Αεκαρα

Αυτον τον τυπο τον παρακολουθω απο το φουμπου. Συμφωνω σε ολα μα ολα εκτος στον χαρακτηρισμο για τον Στρακοσια. Μου φαινεται πολυ νωρις για τοση εμπαθεια. Ολα τα υπολοιπα ειναι σκεψεις που χω κανει κ συνοψιζουν ολη την γνωστη γκρινια μου :stuck_out_tongue:

Απέφυγα να γράψω μετα το παιχνίδι, γιατι ειχα εκνευριστεί παρα πολύ.

Η ισοπέδωση του άρθρου και των ευρυτερων σχολίων στα ιντερνετσ, ειναι ίδιον του Έλληνα και δεν σοκάρομαι.

Απλά επειδή υπάρχει κουβέντα για Αλμέυδα - προ-Αλμευδα, θυμάστε ποτέ την ΑΕΚ να έκανε 2 χρονιες πρωταθλητισμού σερί ; Και, ότι και να λέμε, να ειναι επισης (απο τα) φαβορί για φέτος; Ξεχνάει ο κόσμος της ΑΕΚ. Θέλετε Γιαννίκη και Καρέρα μου φαίνεται…

Στα επί μέρους

Για το ματς: τραγικό αποτέλεσμα, μαγική εικόνα όμως ε. Το δεύτερο γκολ ειναι black swan event, έτυχε και φύσηξε όταν δεν έπρεπε. Το τρίτο με πόνεσε, γιατι στο γκελ, ο Βιντα δεν προλαβαίνει να πάει πάνω του, γιατι κοιτάει ποιος ειναι δίπλα. Δύσκολο ματς το επόμενο, αλλά μια ΑΕΚ στο 70%, θα πρέπει να περάσει, ότι και να λέμε. Στην τελική, νομιζω οι ιδιοι οι παίκτες πρέπει να έχουν το πιο μεγάλο κίνητρο.

Στρακόσια : εχει κάνει λάθη, και όπως σωστά γράφτηκε, ειναι λογω ελλειψης αγων ρυθμού. Εχει σωσει και πολλά ομως, “πιο κανονικα” γκολ. Νομιζω οτι υποφέρει λιγο από το build up με ποδια που φαίνεται να θέλει ο Αλμέυδα. Η καταστροφολογία πάντως ειναι κακιστη και άδικη. Και ο Κουεστα πριν χρονια έφαγε γελοιο γκόλ από το κρυφτούλι του παικτη του ολυμπιακού, δεν τον τέλειωσαν. Αν οι φιλοι και τα media ΑΕΚ τον τελειωσουν, δεν θα φταιει ο Στρακόσια. Εκτιμω οτι θα ανέβει και θα κάνει καλή χρονιά.

Επιθεση: η ελλειψη 2ου παίκτη και οι κουβεντες που ακουγονται για Τοτεναμ και Λιβάι, με προβληματιζουν. Αυτο θεωρω οτι ειναι το μεγαλυτερο κενο, οχι αμυνες κτλ

Αλμέυδα : Θα δειξει. Ειμαι μεγαλος φαν της νοοτροπίας του, αλλα ομολογώ ότι με την κριτική τελευταία έχει αρχίσει τα “δεν καταλαβαίνετε”. Η ομαδα (και ο ίδιος) ΠΡΕΠΕΙ να μαθουν να κλειδωνουν ματς. Χαζος δεν ειναι θεωρω. Αλλα εμμονες εχει. Που ειναι μητογλου και πήλιος ; Δεν εχει ακουστει κατι επισημα, αλλα σαν να εχει θεμα με τους Ελληνες ; ή απο την αλλη δεν δουλευουν οσο οι ξένοι ; Επειδη τον πιστευω οτι ειναι νικητης και δεν εχει ερθει για αρπαχτη, νομιζω πως ο ιδιος υποφερει περισσοτερο απο ολους με την εικονα της ομαδας.

Ευρυτερα δεν ειναι πρωτακουστο, καλες ομαδες να ζοριζονται τον Ιουλιο. Γι αυτο και ολοι αποφευγουν τα ματς Ιουλιο. Δεν καταλαβαινω γιατι μια ομαδα που βγηκε δευτερη περσι και ενισχυθηκε, ειναι για πεταμα, ακομα και αν μεινει εκτος Ευρωπης.

Ευρυτερα Χ 2 : ομολογω οτι σε ολα τα αθληματα δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανει καποιος οταν η ομαδα εχει θεμα νοοτροπιας/ψυχολογιας. Εμενα πιο πολυ μου φαινεται σαν οι παικτες να ειναι μπερδεμενοι απο περιπλοκα σχηματα και οδηγιες, παρα down. Αλλα αντε και ειναι μπερδεμενοι. Τι κανει καποιος ; Δεν ξερω - εκτιμω οτι αν τεθει θεμα Αλμευδα, πρωτα οι παικτες θα τον στηριξουν.

