Πολιτικές εξελίξεις

Ε για να το λες κατι θα ξερεις, δεν μπορει…:smiley:

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1163959
http://troktiko.blogspot.com/2010/05/marfin-bank.html

Παντως αν ισχυει οτι τους περνανε τηλεφωνο να δουνε αν ειναι κλειδωμενα και οτι δεν τους αφηνανε να φυγουν ενω γινοταν της πουτανας, ειναι ΚΑΘΑΡΑ προβοκατσια…

πολυ καλογραμμενη η δηλωση,αλλα και αρκετα γραφικη μαλιστα…

ΦΤΑΝΕΙ ΟΜΩΣ!

Το ότι η πόρτα ήταν κλειδωμένη πάντως είναι στάνταρ. Το ότι δεν τους άφηναν να απεργήσουν επίσης είναι στάνταρ. Σε όλες τις τράπεζες τρομοκρατία πέφτει χρόνια τώρα.

δεν νομιζω να ειναι αληθινο το κειμενο…
αν ειναι και αυριο δεν παραλυσει η χωρα καλα να παθουμε…
αμα ειναι ετσι οπως τα λεει το κειμενο ας πανε ολα στο διαολο…ας καουμε ολοι και αει στο διαολο…

αν και ξαναλεω δυσκολα ειναι αληθινο…
και αυτο ειναι ακομη χειροτερο…

ακριβως αυτο που ειπε ο κριμσον…το κειμενο φαινεται να υπερβαλλει παρα πολυ…και οι επιπτωσεις,του να ισχυουν αυτα που γραφονται θα ναι τεραστιες…ισως αυτο να θελει να πετυχει και ο συντακτης

Το κείμενο πιθανότατα δεν είναι από υπάλληλο της Marfin, παρόλα αυτά δεν λέει ψέματα (καλά μερικά περί πυρόσβεσης είναι τραβηγμένα). Νομίζω οτι η αξία του είναι ίδια είτε γράφτηκε από υπάλληλο είτε όχι.

ο βγενόπουλος πολύ κατηφής φαίνεται στο βίδεο ε.

btw, αν δε με γελάνε τα μάτια μου, του λένε κάτι για κότερα σε μια φάση κι αυτός δείχνει πόσα έχει με τα δάχτυλά του? ελπίζω να μην είδα καλά… :?

sorry κιόλας ρε παιδιά έχετε δει σε δουλειές που έχετε πάει να υπάρχει στοιχιώδης εκπαιδευση για εκκενώσεις ή για πυρκαγιά? εδώ δεν κάνουν εκπαίδευση πάνω στην δουλειά και όλοι ζητάνε προυπηρεσία για να μην χαλάνε πόρους σε εκπαίδευση, πιστεύατε ότι θα χαλάγανε χρόνο και χρήμα για εκπαίδευση σε εκκένωση ή σε περίπτωση πυρκαγιάς…?

ο αδερφός μου δουλεύει σε τράπεζα…όχι την συγκεκριμένη…είναι ελεύθυεροι να απεργήσουν αλλά γενικώς πέφτει στο φιλότιμο μέσα στα καταστήματα σε φάση αν είναι 2 ταμιές "ρε μαλάκα μην απεργήσεις και είμαι μόνος μου και τον πιω, θέλω τα φράγκα ή ο διευθυντής λέει με τρόπο παιδιά μην μου το κάνετε αυτό και πήξουνε όσοι δεν απεργήσουν κτλ…δεν νομίζω ότι είναι εντολή…περισσότερο συναδελφική αλλυλεγγύη…

Συναδελφική αλληλεγγύη πάντως θα ήταν πιο εμφανής όταν απεργούσε και ο απεργοσπάστης για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του και των άλλων.

ρε συ ban…

ειναι το ιδιο για εσενα που θελεις την σπιθα…
για ολους τους αλλους που προσπαθουν να καταλαβουν εχει…!!

και δεν λεω πως λεει ψεματα το κειμενο…
εδω τα σχολεια ειναι ακαταληλλα…η τραπεζα θα ηταν σωστη?

το βίντεο με βγενόπουλο είναι σοκαριστικο

αν μελετήσεις τις αντιδράσεις αυτών των ανθρώπων καταλαβαίνεις πως είναι ικανοί για τα πάντα…για εξουσία και χρήμα θα βίαζαν μωρά…

φανταστείτε ο καθένας σας να ήταν σε κατάσταση να σας βρίζουν, να σας αποκαλούν δολοφόνο, ότι για την εξουσία και τα φράγκα σκοτώσατε, να σας προπυλακίζουν και να δείχνετε με ειρωνεία πόσα κότερα έχετε…

ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ρε καριόληδες…εγώ θα είχα αυτοκτονήσει πάντως αν είχα ποτέ αντιληφθεί πόσο σκουλήκι είμαι…

Συμφωνώ…απλά αναφέρω ότι εκ των έσω σε μία συγκεκριμένη τράπεζα που ξέρω δεν ήρθε π.χ. έγγραφο απο την διεύθυνση “δεν απεργεί κανείς ή όποιος απεργήσει να πάει την επομένη ΟΑΕΔ κτλ…”

νομιζω οτι δεν ειναι καθολου τραβηγμενα.
επειδη τυχαινει και δουλευω πανω σε αυτο, βλεπω οτι τα περισσοτερα κτιρια εχουν μια μελετη πυρασφαλειας του κωλου,ελαχιστα εχουν εξοδους κινδυνου, το προσωπικο δεν κανει ουτε μια ασκηση για πυρκαγια η’ σεισμο κλπ κλπ

αυτο που αναρωτιεμαι εγω ειναι αν η πυρκαγια ειχε προκληθει απο οποιοδηποτε αλλο λογο και οχι απο μολοτωφ δεν θα πεθαιναν ανθρωποι?

το κτιριο προφανως ηταν [SIZE=“4”]ακαταλληλο[/SIZE] οπως ειναι και χιλιαδες αλλα που μπαινουμε/δουλευουμε κα8ε μερα και ο wannabe πρωθυπουργος παει να κανει “πολιτικη” με τον θανατο των ανθρωπων.

ΣΚΑΤΑ σε ολους

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1133246&lngDtrID=244

Νεκροί τρεις υπάλληλοι υποκαταστήματος της τράπεζας Marfin Egnatia, επί της οδού Σταδίου στο κέντρο της Αθήνας, μετά από μολότοφ που έριξαν άγνωστοι, στη διάρκεια της απεργιακής διαδήλωσης που βρισκόταν σε εξέλιξη το μεσημέρι της Τετάρτη. Ακολούθησαν φωτιές και επεισόδια σε διάφορα σημεία της Αθήνας.

Στη διάρκεια των επεισοδίων τραυματίστηκαν περίπου 11 διαδηλωτές και 29 αστυνομικοί. Πιο σοβαρά από όλους νοσηλεύται ένα άτομο που πήδηξε από μπαλκόνι της τράπεζας, που φλεγόταν, σε κατάσταση πανικού. Ο τραυματισμένος υπάλληλος μεταφέρθηκε σε ιδιωτικό νοσοκομείο με πρωτοβουλία της τράπεζας.

Η αστυνομία πραγματοποίησε 12 συλλήψεις και δεκάδες προσαγωγές, μεταξύ των οποίων και 11 άτομα από την κατάληψη της οδού Ζαΐμη, κοντά στο Πολυτεχνείο.

Η τραγωδία σημειώθηκε περίπου στις 14:00, όταν διαδηλωτές που είδαν το υποκατάστημα της τράπεζας ανοιχτό, εξοργίστηκαν, φώναξαν συνθήματα κατά των υπαλλήλων, πέταξαν πέτρες στο εσωτερικό του και κάποιοι εξφενδόνισαν μία ή περισσότερες μολότοφ.

Ορισμένοι από τους υπάλληλους κατάφεραν να βγουν από την τράπεζα, που τυλίχθηκε στις φλόγες, ωστόσο άλλοι εγκλωβίστηκαν μέσα σε αυτήν.

Oι άνδρες της πυροσβεστικής κατάφεραν να απεγκλωβίσουν τουλάχιστον πέντε άτομα από παράθυρα και μπαλκόνια του κτιρίου, ενώ άλλοι μέσα στον πανικό τους πήδηξαν στο κενό.

Ωστόσο, κάποιοι από τους υπαλλήλους προσπάθησαν να ανέβουν από την σκάλα στην ταράτσα του κτιρίου, με αποτέλεσμα να πνιγούν από τους καπνούς. Οι πυροσβέστες εντόπισαν νεκρούς από ασφυξία έναν άνδρα στο κλιμακοστάσιο, μεταξύ πρώτου και δευτέρου ορόφου, μία γυναίκα σε γραφείο του δευτέρου ορόφου και άλλη μία κοντά στο μπαλκόνι. Σύμφωνα με πληροφορίες, η μία από τις νεκρές υπαλλήλους ήταν έγγυος.

Νεκροί είναι οι: Παρασκευή Ζούλια, 35 ετών, Αγγελική Παπαθανασοπούλου, 32 ετών και Επαμεινώνδα Τσακάλη, 36 ετών.

Μόλις η είδηση της τραγωδίας έγινε γνωστή, ξέσπασαν ταραχές σε διάφορα σημεία της Αθήνας.

Κόσμος συγκεντρώθηκε έξω από το υποκατάστημα της τράπεζας στη Σταδίου, με την αστυνομία να κάνει εκτεταμένη χρήση χημικών, προσπαθώντας να διαλύσει τη συγκέντρωση. Ο συγκεντρωμένος κόσμος αποδοκίμασε έντονα τον πρόεδρο της Marfin Ανδρέα Βγενόπουλο, ο οποίος μετέβη στο κτίριο της τράπεζας για να ενημερωθεί.

Η αστυνομία κατάφερε να διαλύσει το συγκεντρωμένο πλήθος, προκειμένου να γίνει αυτοψία στο σημείο, παρουσία εισαγγελέα. Επί τόπου βρέθηκαν ιατροδικαστής, κλιμάκιο του τμήματος Εγκλημάτων κατά Ζωής και κλιμάκιο της Κρατικής Ασφάλειας. Περίπου στις 18:30 οι τρεις σοροί μεταφέρθηκαν στο νεκροτομείο.

Σε ανακοίνωσή της η Marfin εκφράζει την οργή της και στρέφεται κατά της Πολιτείας που, όπως υποστηρίζει, «εγνώριζε ότι μόνο από τύχη δεν είχαν συμβεί μέχρι σήμερα τέτοια τραγικά περιστατικά».

Στη διάρκεια των επεισοδίων που ακολούθησαν, φωτιές ξέσπασαν σε κτίριο του υπουργείου Οικονομικών στην Αμαλίας, στο κτίριο της Νομαρχίας Αθηνών και σε κτίριο γραφείων στην αρχή της Συγγρού. Από το υπουργείο Οικονομικών διαψεύσθηκε φημολογία, σύμφωνα με την οποία το κτίριο στην Αμαλίας ήταν του ΣΔΟΕ και σε αυτό φυλάσσονταν σημαντικά φορολογικά στοιχεία.

Παράλληλα, ένταση επικράτησε στους δρόμους γύρω από το Πολυτεχνείο. Αργά το απόγευμα, η αστυνομία πραγματοποίησε επέμβαση στην κατάληψη της οδού Ζαΐμη, από όπου προσήχθησαν 11 άτομα.

Ακόμη, από πυρκαγιά έχουν υποστεί ζημιές ένα πυροσβεστικό όχημα και άλλα ΙΧ.

Νωρίτερα, επεισόδια είχαν σημειωθεί στο Σύνταγμα. Μέσα σε κλίμα έντασης, διαδηλωτές επιχείρησαν να μπουν στον προαύλιο χώρο της Βουλής, από τα σκαλιά στα δεξιά, ωστόσο αστυνομικές δυνάμεις τους απώθησαν, κάνοντας χρήση χημικών.

Ακολούθησαν επεισόδια στους γύρω δρόμους. Ορισμένοι διαδηλωτές τοποθέτησαν μία μαύρη σημαία στο μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη.

[B]Από την Αστυνομία έγινε γνωστό ότι ανακλήθηκαν όλες οι άδειες των αστυνομικών υπαλλήλων.

Τα γεγονότα στην Αθήνα έχουν κάνει το γύρο του κόσμου. [/B]

Και ο Ευθυμίου φοβάται για τον τουρισμό της χώρας.

BAN αυτο που λες ειναι οτι αυτοι που εριξαν τις μολοτοφ δεν ηξεραν οτι εχει κοσμο μεσα, ηθελαν να χτυπησουν την τραπεζα συμβολικα.Ωραια συμφωνουμε.

σε επομενες πορειες να συνεχισουν να καιγονται τραπεζες και να ελπισουμε οτι δεν θα ειναι αρχιδι ο εργοδοτης και θα εχει τους υπαλληλους μεσα?

οχι στις επομενες πορειες καθε εργοδοτης να βαζει εναν υπαλληλο μεσα για να μην τρωει μολοτοφ η τραπεζα :lol:

Ποιες επόμενες ήδη το κανουν. Το σημερινο τι ήταν;