Αεκαρα

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες απλώς 2-3 παρατηρήσεις γενικότερα.

Δεν νομίζω ότι θα σκάσει λεφτά ο Μελισσανίδης το Δεκέμβριο για 2-3 πρωτοκλασάτους παίχτες που λέτε. Δεν τα έσκασε το καλοκαίρι όταν έπρεπε. Θα τα σκάσει τώρα που η ομάδα είναι εκτός στόχων σε Ελλάδα και Ευρώπη? Επίσης ούτε εμένα με χαλάει ιδιαίτερα ο Ουζουνίδης αλλά άντε και τον διώχνεις. Ποιον σοβαρό προπονητή θα πάρεις? Ο σοβαρός προπονητής θα έχει απαιτήσεις για μπάτζετ και μεταγραφές οπότε ξεχάστε το. Αν είναι να διώξεις τον Ουζουνίδη για να φέρεις σαπάκια τύπου Μοράις αφήστε το καλύτερα.

Τώρα για το Μάνταλο δεν είδα το χτεσινό παιχνίδι. Το άκουσα λίγο προς το τέλος στο ράδιο. Διαβάζω όμως ότι χθες ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ σε διάρκεια. Και φυσικά τρομερά άτυχος με το δοκάρι.

Και κάτι για τους δημοσιογράφους που πουλάνε σανό. Και δεν είναι μόνο ο Κετσετζόγλου. Θυμάστε (μόλις λίγο καιρό πριν) κάτι άρθρα για την ΑΕΚ που μετά τις επιστροφές κάποιων παιχτών (Μπογιέ ας πούμε) θα πετάει στο πρωτάθλημα? Και η πεντάδα Μάνταλος-Μπακασέτας-Λιβάγια-Πόνσε-Μπογιέ θα κάνει πράματα και θάματα? Είδαμε κάτι από αυτά που έγραφαν οι δημοσιογράφοι που πρόσκεινται στην ΑΕΚ στα ματς με Παναθηναικό και Ατρόμητο? Ούτε καν. Δεν λέω, είναι καλός παίχτης ο Μπογιέ αλλά από αυτό το σημείο μέχρι να τον βαφτίζεις Νάτσο Σκόκο επειδή μπήκε για 15 λεπτά αλλαγή με τον Ολυμπιακό και έκανε καλό παιχνίδι είναι μεγάλη απόσταση.

Εν τω μεταξύ βλέπω και κάτι ειρωνείες για κρύο στους -9. Όντως κάνει κρύο. Τι καλύτερο λοιπόν για άραγμα στο σπίτι και ταινία στον υπολογιστή. Θα πάω πιο μετά στο ΒΙΝΤΕΟ-ΚΛΑΜΠ για να νοικιάσω καμιά ταινία :joy:

Πώς τα φέρνει η πουτάνα η ζωή όμως ε; Αυτοί που έλεγαν τη Βίντι καφενείο και ότι “με τη Βίντι θα περνάγαμε κι εμείς ομίλους τσουλού” τα έφερε έτσι η κληρωτίδα ώστε να πέσουν στον όμιλο του Europa με τη Βίντι. Και στη συνέχεια να φάνε τρελή πανωλεθρία και στα 2 ματς που έπαιξαν. Σημειωτέον η Βίντι έπαιζε και χωρίς Λάζοβιτς.

1 Like

Ο Μανταλος οντως χτες ηταν ο καλυτερος μαζι με τον Αλεφ αλλα οχι οτι εκανε κ κατι φοβερο.
Για τους αλλους που αναφερεις, ειναι αστειο να τους παιρνεις στα σοβαρα.

1 Like

Ειναι ντροπη να ειναι ο μανταλος ο αρχηγος.Ενας μετριος σπυριαρης παικτης.

Αν ήταν μέτριος χωρίς σπυριά?

3 Likes

Σαν αυγο τον εχουν καθαρισει τον “Τιγραγρο” φετος με τις εκθεσεις αστυνομιας. Με τα πιο διακριτικα επεισοδια εχει φαει την μονη τιμωρια με βαθμους. Αστυνομια, ο πιο πολυτιμος 12ος παιχτης

Και φυσικά τουμπεκί από τους gayρους του Βορρά για τη μη αφαίρεση βαθμών στα ξαδέρφια τους…

1 Like

Οσο σκεφτομαι τι λεγανε για συμμαχιες ΑΕΚ Ολυμπιακου. Ειναι να τρελαινεσαι με την παντελη ελλειψη γνωσης πλαισιου. Τι να πρωτοπιασεις. Τις σχεσεις Μαρινακη, Μελισσανιδη. Τα ποσα εχουν γινει μεταξυ αυτων των δυο συλλογων εδω και 25 χρονια? Τεσπα ειλικρινα δεν εχει και νοημα να ασχολεισαι

1 Like

Παιδιά δεν μπορεί να έχει την ίδια τιμωρία ο Ολυμπιακός με την ΑΕΚ για έναν και μοναδικό λόγο, τα επεισόδια της ΑΕΚ έγιναν στο γήπεδο της σε αγώνα που είχε εκείνη την ευθύνη της διοργάνωσης, ενώ αντίθετα του Ολυμπιακού έγιναν σε εκτός έδρας αγώνα που ο Ολυμπιακός δεν είχε πάρει επίσημα εισιτήρια.

Μα το θέμα του Ολυμπιακού δεν ήταν αυτό αλλά ότι ήταν προβοκάτσια και να φάει βαθμούς να τους φάει στο κύπελλο.

Επίσης, η τιμωρία της ΑΕΚ αφορούσε επεισόδια που έγιναν ΕΚΤΟΣ γηπέδου.

Από ότι κατάλαβα, το πρόβλημα είναι το ΟΑΚΑ. Δηλαδή, επειδή το ΟΑΚΑ είναι αθλητικό κέντρο, τα επεισόδια εκτός του ποδοσφαιρικού γηπέδου πιάνονται σαν “επεισόδια εντός”. Ενώ π.χ αν υπήρχε το γήπεδο στη Φιλαδέλφεια, έξω από αυτό υπάρχουν πολυκατοικίες οπότε δεν μπορείς να μιλήσεις για “επεισόδια εντός”. Το ίδιο ισχύει μάλλον και για οποιοδήποτε άλλο γήπεδο στην Ελλάδα - εκτός από το γαμημένο ΟΑΚΑ.

Άσε που τα κωλόπαιδα δε θα τολμούσαν να τα κάνουν αυτά στη Φιλαδέλφεια. Βρίσκουν ένα απρόσωπο γήπεδο και τα κάνουν. Καλά να πάθουμε, τους χαϊδεύουμε αυτούς και την Original τους τόσα χρόνια.

Ειλικρινά, δε μπορώ να διαμαρτυρηθώ για διαφορετική μεταχείριση. Ίσως ο νόμος να είναι λάθος (αν τα σπας στις γειτονιές γύρω από το γήπεδο δεν τρέχει τίποτα, αν τα σπας στο ΟΑΚΑ τρως τιμωρία), αλλά ο δικαστής απλώς τον εφάρμοσε.

Θα μου πεις, αν τον είχε εφαρμόσει και πέρσι, ο ΠΑΟΚ θα έπαιζε φέτος στη Β’ Εθνική και παρ’ όλα αυτά έχουμε τους αστείους να μιλάνε για χάρτινα πρωταθλήματα, αλλά ας είμαστε ικανοποιημένοι που δεν τους έδωσαν και το παιχνίδι. Η πρόθεση της κυβέρνησης ήταν ξεκάθαρα να το δώσει στον ΠΑΟΚ πέρσι, αλλά ευτυχώς υπήρχε και η UEFA και τους έβαλε ένα όριο, αφού γίναμε διεθνώς ρόμπα με τη φωτογραφία του πιστολέρο.

Φέτος έτσι κι αλλιώς ούτε για τρίτη θέση δεν είμαστε με αυτή την ομάδα κι αυτόν τον προπονητή. Οπότε 3 βαθμοί πάνω - 3 βαθμοί κάτω, το ίδιο πράγμα.

3 Likes

Ένα τεράστιο RESPECT στον Όγκνιεν Βράνιες για τη φωτό που ανέβασε και για το σχόλιο που έκανε.

Ο Βράνιες αναγνωρίζει την αξία και τα όσα έχει προσφέρει αυτός ο άνθρωπος στην ΑΕΚ.

2 Likes

Το είδα κι εγώ τις προάλλες, λογικά στο 365. Ο χρόνος αμβλύνει τις εντυπώσεις από όσα έγιναν κάποτε και στο τέλος θα μείνουν τα θετικά, δηλαδή εκείνη η ανεπανάληπτη οκταετία.

Γερνάει ο πρίγκηψ, σαν τον Κάρολο της Αγγλίας που είναι ακόμα πρίγκηπας στα 70 του :joy:. Εντάξει, άσχετη αναφορά ο Κάρολος…

Ήμουν πρωτοετής φοιτητής στην Πάτρα και είχε έρθει η ΑΕΚ να παίξει με την Παναχαϊκή κι η αποστολή έμενε σε ένα ξενοδοχείο 100 μέτρα από το σπίτι μου, οπότε πήγα λίγο διστακτικά να πάρω αυτόγραφο. Ο Ντούσαν ήταν στο “λόμπι” κι έπαιζε χαρτιά με το Ραβούση. Μου έδωσε αυτόγραφο χωρίς πολλά-πολλά κι έφυγα χαρούμενος. Την επόμενη το ματσάκι ήρθε 1-1. Μετά από 2-3 μήνες ήμουν στο ΟΑΚΑ στους φιλοξενούμενους, όταν ο Μπορέλι κάρφωσε εκείνη την κεφαλιά και πήρε το πρωτάθλημα ο βάζελος. Αργότερα έκαψα και το αυτόγραφο. :stuck_out_tongue:

