Πόσο επηρεάζει το πρώτο άκουσμα?

Γραφω σπάνια (7ο post), ένα απλό ερώτημα. Τι πιστεύετε για το πόσο επηρεάζει το πρώτο άκουσμα κάποιου album ενός συγκροτήματος? Για να γίνω πιο κατανοητός, δίνω για παράδειγμα 4 album που ήταν τα πρώτα μου ακούσματα από τα αντίστοιχα συγκροτήματα.

Ride the lighting - Metallica
Fear of the dark - Maiden
Dark saga - Iced Earth
Violent revolution - Kreator

Σε γενικές γραμμές θεωρούνται αξιόλογες δουλειές, αλλά γενικά δεν αποτελούν τις best κυκλοφορίες τους. Παρολαυτά, σε μένα κατέχουν μία ιδιαίτερη προτίμηση στη δισκοθήκη μου, παρά το γεγονός ότι έχω ψάξει και ακούσει όλη τη δισκογραφία τους. Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: ισχύει στη μουσική ότι και στις γκόμενες? ότι την πρώτη δεν την ξεχνάς ποτέ.

απλα: ναι

egw 8a anaferw ena antiparadeigma. to prwto akousma voivod pou eixa itan to roaaarrrrr. E, gia xronia oloklira den eixa psaksei kati allo apo autous, dioti tous 8ewrousa adiaforo sigrotima… E re va8ia nixtwmenos pou imoun…
episis nomizw oti eksartatai k apo tin hlikia pou 8a akouseis kati. egw otan imoun pitsirikas apex8anomoun tous floyd. twra tous latreuw. Nomizw oti polloi diskoi pou akouga tote, twra aplws den mou aresoun.

aplws otan simvainei na mas aresi to prwto akousma, tote meroliptoume se auto.

Simperasma: h prwth fora tou akousmatos den einai aneksarthth apo to idio to akousma.

πιστευω πως ισχυει αν κατσει και σ’αρεσει και αυτο που θα ακουσεις, οπως ειπε ο προλαλισαντας δλδ, μπορει να ακουσει κανεις κατι απο μια μπαντα και να μην του αρεσει, αλλα μετα να ακουσει κατι αλλο απ’τους ιδιους και να τους αρεσει…νομιζω ομως οτι αν τυχει και σου αρεσει το πρωτο πραγμα που θ’ακουσεις απο ενα συγκροτημα θα σου μεινει πιο πολυ αυτο σαν ακουσμα απο οτιδηποτε αλλο, οπως εμενα πχ. το Virtual XI απο Maiden ηταν το πρωτο τους που ακουσα και εκτοτε ειναι και το αγαπημενο μου απ’αυτους.

Για ακριβώς αυτόν το λόγο το kings of metal είναι το αγαπημένο μου manowar…

Ετσι ειναι…

Αμα ακουσεις ειδικα οταν εισαι μικρος και ειναι η πρωτη σου επαφη με το ροκ/μεταλ (κι αμα σου αρεσει φυσικα), μετα αυτο που ακουσες κατεχει ξεχωριστη θεση στις προτιμησεις σου κι ας μην ειναι οτι καλυτερο εχει να παρουσιασει το συγκροτημα.

Δύσκολη παιδική ηλικία ε? :stuck_out_tongue: :lol:

Gia tin mousikh nai, gia tis gomenes oxi.8)

¶στα να πάνε… Μόνη μου συντροφιά ήταν ο Odin και οι Βαλκυρίες!!!:lol3::lol::stuck_out_tongue:

Οπως ειπαν και πιο πριν το πρωτο ακουσμα μπορει να σου μεινει μπορει και οχι!Εγω το θεωρω σημαντικο γιατι σε βαζει στην μουσικη και στο ψαξιμο!που ειναι πολυ καλο!Αρκει να εισαι και ανοιχτομυαλος!

Επηρεάζει αρκετά, όσον αφορά στο να έχεις το συγκεκριμένο δίσκο, που ήταν το πρώτο άκουσμά σου από μία μπάντα, σε ξεχωριστή θέση στην ψυχή σου για καθαρά συναισθηματικούς λόγους, άσχετα αν αντικειμενικά μπορεί ο εν λόγω να μην συγκαταλέγεται στους καλύτερους του συγκροτήματος (πιστεύω είναι 50-50 πιθανό να συμβαίνει ή να μην συμβαίνει αυτό).

Λίγα χαρακτηριστικά παραδείγματα δικών μου πρώτων ακουσμάτων από συγκροτήματα και γνωριμία με την δουλειά τους:

Iron Maiden: 7th Son Of A 7th Son
Dream Theater: Change of Seasons
Pink Floyd: Wish You Were Here
Marillion: Script For A Jester’s Tear
Alice Cooper: Welcome To My Nightmare
Jethro Tull: Aqualung

:slight_smile: :slight_smile:

Εμένα πάλι τα πρώτα μου ακούσματα ήταν
iron maiden-invaders8O
offspring-pretty fly
metallica-master of puppets
megadeth-symphony of destruction-
judas priest-painkiller

όλα στον atlantisεν έτει 1998…νομίζω ήταν καλή αρχή…:smiley:

stepenwolf - born to be wild
beach boyw - surfing usa
jimi hendrix - foxy lady
led zeppelin - good times bad times

ηταν απο τα πρωτα μου ακουσματα αυτα με εμπασαν στο ροκ
κ μετα αρχισα να ψαχουλεθω τα βυνιλια του πατερα μου.
αυτες ειναι πολυ ξεχωριστες στιγμες για την ζωη μου.
βασικα ηταν το μελλον μου.

2 κασσέτες με επιλογές πριν περίπου 8 χρόνια. Περιείχε Metallica, Judas Priest, Stratovarius, WASP, Manowar, Scorpions, Black Sabbath, Sepultura κ.α. Το “νερό στο αυλάκι” είχε ήδη μπεί…

θα φερω 2 παραδειγματα
οταν ακουσα πρωτη φορα Metallica ηταν το Reload αλμπουμ
το οποιο μαρεσε(και τωρα βρισκω 2-3 κομματαρες) αλλα οταν επιασα τα παλια ολα με την 1η ακροαση μου εκαναν ζημια!
απο την αλλη οταν αγορασα το Blackwater Park απο Opeth ειχα ακουσει μοοονο το Harvest.και στην αρχη καπως με απωθουσαν τα brutal και δεν μπορουσα να το χαψω.μετα απο αρκετες ακροασεις απλα λατρεψα τον δισκο και ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου τωρα

γενικα δεν πιστευω οτι επηρρεαζει το 1ο ακουσμα ωστε να σε απωθησει να το ξαναακουσεις
οπως οταν ειχα παρει το προτελευταιο των In Flames(δεν θυμαμαι πως λεγεται) μου αρεσε τρελα στην αρχη…μετα ομως το σιχαθηκα και το πουλησα σε φιλο!απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα με τους κυριους

γενικα με λιγα αλμπουμ ξετρελαθηκα απο την αρχη και εγιναν λατρεμενα , με περισσοτερα ειχα αμφιβολιες και τα λατρεψα μετα και με λιγοτερα μου αρεσαν στην αρχη και τα παρατησα λιγο αργοτερα

Επηρεαζει… ακους κατι και σου δινει αφορμες για ν’ ακουσεις αλλα πραγματα και το συνεχιζεις, το ψαχνεις. Χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι θα συνεχισει να σ’ αρεσει.

Εγώ ακούω κυρίως ροκ αν και άρχισα με maiden και manowar!τους πρωτους θα τους δω πάλι το καλοκαίρι γιατί ακόμα τους έχω πολύ ψηλά.απο manowar είχα ακούσει το louder than hell και είχα σκυλοπορωθεί.πλέον όταν το ακουω έχω μια τέτοια εκφραση:? θεωρώ πως όσο πληθαίνουν τα ακούσματα που έχεις,αναθεωρείς τελείως για παλιότερα ακούσματα σου.Απο την άλλη όμως δεν πολυγουστάρω να θάβουνε αυτά τα group.το ότι ασχολούμαι με τη μουσική είναι σε μεγάλο βαθμό δική τους δουλειά.άρα τους χρωστάω!!!

Καλά αυτό δεν παίζει !!!
Και γω από τον Ατλαντίς έμαθα τα περισσότερα τραγούδια των Maiden ! Το Invaders δε το χα γράψει σε κασέτα από την μέση και μετά και δεν είχα ιδέα πιο κομμάτι ήταν (ήμουν και 10 χρονών).Μετά έχασα την κασέτα και το ψαχνα για 5 χρόνια!Α ρε γμτ…θυμάμαι τα πρώτα χρόνια που άκουγα metal και punk (ειδικά στην πρώτη) υπήρχε μια μαγεία …π.χ. στο Killers εφτιαχνες τρομερές εικόνες στο μυαλό σου :twisted: :twisted: και γενικά όσο μεγαλώνεις χάνεται αυτή η μαγεία πιστεύω.Γι αυτό γουστάρω τους blacksters που είναι κάπως γραφικοί (και δεν το παρατραβάνε…)

Το 1ο ακουσμα…70% αρνητικο, 20% αδιαφορο

και αυτο γιατι το μυαλο των ροκαδων κ μεταλλαδων ειναι να παιζουνε μια απο τα ιδια…αν τολμησουν, παει ο δισκος…θαψημο κτλ…

παντα μα παντα ετσι. κ αποδεικνυεται και εδω μεσα απο ποστς που λενε πως μετα απο 3-4 ακουσματα αρεσε ενα αλμπουμ ενω στην αρχη καθολου.

βεβαια υπαρχουν κ αλλοι λογοι.
δεν γινεται σωστη ακροαση με τα mp3 πια…το βαζεις κ ουτε σημασια δε του δινεις.ειναι τζαμπα,πας τουαλετα,πατας ποζ να δεις ενα βιντεο στο youtube…

το αλλο που το πληρωνεις θελεις με το ζορι να σ’αρεσει.μην πανε τζαπα τα λεφτα.

αλλος λογος ειναι το οτι δε δινεις κ πολυ σημασια σε αυτα που σου προτινονται απο φιλους γνωστους η ακομα κ μεσα απο το φορουμ…το ακους…πετας μια γνωμη κ τελειωσε.

επηρεαζει πολυ αφου το πρωτο ακουσμα μενει στη μνημη μας κι αν ειναι καλο το αλμπουμ σιγουρα θα το ξανακουσουμε κι αλλες φορες. επισης το “δενουμε” μεσα μας με την παρον φαση που παιρναμε, οποια κι αν ειναι αυτη, αρνητικη ή θετικη, κι αργοτερα οταν ξανακουσουμε το συγκεκριμενο κομματι ισως μας θυμισει τις τοτε καταστασεις. η μουσικη ειναι το soundtrack της ζωης μας!