Αεκαρα

νομιζω καθε σουτ (εντος κ εκτος εστιας), ειναι xgoal. Αν ειναι απο τα 2 μετρα, ειναι πχ 0.6 αλλα αν ειναι απο τα 100, ειναι 0.05, ακομα και αν μπει γκολ. νομιζω μετρανε το ποσο “πιθανο” στατιστικα ειναι να μπει ενα γκολ, απο την συγκεκριμενη θεση.

γι αυτο πχ στη λιβερπουλ ελεγε ο καισαρης σταματησαν να σουταρουν απο τα 20 μετρα, γιατι στατιστικα, ειναι πολυ δυσκολο να σκοραρεις απο εκει

τα νουμερα μας βλεπω οτι δεν ειναι τραγικα, ΑΛΛΑ (και βλεποντας και γαυρο)

νομιζω παμε σε αλλο ενα πρωταθλημα, που οποιος εχει το ευκολο γκολ, θα περναει ησυχα βραδια. Ξερω ειπα μεγαλη κουβεντα τωρα, αλλα ετσι ειναι

Ακριβώς. Άρα μία πράλληλη σέντρα πχ που ο παίκτης δεν τη βρίσκει για να τη σπρώξει στα δίχτυα για 2 εκατοστά, δεν είναι XGoal αλλά είναι τεράστια ευκαιρία.

γενική παρατήρηση. Δε λέω ότι ισχύει εδώ (πέραν της ευκαιρίας της Καλλιθέας που όντως δεν την βλέπω κιόλας σαν κυκλάκι)

1 Like

Σωστο, αλλα αυτο προσμετραται στις ‘μεγαλες ευκαιρειες’.

Τα xGoals ειναι πολυ καλος δεικτης (και αποδεικνυεται και πολυ κοντα στην πραγματικοτητα σε βαθος χρονου, ειναι εντυπωσιακα κοντα ο αριθμος των career goals και των career xGoals των παικτων πχ) αλλα δεν ειναι ενα νουμερο που δειχνει απο μονο του τα παντα, υπαρχουν μπολικα advanced stats που τα βλεπεις ολα μαζι για να παρεις μια εικονα του αγωνα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιος λεει ‘καναμε 30 τελικες, πωπω ποσες ευκαιρειες’ ειναι ασχετος η εστω υπερβολικα παρωχημενος.

4 Likes

4 χαμένοι πόντοι από μικρές ομάδες σε μόλις 5 αγωνιστικές,να δούμε πόσοι θα επιστρέψουν για το ματς με τον παο.

Ο Αλμευδα δεν έχει βρει λύσεις πουθενά,τα ίδια προβλήματα με πέρυσι,κατοχή,τελικές,γκολ με το σταγονόμετρο.

Αν πήραμε τόσους επιθετικογενεις παίκτες και δεν μπορουμε να πετάξουμε 2 γκολ σε μια Καλλιθέα,τι θα γίνει σε πιο δύσκολα ματς?

Φέτος δεν έχουμε Ευρώπη,μην ξανακουσω για κούραση,για σκληρές προπονήσεις και χίλια δυο.

1 Like

Εγω εχω χασει καθε πιστη στον Αλμειδα πλεον. Δεν λεω οτι δεν μπορει να το γυρισει, απλα μεχρι περυσι και τους αγωνες με την Δυναμο τον ειχαν πολυ ψηλα και ενιωθα σιγουρια. Πλεον δε την εχω καθολου.

Βλεπω εναν προπονητη πολυ προσκολλημενο στην θεωρια του, χωρις ευελιξια, χωρις ικανοτητα για πολυπλοκες παρεμβασεις τακτικα σε αγωνες, πραμα το οποιο απαιτειται μιας και πλεον η ομαδα ειναι προβλεψιμη και την εχουνε μαθει ολοι.
Δεν εχω δει καμια βελτιωση στα διαχρονικα προβληματα, οπως η δημιουργεια καλων ευκαιριων και η μετουσιωση τους σε γκολ η οτι εχει μεγαλες αποστασεις και κακο τρανζισιον οταν χανουμε την μπαλα.
Εμμονη σε παιχτες. Ανισορροπια στο ροστερ. Πας και παιρνεις μεταξωτες κορδελες συνεχεια στα μπροστα και οι μονες κινησεις που κανεις 2 χρονια μεσοαμυντικα ειναι ο Καλενς και ο Οντουμπατζο. Επιλογες σε ανετοιμους παιχτες. Ο Παναθηναικος εχει βαλει απο τις πρωτες τους μερες Πελιστρι, Ουναι πχ και του κανουν διαφορα. Εμας εχει ερθει ο φιλος του Πελαδο Περειρα 3 μηνες σχεδον στην ομαδα και ακομα εχει εικονα βετερανου στο Προοδευτικη Ιωνικος. Εχτες μονο με φαουλ μπορουσε να σταματησει οποιον περναγε κοντα του.

Μην πιασουμε και τους τραυματισμους και τα κοκκινα στις μετρησεις κτλ. Και ο Κοιτα λεει χτες επαιξε γτ δεν υπηρχε αλλος. Ηταν στα κοκκινα και αυτος. Ρε ανθρωπε κανε μια αλλαγη. Στην τακτικη σου, στο προγραμμα εκγυμνασης, κατι. Υπαρχει προβλημα. Δες το εγωισταρε. Δουλεψε το. Δεν γινεται να παιζει μονιμως η ομαδα με 3-4 βασικους εκτος χωρις να χτυπανε καπου και μ= ενα παιχνιδι την εβδομαδα.

Επισης πλεον βαριεμαι και την φιλοσοφια γτ δεν βλεπω συνοχη και συνεπεια. Δεν θελω ταδε παιχτες γτ δεν μου κανουν και μετα παιρνουνε τετοιους. Δεν θελει πχ Μορον και Πετκοβιτς που μιλανε στο τοπι και θελει πχ Πιερο. Διαφορα τετοια.

3 Likes

Εμείς το αντίθετο :grin:

1 Like

παρ’οτι και εγω εχω αρχισει και χανω την υπομονη μου με Αλμευδα, καποιες παρατηρησεις

  1. Για τις μεταγγραφες - παιδια το εγραψα και πιο πανω. Τι να κανει ; Να απειλησει οτι θα φυγει ; Να μαλωσει με τον νεο προεδρο, πρωτη μερα ; Υπαρχει κουβεντα οτι σε επιπεδο διοικητικων, θα γινουν εκκαθαρισεις, και πχ η εμπλοκη τζιμπουρ στο θεμα Μαρσιαλ, προς αυτη την κατευθυνση δειχνει. Αν πχ η ΑΕΚ δεν ηθελε να δωσει τρελα λεφτα για Μορον, τι να κανει ο Πελαδο ; Να μην παρει τον Πιερο, να μην εχει κανενα ;

  2. Για τους τραυματισμους - εκει εχει θεμα ο Αλμευδα 100%. Δεν γινεται 8-9 παικτες εξω. Το κοιτανε λενε, και ειμαι σιγουρος. Απλα υπαρχει απο περσι, δεν εχουν γυμναστες , τι να πω ;

  3. Για το ματς (το ακουσα και ειδα highlights) - λογικη η κατηφεια, αλλα φασεις καναμε και το τερμα τους επαιξε πολυ καλα. Δεν ειναι οτι παιξαμε μπαλαρα, αλλα ευκολα θα ειχαμε ενα 0-1, που “θα κραταγαμε το αποτελεσμα”. Νομιζω υπαρχει θεμα συνοχης λογω τραυματισμων. Τον Πηλιο τον σταυρωνουν σημερα οι δημοσιογραφοι - κακως κατα τη γνωμη μου, ολοι μπορουν ενα κακο παιχνιδι

  4. Για το πλανο Αλμευδα : και εδω συμφωνω, 1 πραγμα παιζει συνεχεια. Απλα φανταζομαι, οτι με πειραματικη ενδεκαδα και πειραματικο πλανο, θα τους επαιρνε 40 λεπτα μονο να βρεθουν.

Ευρυτερα, το πρωταθλημα θα παει ετσι, με γκρινιες (δειτε τι γραφουν για ολυμπιακο). Νομιζω τα ντερμπυ θα κρινουν πολλα για Αλμευδα - αν δεν τα παρει (και εμφατικα), ισως μπουμε σε θεμα Αλμευδα.

Μηπως να παει ο Αλμευδα να κανει κανενα σεμιναριο,να δει κανενα προπονητη απο αγγλια,γερμανια,που ελεγε και ο αλεφαντος. :sweat_smile:

1 Like

Για τις μεταγραφες μπορει να κανει πολλα.
Να ζητησει παιχτες σε θεσεις που ποναμε. Δεν μπορω να πιστεψω οτι αν ζηταγε πχ αριστερο μπακ θα του λεγανε οχι. Μπορει κ να ζητησε δεν ξερω. Δεν πηραν παντως κ πιστευω οτι ειπε ειμαστε οκ με Πηλιο κ Χατζισαφι

Θα μπορουσε επισης να μην οδηγει την ομαδα σε αμφιβολης αποτελεσματικοτητας σπαταλες με δικα του παιδια. Περειρα, Πιζαρο, Λαμελα κτλ. Μπορει κ να βγουνε, αλλα ειναι μεγαλου ρισκου κ κοστους κ οχι ορθολογικες. Ειδικα οι Πιζαρο, Περειρα.
Η πχ να μην εμμενει σε περιπτωσεις με ψυχαναγκαστικη επιμονη επειδη ειναι παιδια του κ αυτα κ χανουμε τοσο χρονο. Κορεα πχ

οριστε ρε γκρινιαρηδες, φρεσκο

5 Likes

Αρα κ ο Ηλιοπουλος γκρινιαξε κ αναζητα λυση :stuck_out_tongue:

Μακαρι ο προεδρας να βαλει την ομαδα σε τεχνοκρατικες διαδικασιες

2 Likes

Τελικα ο Λαμελα παλι εκτος. Κριμα. Μαλλον πεταμενα λεφτα. Μια κ καλα ενοχληση με τον Λεβαδειακο, προστασια ενα μηνα.
Τι φουμαρα πουλησε ο Πελαδο στον Μαριο.
Κριμα γτ τον παω πολυ τον Λαμελα, αλλα θα μου κανει εντυπωση αν αυτς κ ο Μαρσιαλ παιξουν απο 15-20 παχνιδια σε ολη την σεζον. Συνολικα 6εκ. συμβολαια

Καλό βρωμόξυλο νταξ

1 Like

Τελικα ο Ροτα κανει καλες σεντρες.

Βλεπω θετικη ανοδο του Περειρα. Αρχοντικος κ εξυπνος.

Επισης ο Πιερο δεν ειναι τοοοσο αργος οσο λεγαν

1 Like

Πιθανώς το πιο σοβαρό ημίχρονο της σεζόν μας ως εδώ.

2 Likes

Χρειαζονται επειγοντως ενισχυση σε αμυντικο χαφ κ αριστερο μπακ. Οι επιλογες που χουμε ειναι παρωχημενες. Σιμανσκι, Γιονσον δεν κοβιυν τιποτα στα δευτερα ημιχρονα. Οταν δε μπαινει κ ο Μανταλος η τρυπα ειναι γιγαντιαια.
Ο Πηλιος θελει πολυ για να μαθει τα βασικα τακτικα

Εγώ ικανοποιημένος είμαι. Ακόμα και οι αλλαγές ήταν καίριες και εύστοχες. Επέλεξε ο Αλμέυδα να παίξει συντηρητικά στο β’ ημίχρονο (όχι ταμπούρι) και η ομάδα κατόρθωσε να μην απειληθεί καθόλου (αν εξαιρέσουμε ένα 10λεπτο στην αρχή του β’ μέρους). Προσγειωμένο, σοβαρό ματς, όπως πρέπει σε ένα ντέρμπυ.

ΥΓ. Δεν ξέρω τι δίνεται πια σαν χέρι-πέναλτι, για εμένα αυτά δεν θα έπρεπε να δίνονται. Ο αμυντικός είναι ήδη στον αέρα και η μπάλα τον βρίσκει από πάρα πολύ κοντά. Σίγουρα είναι απλωμένο και κόβει την πορεία της μπάλας, αλλά νομίζω είναι λίγο άδικο για τον αμύνομενο.

3 Likes

Χαλαρός άσσος, αναμενόμενος.

Το οτι δεν τρωμε γκολ με αυτη την αμυντικη λειτουργια παντως δεν ξερω τι σημαινει :stuck_out_tongue:

1 Like

Είσαι σωστός Κωστή και μπράβο σου

1 Like

Μαζι κ γω με τον Κωστη αλλα δεν θυμαμαι τι λεγανε με το πεναλτι του Χατζισαφι στην Λεωφορο που ειχε σπρωχτει κ λιγο.

Γενικα με τα πεναλτι υπαρχει προβλημα στην ερμηνεια τους. Δεν ειναι ευκολο βεβαια να χουν σαφεις κανονες, οποτε δεν βλεπω να γλυτωνουμε απο αυτα

1 Like