Μόνο αυτό δεν έχω ξεπεράσει, ότι η καλύτερη ΑΕΚ όλης της οκταετίας ήταν αυτή του 1995-1996, μιλάμε για την καλύτερη ομάδα στην ποδοσφαιρική ιστορία της χώρας. Και αυτή η ομάδα δεν πήρε πρωτάθλημα γιατί ο άλλος είχε ήδη υπογράψει στο γαύρο και το έπαιζε τρελίτσα. Αν έπαιρνε εκείνο το πρωτάθλημα και ξεμπρόστιαζε τους Τροχανάδες, ας πήγαινε όπου ήθελε μετά.

Εκτός από αυτό, προσωπικά τον θυμάμαι με σεβασμό.

2 Likes

Ήμουνα γήπεδο στο 7-1 με τον Απόλλωνα. Πιτσιρικάς. Αυτό που συζητούσε ο κόσμος μετά τον τελικό ήταν “είναι δυνατόν αυτή η ομάδα να μην πάρει το πρωτάθλημα;”

Ξεκάθαρα το άξιζε (και) εκείνη τη χρονιά η ΑΕΚ το πρωτάθλημα αλλά είχε πάρει και σφυρίγματα εκείνη τη σεζόν ο Παναθηναϊκός.

Το '97 με Ραβούση πάλι η ΑΕΚ άξιζε το πρωτάθλημα αλλά το πήρε ο γαύρος στο ξεκίνημα της σκληρής παράγκας του Κόκκαλη.

Anyway, είχα δει το Μπάγεβιτς από κοντά την προηγούμενη δεκαετία στο αεροδρόμιο. Είχαν ματς με Ηρακλή τότε και πέταγαν για Καυτατζόγλειο.

1 Like

Δεν υπαρχει αυτο που λες Shadowking69. Αυτο που χει σημασια ειναι οτι ηταν Ολυμπιακοι. Και η αποφαση αλλου στηριχτηκε. Οτι δεν υπηρχε τραυματιας, φθορες κτλ. Αρλουμπες δηλαδη.

Για τον Μπαγεβιτς και εγω με τα χρονια δεν εχω πλεον πικρες κτλ. Σκεφτομαι οτι δεν ξερω και το παρασκηνιο, οποτε κραταω μια πισινη. Οπως ειπε και ο Αχιλλεας, κραταω απλα οτι ειδα τοτε διαστημικη μπαλα και οπως λενε και πολλοι ουδετεροι, ισως την καλυτερη ομαδα που εμφανιστηκε στο Ελλ.ποδοσφαιρο.

1 Like

Ο Παναθηναϊκος δηλαδη δεν ηταν αρκετα καλος εκεινη τη χρονια;

1 Like

Καλός ήταν ρε :stuck_out_tongue:

Βλέποντας εκ των υστέρων την αντιπαλότητα ΑΕΚ - ΠΑΟ στις αρχές-μέσα 90’s, σκέφτομαι ότι εκείνα τα λίγα χρόνια ήταν τα μόνα που είχε κάπως ανέβει το επίπεδο της μπάλας που βλέπαμε. Δεν ξεχνάω ότι φτάσατε ένα βήμα από τελικό Champions League, αλλά πιστεύω ότι εκείνη τη συγκεκριμένη χρονιά η ΑΕΚ ήταν ακόμα καλύτερη. Βασικά ήταν η καλύτερη ΑΕΚ που έχει υπάρξει ποτέ.

Τέλος πάντων, στον βαθμολογικό πίνακα αυτά ήταν λεπτομέρειες. Και μακάρι να επιστρέφαμε σε εποχές ΑΕΚ - ΠΑΟ, αντί να έχουμε τον κακό και τον χειρότερο που έχουμε τώρα.

2 Likes

Αναλαμβάνει κυριακάτικη αθλητική εκπομπή στο ΟPEN TV o Ντέμης. Μαζί με Κατσουράνη και το Μπασινά guest star.

Παρατηρήστε λίγο τη φωτό. Στο πάνω μέρος της κεφαλής παρουσιάζει εμφανή τριχόπτωση ο Ντέμης. Ο Κατσούρ δίπλα έχει πολύ δυνατό μαλλί.

Ο κοντος εχει κανει μεταμοσχευση στη τουρκια με τον φιλο του τον κανακη.Λογικα εχει strip στη δοτρια πισω και φαινεται αν τα παρει κοντα.

Για ενα ξεροκαματο απο τον ιβαν ολα ξεχνουνται,πειναααα.

1 Like

Ίσως το καλύτερο κομμάτι Metallica. Αλλά ταιριάζει με την περίσταση.

1 Like