Διαόλια, στοιχειά και έρμπαν λέτζεντς

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οι παραπομπες γραψανε…:smiley:

Και για να μην γινει σπαμ και αυτο, γουσταρω που στην κατασκηνωση λεγαμε ιστοριουλεσ διαφορες… Τωρα, κατα ποσο αυτες ηταν αληθινες κανεις δεν ξερει…

Μια απορια, με τη σπηλια του Νταβελη, εχει κανεις πληροφοριες??:-k

Οι ιστοριες των κατασκηνωσεων απ’οσο ξερω γαμανε, αλλα ειναι παραμυθια και μεταδιδονται απο γενια σε γενια. (Γενια κατασκηνωτων δηλαδη.)

Για τη σπηλια του Νταβελη δεν ξερω πολλα, αν δεν εχει καποιος να πει τοτε ψαχτε σε κανα www.esoterica.gr ή στους συνδεσμους που δινει. Φοβερο φαινομενο ειναι κι αυτο των Δροσουλιτων στην Κρητη, αλλα με φωναζουν οι διαφορικες εξισωσεις του Clairaut και Lagrange και θα τα πω αυριο ή αργοτερα.

Βασικα την περιεργει μου την κινει το πειραμα της Φιλαδελφειας…

Εχω και μια αλλη απορια…

Το “τραπεζακι” συμβαινει στα αληθεια, ειναι μυθος?:-k

Τι ειναι το τραπεζακι? Μιλας για επικληση πνευματων ή καμια σχεση?

Σλας το πειραμα της Φιλαδελφειας ειναι εξαιρετικη ιστορια. Θα γραψω μολις βρω χρονο ενα ρεζουμε.

Ενας κολλητος μου ισχυριζεται οτι γινεται στ αληθεια… Γτ να μην γινεται αλλωστε?:-k

Ναι, αυτο που μαζευεσαι σε ενα κυκλικο τραπεζι με αλλα ατομα και καλεις πνευματα… Εχω ακουσει διαφορα, γι αυτο ρωταω…

Να μαζευτουμε να το κανουμε μια μερα…:smiley: :smiley:

Ναι αμε! Εγω θα θελα να το δω//./

Το πειραμα ειναι πολυ ωραια ιστορια κι εχω διαβασει πολλα αρθρα γι αυτο… Αλλα οσο και να ψαχνεις τοσο πιο πολυ βυθιζεσαι και εχω κολλησει πραγματικα…

Ενας ξαδερφος μου μετειχε μια φορα σε μια ομαδα που καλεσε πνευμα. Ειναι οτι πιο επικινδυνο μπορει να κανει καποιος, αυτοι παραλιγο να θρηνησουν θυμα. Μια φιλη φιλης μου ειχε τρελαθει κι ειχε κλειδωθει σ’ενα δωματιο κι εκανε κατι περιεργα, δεν θυμαμαι ομως τι γιατι εχει χρονια που μου το ειπε εκεινη η φιλη μου.
Επικλησεις γινονται με τη βοηθεια των λεγομενων ouija (το “ναι” σε Γαλλικα και Γερμανικα) boards. Τοποθετεις πανω ενα αντικειμενο και το πνευμα λεγεται οτι το μετακινει σχηματιζοντας λεξεις ωστε ν’απαντα στις ερωτησεις που του κανεις.

Εμενα μου ειχε μιλησει ομαδαρχης στην κατασκηνωση, το ειχε κανει με φιλους του… Μου ειχε πει οτι καλεσαν διαφορα πνευματα, αυτα σπαγανε πιατα κλπ στο σπιτι και αναγκαστηκαν να καλεσουνε εξορκιστη…

Έχω προσπαθήσει με φίλους να κάνουμε επίληση με ouija board, αλλά δεν καταφέραμε τίποτα. Λίγο καιρό αργότερα ένας από εκείνους μαζί με άλλα παιδιά τα καταφέρε, αλλά οι μλκς ξέχασαν να με φωνάξουν και το έχασα! Το ποτήρι πήγαινε σαν τρελό από γράμμα σε γράμμα και έδινε απαντήσεις στις ερωτήσεις τους (μεταξύ αυτών πως θα πεθάνει και ο Χάρυ Πότερ :p, τρομερό επίπεδο οι φίλοι μου!). Όλα αυτά πριν 1-2 βδομάδες, κάποια στιγμή όταν ξαναβρεθούμε με τα παιδιά θα το κάνω κ γω. Πάντως ο λόγος που συμμετείχα την πρώτη φορά και θα το έκανα ξανά είναι επειδή σαν απόλυτος πιστός της θεάς επιστήμης θέλω να δω κάτι τόσο τρελό να συμβαίνει μπροστά στα μάτια μου. Ακόμη και εκείνοι που ήταν παρόντες πάντως πιστεύουν πως ό,τι συνέβη ήταν προιόν αυθυποβολής, ειδικά από τη στιγμή που το “πνεύμα” απαντούσε μόνο σε ερωτήσεις που κάποιος από το τραπέζι ήξερε ήδη την απάντηση, ή σε ερωτήσεις που δεν μπορούσαν να ελέγξουν την ορθότητα της απάντησης.

ps (zeppelin φαντάζομαι πως δεν είχες υποψιαστεί ότι έχω μια δόση μεταφυσικής τρέλας ε? :stuck_out_tongue: Προ ετών ήμουν και μέλος εξέχουσας διαδικτυακής ομάδας επί των μεταφυσικών. Σπουδαίες εποχές 8) )

Το πνεύμα του Ζαμπέτα καλέσανε;:lol3:

:bow: :bow: :bow: :bow:

Αυτα ειναι!!!8)

!!!
Βρηκα τον ανθρωπο μου. Να θυμηθω να πω στον Σουρδο να σε φερει καμια φορα για κρασια, στην μπαλα δεν προλαβαινουμε ν’ανταλλαξουμε εμπειριες.

Ρε άνθρωπος που έχει μεγαλώσει Χαριλάου και βγήκε μπαουγκ #-o μόνο μεταφυσικό φαινόμενο μπορεί να είναι! Αν εμείς οι δυο καλέσουμε πνέυμα δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι αυτό του Bonham!

Ειχα παει πριν 2-3 χρονια εκει. Ημουν περιεργος γιατι ειχα ακουσει και γω διαφορα, για ανθρωπους που πηγαν εκει και δεν ξαναγυρισαν, για μεταφορα σε αλλες διαστασεις κλπ. Πολλα μπορει να ειναι παραμυθια… Ημουν με 2 φιλους και την γυρισαμε σχεδον ολη (οπου υπηρχε προσβαση δηλαδη). Δεν ειδα κατι το ιδιαιτερα παραξενο αλλα και παλι ισως να μην μπορουσα ή να μην επρεπε να το δω. Κατι ατμοι που εβγαιναν απο το χωμα σε οριμσενα σημεια της σπηλιας πιστευω οτι εξηγουνται με τη φυσικη…

Στην εισοδο της σπηλιας εχει χτιστει ενα εκκλησακι. Υπαρχει στοα σε ενα σημειο στο πατωμα του που οδηγει με σκαλοπατια κατω απο τη γη. Προχωρησαμε λιγο (αν και δεν βλεπεις τιποτα) αλλα απο ενα σημειο και περα την ειχαν σφραγισει για να μην πας παραπερα. Υπηρχε και αλλη εισοδος υπογειας στοας στη σπηλια η οποια ηταν σφραγισμενη. Απ’οτι μου παν οι στοες αυτες κλειστηκαν κατα τη διαρκεια της χουντας αλλα αυτο δεν ξερω αν ειναι αληθεια. Μια (λογικη) εξηγηση παντως που μπορω να δωσω για τις εξαφανισεις ανθρωπων εκει ειναι οτι ισως μερικοι να ακολουθησαν τις υπογειες στοες της Αθηνας που ξεκιναγαν απο εκει (πριν ακομα σφραγιστουν) και μετα υποθετω it’s a bit hard to find the way back…

Ισως και ολα οσα λεω να ειναι τρομερες μαλακιες. Απλως εγω αυτα ειδα.

Επισης πολλες ιστοριες ειναι αληθινες αλλα με μπολικες δοσεις υπερβολης…

Εγώ έχω φιλολογικό ενδιαφέρον για οτιδήποτε μεταφυσικό (από μαγείες μέχρι ιστορίες). Sorry αλλα πιστεύω ότι δεν υπάρχει ψωμί εδώ. Όσον αφορά τη σπηλιά του Νταβέλη ένας φυσικός σοβαρότατος επιστήμονας που μάλιστα αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη Σουηδία, είχα δει παλιά μια εκπομπή του Χαρδαβέλλα και τον είχα ρωτήσει τι συμβαίνει και μου είπε ότι απλά υπάρχει κάτι με ενεργείς εκεί η κάτι τέτοιο, τελοσπάντων δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς πάντως κάτι που έχει επιστημονική εξήγηση. Γενικά πιστεύω ότι για οτιδήποτε υπάρχει μια λογική εξήγηση, σκεφτείτε ότι πριν 3000 χρονια ερμήνευαν την έκλειψη ηλιου ως ένα σημάδι από τους θεούς. Αυτά χωρίς διάθεση προσβολής των απόψεων κανενός, απλά τη γνώμη μου παραθέτω.

μηπως το πνευμα τραγουδαγε κατι του στυλ:

μου φαγες ολα τα δαχτυλιδιααααα…
και κοιμαμαι τωωωωρα…πανω στα σανιιιιδιααα…
:country: :country: :-({|=

:stuck_out_tongue: μαλλον σε δουλευε…:stuck_out_tongue:

εντιτ: ασε που δε νομιζω να εχει εξορκιστη στο Χρυσο Οδηγο…:lol: :lol: :stuck_out_tongue: