Σκανδιναβία

και φυσικά και τους θεούς του doom Reverend Bizarre…

όσοι αρέσκονται σε γκρουπς αλά in flames, dark tranquility, at the gates κλπ κλπ ας τσεκάρουν τους Αμερικάνους progressive christian thrashers Believer ένα συγκρότημα που τους επιρρέασε πάαααααρα πολύ! απλώς ακούστε το κομμάτι Νonpoint από τον δίσκο Sanity Obscure του 1990!

για τον ηχο που λες

θεωρω ως μεγαλη επιδραση
περα απο τους carcass
και τους παλιους kreator
τους οποιους εχουν διασκευασει και οι dark tranquillity

ναι την έχω ακούσει την διασκευή και είναι πολύ καλή! Οι Dark Tranquility μου αρέσουν αρκετά ειδικά στα πρώτα τους, αλλα δεν τους έχω ψάξει όσο θα ήθελα, αν και τους ξέρω από παλιά. :frowning: :frowning:

Γενικά, ναι οι Kreator έχουν δώσει στην σκηνή αυτή και έχουν πάρει επίσης (στα τελευταία τους). Αμφίδρομη σχέση!

ξεκινα με το The Gallery. :slight_smile:

λοιπόν με τα γούστα μου…

Σουηδία

Bathory:vibrate:
Opeth
At The Gates
Amon Amarth8)
Candlemass
Spiritual Beggars
Bloodbath
Entombed
Dismember
Dissection

Νορβηγία
Emperor
Darkthrone
Mayhem
Sahg
DHG
Arcturus
1349
In The Woods

Δανία
Mercyful Fate:respect: :respect: :respect:

Φιλανδία
λυπάμαι δεν υπάρχει αυτή η χώρα για μένα μουσικά…

ας μου προτείνει και άλλες μπάντες όποιος δεν βαριέται…

λοιπόν επειδή με την Νορβηγική σκηνή δεν έχω ψαχτεί και τόσο πολύ , ψηφίζω και γω Σουηδία.

Μια και έχετε και την Δανία τσεκάρετε τους Αrtillery. Ξεκινήστε από το By Inheritance.

εδιτ: το από πάνω δεν έχει καλό ήχο, τσεκάρετε αυτό καλύτερα:

Ολα να τα ακουσεις ολα ! :lol:
Μπαντα με αρκετες αλλαγες στον ηχο της αλλα και με ταυτοτητα και πολυ καλες δουλειες.(φαν-μποης)
Εχουν διασκευασει επισης Sacred Reich (Sacred Reich) & Metallica (My Friend Of Misery).

sorry , αλλά…

από τις χειρότερες διασκευές είναι.
και αυτό και το 22 Acacia Avenue - Iron Maiden

γαμώτο δεν έχω ακούσει τα 2 τελευταία ακόμη
έχω μείνει στο Damage Done (δίσκαρος)

Αν και εμενα το μυαλο παει σε Impaled Nazarene,Beherit,Horna και Behexen.
Υπαρχουν και οι Amorphis,παλιοι καλοι Sentenced,Ensiferum,Finntroll,Moonsorrow
και αρκετες αλλες μπαντες.Η Φινλανδια ειναι ιδιαιτερη χωρα με μπαντες που εχουν σχετικα
διαφορετικο στυλ σε σχεση με τις μπαντες ιδιου υφους.

Αν και εμενα το μυαλο παει σε Impaled Nazarene,Beherit,Horna και Behexen.
Υπαρχουν και οι Amorphis,παλιοι καλοι Sentenced,Ensiferum,Finntroll,Moonsorrow
και αρκετες αλλες μπαντες.Η Φινλανδια ειναι ιδιαιτερη χωρα με μπαντες που εχουν σχετικα
διαφορετικο στυλ σε σχεση με τις μπαντες ιδιου υφους.

Υ.Γ. Οι Artillery γκρεμιζουν 7οροφες για πλακα !

ευχαριστώ για τις προτάσεις , αναφερόμουν και σε μπάντες και από τις άλλες χώρες…:slight_smile:

οι Impaled καλούτσικοι είναι , ανακατεύουν τα ειδωλά τους (Motorhead - punk στοιχεία) με το black.
Sentenced δεν μάρεσαν και τόσο.
Moonsorrow - Ensiferum θέλω να ακούσω.
Amoprhis…το Karelian είναι τρομερό!!!

  • Απο Σουηδια Grave,Unleashed,Hypocrisy και Vomitory για death metal.Παλιοι In Flames και Dark Tranquillity
    για πιο μελωδικα πραγματα.The Crown εννοειται!Ψαξε στο τοπικ με τα death για καποιες προτασεις απο τις
    μπαντες αυτες.

  • Απο Νορβηγια οι παλιοι Dimmu Borgir ειναι φοβεροι,οι Limbonic Art (majestic black)απιστευτη μπαντα.
    Εννοειται Ulver.Για πιο καφρικα Gorgoroth.
    Αυτα προς το παρων. :stuck_out_tongue:

οι In Flames μπαααα…δεν μαρέσουν και σταματώ εδώ μην πω άλλα:p
The Crown θέλω να ψάξω
Hypocrisy έχω ένα album και δεν το χω ακούσει ποτέ , είναι σε ένα mp3 εγκατελειμένο μέσα#-o

από Dimmu Borgir έχω ακούσει αρκετά , το Enthrone είναι θεικό.
Gorgoroth επίσης δεν με κέρδισαν.
φχαριστώ, θα ελέγξω τους άλλους…

xaxaxa!!! Artillery ρε!!!

Άσχετο αλλά οκ το Fiction από DT. Πέρισυ δεν του είχα δώσει την δέουσα προσοχή, αλλατώρα που το ξανακούω δεν είναι ασκημο. Πάντως μου αρέσουνε πιο πολύ (τα λίγα) παλιά τους που έχω ακούσει.

Τα παλια DT ειναι πιο τουπα-τουπα,τα πιο προσφατα εχουν αρκετα ηλεκτρονικα στοιχεια.

@Scourge : Απο Σουηδια δεν σηκωνω κουβεντα για Hypocrisy,The Crown και DT.Απο αυτες που
σου προτεινα.Οι Hypocrisy παιζανε death με αρκετα αμερικανικα στοιχεια και μετα το γυρισανε σε κατι
εντελως δικο τους και με εξωγηινη θεματολογια.Οι The Crown παιζανε ντοπαρισμενο/speed-αριστο death με γαματες μελωδιες και γενικα ηταν πολυ αδικημενη μπαντα.Ε οι DΤ πιστευω ειναι γνωστοι.

Αντικειμενικά αν το δεις (και δεν κολλήσεις σε ένα μουσικό είδος μόνο) πάει κάπως έτσι:
1.Σουηδία
2.Νορβηγία
3.Φινλανδία
4.Δανία
Επειδή όμως η μουσική δεν έχει καμία σχέση με αντικειμενικότητα υποκειμενικά διαλέγω με τα 1000 Φινλανδία λόγω της crustcore σκηνής του '80 και των προσωπικών αδυναμιών horna, thy seprent άντε και λίγο amorphis.

φιλανδια ,επειδη Sentenced,einsferum,stratovarius(:smiley: ),amorphis=τελεια !!!
και επειδη γενκα μ αρεσει σαν χωρα …:slight_smile:

Emperor, Mayhem, Aeternus, Zyklon-B, Virus, Dodheimsgard, Arcturus, Darkthrone, Ulver, Ved Buens Ende, Thorns, Satyricon, Immortal, In the Woods, Enslaved, Burzum, Cadaver, Aura Noir, Dimmu Borgir…
Αυτα και αλλα πολλα Νορβηγικα, απλα δεν τα ανταλλαζω με τιποτις.

Eκτος από αυτά που σου πρότεινε ο Deathster, εγώ από Φινλανδία θα σου πώ και τους ΘΕΟΥΣ Reverend Bizarre, τους σύγχρονους Sabbath (αν και δυστυχώς το διέλυσαν μετά την τελευταία δισκάρα που κυκλοφόρησαν):frowning: