος

Λοιπον, γυρισα απο την συναυλια που εγινε με αφορμη τα 70 χρονια απο την γεννηση του κι εχω να δηλωσω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερος Ελληνας τραγουδοποιος.- Και μονος μου να μιλαω σ’αυτο το τοπικ, θα μιλαω.

Ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει και άπειρα τραγούδια από Λοΐζο, αλλά τον αναγνωρίζω σαν τεράστιο συνθέτη και χαίρομαι που ανοίγει ένα τέτοιο topic σε αυτό το forum… Φαίνεται πόσο κατασταλαγμένοι και ανοιχτόμυαλοι είναι αυτοί που ακούν τη συγκεκριμένη μουσική (Ok, οι περισσότεροι…) Ώρες-ώρες χαίρομαι που ακούω rock γιατί είναι σαν να ακούω τα πάντα.8)

“Όλα σε θυμίζουν” “Ο δρόμος” “Το ακορντεόν” και η κλασσική “Ευδοκία” (που τόσες φορές έχω καταστρέψει το κακόμοιρο ζειμπέκικο παίζοντάς το με full distortion:lol: ) και ένα σωρό άλλα…

:thumbup: music has no boundaries!!

Ο Στρατιώτης,Τσε,Ο τρίτος παγκόσμιος…αλλά και το φοβερό “η μέρα κείνη δε θα αργήσει”
και τα 2 classics “σ’ακολουθώ” και “1η μαίου”…στη συναυλία μετά το θάνατό του,στο ΟΑΚΑ,είχε πει ο Βασίλης (στο περίπου):
“Μάνο γεια χαρά,από τούτη εδώ τη συναυλία τη δικιά σου,σου λέω πως ξέρω πως τούτη εδώ τη στιγμή τα πίνετε με τον Ξυλούρη και τον Καρυωτάκη και ξέρω πως φτιάχνετε καινούρια τραγούδια.Πάντα τέτοιαααα…”
ανατριχιάζω και μόνο που το έγραψα

τι να πεις…τεραστειος…μεσα στους κορυφαιους ελληνες συνθετες ολων των εποχων…:wink:

αγαπημενα τραγουδια…

δεν θα ξαναγαπησω(στελιος καζαντζιδης)
σ ακολουθω (βασιλης παπακωνσταντινου)
το ακορντεον
ο δρομος

και αλλα παρα παρα πολλα…

αν καιδεν εχω ακουσει και πολλα απο δαυτον τον αναγνωριζω σαν μουσικο.

Led, χτύπησες νεύρο που πονάει… Εύγε νέε μου!!!

Λοιπόν, η παραπάνω συναυλία υπάρχει σε διπλό CD στα δισκοπωλεία, και όποιος θέλει να κάνει μία εισαγωγή στο έργο του Λοϊζου, είναι ότι πρέπει. Μέσα τραγουδούν Βασίλης Παπακωσταντίνου, Δήμητρα Γαλάνη, Γιώργος Νταλάρας και πολλοί ακόμη Έλληνες τραγουδιστές.

Μιλάμε, τον Λοϊζο τον λατρεύω και είναι μακράν ο αγαπημένος μου Έλληνας συνθέτης των τελευταίων 50 ετών.

αντίστοιχη συναυλία για τα 70 χρόνια από τη γέννησή του θα γίνει και στο ΣΕΦ τη Δευτέρα νομίζω…
μεγάλη συναυλία θα γίνει στο ΟΑΚΑ τον Οκτώβριο…

Κάτσε να δω πότε ακόμα θα δίνω εξετάσεις για να βάλουν την τρίτη συναυλία!!! Μιλάμε μέσα στις εξεταστικές μου τις έβαλαν και τις δύο… :frowning: :frowning: :frowning:

o tupos itna theos k odws apo tous megaluterous tragoudopoious…
agapimena tragoudia : arkodeon , tse , stratiwtis, ki an eimai rock , tritos pagosmios

Poly megalos.

Τα μονα λογια που μπορω να πω ειναι τα παρακατω:

Του ?παν θα βάλεις το χακί
θα μπεις στην πρώτη τη γραμμή
θα μπεις στην πρώτη τη γραμμή
και ήρωας θα γίνεις

Εκείνος δεν μιλάει πολύ
του ?ναι μεγάλη η στολή
του ?ναι μεγάλη η στολή
και βάσανο οι αρβύλες

Το εμβατήριο που του ?μαθαν να λέει
είναι μονότονο και του ?ρχεται να κλαίει
είναι φασιστικό και του ?ρχεται να κλαίει
το εμβατήριο που του ?μαθαν να λέει

Δεν του ?γραφε ποτέ κανείς
τις νύχτες ξύπναγε νωρίς
τις νύχτες ξύπναγε νωρίς
και μίλαγε για λάθος

Μια μέρα έγινε στουπί
πέταξε πέρα τη στολή
πέταξε πέρα το χακί
και έκλαψε μονάχος

Το εμβατήριο που του ?μαθαν να λέει
είναι μονότονο και ντρέπεται να κλαίει
είναι μονότονο και ντρέπεται να κλαίει
το εμβατήριο που του ?μαθαν να λέει

pw!!!apo ta agapimena mou ellinika tragudia!theiko!!

όπου μονότονο βάλτε φασιστικό παρακαλώ

R.I.P. bro… Enas apo toys kalyteroys syn8etes olwn twn epoxwn kai milaw se pagosmia klimaka.

Λαιβ του Βασιλη στο Φαληρο, να ερμηνευει το στρατιωτη… Τι κομματι ρε γαμωτο…

Ό,τι να ναι ξεθάβω.

Είχες πάει και συ λοιπόν σε κείνη τη συναυλία? Να υποθέσω στη Θεσσαλονίκη, ε? Ήμουν και γω, στο ΟΑΚΑ…

(quote ύστερα απο 6 μήνες, ε?) :roll:

Ο αγαπημένος μου έλληνας τραγουδοποιός και συνθέτης, τα τραγούδια του, οι στίχοι του, μιλάνε βαθιά μέσα μου, όσο λίγα ελληνικά… Εποχές…

Κάποια παλιά, κλασικά τραγούδια…

Καλημέρα Ήλιε - Πάγωσε η Τσιμινιέρα http://www.youtube.com/watch?v=K8w5xVz73dA

Τσε http://www.youtube.com/watch?v=sD8kiHfRmQ8

Το καλημέρα Ηλιε τοεχω συνδυασει με προεκλογικες εκστρατείες της ααριστεράς…:lol: Πολύ σημαντικός διημιουργός …Με πολύ απλές συγχορδίες κ έναν ΛΕΠΑ (χμ…Λευτερη Παπαδόπουλο εννοω:lol: ) στους στιχους εχει καταφέρει να γράψει αριστουργήματα που εμειναν διαχρονικά…Πολύ πολύ αγαπημένο μου είναι ο Σεβαχ ο Θαλασσινός

Παρα πολυ μεγαλος συνθετης και παρα πολυ “μεγαλος” ανθρωπος.
Τα τραγουδια του ειναι διαχρονικα και δν ειναι τυχαιο που μιλουν ακομα στις ψυχες πολλων ανθρωπων συμπεριλαμβανομενων και των νεων.
Δυστυχως χαθηκε πολυ νωρις , θα εδινε παρα πολλα ακομη στην ελληνικη μουσικη.
Ο σεβασμος μου σε αυτον τον καλλιτεχνη ειναι απεριοριστος , γιατι ο καλλιτεχνης δν ειναι ενας εξειδικευμενος εργατης τυφλα προσηλωμένος μονο σε αυτο που κανει , αλλα ειναι ανθρωπος πανω απ’ολα και οτι κανει το κανει για αξιες και για ιδανικα υψηλοτερες απο την καταξίωση και τα υλικά αγαθα.
Λεδ συγχαρητηρια για το θρεντ .
:slight_smile:

Aπίστευτος μουσικός, απο τους καλυτερους που 'χει γεννησει αυτη η χωρα. Διαδραματισε σπουδαιο ρολο στις ψυχες των ανθρωπων, παραδειγμα στη Χουντα, αλλα και γενικοτερα. :respect:

Ειναι ο καλυτερος:!: :!: :!: