Γιατί ακούτε αυτήν τη μουσική?

I?m a rocker, Oh oh
Do as I feel as I say
I?m a rocker, Oh oh
And no one can take that away

I?m a rocker
And I?m always revvin? up
I?m a rocker
I can never get enough
I?m a rocker
It?s something in my blood
I?m a rocker
Wouldn?t change it even if I could

I?m a rocker, Oh oh
Do as I feel as I say
I?m a rocker, Oh oh
And no one can take that away

μπορεί να μην κατάλαβες την ερώτηση αλλά η απάντησή σου είναι αυτό ακριβώς που ρωτούσα.:thumbup:

+1

Manos87. Εγω δεν εχω επιλεξει καμμια μουσικη για να ακουω. Aκουω συγκεκριμενους καλλιτεχνες απο διαφορετικα “ειδη” μουσικης. Επιλεγω καλλιτεχνες οχι “ειδη”. Και δεν υπαρχουν κριτηρια για να “επιλεξεις” μουσικη, επιλεγεις πολιτικη παραταξη, θρησκεια, ομαδα, οχι μουσικη. Απο τη στιγμη που θα πεις “εγω επιλεγω να ασχολουμαι μονο μ’αυτην την μουσικη απο δω και περα” χανεται και η μαγεια.

Αυτο το συγκεκριμενο ειδος μουσικης (metal) το ακουω επειδη εχει συγκροτηματα με τα οποια μεγαλωσα, με εκφραζουν, τα γουσταρω και μου ξυπναν ωραιες αναμνησεις οταν ακουω τη μουσικη τους. Δεν εχω “λογο” ομως σαν αυτους που εχεις προαναφερει, δηλαδη δεν με νοιαζει αν ειναι η οχι η πιο υγιης σκηνη ουτε αν ειναι “καλυτερη” απο αλλα μουσικα ειδη.

Πρωτον γιατι αποκλειεις καποιος να ακουει ροκ-μεταλ και να πηγαινει και στα μπουζουκια η να γουσταρει λαϊκα? Δεν υπαρχουν αντιθετα στη μουσικη. Και δεν υπαρχει πιο original μουσικη η που ειναι πιο κοντα στην εννοια της τεχνης. Για συγκεκριμενους καλλιτεχνες μπορεις να το πεις αυτο. Αλλα και παλι ποια τεχνη? Πως την αντιλαμβανεται ο καθενας? Επισης η μουσικη δεν πρεπει να σε διαφοροποιει η να την ακους γι αυτον τον λογο ουτε πρεπει να αποτελει dress code. Αυτα μονο κακο κανουν.

Μηπως ομως αυτη ειναι η ουσια? Να ακους μουσικη χωρις “αντικειμενικα κριτηρια”. Και γιατι θα επρεπε να εχει διαφορα? οπως ακους Jethro tull δεν μπορεις να ακους Μητροπανο η Χριστοοδουλοπουλο?

1)Εννοείται ότι δεν επιλέγουμε να ακούμε είδη, αλλά καλλιτέχνες… Βέβαια, τα στοιχεία που έχει ένας καλλιτέχνης και μας αρέσει τα έχουν κατά κύριο λόγο πολλά άλλα συγκροτήματα του ίδιου είδους… Δηλαδή αν σου αρέσουν οι WASP και οι Kiss είναι πολύ πιθανό να σου αρέσουν και οι WASP, είτε πολύ είτε λίγο… Αν σου αρέσουν οι Dream Theater είναι πολύ πιθανό να σου αρέσουν και τα υπόλοιπα prog παρόμοια συγκροτήματα… Οπότε, στάνταρ είναι κάποια είδη που μας αρέσουν περισσότερο από άλλα

2)Χμμμ… Λες ότι τα ακούς επειδή μεγάλωσες με αυτά… Δηλαδή καθώς ήσουν μικρός κάποιος σου επέβαλλε να τα ακούς καθώς μεγαλώνεις?? Όχι φαντάζομαι… Ή μήπως στο νανούρισμα σου έβαζαν το Angel of death:p

3)Δεν αποκλείω τίποτα… Για να καταλάβεις μιλάς με ένα άτομο που φέτος έχει πάει Πλούταρχο και Κιάμο… Φαντάσου!!! Όσο για το ντύσιμο, φλωρο-τρέντουλας είμαι:lol: :lol: Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν αποκλείουμε τίποτα, αλλά δε γίνεται να ακούμε μουσική και να μην έχουμε αδυναμία κάπου… Ειδικά όσοι ακούμε rock/metal πάντα έχουμε συνήθως μια μεγαλύτερη αγάπη/πάθος για τη μουσική που ακούμε

4)Εγώ πιστεύω ότι τίποτα στη ζωή δεν το κάνουμε χωρίς λόγο, είτε υποσυνείδητα είτε ενσυνείδητα… Πιστεύω ότι πάντα υπάρχει ένα αίτιο για όλα… Ίσως φταίει ότι ήμουν θετική, αλλά και ψυχολόγο να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει. Το μόνο που κάνω είναι να προσπαθώ να προσδιορίσω αυτό το αίτιο…

Y.G. Απ’ όλα όσα έγραψα το ζουμί είναι στο δεύτερο… Για σκέψου το λίγο

με εκφραζουν, τα γουσταρω

Σε πρωτη φαση απλα μου εκανε κλικ η μουσικη μετα ηρθαν οι διαφορες “θεωριες, ιδεολογιες” και μετα εφυγαν και εμεινε παλι μονο η μουσικη

Ακουω αυτη τη μουσικη γιατι εχει ορμη, παθος, επιθετικοτητα, οργη, συγκινηση, θλιψη, χαρα, ανεμελια, προβληματισμο, καυλα, αξιοπρεπεια κ.ο.κ… Τα εχει ΟΛΑ!

Ακουω ροκ γιατι πιστευω οτι σε αυτο συνοψιζεται η ιστορια της ανθρωποτητας τα τελευταια 40-50 χρονια… Σεβομαι απεριοριστα και ακουω και πολλα αλλα ειδη μουσικης (Blues, Electronica, Jazz, Soul, και πολλα αλλα…) αλλα θεωρω οτι το ροκ ειναι αυτο που εφαρμοζει ακριβως πανω στις σκεψεις και τα συναισθηματα μου…

Τελος ακουω αυτη τη μουσικη γιατι θελω να ακουω αυτο που μου αρεσει και οχι αυτο που πρεπει να μου αρεσει…

εγω δεν ακουω αυτη…ακουω την αλλη οποτε δεν μπορω να απαντησω

Αυτό θέλω να πω, από που να προήρθε άραγε αυτό το κλικ με αυτήν τη μουσική και όχι με μια άλλη? Αλλά μάλλον αυτά είναι πολύ βαθιά νερά… Και επιστήμονες να κάνουν διατριβή δεν πρόκειται να βγει άκρη πιστεύω…

Εγώ άκουγα από πάρα πολύ μικρός το In trance, πριν ακόμα πάω δημοτικό… Όταν το ακούω τώρα ανατριχιάζω… Στα τέλη δημοτικού άρχισα να ακούω Manowar,Maiden κτλ Ακόμα όταν ακούω το Heart of steel και το Hail to england μου έρχεται στο μυαλό αυτή η εποχή. Έχω επίσης μουσικές που τις έχω συνδέσει με περιστατικά ή στιγμές της ζωής μου, και μου τις θυμίζουν πάντα… Αυτό είναι ένα φοβερό που έχει η μουσική. Με την απλή μνήμη δεν μπορείς να αναπολήσεις εύκολα συναισθήματα αλλά κυρίως γεγονότα. Με τη μουσική μνήμη αναπολείς και συναισθήματα.

Από εκεί και πέρα, όταν ακούω κάτι άλλο που μου φέρνει στο μυαλό κάτι από αυτά, θα το ακούω ευχάριστα… Δηλαδή για μια περίοδο στο λύκειο ήμουν καμμένος με Lord of the rings, Magic the gathering κτλ και άκουγα κατά κόρον Blind Guardian και Rhapsody… Αν ακούσω κάτι καινούριο που μοιάζει σε αυτά θα το ακούσω με ευχαρίστηση.

Όμως φτάνω σε μια στιγμή να πω ok αν θέλω να ακούω αυτά, μπορώ να ακούω Blind Guardian και όχι μια μπάντα που τους μοιάζει. Αποφασίζω να ακούω κάθε καινούριο συγκρότημα αρχικά με αντικειμενικά ψυχρά κριτήρια, το πόσο διαφορετικό είναι και το πόσα μπορεί να προσφέρει. Δηλαδή για παράδειγμα την πρώτη φορά που άκουσα Mars Volta ή Watchtower είπα Παναγιά μου τι έιναι αυτό… Και τα άκουγα πάρα μα πάρα πολλές φορές για να τα κατανοήσω μέχρι που έφτασα να πορώνομαι με αυτά. Ενώ αν ακούσω πάρα πολλές φορές ένα συγκρότημα που δεν έχει τίποτα καινούριο στον ήχο του στην αρχή θα μου αρέσει και μετά θα το βαρεθώ…
Το Α Social Grace το άκουσα την πρώτη φορά και το έβαλα στην άκρη για μερικούς μήνες… Τώρα είναι άνετα στα αγαπημένα μου άλμπουμ ever…

Αυτά σε γενικές γραμμές

μα δεν μιλάμε για μέταλ! γιατί ακούτε αυτήν τη μουσική που επιλέξατε να ακούτε

Σε αντίθεση με άλλα ελλήνικα και μη που πρέπει μια να τα πετάξει για να μας μιλήσει κάπου αλλού:p μπας και την αντέξουμε:p

δηλαδη νησιωτικα?

και πεντοζάλη μη σου πω

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ μερικές από αυτές τις αντέχω μια χαρά! Έχουν πλούσιο εσωτερικό κόσμο

Γιατι ηρθαν οι stones Ελλαδα. Ε και απο περιεργεια εκατσα να ακουσω, αρα στην ουσια απο τα ΜΜΕ αρχισα να ακουω ροκ. Μετα ακουσω zeppelin γιατι εψαχνα κατι αντιστοιχο και αυτο μου προτεινε αυτος που εχει το δισκαδικο και μετα ενας συμμαθητης μου δωσε maiden. Αν δεν ηταν αυτος μπορει να την εψαχνα περισσοτερο με το ροκ. Αλλα και πριν ακουσω ροκ ακουγα μουσικη, pop, λαϊκα, απο ταινιες (θυμαμαι ειχα παρει ενα best of των Blues brothers επειδη μου ειχε κανει εντυπωση η μουσικη και η ταινια). Αυτα στα γραφω για να σου πω οτι συμφωνω οτι αμα εχεις μεσα σου το ενδιαφερον για τη μουσικη αυτο καποια στιγμη θα βγει, ερεθισματα υπαρχουν παντου και πολλα, αλλα το γουστο που θα αρχισεις να διαμορφωνεις και η σειρα με την οποια θα ακουσεις καποια πραγματα ειναι καθαρα θεμα συγκυριων και τυχης.

Τώρα επιτέλους απάντησες στην ερώτησή μου άσχετα αν διαφωνώ ή συμφωνώ…:thumbup:

Και μια ερώτηση προς τους άλλους: Ποιοι από εσάς πιστεύετε ότι το γούστο που έχετε διαμορφώσει είναι καθαρά θέμα συγκυριών και τύχης??

Καθαρα θεμα συγκυριων και τυχης οχι… Αλλα απο καπου πρεπει να τη μαθεις αυτη τη μουσικη ετσι? Και σχετικα νωρις γιατι αμα στα 19-20 σου εισαι “φαν” των σκυλαδικων δυσκολο να το γυρισεις στο ροκ…

Εννοείται ότι είναι θέμα συγκυριών αν θα την ακούσεις… Το θέμα είναι αν η τύχη θα διαμορφώσει το γούστο σου… Αλλά εσύ απάντησες πολύ ωραία σε προηγούμενο post οπότε μη μας μπερδεύεις:p

αλλα το γουστο που θα αρχισεις να διαμορφωνεις και η σειρα με την οποια θα ακουσεις καποια πραγματα ειναι καθαρα θεμα συγκυριων και τυχης

εγω, και αμα προσεξεις το ποστ που εκανα σε αυτο το τοπικ, μπορει να μην το λεω αμεσα αλλα αυτο βγαζεις. ειναι η περιοχη που ζεις, οι φιλοι που μπορει να τυχει να κανεις, και μια τυχαια αναζητηση για κατι στο google που σε πεταει στο ροκιν :stuck_out_tongue:

ρε παδια μηπως εχει πεσει λιγο καρβουνο?
τι καθομαστε κ αναλυουμε?
για αυτο τα bar ειναι adeia k oi γυναικες παραπονιουνται οτι δεν υπαρχουν αντρες!
εχουμε ολοι καταστραφει!
ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΜΗΝ ΑΝΑΛΥΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ

οπως ειπε ο John Lee Hooker “JUST GO ON WITH THE MUSIC MAN”