Περηφανη συλληψη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 06/05
Τα ξημερώματα του Σαββάτου 05/05 και ενώ στον προαύλιο χώρο του Πολυτεχνείου του ΑΠΘ εξελισσόταν το πάρτι του φοιτητικού σταθμού 1431ΑΜ και το πάρτι της ΠΑ.Σ.Π. Πολυτεχνικής, στην Εθνικής Αμύνης γίνονταν επεισόδια από αγνώστους.

Δύο ώρες μετά τη λήξη των επεισοδίων ο κατηγορούμενος συμφοιτητής μας, δευτεροετής φοιτητής του τμήματος χημικών μηχανικών, απομακρύνθηκε από το χώρο του Πολυτεχνείου με σκοπό να επιστρέψει στο σπίτι του. Στη συμβολή των οδών 3ης Σεπτεμβρίου και Εγνατίας (σε περιοχή άσχετη και εκ διαμέτρου αντίθετη από το χώρο των επεισοδίων) άνδρες της ασφάλειας ζήτησαν την ταυτότητα του. Στη συνέχεια οδηγήθηκε στην ΓΑΔΘ μαζί με άλλα 15 άτομα. Σε σωματικό έλεγχο που διενεργήθηκε, όπως επίσης και σε έρευνα στο σπίτι του δε βρέθηκε κανένα ενοχοποιητικό στοιχείο. Το γεγονός, λοιπόν, ότι βρισκόταν στο Πολυτεχνείο καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας (το οποίο πιστοποιείται από δεκάδες μάρτυρες) ότι συνελήφθη μακριά από τα επεισόδια, καθώς επίσης και το γεγονός ότι δεν βρέθηκε κανένα ενοχοποιητικό στοιχείο επάνω του, καταδεικνύουν τη σκευωρία της αστυνομίας.

Το συμβάν αυτό συνδέεται άμεσα με την προσπάθεια τρομοκράτησης κάθε αγώνα. Δύο μήνες μετά την άδικη σύλληψη 49 συμφοιτητών μας (μεταξύ των οποίων ήταν και ο εν λόγω κατηγορούμενος) και την πανηγυρική τους αθώωση, η αστυνομία προσπαθεί με ένα στημένο κατηγορητήριο να σώσει την τιμή της, αφού από κατηγορούσα αρχή βρέθηκε κατηγορούμενη.

Δε θα δεχτούμε καμιά σπίλωση του συμφοιτητή μας από τις τηλεδίκες που στήθηκαν τα τελευταία 24ωρα. Για τα γεγονότα της 8ης Μάρτη ο συμφοιτητής μας αθωώθηκε ομόφωνα από το δικαστήριο και θεωρούμε απαράδεκτη την αμφισβήτηση της απόφασης αυτής στο βωμό της τηλεθέασης. Οι διώξεις που είχαν ασκηθεί εναντίον του δε μπορεί να χρησιμοποιούνται ως τεκμήριο ενοχής. Επιπρόσθετα θεωρούμε απαράδεκτη την προσπάθεια σύνδεσης του φοιτητικού κινήματος με πρακτικές από τις οποίες έχει αποστασιοποιηθεί.

  • Το φοιτητικό κίνημα δεν δυσφημείται, δεν καταστέλλεται
  • Ζητούμε την άμεση απελευθέρωση του αθώου συμφοιτητή μας

ΚΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΑΥΡΙΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 7/5/

2007 ΣΤΙΣ 12.00 ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΑΠΘ ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΑΠΘ

Η ανακοινωση των σχολων του ΑΠΘ. Εν ολιγοις, για κατι συνηθισμενα μπαχαλα το βραδυ στην Εθνικης Αμυνης, την πληρωσε ενα ασχετο παιδι που τολμησε να περασει απο κει μια ωρα μετα τα επεισοδεια. Ηδη τα ΜΜΕ τον εχουν βαφτισει εγκληματια, δειχνουν βιντεο μ’αυτον-και καλα-οπου προβαλλεται ενας ψιλολιγνος κουκουλοφορος, ενω ο Παναγιωτης ειναι κοντουλης και παχουλος. Υπαρχουν ακομα και βιντεο τα οποια τον δειχνουν στο παρτυ του Πολυτεχνειου την ωρα των επεισοδειων. Αλλα ειπαμε, χρειαζομαστε εναν αποδιοπομπαιο τραγο καθως και να τρομοκρατησουμε οσους ελεεινους τολμουν να διαμαρτυρονται.
Πολυδωρα μπροστα σου ο Μακαρεζος ειναι αναρχικος. Φιλακια και σαλτα γαμησου.

Μην σχολιασω καλυτερα… Οσοι κατεβαιναμε στις πορειες, βλεπαμε εκ πρωτης οψεως τι συναιβενε…

Το προβλημα ειναι οτι το καημενο το παιδι αντιμετωπιζει κατηγοριες για 5 πλημμεληματα και 2 κακουργηματα.

Αδικία; Χ
Μαλακία; Χ
Ανικανότητα; Χ

Πουστιές εις τον αιώνα τον άπαντα; V

έτσι ρε,ή έχουμε αστυνομία ή όχι

Καλα αφου δεν βρηκαν τιποτα, τι στο διαολο κατηγοριες εριξαν ???

Η αστυνομια δυτυχως εχει παρει πολυ αερα απο τον μ@λ@κ@ τον Πολυδωρα ο οποιος κανει και αγγαρια συμφωνω με τον εαυτο του και δυτυχως δεν εχει χασει ακομα την καρεκλα του παρα τις μαλακιες που λεει και κανει συνεχως.

Δεν ειναι αερας ρε, διαταγες εκτελουν…

Στην προκειμενη περιοπτωση ειναι διαταγες, αλλα γενικα κανουν οτι γουσταρουν. Τεσπα μακαρι να τελειωσει καλα αυτη η ιστορια με το παληκαρι.

Σιγά μην τη βγάλει καθαρή τόσο εύκολα…
:x :x :x :x
Ειδικά τώρα που θέλουν και αποδιοπομπαίο τράγο…

Οσο καιγονται αστυνομικα τμηματα και μπατσικα, σημαινει πως καποιοι μηχανισμοι αμυνας και αντιδρασης αυτης της κοινωνιας εχουν ευτυχως παραμεινει ακομα ζωντανοι…

A.C.A.B.

για να λειτουργούν κάποιοι μηχανισμοί άμυνας σωστά, ΠΡΕΠΕΙ αυτοί οι μηχανισμού άμυνας να έχουν αποτέλεσμα και να μην είναι απλά αντίποινα!! Συνεπώς το να καίγεται κάθε 2 μέρες το αστυνομικό τμήμα εξαρχείων, περισσότερο με πόλεμο συμμοριών ανάμεσα σε αστυνομικούς-αναρχικούς μου μοιάζει εμένα…

Μα δεν αναφερόμαστε σε αυτά τα “αντίποινα” …:wink:

Δεν σε έπιασα ακριβώς… Πάντως αν εννοείς αντίποινα για το συγκεκριμένο γεγονός του thread, εγώ γενικά μιλάω για την όλη κατάσταση που επικρατεί

Βασικά εσύ αναφέρθηκες σε αντίποινα …

Η αντίδραση που λέμε δεν είναι το εις διπλούν καμένο τμήμα …
Άλλους μηχανισμούς αντίδρασης θένε να καταστείλουν με τέτοιες συλλήψεις…
Τα καμένα τμήματα τους βοηθούν ώστε να περάσουν αυστηρότερα μέτρα…

To ίδιο λέμε!!! Τα καμμένα τμήματα είναι απλά μια αφελής εκδίκηση αυτών που το κάνουν και η οποία ουσιαστικά δε βοηθάει πουθενά! Γι’ αυτό και δεν είναι σωστός μηχανισμός αντίδρασης:wink:

Εδώ ταιριάζει γάντι τo"μπάτσοι μμε παρακρατικοί όλα τα καθάρματα δουλεύουνε μαζί". Εντωμεταξύ τελικά τα μπάχαλα πρέπει να`γίναν από χουλιγκάνια…Αλλα βεβαια η συλείτη στα κουτουρού και τo φόρτωμα 4ευτικών κατηγοριών είναι πάγια τακτική των χοιρινών. (Συγγνώμη καημένα ζωάκια που σας βρίζω). Όσον αφορά τον “πολυδειρα” μην απορείτε, σε δηλώσεις του έλεγε ότι … “πρέπει να αποκατασταθεί η τιμή των ταγματασφαλιτών”.

Σε αυτο συμφωνω… Επισης μου τη σπαει και η συνεχη χρηση των μολοτωφ… Ελεος, δεν τις ριχνεις για ψιλου πηδημα, η μολοτωφ ειναι μεσο διεκδικησης και παλης, συμβολο αγωνα, δεν μπορει με το παραμικρο να τις πετανε…

Πεστα ρε Μανε!!! Αυτο ειναι, πολεμος συμμοριων. Σεβομαι πολυ τον αναρχικο χωρο αλλα δυστυχως μεσα εκει περιφερονται πολλοι ασχετοι με την αναρχικη ιδεολογια απλα για να κανουν το κομματι τους και το παιξουν μαγκες πεταγοντας μολοτωφ…

Φυσικα αυτο δεν εχει να κανει σε τιποτα με τον αυταρχισμο της αστυνομιας και η συμπαρασταση μου στο παιδι που συνεληφθη αναιτια ειναι δεδομενη…

Κοιτα, με αυτο που λες πανω-κατω συμφωνω. Η αναρχια ειναι πολιτικη φιλοσοφια που πολλοι λιγοι γνωριζουν σε βαθος και ισως ακομα λιγοτεροι μπορουν να κατανοησουν. Σιγουρα δεν ειναι αναρχικος το καθε μαλακισμενο που πεταει μολοτωφ, καιει αυτοκινητα, ζωγραφιζει το γνωστο σημα στους τοιχους κλπ… Οι πιο πολλοι απο αυτους, χρησιμοποιωντας τεχνικες βιας παρομοιες με αυτες που χρησιμοποιει ο κρατικος μηχανισμος μονο αναρχικοι δεν μπορουν να χαρακτηριστουν.

Οσον αφορα την καταστροφη ξενης περιουσιας απο “αγνωστους” (καταστηματα, αυτοκινητα κλπ) ειμαι καθετα αντιθετος, οπως και με το καψημο της σημαιας πραγμα το οποιο εχω πει και σε αλλο thread. Αυτες οι πρακτικες ειναι απαραδεκτες, δειχνουν ανωριμοτητα και μονο κακο μπορουν να κανουν στον αναρχικο χωρο.

Αλλα ρε παιδεια συγγνωμη, οσον αφορα τις επιθεσεις εναντιων των οργανων καταστολης, χειροκροτω και επαυξανω. Ειλικρινα δεν ξερω τι λογο υπαρξης εχουν τοσοι πολλοι σκατομπατσοι γυρω μας. Ας ψοφισουν και ας καουν ζωντανοι ολοι τους, δεν με νοιαζει καθολου. Και ουτε θα κατηγορησω ΠΟΤΕ κανεναν για επιθεση εναντιων αστυνομικου. Δηλαδη αυτοι γιατι εχουν δικαιωμα να αφαιρουν ζωες, απολαυμανοντας την ασυλια των νομων και της πολιτειας? Και αφαιρεση ζωης δεν ειναι μονο οταν σκοτωνεις καποιον. Οταν δεν αφηνεις εναν ανθρωπο να ζησει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ειναι ο χειροτερος θανατος…

Ειλικρινα με τη συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων (ανθρωπων???- μπατσοι, ασφαλιτες κλπ οπως θελετε πειτε τους) δηλωνω ρατσιστης οσο δεν παει. Δεν ξερω ποσο κοπλεξικος, μισανθρωπος, σκατοψυχος και τειποτενιος μπορει να ειναι καποιος για να επιλεξει να κανει το συγκεκριμενο επαγγελμα. Και μην ακουω μαλακιες του τυπου “επαγγελματικη αποκατασταση”, “εξασφαλισμενος μισθος” κλπ. Ε τοτε τραβα γινει νταβατζης, εμπορος ναρκωτικων, επαγγελματιας δολοφονος και δεν ξερω γω τι αλλο. Αν και ως μπατσος συνδιαζει καποιος ολα τα παραπανω!!!:smiley: Πολλοι θα μπορουσαμε να διαλεξουμε τον ευκολο και σιγουρο δρομο στα επαγγελματικα μας και προσωπικα θεματα αλλα δεν το καναμε γιατι μας εχει μεινει και καποια αξιοπρεπεια…

Αντε, αρκετα τους φαγαμε στα μουτρα τοσα χρονια. Αληθεια, ποσοι μπατσοι τιμωρηθηκαν για φονους που διεπραξαν κατα τη διαρκεια της 7ετιας? Αλλα θα μου πειτε εδω αθωωνονται τωρα…

Τα ομορφα τμηματα ομορφα καιγονται.

Δεν διαφωνω σε οσα λες για τους μπατσους… Κι εγω εχω παιξει πετροπολεμο περσι το καλοκαιρι στην περιφημη πορεια στις 8/6 εξω απο το Πολυτεχνειο. Αν θυμασαι τοτε που μας ειχαν φλομωσει στα χημικα και μαλιστα μεσα στο ασυλο… Και ολα αυτα ενω οι Χρυσαυγιτες παρακολουθουσαν απο απεναντι…

Ομως ειλικρινα το να καψει καποιος σημερα το βραδυ ενα αστυνομικο τμημα δεν μου λεει τιποτα. Δεν θα λυπηθω που καηκε αλλα δεν προσφερε και τιποτα σε καποιον αγωνα για τη δημοκρατια. Αν βρισκομασταν σε συνθηκες επαναστασης ισως, αλλα τωρα με την κοινη γνωμη να καθοδηγειται απο Πρετεντερη και σια ο πολεμος “αναρχικων”-μπατσων περισσοτερο κακο κανει παρα καλο…