Αν γινει κανα κακο τον 15γουστο, θα ειναι κριμα και τεραστιο λαθος να παει η ΑΕΚ σε rebuilding. Ουτε συμφωνω με το φορουμ και τους δημοσιογράφους να παρουμε αλλους 10 παικτες, να τους παρει 4 μηνες να βρεθουν, και τον Γεναρη να ειμαστε 15 βαθμους πισω. Ουτε στο manager δεν το κανεις αυτο, οχι σε κανονικη ομαδα.

1 Like

συμφωνώ σε πολλά με @montecristo (για το άρθρο που έβαλε ο @Red_Viper θα επανέλθω όταν το διαβάσω). είμαι κι εγώ φαν του Αλμέιδα, και θυμάμαι τα προηγούμενα χρόνια τι γινόταν, οπότε θέλω να “πιστέψω” που είχε πει και σε μια συνέντευξη.
ΑΛΛΑ σου βάζει ο ίδιος τις αμφιβολίες, όταν μια ομάδα με τον ίδιο κορμό παικτών σε μεγάλο ποσοστό, αντί να κρατάει κάποια πράγματα και να χτίζει άλλα χρόνο με το χρόνο, κάνει πισωγυρίσματα. εκεί δεν ξέρω τι να πω για τον Αλμέιδα. αρχίζω και προβληματίζομαι σοβαρά γιατί βλέπω πως δεν υπάρχει πλάνο.

Τους έκραξε λέει ο κύριος Μάριος και θα τους επιβάλει και πρόστιμο. Ας δούμε πως θα αντιδράσουν…

Ελπίζω κουτσά-στραβά να μπούμε στον όμιλο, και ας μην είμαστε πειστικοί, ώστε να μη γυρίσουμε σε εσωστρέφεια και αυτοκτονίες…

Εμενα η ενσταση μου για την κριτικη ειναι η εξης : χρονια η ΑΕΚ δεν επαιρνε τιποτα, και επαιζε με τον Ολυμπιακο και ηταν με κομμενα ποδια απο το 2’. Πολλοι επαγγελματιες αθλητες μιλανε για την αναγκη του να εχεις winners στην ομαδα σου, να αντεχουν πιεση και να κανουν πρωταθλητισμο.

Ε, εχουμε. Δεν ξερω αν το ξεχασατε. Η ΑΕΚ του σημερα δεν ειναι η ΑΕΚ περασμενων ετων, που φανταζοταν οτι ειναι μεγαλη ομαδα. Το παρον ροστερ και κουπες εχει, και μεγαλες νικες εχει κανει και φοβερη μπαλα εχει παιξει. Δεν ξεχασαν ολοι ταυτοχρονα την μπαλα που ξερουν.

Δεν ξερω τι ειδικες οδηγιες θελει ο μουκουντι και ο γκατσι για να καταλαβουν, οτι αν δεν περασουν, θα παιζουν μονο στο κυπελλο οπως τους βλεπω.

Προσωπικα συμφωνω σε ολα με το αρθρο. Πολυ συγκεκριμενα ποιντς στα οποια δεν μπορω να σκεφτω αντιλογο.

Εισης γτ ειναι μαγικη εικονα το ματς.
; Ειναι μια επαναμβανομενη εικονα εδω κ καποιους μηνες με αδυναμια της ΑΕΚ να κανεις φασεις εκτος στημενων κ επιπολαιης κ αργης αμυντικης λειτουργιας με φανερες ελλειψεις κ αδυναμιες που εμφανιζονται ανεξαρτητως αντιπαλου.

Δυστυχως εδω κ καιρο ο Αλμειδα δεν παρουσιαζει καμια αντιδραση σε οτι επαναλαμβανεται

1 Like

το ματς ηταν για 1-1. ααααντε 2-1. οχι 3-1.

οκ δεχομαι το σχολιο περι δυστοκιας στην επιθεση, αλλα τον ιουλιο ολοι θελουν και περιμενουν να περνανε με μισο μηδεν. ειδικα η επιθεση που θελει πιεση και ενταση, δεν περιμενω να τρεχουν ολοι στο 100%. Δεν ειναι η πρωτη φορα που το βλεπουμε αυτο και οχι μονο στην ΑΕΚ.

Μια ΑΕΚ που θα επαιρνε 1-1 εξω και θα καθαριζε με 1-0 μεσα, θα ηταν εντος πλανου. Προσωπικα δεν εχω προσδοκιες μεσα στον Ιουλιο να ριχνουμε τεσσαρες

Προσωπικά τσίνησα πολύ με το τελευταίο μας ματς ειδικά γιατί θεωρώ πως παίκτες που παίζουν μαζί 2-3 χρόνια θα έπρεπε έστω μερικές απλές συνεργασίες και αυτοματισμούς να τα βγάζουν στο ρελαντί. Στην Αρμενία η ομάδα δυστυχώς έδειχνε ανήμπορη, δεν ήξεραν πως να βγουν μπροστά. Εκεί είναι που με ξενέρωσαν φουλ.

1 Like

Ο Ματίας παραδέχθηκε ότι έγιναν λάθη, ότι η εικόνα της ομάδας ήταν απογοητευτική, ότι η ΑΕΚ στο γήπεδο δεν είχε ταυτότητα, έμοιαζε μία ομάδα χωρίς αγάπη και ενδιαφέρον και πως το αποτέλεσμα ήταν ντροπιαστικό. Συμφώνησε δε πως το ενδεχόμενο του αποκλεισμού θα αποτελέσει οικονομική και αγωνιστική καταστροφή.

1 Like

:star_struck:

2 Likes

Φήμες λένε ότι ο Πινέδα είπε “Συγγνώμη κύριε Μάριε δε θα το ξανακάνω”. Ή και όχι :clown_face:

6 Likes

Όχι ότι μου καίγεται καρφί, εδώ καλά καλά δεν με πολυνοιάζει για την ομάδα μου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μέσα σε ένα χρόνο ο τεράστιος Αλμέιδα που πίνατε νερό στο κρασί του ξαφνικά φταίει για όλους και για όλα…

Έχασε λέει το πρωτάθλημα πέρισυ…ναι από μια ομάδα που το άξιζε περισσότερο όπως πήγε τελικά, συμβαίνουν και αυτά στον αθλητισμό… Και αφού όλα κρίθηκαν στο τελευταίο παιχνίδι.

Τέσπα…

2 Likes

Πραγματικά. Αν διώξετε Αλμέιδα επειδή δεν συνέχισε Ευρώπη (που ούτε κι αυτό δεν πιστεύω να γίνει, βλέπω να τους ρίχνετε καμιά τεσσάρα εδώ) θα είστε για κλωτσιές.

Έχετε κάτι καλό, διαφυλάξτε το μη γίνετε σαν κι εμάς.

Το γράφετε λες και Α) μπορούμε εμείς άμεσα να πάρουμε κάποια απόφαση και Β) δεν ξέρετε την εν γένει νοοτροπία των ελληνικών συλλόγων.

Εννοούμε προφανώς ότι η διοίκηση θα είναι για κλωτσιές μωρέ :stuck_out_tongue:

Το μελλον του Αλμειδα κ το αν πρεπει να μεινει κτλ δεν αναιρει το γεγονος οτι η ομαδα καταρρει εδω κ καιρο , οτι δεν εχει παρουσιασει κανενα εναλλακτικο πλανο οποτε του στραβωνει, οτι συνεχιζει εμμονικα σε επιλογες που δεν δουλευουν κ οτι η στελεχωση της ομαδας γινεται με περιεργα κριτηρια.

1 Like

Έχω την εντύπωση ότι ο Αλμέιδα κάπως έτσι φεύγει από τις ομάδες που έχει προπονήσει: γαμάτος πρώτος χρόνος, ανεκτός δεύτερος και πάτος ο τρίτος.

Ο εργοφυσιολογος έχει αρκετή δουλειά να κάνει.3-1 και παράταση,καρδιοχτύπια,χαμένο πέναλτι Γκαρσία,γιουχαρισματα από την εξέδρα,λύτρωση με τσαφ μάνταλου.

Κάτι παρόμοιο έπαθε ο Ολυμπιακός με τον Πέδρο Μάρτινς. Μετά από 2 σερί γαμάτες χρονιές και μία απλά υποφερτή, εκείνο το καλοκαίρι του 2022 κατέρρευσαν όλα. Το τί έγινε μετά είναι γνωστό. Η ομάδα ταλαιπωρήθηκε με πολλαπλές αλλαγές προπονητών, παρελάσεις παικτών, μανατζαραίων κλπ. Μετά έγινε το θαύμα με Μεντιλίμπαρ.

Άποψή μου είναι ότι ποτέ δεν διώχνεις προπονητή μέσα στο καλακαίρι (γενικά είμαι κατά της απόλυσης και κατά τη διάρκεια της σεζόν). Αν θες να τον διώξεις κάντο το Μάιο. Γνώμη μου…

2 Likes

Πολυ σωστο το σχολιο @Hunter1978

εγω θα γράψω ότι παιζει πολυ ρολο 1. τι γινεται στις προπονησεις και 2. τι απαντησεις δινει κατ ιδιαν ο Αλμευδα ή ο καθε προπονητης.

Αν τον ρωτησουν πχ “γιατι δεν κραταμε τα σκορ” και η απαντηση ειναι “πρεπει να πιεζουμε παντα απο το 0 μεχρι το 90”, μαλλον εχει παθει Μουρινιο και θα φυγει νυχτα.

Το έγραψα πιο πανω ομως - πονταρω στον εγωϊσμο του και τον εγωϊσμο των παικτων. Και αν προκριθουμε βλεπω “ξεσπασμα” μετα.

Αλλα ευρυτερα, ακομα και αν προκριθουμε, πρεπει να βρει Plan b and c. Νομιζω την πρωτη χρονια μας εβλεπε λιγο σαν ιθαγενεις (που πηρε μια ομαδα εκτος Ευρωπης και της εδωσε νταμπλ), αλλα και ο Τιγρης του ειχε δωσει τα κλειδια.

Δεν θα παθει τιποτα να φαει και λιγο γκαζι.

2 Likes

5 Likes