Κλασική μουσική

Αλήθεια ποιοί από εσάς ακούτε κλασσική προ-κλασσική μέχρι και μπαρόκ (όλα μέσα, μην αρχίσουμε πάλι διαχωρισμούς) εδώ μέσα??? Ποια η γνώμη σας??
Να σημειώσω ότι προσωπικός αγαπημένος είναι ο Chopin λόγω του πιάνου και μετά οι Beethoven, Mozart, Saint-Saens,Rimsky-Korsakov…

Μου αρεσει πολυ ο Nicolo Paganini!

Η σχολη των πεντε και ειδικοτερα Alexander Borodin και Modest Mussorgsky.
Η μεγαλη μου αγαπη ομως ειναι ο Gustav Mahler.

Δεν είμαι σούπερ ψαγμένος αλλά θα πω Βιβάλντι- Μπετόβεν - Μπάχ. Ιδιαίτερα ένα δισκάκι που έχω σε τζάζ διασκευές στον Μπάχ τα σπάει άγρια… !!!

Παλιότερα άκουγα αρκετά. Πέρα από τους κλασικούς: Μπετόβεν, Μοτσαρτ, Μπαχ, Τσαϊκόφσκι, Βιβάλντι κλπ μου αρέσουν και οι Paganini (παρεμπιπτόντως ο Μalmsteen τον έχει “εικόνισμα”) Βέρντι, Κασατουριάν, Μπιζέτ κ.α. Γενικότερα προτιμώ τις πιο “γρηγορες” συνθέσεις τους παντως.Φυσικά να μην ξεχάσω και τον Vangelis. Aν μπορούμε να μιλήσουμε και για opera ένας σύγχρονος καλλιτέχνης ο οποίος μου αρέσει πολύ είναι ο Andrea Bocceli, ο οποίος ουσιαστικά θα ελεγα πώς είναι ένας συνδυασμος pop & όπερας.

Ρομαντικοί και μεταρομαντικοί (Ντβόρζακ κτλ.), σοβιετικοί (Σοστακόβιτς, Προκόφιεφ, Μυασκόφσκι, Χατσατουριάν κτλ.). Γενικά, οι μέταλ δίσκοι μου μόνο πρόσφατα ξεπέρασαν τους κλασικούς…!

:metal: :trumpet: :-({|= :metal:

Βασικα οχι οτι ειμαι και πολυ ψαγμενος, καθολου ψαγμενος δεν ειμαι, αλλα επειδη εχω την μανα μου να κανει πιανο τους εχω χορτασει ολου αυτους :lol:

Έχω την τύχη από μικρός να έχω κληρονομήσει δίσκους κλασσικής και όπερας και έτσι να γνωρίζω αρκετά πράγματα.
Άλλωστε rock κομμάτι στην κιθάρα έπαιξα μόλις πριν κάποια χρόνια καθώς έπαιζα μόνο κλασσική μουσική σε κλασσική κιθάρα.

Αγαπημένοι οι:

Beethoven
Mozart
Vivadi
Bach
Chopin
Tchaikovsky
Verdi
Strauss
Wagner
Handel

σταματώ εδώ γτ η λίστα είναι σχετικά μεγάλη. :slight_smile:

Κι εγω το ιδιο αλλα αυτο δεν διευρυνε τις γνωσεις μου :-s

Παντως ειναι ωραια φαση τα κλασσικα κομματια στην κλασσικη. Μερικα βεβαια ειναι πολυ βαρετα αλλα γουσταρω κατι 10λεπτα που χω μαθει. Παω να τα φρεσκαρω στη μνημη μου :smiley:

Νομίζεις! :wink:

Λοιπόν, βοήθεια!

Λέγεται Κασατουριάν ή Χατσατουριάν ή Κατσατουριάν όπως τον θυμόμουν εγώ? (είναι απλά ΘΕΟΣ ο τύπος!!!)

Γράφεται Kachaturian, τώρα πώς ακριβώς προφέρεται θα σε γελάσω!

Χμ. Οχι ακριβώς. Στο κυριλλικό αλφάβητο γράφεται με ένα ελληνοπρεπέστατο Χ (προφέρεται χ), και στο λατινικό αλφάβητο αυτό συνήθως μεταγράφεται ως Kh (παλιότερα και σπανιότερα ως Ch). Το πρόβλημα ξεκινάει από τους άλλους Ευρωπαίους, που δεν έχουν ήχο ¨χ¨, και αναγκάζονται να το κάνουν κ. Ο Άγγλος, λ.χ., είναι αναγκασμένος να πει Κατσατουριάν (για την ακρίβεια Κατσατούριαν), εμείς όμως δεν θα έπρεπε να έχουμε τέτοια προβλήματα… (μόνο με το τσ, που θα έπρεπε να είναι παχύ).

το αγαπημενος μου εργο ειναι το ρεκβιεμ του μοτσαρτ…:papas: :papas:

To ‘‘Canon’’ του Johann Pachelbel.
Αριστουργημα.

Η κλασσική μουσική πραγματικά τα σπάει. Αγαπημένοι : Paganini, Wagner, Mozart, Grieg, Chopin, Berlioz, Liszt

:thumbup: In the hall of the mountain king!!!:-({|=

Η κλασική μουσική αποτελεί μακράν την ανώτερη, ποιοτικά, συνθετικά και εκτελεστικά, μουσική που έχει συνθέσει ο ανθρώπινος νους και κατά την ταπεινή μου άποψη πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να συνθέσει κάποτε στο απώτατο μέλλον μία μουσική που έστω να την φθάνει, πόσο μάλλον να την υπερβαίνει, σε όλες της τις αρετές.

Οι εκπληκτικοί της συνθέτες της αναρίθμητοι και αμέτρητοι σε όλες της τις περιόδους, από τον 15ο αιώνα ακόμη, το μπαρόκ κλπ. μέχρι και τον 20ο αιώνα. :slight_smile: :slight_smile:

Εdit: Δεύτερη κατά σειράν μουσική που συγκεντρώνει τις περισσότερες από τις παράπανω αρετές τοποθετώ την jazz και τρίτη την rock με όλες της τις υποδιαιρέσεις και παρακλάδια. :slight_smile:

Μάλλον συμφωνώ…

το πιο ολοκληρομενο μουσικο εργο που γραφτηκε ποτε κατα τη γνωμη μου
Επισης γουσταρω τρελα Μπαχ Μπετοβεν Βιβαλντι και Τσαικοφσκι και απο πιο “μοντερνο” ηχο “neoclassical” Dark Sanctuary και Ophelias dream