Γιατί ακούτε αυτήν τη μουσική?

Ωραία, προσπαθήστε να απαντήσετε… Ακούω επιχειρήματα…

Η Μουσικη που μιλαει στο νου και στην καρδια, βγαζει πολυ συναισθημα…

Δε φταίω εγώ, αλήθεια…:cry:

Γιατι αν δεν την ακουω με μαλωνει η μαμα μου.:stuck_out_tongue:

Ον τοπικ:Γιατι μου αρεσει.Πραγματικα ομως ειναι η πιο ειλικρινης και συγχρονως απλη απαντηση που μπορω να δωσω.

Μια κωλοκασσετα και 2 αθλια cd των Metallica, καπου στο 1996-97 με εσπρωξαν στον βουρκο αυτης της σκατομουσικης…

Δεν ήξερες, δε ρώταγες;;; :lol:

Ποια μουσικη?

Οκ, σε όλους μας αρέσει και μιλάει στα συναισθήματα… Το ζήτημα είναι γιατί μας αρέσει?
Αν την ακούμε έτσι απλά χωρίς κάποιο αντικειμένικό κριτήριο, τότε είτε ακούμε Jethro Tull είτε Βέρα Λάμπρου, δεν έχει καμία διαφορά αφού το επιχείρημα είναι το ίδιο…

Τη μουσική που έχεις επιλέξει να ακούς κατά κύριο λόγο

giati apo 3 xronwn akouga papakonstadinou kai giati ayth h arrwstia ekselix8hke kai giati ayth h mousikh einai h monh pou pleon exei arxidia(ektow twn him…)

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητά να γράψουμε…:-k

εγω ακουω madonna :stuck_out_tongue:

#-o

Baby you 're no Madonnaaaaaaaaaa!!! :lol3:

Ποιο αντικειμενικο κριτηριο; Απλα μας αρεσει. Το επιχειρημα ειναι το ιδιο οπως ειπες απλα κατα κυριο λογο ακουμε αυτο γιατι αυτο μας αρεσει περισσοτερο.

Ουτε εγω εχω καταλαβει τι πρεπει να πουμε.:-s :stuck_out_tongue:

H ερώτηση είναι περισσότερο φροϋδική (τι είπα πάλι!!)
Δηλαδή, άλλοι ακούν και τους αρέσουν τα μπουζούκια και εμάς μας αρέσει το metal (rock)- 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα? Γιατί μας αρέσει όμως, είναι στο DNA μας να μας είναι ευχάριστο? Μεγαλώσαμε με αυτό και το αυτί μας έχει συνηθίσει? Κάναμε την επανάσταση ως έφηβοι και αρχίσαμε να ακούμε Maiden? Μας αρέσει γιατί μας έλκουν περισσότερο συναισθήματα όπως η μελαγχολία, η οργή κτλ? Μας αρέσει γιατί έχουμε σαν κριτήριο ποιά μουσική είναι πιο original? Μας αρέσει επειδή τη θεωρούμε πιο προσεγμένη και πιο κοντά στην έννοια της μουσικής σαν τέχνη? Μας αρέσει γιατί θέλουμε να διαφέρουμε από τους άλλους?

Το χωρίς λόγο είναι μια εύκολη απάντηση… Εστω και υποσυνείδητα, τίποτα δε γίνεται χωρίς λόγο…

Καμία απάντηση δεν είναι σωστή, ούτε είναι και καθόλου εύκολο να απαντήσουμε…Απλά κάνοντας μια προσπάθεια βοηθάει να ξεκαθαρίσουμε πολλά πράγματα

Απλά μιλάει στην ψυχή και την καρδιά μου.

Δε χρειάζεται ανάλυση πιστεύω.

Καλα τα λες ρε Πανο… Τι παραπανω να πεις… Εδω μιλαμε για πνευματικη μουσικη…

Μου αρεσει πολυ και περναει ευχαριστα ο χρονος μου, εχει πολλους καλυτεχνες και bands που μπορει να ακουσει ο καθενας και γενικα εχει αντεξει στο χρονο και θα συνεχισει να αντεχει βγαζοντας παντα ωραια πραγματα!

κατι τετοιο πιστευω κ εγω

Βασικα πιστευω ειναι αναλογο με την “ηθικη”, την ιδεολογια και την συμπεριφορα του ακροατη. Δεν πιστευω πως οποιος ακουει ροκ ή μεταλ πρεπει να “ζει” ροκ ή μεταλ, αλλα μεχρι ενα σημειο το κανει ασυνηδειτα.
Εγω ζω ροκ και μεταλ χωρις να το προσπαθω. Δεν ακουω ομως κατα κορων μεταλ, ουτε ολα τα παρακλαδια της, αρα ουτε ειμαι μες τα μαυρα ουτε κανει μπαμ οτι ειμαι “μεταλο”.

Ειναι πιστευω και θεμα του πώς μεγαλωσαμε. Εγω μπορει να μεγαλωσα ακουγοντας backstreet boys μεχρι την τριτη δημοτικου αλλα ειχα και τον πατερα μου να ακουει jethro tull κλπ…
Ριξτε μια ματια σε αυτους που ακουνε ροκ και αυτους που ακουνε σκυλαδικα. Κατα 99% και οι γονεις τους τα ιδια ακουνε. Και επειδη σαν ζωα που ειμαστε επηρεαζομαστε πολυ απο τους γονεις μας και θεωρουμε τις περισσοτερες φορες αυτο που κανουν αυτοι σωστο, ακουμε κι εμεις πανω κατω την ιδια μουσικη με αυτους (καμια φορα βεβαια κανουμε το αντιθετο και τους παμε κοντρα, τωρα για μενα μιλαω).Τελος παιζουν ρολο και οι παρεες και η περιοχη που μενουμε. Ειναι τυχαιο το οτι ολη η κηφισια και το μαρουσι ακουει emo? :-k
Εγω ας πουμε μενω βριλησσια. Το 80% των παιδιων της ηλικιας μου ακουει slipknot και nirvana. Κι εγω ακουγα νιρβανα πολυ πριν 2 χρονια. Γνωρισα ομως κοσμο που με οδηγησε στο μεταλ και στην αναζητηση καλων ροκ συγκροτηματων. Συνεβαλε πολυ σ’αυτο και το ροκιν. Χωρις πλακα. (κατα ενα μερος ετσι, μην ψωνιστειτε κιολας :stuck_out_tongue: ).

εγραψα αρκετες βλακειουλες. μιλαω γενικα και οχι μονο για μενα.

δεν καταλαβα την ερωτηση :roll: :stuck_out_tongue: