Ποιο τραγούδι λιώνετε αυτές τις μέρες;

5 Likes

Τη Φινλανδία μου μέσα…

1 Like

Όχι απλά εδώ και μέρες, αλλά εδώ και πολύ-πολύ καιρό είναι το κομμάτι που με συγκινεί όσο τίποτε άλλο και εύκολα μπήκε στη λίστα με τα πιο αγαπημένα μου όλων των εποχών. Μιας και το όνομα των CCCP Fedeli alla Linea το έχω δει ελάχιστες φορές σε ελληνόφωνα sites (παρ’ όλο που στην Ιταλία θεωρούνται κλασικοί για την punk, new-wave και πειραματική σκηνή), είπα να γράψω και 2-3 πράγματα μπας και συγκινηθεί κανένας και τους ακούσει. Ακόμα και στο Youtube, δηλαδή, απ’ όπου ακούω τα album τους (μιας και δεν τα βρήκα ούτε για download!), μόνο Ιταλοί σχολιάζουν από κάτω.

Βασικά σκεφτείτε μια full πειραματική/θεατρική φάση (στο στυλ που το έκαναν παλιά οι Chumbawamba, ας πούμε) που ξεκίνησε με ήχο πολύ κοντά στο punk (και ειδικά με τον τρόπο που χρησιμοποιούσαν τις κιθάρες και τα τύμπανα οι Crass) και κατέληξε σε κάτι εντελώς διαφορετικό, βασισμένο κυρίως σε πλήκτρα, σε μελωδίες και μακρόσυρτα κομμάτια. Τα δύο πρώτα albums τους είναι τα πιο κιθαριστικά και heavy, τα τελευταία δύο τα πιο synth-wave/πειραματικά. Έτσι, για να εξάψω την περιέργεια θα πω απλά ότι το “Punk islam” θα μπορούσε να ήταν η έμπνευση για τη δημιουργία των System of a Down, το “A ja ljublju SSSR” έχει από τις πο γαμάτες χρήσεις του εθνικού ύμνους της Ε.Σ.Σ.Δ., τα δύο πιο έντονα θρησκευτικά τους κομμάτια είναι απλά συγκινητικά (“Libera me Domine” και “Madre”), τo “Noia” με λίγη (αλλά πολύ λίγη) φαντασία θα μπορούσε να είχε γραφτεί από τους Swans ή τους Ministry κλπ. Έχουνε πολύ ψωμί, ρε παιδάκι μου, πιστεύω ότι οποιοσδήποτε μουσικόφιλος θα βρει πραγματικά ενδιαφέροντα πράγματα στη μουσική τους, ανεξαρτήτως μουσικού γούστου.

Αλλά ειδικά αυτό το “Annarella” (τελευταίο κομμάτι του τελευταίου τους δίσκου) είναι το κάτι άλλο. Και το video τόσο ταιριαστό με τα slow-motion και τις σκηνές από τις ηχογραφήσεις.

Επίσης, ρε παιδιά, που θα «βρούμε» τα CD τους στο internet να πούμε;;; Μόνο το best-of τους έχω βρει κι έχω λιώσει στο Youtube τα 4 full-length. Αν κανείς γνωρίζει καμιά άκρη ας κάνει την καλή με κανένα PM, γιατί στα μέρη που ξέρω δε βρήκα τίποτα…

Για τα albums που λες, δεν ξέρω τι και πως και αν σου κάνει, αλλά σου δίνω screenshot απ’το spotify

Μμμμ, είμαι άσχετος με αυτά τα spotify, εννοούσα τον παλιό καλό τρόπο της παρανομίας, απλά δεν το γράφω ξεκάθαρα γιατί θυμάμαι ότι παλιά οι mods δεν τα ανέχονταν αυτά (!).

Αν είσαι από pc, πάτα spotify web player και κάνε εγγραφή και ακούς σχεδόν ό,τι έχει κυκλοφορήσει ποτέ. Εγγραφή με το mail σου, δε χρειάζεται να έχεις premium ( δηλαδή subscription ) μπορείς να ακούς δωρεάν, απλά θα σου πετάει κάποιες διαφημίσεις και θα μπορείς να κάνεις skip μέχρι ένα όριο και κάτι παρόμοια. Αν θες σε κινητό, κάνεις την ίδια διαδικασία από το store και έχεις το application. Αν δε θες να εγγραφείς με mail, νομίζω είναι εφικτό, απλά μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα/εφαρμογή και να ακούσεις μουσική, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Προφανώς ο τρόπος αυτός δεν ενδείκνυται αν θες να τα περάσεις στο κινητό ή σε κάποιο cd, η ιδέα είναι το streaming, και το spotify είναι τιμιότατο στο premium πακέτο του, με 7€/μήνα ή κάτι αντίστοιχα χαμηλό ποσό ( τώρα βλέπω πως έχει προσφορά 7€/3 μήνες για νέους συνδρομητές ) και έχεις όλη τη μουσική που υπάρχει έβερ στη συσκευή σου. Επίσης μπορείς να κατεβάσεις και playlists, albums, songs τοπικά στο κινητό σου ( μες στην εφαρμογή του spotify ) για να ακούς τη μουσική και offline, χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο.

Ωραία όλα αυτά, αλλά

Πάω σχεδόν πάσο, βοήθησα όσο περισσότερο μπορούσα και κάλυψα όλες τις περιπτώσεις :stuck_out_tongue: Θα μπορούσες να συνδυάσεις spotify και κάποιο spotify-to-mp3 software (που λογικά θα κυκλοφορεί στο νετ)?

Τράβα στους Ρώσσους :stuck_out_tongue:

Με ψάρωσες, ρε άτιμε, και το έψαξα, μετά συνειδητοποίησα ότι έκανες πλάκα με το όνομα της μπάντας.

Ευτυχώς με βόλεψε συμφορουμίτης.

Δε σου έκανα πλάκα :smiley:, αλλά καταλαβαίνω τη φάση :smile:

Αυτή η καραντίνα πάει καλά. Τσίπουρο, μπαλκόνι και ωδές σε 5’3 :smiley:

1 Like
2 Likes

Τι αδιανόητη κομματάρα είναι αυτή

1 Like

“Hey there surfer girl”

Υπάρχει πιο τραγούδι νοσταλγία από αυτό?

2 Likes

Το λιώνω από προχτές που το πόσταρε στις νέες κυκλοφορίες η @Silent_Winter

Ξανά και ξανά, είναι έπος.

4 Likes
5 Likes

λιγη φηλγκουντ ενεργεια

1 Like